PIELGRZYMKI

Pielgrzymki wyjazdowe

ojciec bernard

Wszystkie wyjazdy organizowane przez o. Bernarda mają charakter pielgrzymek. Najważniejszym wydarzeniem każdego dnia jest Msza św. W programie są także konferencje duchowe i filmy religijne, wspólna modlitwa i świadectwa oraz czas na prywatną modlitwę w sanktuariach i innych obiektach sakralnych oraz w autokarze.

I ROK 2022MALTA, ZIEMIA ŚWIĘTA I LIBAN.

1. MALTA – MALTA ZAKOCHANIA WARTA – ŚLADAMI ŚW. PAWŁA APOSTOŁA I KAWALERÓW MALTAŃSKICH

MALTA – MALTA ZAKOCHANIA WARTA – Z BERNARDEM OFM – ŚLADAMI ŚW. PAWŁA APOSTOŁA I KAWALERÓW MALTAŃSKICH (Zakonu Rycersko-Szpitalniczego Joannitów z Jerozolimy, Akki, Rodos, Cypru i Malty)

8 dniowa: od 9 września (piątek) do 16 września (piątek) 2022 roku. Samolotowo-autokarowa.

Pielgrzymka śladami św. Pawła Apostoła ze zwiedzanie trzech wysp MALTY, GOZO i COMINO z ich zabytkowymi miastami, nawiedzeniem sanktuariów i pięknych kościołów – bazylik i katedr, oglądaniem świeckich budowli oraz podziwianiem obiektów przyrody, a także niemal każdego dnia rejs po Morzu Śródziemnym i możliwość odpoczynku na plaży.

Organizatorem pielgrzymki i wypoczynku na Malcie wraz z Biurem Podróży TORTUGA jest: o. Bernard Jan Potępa OFM z klasztoru Franciszkanów (OFM) i Sanktuarium Zwiastowania NMP, 24-120 Kazimierz Dolny, ul. Klasztorna 3. Szczegóły: tel.: 665108595, e-mail: spinoza62@gmail.com

Wyjazd ma charakter pielgrzymkowy (codziennie jest Msza św. z kazaniem oraz wspólne modlitwy; ewentualnie krótkie konferencje, rozmowy, audycje i filmy religijne), kulturowy (obiekty o wartości historycznej, kulturalnej i przyrodniczej) oraz rekreacyjny w klimacie chrześcijańskiej radości i wspólnych agap (codziennie śniadania i obiadokolacje).

Dzień 1 – Zbiórka 9 września 2022 r. o godzinie 4.00 na lotnisku w Krakowie – Balicach przy stanowiskach odprawy Ryanair. Wylot z Krakowa o 6.45. Przylot na Maltę o 9.20. Przejazd do Trójmiasta – Singlea, Cospicua i Vittorosa (która wcześniej nazywała się Birgu), gdzie mieszkali Kawalerowie Maltańscy zanim zbudowali Valettę. Pałac Inkwizytora, panorama Valetty. Przejazd do hotelu Il Pallazin Hotel. 3 Ruggier Loria Street, Il- Qawra, San Pawl il-Baħar. Obiadokolacja i nocleg.

W związku z duża zmiennością dotyczącą siatek przelotów, wieloma opóźnieniami wylotów oraz spraw związanych z czasowo odpowiednim nadaniem bagażu, by zminimalizować jego zagubienie, co niestety zdarza się coraz częściej bardzo proszę aby stawić się do odprawy na lotnisku w Krakowie – Balicach już o godzinie 4.00 rano. Początek realizacji programu, którego już nastąpiła korekta, będzie już tego dnia popołudniu, ponieważ we wcześniejszych ustaleniach mieliśmy przylecieć wieczorem, ale też odlatywać ostatniego dnia nie rano, ale popołudniu. Po tej zmianie zyskujemy realnie pierwszego dnia więcej czasu dla siebie niż mielibyśmy ostatniego dnia według pierwotnych ustaleń.

Dzień 2 – Po śniadaniu przejazd do miasta Rabat. Jeśli bazylika św. Dominika z Matką Bożą Płaczącą będzie wówczas otwarta, to w niej rozpoczniemy pielgrzymowanie porannym Anioł Pański, a jeśli nie, to kierujemy się wprost do bazyliki i kolegiaty św. Pawła Apostoła. Obok znajduje się grota św. Pawła pod kaplicą św. Publiusza (Msza św.) Katakumby św. Agaty. Mdina – starożytna stolica Malty (wówczas z Rabatem jako Melita) zwana dziś Miastem Ciszy i maltańską perłą. Spacer po krętych uliczkach pomiędzy pałacami starych, arystokratycznych rodów maltańskich do katedry św. Pawła. Czas wolny. Dingli Cliffs z najwyższym wzniesieniem na Malcie – Ta’Dmejrek (253 m.n.p.m.) i wspaniałym widokiem na Morze Śródziemne. W drodze powrotnej postój na relaks i zdjęcia przy tzw. Popey Village – miasteczku zbudowanym jako makieta do filmu o przygodach Popey’a. Obiadokolacja i nocleg.

Dzień 3 – Po śniadaniu wycieczka do stolicy Malty – La Valetty. Spacer od Bramy Głównej i Fontanny Tritona do konkatedry św. Jana Chrzciciela z obrazem Caravaggia i miejscem pochówku Wielkich Mistrzów. Górne Ogrody Baracca, bazylika św. Pawła Rozbitka z relikwiami Świętego i kolumną z rzeźbą jego ściętej głowy (Msza św.), pałac Wielkiego Mistrza. Czas wolny (prywatnie: Bazylika Matki Bożej Dobrej Przystani, Casa Rocca Picola, Santa Infirmeria). Rejs po Zatokach Wielkiego Portu. W drodze powrotnej zatrzymamy się na popołudniowy Anioł Pański w Mosta – w bazylice w formie rotundy pw. Wniebowzięcia NMP, która o 38 m. średnicy i co do wielkości jest 3 w Europie i 9 w świecie. Powrót do hotelu. Obiadokolacja i nocleg.

Dzień 4 – Po śniadaniu przejazd do Zatoki św. Pawła i rejs na wyspę św. Pawła, gdzie prawdopodobnie rozbił się jego statek i tam będzie Msza św. przy pomniku św. Pawła Apostoła. Wracając zatrzymamy się nad Zatoką św. Pawła w Bugibba przy kościele św. Pawła Rozbitka (zwany także kościołem Dobrego Ognia lub kaplicą Powitania – jest to barokowa kaplica z XVII w.) po to, by nawiedzić ten kościół i nieopodal ewentualnie kościół św. Maksymiliana (polonica). Stamtąd rozpościera się piękna panorama zatoki św. Pawła z widokiem na wyspy św. Pawła. Popołudniowy odpoczynek na jednej z największych i najpiękniejszych plaż na Malcie np. Golden Bay. Obiadokolacja i nocleg.

Dzień 5 – Po śniadaniu wycieczka całodniowa (z rejsem tam i z powrotem) na wyspę GOZO, siostrzaną wyspę MALTY. Przejazd do portu w Cirkewwa. Przeprawa promowa do miasteczka Mgari. Najpierw skierujemy się do stolicy wyspy Victorii (Rabat) i udamy się spacerem w stronę cytadeli nawiedzając po drodze kościoły (jeśli oczywiście będą otwarte): św. Franciszka z imponującym pomnikiem Poverella na placu jego imienia, następnie św. Jerzego i katedrę Wniebowzięcia NMP. Następnie przejazd do zatoki Xlendi gdzie będzie możliwość aby zjeść obiad z najlepszych morskich produktów jakie oferuje wyspa. Podczas dalszego objazdy wyspy nawiedzimy Ta Pinu – najsłynniejsze Sanktuarium Maryjne na Gozo, odwiedzone przez Jana Pawła II. Msza św. Zobaczymy też nad zatoką Xwenji słynne panwie solne Xwenji Bay i naprzeciw Xwenji Rock w postaci naturalnej, okrągłej piramidy. Powrót przez porty na Mgari (Gozo) i Cirkewwa (Malta) do hotelu. Obiadokolacja i nocleg.

Dzień 6 – Po śniadaniu przejedziemy na wybrzeże południowo-wschodnie wyspy i łódkami udamy się do Blue Grotto (Błękitnej Groty), której krystalicznie czyste wody mienią się wszystkimi odcieniami błękitu. Przejazd do Parku Archeologicznego Hagar Qim z megalitycznymi świątyniami sprzed 5 tys. lat. Następnie udamy się do Kalkary gdzie w klimatycznym kościele Najświętszego Zbawiciela (Salvatora) odprawimy Mszę św. w intencji polskich lotników z RAF-u, a następnie nawiedzimy ich groby na Cmentarzu Morskim (polonica). Potem podjedziemy do urokliwej wioski rybackiej Marsaxlokk gdzie w kościele Matki Bożej z Pompei modlitewnie podziękujemy Matce Bożej za pielgrzymkę. Portowy krajobraz miasteczka zdominowany jest przez kolorowe łodzie „luzzu”. Na targu rybnym można zakupić (zwłaszcza w niedzielę) nie tylko ryby i owoce morza, ale także sery, miody, likiery i słodycze. Jeśli starczy czasu i sił, to zatrzymamy się nad szmaragdową zatoką nazywaną basenem św. Piotra (St. Peter Pool). Powrót do hotelu. Obiadokolacja i nocleg.

Dzień 7 – Wpierw Msza św. w Sanktuarium Matki Bożej w Grocie w Mellieha,. Najważniejsze Sanktuarium wyspy i całej Malty. Następnie już po śniadaniu udamy się w rejs na wyspę COMINO. Przepłyniecie stateczkiem z wesołą muzyką i zabawą. Czas na plażowanie i kąpiel. Laguny Błękitna i Kryształowa oraz plaże Santa Marija Bay i San Nikaw Bay z zatokami. Po powrocie do hotelu obiadokolacja i nocleg. Jest możliwy wieczór maltański. Dodatkowo płatny – 40 Euro.

Dzień 8 – Śniadanie. Przejazd na lotnisko. Wylot z Malty o 9.45. Przylot do Krakowa o 12.20.

 

KOSZTY PIELGRZYMKI

CENA PODSTAWOWA –  3500 ZŁOTYCH

 Obejmuje:

– przelot samolotem

– bagaż rejestrowy 20 kilogramów bez ograniczeń wymiaru

– bagaż podręczny 10 kilogramów o maksymalnych wymiarach 40x25x20 cm

– doby hotelowe (7 noclegów)

– wyżywienie (7 śniadań

– wyżywienie (7 obiadokolacji)

– autokar na Malcie

– opieka pilota

– ubezpieczenie NNW

DODATKOWO: 130 EURO (płatne Przewodnikowi na Malcie)

Z przeznaczeniem na:

– bilety wstępu

– rezerwacje Mszy św.

– przewodnicy lokalni

– rejs na Gozo

– rejs na Comino

– rejs w zatokach stolicy (Wielki Port)

– rejs do Blue Grotte

– opłaty klimatyczne

– zestawy Tour Guide

UWAGI

Punkty i dni programu ze względu na okoliczności mogą zawsze ulec zmianie.

Wjazd na terytorium Malty jest możliwy bez żadnych ograniczeń. Nie ma potrzeby okazywania certyfikatu szczepienia lub ozdrowieńca, ani wykonywania testów na COVID-19.

Wszystkie osoby, które chciałyby ubezpieczyć wyjazd od tzw. kosztów rezygnacji mają w tym momencie dwie możliwości:

 1. Samodzielne ubieganie się o taką polisę w Towarzystwie Ubezpieczeniowym. Do tego konieczna jest umowa indywidualna z Biurem. Prosimy o przesłanie takiej informacji do Biura na adres michal@tortuga.pl do 08.09.2022 roku oraz o. Bernardowi, żeby informacja została odnotowana na liście uczestników. Obecnie wszyscy Państwo jesteście objęci umową zbiorową pomiędzy Biurem a o. Bernardem.
 1. Wykupienie polisy zbiorowej dołączonej do umowy z o. Bernardem. Polisa obejmuje wszystkie przypadki nagłego zachorowania w tym Covid, umieszczenie na kwarantannie, wszystkie sytuacje awaryjne oraz niemożliwość wyjechania ze względu na choroby przewlekłe. Koszt pełnego ubezpieczenia to 150 PLN/os. Wszystkie osoby, które będą zainteresowane tą formą ubezpieczenia proszone są o informację do o. Bernarda (smsem pod nr tel. 665 1085 95 lub mailem: spinoza62@gmail.com) i do Biura pod adresem michal@tortuga.pl do dnia 08.09.2022. Wtedy płatność czyli 150 zł PLN/os. prosimy połączyć z ostatnią ratą za pielgrzymkę.

Nadto informujemy, że wszyscy Państwo jesteście objęci polisą zdrowotną podczas wyjazdu, która obejmuje wszystkie wypadki nagłe, zachorowanie na Covid i choroby przewlekłe w wysokości 30.000 EUR.

Wszystkie osoby, które będą potrzebowały transferu na/z lotniska w Krakowie proszone są o przesłanie tej informacji do biura na adres michal@tortuga.pl

Osoby wyjeżdżające z Kazimierza Dolnego i okolic zostały już zgłoszone przez o. Bernarda i będą miały swój transport. Koszt przejazdu będzie podany.

2. Zawsze też aktualna jest ZIEMIA ŚWIĘTA (IZRAEL I AUTONOMIA PALESTYŃSKA, ewentualnie z JORDANIĄ).

Pielgrzymka do Ziemi Świętej za każdym razem jest jedyną w swoim rodzaju. To ziemia wybrana i umiłowana przez Boga. Ziemia, na której zrodziła się Ewangelia, w której tkwią korzenie naszej wiary. Nawiedzenie sanktuariów związanych z ziemskim życiem Jezusa, Maryi i Apostołów, to powrót do kolebki wiary chrześcijańskiej i rodzącego się Kościoła. To mozaika ludzi wyznających religię mojżeszową, muzułmańską i chrześcijańską. Pielgrzymka z franciszkańskim Komisariatem Ziemi Świętej jest także wyrazem solidarności z lokalnym Kościołem w Jerozolimie i Braćmi Mniejszymi – opiekunami (kustoszami) Miejsc Świętych oraz wsparciem ich misji. Jeśli dotąd nie udało Ci się tam dotrzeć, to może najwyższy czas się wybrać.

Program bogatszy jak w pielgrzymce z 2019 r. znajduje się nieco dalej, a poniżej jest skrócony w ramach 8 dni.

1 dzień:  KRAKÓW – TEL AWIW – Spotkanie pielgrzymów na lotnisku w Krakowie – Balicach o godz. 03.50 dojazd na lotnisko we własnym zakresie. Odlot do Tel Awiwu o godz. 05.55 Lądowanie w Izraelu o godz. 10.25. Hajfa. Góra Karmel – sanktuarium Stella Maris. Zakwaterowanie w Nazarecie. Kana Galilejska – sanktuarium Pierwszego Cudu Jezusa. Nazaret. Grota i bazylika Zwiastowania NMP, kościół św. Józefa, muzeum franciszkańskie. Po kolacji procesja Maryjna i międzynarodowa modlitwa różańcowa w bazylice Zwiastowania.

2 dzień: JEZIORO GALILEJSKIE – Tabgha: Kościół Rozmnożenia Chleba i Prymatu św. Piotra. Kafarnaum – „Miasto Jezusa”. Rejs statkiem po Jeziorze Galilejskim. Góra Ośmiu Błogosławieństw. Adoracja Najświętszego Sakramentu w Grocie Zwiastowania.

3 dzień: GÓRA TABOR – Góra Tabor. Sanktuarium Przemienienia. Jerycho – panorama Góry Kuszenia i sykomora. Rzeka Jordan – odnowienie przyrzeczeń Chrztu świętego. Kąpiel w Morzu Martwym. Przejazd przez Pustynię Judzką. Wadi Qelt – panorama klasztoru św. Jerzego. Zakwaterowanie w Betlejem.

4 dzień: JEROZOLIMA – Jerozolima. Sanktuaria na Górze Oliwnej: Wniebowstąpienie, „Pater Noster”, „Dominus Flevit”, panorama Jerozolimy, Grób Maryi, Ogród Oliwny, bazylika Agonii. Mur Płaczu. Góra Syjon: Wieczernik, kościoły Zaśnięcia NMP i św. Piotra „in Gallicantu”.

5 dzień: BETLEJEM – Beth Sahur – Pole Pasterzy. Betlejem. Grota i bazylika Narodzenia, kościół św. Katarzyny. Ain Karem. Sanktuarium Nawiedzenia św. Elżbiety i Narodzenia św. Jana Chrzciciela.

6 dzień: JEROZOLIMA – Jerozolima. Kościół św. Anny i sadzawka Betesda, kaplica Biczowania i Włożenia Krzyża. Nabożeństwo Drogi Krzyżowej ulicami Starej Jerozolimy. Zwiedzanie bazyliki Grobu i Kalwarii.

7 dzień: JEROZOLIMA – Betlejem. Grota Mleczna. Centrum Informacji Chrześcijańskiej – muzeum Grobu w Jerozolimie. Czas na zakupy i indywidualną modlitwę w bazylice Grobu Pańskiego.

8 dzień: TEL AWIW – KRAKÓW Odlot do kraju o godz. 11.15. Lądowanie w Krakowie o godz. 14.00 i zakończenie pielgrzymki

Po Sanktuariach Ziemi Świętej (ziemskiej Ojczyzny Chrystusa). 11-dniowa. Może być realizowana na przełomie września i października. W programie m.in.:

 1. Galilea. Cezarea Nadmorska – akwedukt nad Morzem Śródziemnym. Hajfa Góra Karmel – sanktuarium Stella Maris. Akko – ostatnia twierdza krzyżowców. Nazaret. Grota i bazylika Zwiastowania, kościół św. Józefa. Nazaret z czasów Jezusa i muzeum. Prawosławne Źródło Maryi i synagoga z czasów Jezusa. Międzynarodowa modlitwa różańcowa w bazylice i procesja ze świecami. Góra Błogosławieństw i Domus Galilee – centrum neokatechumenalne. Banias – źródła Jordanu. Tel Dan – rezerwat przyrody i starożytne wykopaliska. Góra Tabor – bazylika Przemienienia. Tabgha – sanktuarium Cudownego Rozmnożenia Chleba i Prymatu św. Piotra. Kafarnaum – Miasto Jezusa. Jezioro Galilejskie – płynięcie statkiem. Magdala – centrum ekumeniczne z synagogą i kościołem z łodzią. Kana – kościół Pierwszego Cudu Jezusa – odnowienie przyrzeczeń małżeńskich i kościół św. Bartłomieja. 
 2. Judea: Betlejem – Grota i bazylika Narodzenia. Bait Sahur – Pole Pasterzy. Monastyr Mar Saba na Pustyni Judzkiej. Herodion – pałac-twierdza króla Heroda. Pustynia JudzkaMonastyr Mar Kosiba (klasztor św. Jerzego Koziby) w Wadi Qelt. Jerycho – panorama Góry Kuszenia i sykomora. Rzeka Jordan – odnowienie przyrzeczeń chrztu świętego. Morze Martwe – kąpiel i odpoczynek. Jerozolima – Syjon Chrześcijański: Wieczernik, bazylika Zaśnięcia NMP, franciszkański Wieczernik i kościół św. Piotra in Gallicantu. Sanktuaria na Górze Oliwnej: Wniebowstąpienie, Pater Noster, Dominus Flevit, panorama Jerozolimy, Grób Maryi, Ogród Oliwny i bazylika Agonii. Ormiańska katedra św. Jakuba, kościół św. Marka, Centrum Informacji Chrześcijańskiej – Muzeum Grobu Pańskiego i Muzeum Cytadeli Dawida. Kościół św. Anny i sadzawka Betesda. Klasztor sióstr syjońskich, Ecce Homo, kaplica Biczowania i Włożenia Krzyża. Nabożeństwo Drogi Krzyżowej ulicami Starej Jerozolimy, bazylika Grobu Pańskiego i Kalwarii. Mur (Ściana) Płaczu. Dzielnica żydowska Starej Jerozolimy. Cztery Synagogi pod jednym Dachem, Cardo Maximus. Abu Gosh (Ghausz) – benedyktyńskie opactwo oliwetanów jako jedno z trzech biblijnych Emaus. Ain Karem – sanktuaria Nawiedzenia św. Elżbiety i Narodzenia św. Jana Chrzciciela oraz jego pustkowie z grotą. Yad Vashem – muzeum martyrologii żydowskiej, menora przed Knesetem. Lod – kościół i grób św. Jerzego. Jafa – kościół św. Piotra. Możliwość kąpieli w Morzu Śródziemnym.
3. LIBAN – OJCZYZNA ŚWIĘTYCH CHARBELA I MARUNA

1 dzień Kraków – Frankfurt Bejrut

Spotkanie na lotnisku w Krakowie i przelot do Frankfurtu, a stamtąd wylot do Bejrutu.

 2 dzień Jeita Grotto – Harrisa – Bkerke – Ghazire

Lądowanie w Bejrucie i transfer do hotelu Aleph Boutique Hotel – Byblos, Lebanon****. Jeita Grotto – światowej sławy jaskini. Maronicki klasztor Bkerke – siedziby Patriarchy Maronitów. Harissa – sanktuarium Matki Bożej Królowej Libanu. Ghazire – malownicze górskie miasteczko z zabytkowym klasztorem św. Antoniego z Padwy.

3 dzień Becharre – Quadish

Północny Liban – lasy cedrowe. Diman – letnia siedziba Patriarchy Kościoła Maronickiego. Przejazd Doliną Quadisha, gdzie znajdują się kaplice, groty i pustelnie pokryte XII i XIII wiecznymi freskami. Bakaa Kafra – miejscu urodzin św. Charbela oraz Qozahaya – klasztor św. Antoniego Wielkiego.

4 dzień Dolina Bekaa – Baalbek

Dolina Bekaa – spichlerz Libanu. Grota mitologicznego Adonisa. Baalbek (rzymskie Heliopolis) – jedno z największych cudów starożytnego świata z kompleksem rzymskich świątyń Jupitera, Bachusa i Wenus. Ksara – słynna fabryka libańskiego wina.

5 dzień Annaya – sanktuarium św. Charbela

Nawiedzenie miejsc kultu maronickich świętych: pustelnia św. Charbela i klasztor św. Maruna w Annaya – grób św. Charbela. Udział w comiesięcznej procesji z pustelni do grobu św. Charbela. Byblos – wypoczynek na plaży.

6 dzień Sydon – Tyr

Sydon: „Zamek Morza”, Stare Miasto, targ i fabryka mydła. Khan El Franj – karawanseraj. Tyr – nekropolia z czasów rzymskich i bizantyjskich. Akwedukt i hipodrom, port i termy rzymskie, starożytne forum. Magdouche – sanktuarium Matki Bożej Oczekującej.

7 dzień Bejrut

Bejrut. Spacer uliczkami wśród odrestaurowanych budynków, meczetów i kościołów. Przejście do wykopalisk z czasów rzymskich. Zwiedzanie Muzeum Narodowego. Nawiedzenie polskiego cmentarza, gdzie między innymi spoczywa Hanka Ordonówna. Zwiedzania Naher Kalb – pogańskiego miejsca kultu bożka psa. Znajdują się tam Stelle upamiętniające zdobycie tego miejsca przez starożytnych wodzów.

8 dzień Byblos

Byblos – miasto z V wieku przed Chr. Zwiedzanie kościoła św. Jana Chrzciciela, teatru rzymskiego, zamku krzyżowców, sanktuarium św. Rafki – patronki cierpiących i św. Hardini – mistrza nowicjatu św. Charbela. Ponowna wizyta w Annaya – pożegnanie ze św. Charbelem w pustelni i klasztorze św. Maruna.

9 dzień Bejrut – Frankfurt – Kraków

Poczęstunek przed wyjazdem, wykwaterowanie z hotelu i transfer na lotnisko. Odlot z Bejrutu Lądowanie we Frankfurcie i odlot do Krakowa. Tu zakończenie pielgrzymki. 

II – PROPOZYCJE PIELGRZYMEK NA ROK 2023 i 2024 

Kierunek organizacji pielgrzymki wyznaczą ostatecznie trzy bardzo istotne kryteria, czyli która destynacja (cel wyprawy) będzie:

posiadała najmniej dotkliwe obostrzenia epidemiczne (jeśli będą one wciąż aktualne),

stwarzać warunki bezpieczeństwa (w przypadku aktualnych wówczas różnego rodzaju zagrożeń).

miała duże zainteresowanie czyli ok. 40 osób zdecydowanie chętnych by wziąć w niej udział.

Dlatego też odnośnie ostatniego punktu bardzo proszę dużo wcześniej, nawet z rocznym wyprzedzeniem czyli zaraz po dotarciu do tej informacji, zgłaszać swoje zainteresowanie wybraną ofertą.

1. ZIEMIA ŚWIĘTA (j.w.) – 8-dniowa lub 11-dniowa. 
2. LIBAN (j.w) – 9-dniowa. 
3. GRECJA – ŚLADAMI ŚW. PAWŁA I ŚW. ANDRZEJA – APOSTOŁÓW – 11-dniowa. 

KAVALA – FILIPPI · AMFIPOLIS · SALONIKI · VERIA · KALAMBAKA · LITOCHORO · PALAIOS PANTELEMONAS · METEORY · KALAMBAKA · DELFY · OSSIOS LOUKAS · PATRAS · LOUTRAKI · ATENY · KORYNT · MYKENY · NAFPLION · EPIDAUROS · WYPOCZYNEK NAD MORZEM JOŃSKIM LUB EGEJSKIM 

 1. (Po przylocie w popołudnie). Kawalla – starożytne miasto portowe, gdzie św. Paweł po raz pierwszy znalazł się na kontynencie europejskim. Port i pomnik św. Pawła z mozaiką Apostoła wstępującego na ląd, twierdza turecka, akwedukt Sulejmana. Filippi – ślady Apostoła: podziemne pomieszczenia przy forum jako więzienie św. Pawła i jego towarzysza Sylasa, współczesna kaplica w kształcie baptysterium, amfiteatr, via Ignatia, agora i bazylika. Amfipolis – kolonia ateńska z V w. p.n.e. – monumentalny lew pochodzący z nagrobka jednego z dowódców armii Aleksandra Wielkiego. (3 noce w tym samym hotelu). 
 1. Saloniki – Bazylika św. Demetriusza – patrona miasta, kościoły Mądrości Bożej i Matki Bożej od Kowali (Panagia Chalkedon), rotunda, Łuk Galeriusza, Biała Wieża, posąg Aleksandra Wielkiego i łaźnie tureckie. 
 1. Veria – starożytna Berea – bizantyjskie świątynie i pomnik (podium – bema) poświęcony św. Pawłowi. Palaios Pantelejmonas – niezwykle urokliwa, zabytkowa wioska grecka. Czas wolny. Litochoro – wioska pod Olimpem. Stavros – Schronisko pod Olimpem z pięknym widokiem. Możliwy krótki spacer w kierunku Olimpu. Przejazd w kierunku Kalambaki. 
 1. Meteory – wybrane dwa lub trzy spośród sześciu czynnych, prawosławnych, średniowiecznych „wiszących klasztorów” w tym klasztor męski – Wielkiego Meteora założony w 1336 roku przez św. Atanazego oraz klasztor żeński Agios Stefanos, założony także w XIV wieku. Kalambaka – Pracownia tradycyjnego pisania ikon, gdzie poznaje się proces ich powstawania. Możliwość zakupu ikon, jak też innych pamiątek greckich. Przejazd do Delf i tam nocleg. Po drodze Termopile – memoriał (pomnik) Leonidasa i bitwy z 480 r. przed Chr. 
 1. Delfy – Park archeologiczny z centrum kultu Apolla, teatrem, stadionem oraz Muzeum, a w nim słynny Dyskobol, a także inne bezcenne dzieła świata antycznego. Przejazd do pobliskiego Ossios Loukas – jeden z najwspanialszych zabytków średniowiecznej Grecji – klasztor św. Łukasza, przypominający klasztory Mistry. Wyjazd do Patras i tam nocleg. 
 1. Patras – Relikwie głowy i krzyża św. Andrzeja Apostoła w prawosławnej bazylice archikatedralnej, latarnia morska, zamek, stadion i odeon. Przejazd przez Kanał Koryncki do nadmorskiego kurortu (Loutraki albo inny kurort nad zatoką Koryncką Morza Jońskiego albo Zatoką Argolidzką lub Zatoką Sarońską Morza Egejskiego i tu pobyt na pięć nocy).

7. Całodniowy wypoczynek 

 1. Korynt – pozostałości doryckiej świątyni Apollina i ruin starożytnego miasta. Zrekonstruowana agora i marmurowe podium – bema, z której przemawiał św. Paweł. Mykeny – kolebka jednej z najstarszych cywilizacji. Grobowce kopułowe, Akropol Mykeński, Brama Lwic, studnia (cysterna) i Muzeum Narodowe. Nafplio – malownicze nadmorskie miasteczko – pierwsza stolica niepodległej Grecji w 1823 r. Epidauros – antyczny amfiteatr z IV w. z widownią mieszczącą ok. 15 tys. widzów, ruiny Sanktuarium Asklepiosa – boga medycyny starożytnych Greków i muzeum sztuki lekarskiej. 
 1. Ateny – katolicka katedra św. Dionizego Areopagity. Muzeum Narodowe: sztuka prehistoryczna; skarby Myken z grobu Agamemnona, rzeźby greckie od VIII w. p.n.e. do IV w. p.n.e., posąg Posejdona z Artemizjonu. Akropol: Partenon, świątynia Ateny Partenos (dziewicy) architekta Kallikratesa, monumentalna brama Propyleje, świątynia Ateny Nike i Erechtejon. Widok z Akropolu na pobliskie wzgórza, Odeon Herodosa Attyka i Teatr Dionizosa. Wzgórze Aresa czyli Areopag, gdzie przemawiał św. Paweł Apostoł do Ateńczyków. Agora grecka (świątynia Hefajstosa, portyk kolumnowy Attalosa). Agora rzymska (marmurowa Wieża Wiatrów) oraz świątynia Zeusa w Olimpiejonie. Plaka – najstarsza dzielnica Aten. Parlament i uroczysta zmiana warty honorowej przy Grobie Nieznanego Żołnierza. 
 1. Całodniowy wypoczynek. 
 1. Wylot z Aten. 
4. CYPR ŚLADAMI ŚW. BARNABY APOSTOŁA I ŚW. ŁAZARZA,

a także Sanktuariów i monastyrów prawosławnych oraz klasztorów franciszkańskich. 8-niowa z pobytem w jednym kurortów Cypru Południowego np. koło Ayia Napia lub na wschód od Larnaki z przeznaczeniem dwóch dni na odpoczynek i czterech dni na pielgrzymowanie opisane poniżej.

Dzień 1 – Przylot. Ewentualnie czas na odpoczynek. 

Dzień 2: KITI (koło Larnaki) – cerkiew Angeloktisti czyli kościół zbudowany przez Aniołów oraz małe muzeum ikon. LARNAKA, cytadela i grób św. Łazarza i katolicki kościół Matki Bożej Łaskawej przy klasztorze Franciszkanów (Msza). Klasztor Machairas – ukryty we wschodniej części Gór Trodos i LEFKARA, znana z misternie haftowanych koronek oraz architektury. 

Dzień 3: PAFOS, wpisane na listę UNESCO ze względu na archeologiczne znalezisko grobów królewskich, pręgierz św. Pawła Apostoła i katolicki kościół (Msza) oraz dom Dionizosa z mozaikami podłogowymi i cysterną, TALA, monastyr św. Neofita, cerkiew, cela w jaskini i freski, PETRA TOU ROMIOU czyli Skala Afrodyty. LANIA – zwiedzanie wioski i degustacja wina cypryjskiego. 

Dzień 4 Odpoczynek. Plażowanie. 

Dzień 5 – Przejechanie granicy w NIKOZJI – katedra Hagia Sofia (obecnie meczet), ruiny zamku św. Hilariona. KYRENIA, zamek w porcie z muzeum “tonącego statku”. BELLAPAIS u stóp Gór Pięciu Palców – ruiny Opactwa Augustianów. Ruiny starożytnej SALAMINY, miasta i portu oraz tam kościół i grób św. Barnaby Apostoła, a w klasztorze “sala ikon” i muzeum archeologiczne (Msza św., jeśli się uda otrzymać tam pozwolenie). FAMAGUSTA mury obronne z czasów Genueńczyków i Wenecjan oraz Krzyżowców, Rycerzy Joannitów nazywanych Kawalerami Rodyjskimi, Cypryjskimi, a obecnie Maltańskimi, Wieża Otella (zbudowaną w XII w.), katedra św. Mikołaja (obecnie Meczet Lala Mustafa Pasza), kościół św. Piotra i Pawła, ruiny kościołów franciszkanów. W drodze powrotnej NIKOZJA, po stronie greckiej stolica kraju (starówka, Mury Weneckie z fortami, Brama Famagusta, Pałac Arcybiskupi i katedra św. Jana, kościół franciszkanów (Braci Mniejszych) należący do Kustodii Ziemi Św.

Dzień 6 – GÓRY TRODOS i nieopodal OLIMPU (najwyższy szczyt Cypru – 1952 m n.p.m.) w KALOPANAYIOTIS malowany kościół z klasztorem (Msza św.). Jest to jeden z 9 wpisanych na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO, monaster KYKKOS, z ikoną Matki Bożej autorstwa św. Łukasza Ewangelisty. PEDULAS – stara cerkiew św. Michała Archanioła (UNESCO). OMODOSklasztor Świętego Krzyża, degustacja i zakup wina joannitów – commandaria i pamiątek na targu w miasteczku.

Dzień 7 – Odpoczynek. Plażowanie. 

Dzień 8 – Ewentualnie czas na odpoczynek lub wybrane miejsce po drodze na lotnisko. Wylot. 

5. FRANCJA Południowa i HISZPANIA Północna – szlakiem Sanktuariów Maryjnych i św. Jakuba Apostoła.

12-niowa. (samolorowo-autokarowa) Wskazany jedynie szlak i wybrane miejsca bez opisanych szczegółowo punktów programu. Precyzyjny program pojawi się z czasem. 

1. Przelot do Bergamo. Kolejno po przylocie: Sanktuaria Orta San Julio (ewentualnie: kalwaria franciszkańska, Isola San Julio iz benedyktynskim opactwem na wyspie i Santuario della del Sasso) oraz Matki Bożej w Oropa we Włoszech.

2. La Salette dojazd na wieczorną procesję.

3. La Salette – poranna Msza, śniadanie, jeśli będzie dobra widoczność to czas na spacer i przejazd do Le Pui-en-Velay,

4. Le Pui-en-Velay i przejazd do Conques.

5. Rocamadour i Cahors. (4 i 5 noc – hotel w tym samym miejscu).

6. Przejazd w kierunku Lourdes: Saint-Gaudens, Saint-Bertrand-de-Comminges i Lourdes (tak, żeby zdążyć na wieczorną procesję).

7. Lourdes.

8. Po rannej Mszy do Zaragossy i Poblet.

9. Odpoczynek nad morzem koło Barcelony.

10. Montserrat i Barcelona (Sagrada Familia, park Guel i katedra św. Eulalii).

11. Odpoczynek nad morzem koło Barcelony. Ostatnie 4 noclegi w jednym hotelu w wybranym kurorcie koło Barcelony nad morzem Śródziemnym.

12. Wylot z Barcelony.

6. MEKSYK – WYPRAWA I PIELGRZYMKA ŻYCIA

Poniżej są opisane precyzyjnie punkty zrealizowanego w lutym 2020 roku (7.02-23.02.2020) programu 17-dniowej wyprawy pielgrzymkowej (przejazd ok. 4 tys. km i z 15 noclegami) do największego Sanktuarium świata – Matki Bożej w GUADELUPE z poznaniem religijności, kultury i przyrody państwa MEKSYK z przejazdem na południe i wschód kraju od miasta MEKSYK aż po ACAPULCO i CANCUN. Podkreślono miejsca i obiekty, gdzie była sprawowana Eucharystia oraz dni z „rekreacją”. Z takim samym programem może być zrealizowana w 2023 roku (listopad albo grudzień) lub w 2024 roku (styczeń albo luty) jeśli oczywiście będzie nią zainteresowanie. Koszt całościowy biorąc pod uwagę dzisiejsze okoliczności i uwarunkowania nie powinien przekroczyć 10 tys. zł.

1 Dzień (piątek): Spotkanie na Lotnisku im. Fryderyka Chopina w Warszawie o 4.00 rano z szefem Biura Tortuga i zarazem pilotem Michałem Szczepurkiem oraz wylot o 6.05 z Warszawy do Amsterdamu (Niderlandy). Lądowanie o 8.15. Wylot z Amsterdamu o 14.35. Lądowanie w Mexico City o 19.25. Spotkanie z przewodniczką – Doris (Dorota) Bienko de Peralta – prof. Instytutu Antropologii i Historii Meksyku w Ciutad de Mexico. Kierowca Eduardo. Przejazd do hotelu. Obiadokolacja i nocleg w hotelu Royal Reforma w Ciudad de Mexico (1).

2 Dzień (sobota): MEXICO CITY. (2240-2250 m.n.p.m.; Populacja ok. 9 mln, z aglomeracją ok. 20 mln; 4 miejsce po Tokio, Seulu i Dżakarcie w świecie). Stare Miasto wpisane jako obiekt na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO w 1987 roku, (w 2007 roku dopisano jeszcze Dom architekta Barragana i Campus Uniwersytecki). Rozpoczęliśmy pielgrzymkę od Bazyliki Matki Bożej w Guadalupe (najpierw antyczna, a następnie nowa). Msza św. w jednej z amfiteatralnych kaplic położonych na piętrze nowej bazyliki z widokiem na Cudowny Obraz. Ponieważ w grupie był tylko jeden kapłan, o. Bernard, zatem on odprawiał za każdym razem Eucharystię i on też głosił wszystkie, niedługie kazania. Następnie była w kolejce nawiedzenia Kaplica Indian i Kaplica Objawień na Wzgórzu TEPEYAC oraz do zwiedzenia Ogrody Guadalupy u podnóża. Zakupy dobrej jakości pamiątek religijnych w sklepie z dewocjonaliami związanym z bazyliką. Po południu TEOTIHUACAN (czyli miejsce, w którym ludzie staja się bogami) a więc strefa archeologiczna z wejściem na piramidy, w tym ogromną i majestatyczną Piramidę Słońca. Teotihuacan znajduje się na wysokości 2277 m.n.p.m. i ok. 60 km od Ciudad de Mexico. Został wpisany na listę UNESCO w 1987 roku. Wizyta w warsztacie obróbki obsydianu – czarnego, magicznego kamienia Azteków. Degustacja pulque, nazywanego „napojem ubogich” i tequili z możliwością ich zakupu. Następnie obiad w lokalnej restauracji z muzyką zespołu. W czasie powrotu zatrzymanie się na jednym z placów miasta Meksyk obok Muzeum Tequili i wysłuchanie przepięknego koncertu zespołu mariachi. Powrót do hotelu Royal Reforma (2).

3 Dzień (niedziela): Kościół Franciszkanów z kaplicą Porcjunkuli i Msza św. w kościele Dominikanów. ZOCALO (UNESCO 1987) czyli główny plac Miasta Meksyk, katedra, Templo Mayor, pałac prezydencki z muralami Diego Riviery (zwiedzanie); obserwowanie na placu przed katedrą i w parku tańczących w strojach Indian w ramach trwającego festiwalu kultury prekolumbijskiej i pyszne lody w dwóch położonych blisko siebie (żeby tracić mniej czasu) kawiarniach – lodziarniach „Santa Clara”, Museo de Antropología y Historia z bardzo bogatą kolekcją sztuki prekolumbijskiej. Projekt obiektu muzeum z ogromną charakterystyczną fontanną autorstwa Vasquesea nawiązuje do stylu architektury prekolumbijskich budowli. Podziwianie osiągnięć cywilizacyjnych Azteków, Majów i Olmeków z niezwykle fachowym objaśnianiem prezentowanych tutaj artefaktów z epoki prekolumbijskiej prof. Bienko de Peralta, która będąc specjalistką od kodeksów pisanych i kamiennych dokumentów pracuje na rzecz także tegoż muzeum, gdyż jej Instytut sprawuje nad nim naukową pieczę. XOCHIMILCO – pływające ogrody (UNESCO 1987) w godzinach popołudniowych. Rejs gondolami przez kanały przy muzyce mariachi i wyjątkowo radosnej atmosferze. Pogoda też jej sprzyjała. Obiad na gondolach i poczęstunek tequilii będącej prezentem od przewodniczki Doroty i pilota Michała. W drodze powrotnej wieczorne nawiedzenie Sanktuarium w Guadelupe oraz dłuższy czas na prywatną modlitwę przed Cudownym Obrazem, adorację w kaplicy eucharystycznej i zdjęcia. Ponownie hotel Royal Reforma (3). Wczoraj i dziś dla chętnych kąpiel w małym basenie na szczycie hotelu oraz piękne panoramy Meksyku z kawiarni położonej tamże.

4 Dzień (poniedziałek): TAXCO (ok. 160 km od Meksyku i 1780 m.n.p.m., populacja 52 tys.) – ”srebrne miasto” sławne ze sztuki jubilerskiej i wyrobów ze srebra. Punkty widokowe i spacer po krętych uliczkach, kolonialny, franciszkański kościół Santa Prisca i Msza św., kościół św. Bernardyna, dom Borda i Humbolta. Wizyta w sklepie jubilerskim z wyrobami ze srebra. Wyjazd taksówkami na wzgórze pod pomnik Chrystusa Króla upamiętniający Powstanie Christeros. Panorama Taxco. Przejazd (240 km czyli razem ok. 400 km) do Acapulco – które nazywane jest latynoską „Perłą Pacyfiku” i tam dwie noce w hotelu Elcano (1). Film Christiada wyświetlana po drodze. Odtąd filmy, z bogatej płytoteki przewodniczki Doroty i o. Bernarda, głównie religijne, były wyświetlane przy dłuższych przejazdach, poza dniami odpoczynku, niemal każdego dnia, a autokar zamieniał się na ten czas w kino. W tych samych dniach były głoszone przez o. Bernarda krótkie konferencje duchowe lub wykłady prof. Doroty o historii, kulturze i zwyczajach Meksyku. Bywały też pogodne przerywniki, w które wplatano dowcipy i anegdoty. Atmosfera wśród pielgrzymów była radosna, a kiedy przychodziło zmęczenie zarządzano sjestę z ogólnie przestrzeganym wyciszeniem.

5 Dzień (wtorek): ACAPULCO hotel Elcano z wypoczynkiem all inclusive. (2) Msze św. przez dwa dni (tego i następnego) tuż przed śniadaniem na plaży przy wschodzie słońca z widokiem na zatokę i szmaragdowy Ocean Spokojny. Przed południem plażowanie. Nadto indywidualne wędrówki po mieście i prywatne zakupy. Popołudniowa wycieczka fakultatywna na lagunę. Rejs 3 łodziami. Obserwacja flory i fauny. Przystanek na mieliźnie by przez chwilę zasmakować kąpieli w ciepłej i czystej wodzie laguny. Pokaz wypuszczania przez miejscowego strażnika przyrody maleńkich żółwi biegnących do wzburzonego oceanu. Kolacja z rybą z archaicznego pieca u lokalsów oraz winem i piwem pod słomianymi parasolami na plaży. A potem wieczorna obserwacja ekstremalnych skoków młodych kaskaderów ze skały śmierci La Quebrada. Powrót do hotelu Elcano (2). 

6 Dzień (środa): Po Mszy św., śniadaniu i przedpołudniowym wypoczynku przejazd do CUERNAVACA – „miasta wiecznej wiosny”. (300 km od Acapulco; stolica stanu Morelos; 1510 m.n.p.m. i 350 tys. mieszkańców). Spacer po kolonialnym mieście. Kościół Franciszkanów i Jezuitów. Pałac Corteza. Następnie przejazd (120 km) do Puebla, która nazywana jest „miastem Aniołów”, a tam kolacja i nocleg w hotelu San Pedro (1). Kolacja w urokliwej restauracji hotelowej przy dobrej muzyce meksykańskiej zespołu mariachi i tańcach z naszym udziałem. Nadto wieczorny spacer dla chętnych z naszą Przewodniczką po centrum pięknego miasta kolonialnego położonego nieopodal hotelu. Hotel słynie z okazałych baldachimów nad łożami małżeńskimi. Zapewne tutaj wielu małżonków przeżywa noc poślubną. Zatem była okazja, by niemal takiej doświadczyć i dla naszych, już ze sporym stażem i doświadczeniem, małżonków, a stanowili dość spory procent wśród pielgrzymów. 

7 Dzień (czwartek): PUEBLA (105-130 km od Meksyku – 2175 m.n.p.m., 1,5 mln mieszkańców, stolica stanu Puebla). Spacer po kolonialnym mieście: katedra, zocalo czyli rynek Parian z tradycyjnym wyrobami mieszkańców: ceramiką talavera i słodyczami. Msza św. w uważanej za najpiękniejszą na świecie kaplicy Różańcowej u Dominikanów (Jubileusz i odnowienie małżeńskiej przysięgi Teresy i Grzegorza, toasty i śpiewy już podczas przejazdu w autokarze). Czas wolny na spacery, zakupy, kawę i tacos (najsmaczniejsze z avocado). Przewodniczka wyznaczyła na czas wolny interesującą trasę spacerową i każdy kto chciał mógł ja odbyć. Nikt się nie zgubił więc punktualnie wyruszyliśmy w dalszą trasę. Przejazd drogą obrośniętą kaktusami do OAXACA DE JUAREZ (340 km od Puebla; 470 km od Mexico; 1500-1555 m.n.p.m.; 265 tys. mieszkańców; na liście UNESCO od 1987). Zwiedzanie starego miasta: kościół św. Dominika, główny plac z katedrą. Wizyta w sklepie z wyrobami z czekolady i na targu (owoce i m.in. suszona szarańcza). Nocleg obok Oaxaca w hotelu Hacienda (1).

8 Dzień (piątek): Śniadanie. Wpierw zwiedzanie w parku archeologicznym położonego na wzgórzu, niegdyś najważniejszego miasta antycznych Zapoteków MONTE ALBAN (UNESCO – 1987) z wejściem na piramidy oraz do niewielkiego muzeum. Przejazd do małej wioski SANTA MARIA DE TULE, gdzie przy Iglesia Santa Maria de Asuncion (kościół Wniebowzięcia NMP) położonym w urokliwym ogrodzie znajduje się największe drzewo obu Ameryk, z rodziny cypryśników. Czas na zdjęcia i dłuższy spacer do autokaru. Zwiedzanie fabryki produkującej mezcal, czyli miejscowy trunek z agawy z wykładem o jego wyrobie oraz degustacja i zakup mezcalu oraz różnych nalewek na jego bazie i kieliszków z bambusowych łodyg. Przejazd całej drogi do TEHUANTEPEC (ok. 300 km) i tutaj nocleg w hotelu Calli (1). 

9 Dzień (sobota): Po śniadaniu długa podróż do stanu Chiapas. Po drodze Kanion Sumidero i przejazd dwoma szybkimi łodziami po rzece Grijalva z kapokami na plecach. Kanion posiada skaliste ściany dochodzące do 1200 m wysokości. Widoczna fauna to krokodyle, małpy i ptaki. Następnie przejazd do miast położonych w odległości ok. 10 km od San Cristóbal de las Casas: SAN LORENZO ZINACANTAN (kraina nietoperzy) jest zamieszkiwane przez rdzenną ludność Tzotzl Maya (ok. 4 tys. mieszkańców) powiązaną językowo i kulturowo z ludem Majów. Wizyta w domu Majów ze sklepem z pamiątkami. Tutaj Msza św. i poczęstunek tacos wypiekanym na domowym piecu. Wizyta w przydomowej manufakturze tkania dywanów i pięknych tkanin. Następnie SAN JUAN CHAMULA (Miasto położone na wysokości 2200 m.n.p.m. zamieszkuje rdzenna ludność Izotzilkowie; 76 tys. mieszkańców), gdzie znajduje się kościół synkretyczny ze swoistą mieszanką chrześcijaństwa i dawnych wierzeń indiańskich. W świątyni cały czas pali się tysiące świec i panuje ponura atmosfera, pełna dymu oraz zapachu z palących się świec, kadzideł, ziół i kwiatów. Postawa obecnych tam wielu ludzi świadczy o ich żywiołowej religijności. Wewnątrz świątyni absolutnie nie można robić zdjęć. Zdjęcia z Szamanem na zewnatrz, zakup świeżych i pysznych owoców na targu przed kościołem oraz pamiątek w urokliwych sklepikach po drodze na parking. Niektórzy, żeby się nie spóźnić na odjazd autokaru, skorzystali z lokalnych taksówek, które ich podwiozły na parking. Kilkanaście osób  podeszło także na miejscowy cmentarz, znajdujący się w poblizu parkingu. Stąd już niewiele kilometrów zostało do San Cristóbal. Przejazd całej drogi z Tehuantepec do San Cristóbal de las Casas (ok. 360 km) i tutaj nocleg w hotelu Katedra (1). Prywatne spacery wokół miejscowego Zokalo i po bocznych uliczkach w sobotni wieczór, kiedy centrum miasta tętni życiem, a miejscowi i turyści przesiadują w licznych kawiarniach i restauracjach. Miasto, dawna stolica Chiapas, liczy ok. 160 tys. mieszkańców.

10 Dzień (niedziela): SAN CHRISTOBAL DE LAS CASAS – Spacer po niezwykle urokliwym, kosmopolitycznym mieście (kultury indiańskie mieszają się tutaj z kulturą hiszpańską i kulturami z innych części świata). Czas na łyk wyjątkowej kawy lub czekolady oraz na zakup różnych orzechów, w tym słynnych makadamia i innych meksykańskich przysmaków: zwłaszcza czekolady i kawy. Przejazd ok. 300 km trudną trasą z ominięciem wodospadów Aqua Azul i Misol-Ha, gdzie dwa tygodnie wcześniej był napad na polski autokar. Wyczuwało się pewien niepokój i atmosfera była podniosła, zwłaszcza kiedy pani Przewodnik opowiadała z detalami o zdarzeniu, które miało miejsce tuż przed naszą pielgrzymką i było opisywane w polskich mediach. Postój po drodze na szybki lunch w ogromnej restauracji. Nocleg w Palenque w niezwykle urokliwym hotelu Cham-Kah położonym w dżungli (1). Msza św. tuż przy recepcji hotelowej. Wieczorna kąpiel już po kolacji w urokliwym basenie położonym w bajkowej scenerii i potem prywatne spotkania na tarasach domków hotelowych. Wokół śpiew ptaków i odgłosy dżungli. Niezapomniane wrażenia. Świetne miejsce na odpoczynek.

11 Dzień (poniedziałek): PALENQUE (60 m.n.p.m., 43 tys. mieszk.) – Tajemnicza strefa archeologiczna Majów (UNESCO w 1987). Wjazd na Półwysep Jukatan i przejazd (350 km) wzdłuż Zatoki Meksykańskiej do uroczego kolonialnego miasta SAN FRANCESCO CAMPECHEstolica stanu Campeche (UNESCO w 1999). Spacer po starym mieście. Katedra. Msza św. i jubileusz małżeński Marii i Ryszarda. Toast i śpiewy na ich cześć już w dalszej drodze oraz poczęstunek tequilą fundowaną przez Jubilata. Przed kościołem św. Franciszka w Campeche znajduje się kolumna upamiętniająca odprawienie pierwszej mszy na kontynencie północnoamerykańskim w 1517 przez kapłana, franciszkanina z ekspedycji Francisco de Montejo y Leóna. Do kościoła zdążył dojść w czasie wolnym tylko o. Bernard. I nie dziwi bo też franciszkanin. Miasto liczy 220 tys. mieszkańców. Położone jest 10 m.n.p.m. Przejazd dalej 150 km i nocleg w Uxmal w hotelu Hacienda położonym w pięknym ogrodzie (1).

12 Dzień (wtorek): Msza ś/w. przy basenie w ogrodzie hotelu Hacienda. UXMAL – Zwiedzanie strefy archeologicznej Majów (UNESCO w 1996), architektonicznie ponoć najpiękniej położonej. Wejście do dżungli i wsłuchanie się w odgłosy małp. Przejazd ok. 120 km do nadoceanicznego CELESTUN. Jest to mała miejscowość rybacka i zarazem park krajobrazowy. Przesiadka na motorowe łodzie i wyprawa na lagunę w poszukiwaniu różowych flamingów i innego ptactwa oraz przejazd namorzynowym tunelem z krótkim spacerem po krzaczastym nabrzeżu. Dalszy przejazd ok. 90 km w kierunku MERIDYstolicy stanu Jukatan (10 m.n.p.m.; 320 tys. mieszkańców). Wieczorne zwiedzanie starego miasta z katedrą i zocalo. Bardzo długi spacer do  hotelu. Nocleg w Meridzie w hotelu Rezidente z pokazami tańca. Prezentowały go miłe i urocze starsze panie. O. Bernard zgrał swoje zdjęcia do późna w nocy na komputer pani Przewodniczki, co było gwarancją, że przetrwają. (1).

13 Dzień (środa): Po porannym śniadaniu serwowanym przy kameralnych stoliczkach przejazd do niezwykle uroczego “żółtego miastaIZAMAL, w którym znajduje się największy w Meksyku dziedziniec klasztorny. W 1993 roku (podczas III pielgrzymki do Meksyku) papież św. Jan Paweł II spotkał się tutaj z Indianami. Wtedy to miasto zostało przemalowane w kolorach papieskich, żółtym i białym. Klasztor franciszkanów z kościołem zbudowany jest na szczycie piramidy. Najpierw spacer po mieście, po którym krążą zaczarowane dorożki (nasi też sobie taki przejazd zafundowali), zwiedzanie klasztornego muzeum i zakupy w sklepiku Klarysek. Na koniec w Sanktuarium Matki Bożej z Izamal, Patronki Jukatanu – Msza św. dziękczynna za bogactwo dobra otrzymanego dzięki Przewodniczce i Kierowcy oraz w intencji ich rodzin. CHICHEN ITZA (UNESCO 1988). Zwiedzanie jednego z siedmiu współczesnych cudów świata ogłoszonych w 2007 r. (pozostałe to: Mur Chiński, Tadż Mahal, Petra, Koloseum, Posąg Chrystusa Rio de Janeiro, Machu Picchu i miejsce honorowe – Piramidy w Gizie), czyli pozostałości miasta Chichen-Itza, które przekonuje o wielkości cywilizacji Majów. Ostatnie zakupy przy kramach ustawionych wzdłuż trasy. Dalej po drodze niezwykła atrakcja kąpielowa ze skokami do wody w cenocie (jaskinia niczym bardzo obszerna i głęboka skalna studnia z jeziorkiem na dnie) położona w urokliwym ogrodzie. W czasie przejazdu zakup świeżych owoców i znakomitego smakowo soku z ananasów. Przejazd (w całości tego dnia ok. 370 km) do Cancún, do hotelu Emporio położonego tuż przy plaży (1).

14 i 15 Dzień (czwartek i piątek): CANCUN – odpoczynek all inclusive przy basenie hotelowym lub na plaży hotelowej nad Oceanem Atlantyckim (2-3). Msze św. na tarasie z widokiem na ocean. Drugiego dnia wycieczka fakultatywna (300 km) ze zwiedzaniem Tulum (park archeologiczny położony tuż nad oceanem), hodowli krokodyli oraz ponownie kąpielą w cenocie ze stalaktytami.

16 Dzień (sobota): Przedpołudniowy wypoczynek podobnie jak przez poprzednie dwa dni z popołudniową. Następnie popołudniowa Msza św. już jako niedzielna (gdyż wiele osób nie będzie miało już możliwości uczestniczyć we Mszy w niedzielę) podobnie na tarasie przy dużym wietrze od oceanu. Obiad, pakowanie walizek i transfer na lotnisko w Cancún oraz wylot z państwa Meksyk ok. 19.35.

17 Dzień (niedziela): Lądowanie w Paryżu (Francja) o 11.10. Wylot z Paryża do Warszawy o 14.35. Lądowanie w Warszawie o 16.45. Pożegnanie na lotnisku i błogosławieństwo o. Bernarda na drogę powrotną do domów rodzinnych.

Kilka punktów w powyżej opisanym programie to były tzw. bonusy ze strony Biura Podróży i Przewodniczki (np. ad hoc podjęta decyzja by posłuchać koncertu muzyku mariachi na jednym z placów w Meksyku). Nie były one objęte oficjalnym programem, który stanowił podstawę dla obliczenia kosztów imprezy i zawartej umowy. Zatem program, który będzie ostateczną propozycją Biura Podróży Tortuga na rok 2023 lub 2024 może nieco różnić się od powyższego. Inne mogą być miejsca spożywania posiłków i degustacji oraz dodatkowych atrakcji. Ale zarys w postaci odwiedzanych miast i parków archeologicznych zasadniczo będzie ten sam. Opisany powyżej program pielgrzymki do Meksyku daje możliwość ogromnej ilości wydarzeń i przeżyć religijnych, duchowych, kulturowych, przyrodniczych i estetycznych. Jest to pielgrzymka niezapomniana i jedyna w swoim rodzaju. Co bardzo istotne ma bardzo atrakcyjną i konkurencyjną cenę za bogaty program realizowany aż przez 17 dni. W wielu biurach za tę cenę są, owszem propozycje wyjazdów do Meksyku, ale zaledwie 10-12 dniowych.

III – PIELGRZYMKI JUŻ ZREALIZOWANE, ALE PROGRAMOWO ZAWSZE DO POWTÓRZENIA

Dotychczas od 2017 r. o. Bernard OFM, odkąd otrzymał obediencję zakonną do klasztoru w Kazimierzu Dolnym n/Wisłą, zorganizował i zrealizował z biurami podróży As-Tur (2017) i Tortuga (2018-21) oraz Komisariatem Ziemi Świętej (2019) kolejno następujące pielgrzymki. Nawet te realizowane w okresie pandemii były już wcześniej zaplanowane oraz programowo i organizacyjnie przygotowane.

Wcześniej czyli przed 2017 r. o. Bernard OFM także organizował pielgrzymki w klasztorze w Kętach: Ziemia Święta, Włochy, Francja, Hiszpania, Portugalia i Rumunia (ich programy są poniżej). Natomiast w kameralnych grupach również do Włoch, Francji, Czech, Niemiec, Austrii, Słowenii, Chorwacji, Czarnogóry, Bośni i Hercegowiny, Rumunii, na Słowację, Węgry, Litwę, Ukrainę, Cypr, Rodos i Maderę. Zawsze z autorskim programem (choćby tylko częściowo).

 1. PORTUGALIA – 8-dniowa w I połowie września 2017 r. z okazji 100-lecia objawień Matki Bożej w Fatimie. Sanktuaria w Santarem i Bom Jesus koło Bragi, Matki Bożej w Fatimie, Alcobaca, Batalha i Nazare, św. Antoniego w Lizbonie i Coimbra oraz św. Jakuba w Santiago de Compostella w Hiszpanii. Nadto Porto ze smakiem wina, Coimbra z ośrodkiem uniwersyteckim, Aveiro z rejsem łodziami, Guimares z kogutami, Obidos z zapachem czekolady i Tomar z klimatycznym zamkiem Templariuszy. Na koniec udział 13 września w Fatimie w comiesięcznej trwającej od maja do października uroczystości jubileuszowej.
 1. RUMUNIA – 16-dniowa na przełomie sierpnia i września w 2018 r. – z okazji 100–lecia odrodzenia narodowego Rumunii z wszystkimi jej etnicznymi regionami. Bogaty program obejmował niemal całą Rumunię czyli malownicze wioski Maramuresz (Sapanta, Barsana, Rozavlea), malowane cerkwie i twierdze klasztorne (monastyry) Bukowiny z polonikami (Sucava, Radowce, Mołdowita, Sucewita, Putna, Humor, Voronet i Dragomirna), monastyry, pałace i winnice Mołdawii (Rasca, Neamt, Agapia, Jassy, Kiszyniów, Capriana, Orhei Vechi i Cricova), saskie miasta Siedmiogrodu (Kluż-Napoka, Sighisoara, Sybin i Braszów), urokliwe kościoły warowne Transylwanii (Sasnitz i Vicri), Szeklerszczyzna z węgierską Częstochową (Csiksomylo), zabytki Wołoszczyzny czyli Muntenii (ze stolicą kraju Bukaresztem) i Oltenii (monastyry Horezu i Cozia) oraz piękne pamiątki odrodzenia narodowego Rumunii (Bukareszt, Sinaia, Curtea de Arges i Alba Julia), średniowieczne romańsko-gotyckie katedry i zamki (Alba Julia i Hunedoara) oraz architektura secesyjna Kriszany (Oradea). Zakończona w Eger na Węgrzech.
 1. SARDYNIA – 9-dniowa na początku września 2019 r. z rejsem na Korsykę. Poznanie jednego z wyspiarskich regionów Włoch stanowiło dla wielu pielgrzymów dopełnienie wcześniejszych wędrówek po Italii. Sanktuaria św. Bonifacego w kościele św. Marie Majeure i studnia św. Bartłomieja w Bonifacio na Korsyce (rejs), Sanktuarium Czarnego Jezusa w Castelsardo, bazylika w Condrogianos i katedra w Alghero na Sardynii. Rekreacyjne miejsca to archipelag La Maddalena, Capo di Caccia i Grota Neptuna oraz Orgosolo z sardyńską ucztą w regionie Supramonte. Nadto niemal codzienny wypoczynek na kamienisto-piaszczystej plaży przy urokliwej zatoce.
 1. IZRAEL I AUTONOMIA PALESTYŃSKA – 11 dniowa na przełomie września i października 2019 r. po Sanktuariach Ziemi Świętej czyli ziemskiej Ojczyzny Chrystusa. W programie m.in.:
 1. Galilea. Cezarea Nadmorska – akwedukt nad Morzem Śródziemnym. Hajfa Góra Karmel – sanktuarium Stella Maris. Akko – ostatnia twierdza krzyżowców. Nazaret. Grota i bazylika Zwiastowania, kościół św. Józefa. Nazaret z czasów Jezusa i muzeum. Prawosławne Źródło Maryi i synagoga z czasów Jezusa. Międzynarodowa modlitwa różańcowa w bazylice i procesja ze świecami. Góra Błogosławieństw i Domus Galilee – centrum neokatechumenalne. Banias – źródła Jordanu. Tel Dan – rezerwat przyrody i starożytne wykopaliska. Góra Tabor – bazylika Przemienienia. Tabgha – sanktuarium Cudownego Rozmnożenia Chleba i Prymatu św. Piotra. Kafarnaum – Miasto Jezusa. Jezioro Galilejskie – płynięcie statkiem. Magdala – centrum ekumeniczne z synagogą i kościołem z łodzią. Kana – kościół Pierwszego Cudu Jezusa – odnowienie przyrzeczeń małżeńskich i kościół św. Bartłomieja. 
 1. Judea: Betlejem – Grota i bazylika Narodzenia. Bait Sahur – Pole Pasterzy. Monastyr Mar Saba na Pustyni Judzkiej. Herodion – pałac-twierdza króla Heroda. Pustynia JudzkaMonastyr Mar Kosiba (klasztor św. Jerzego Koziby) w Wadi Qelt. Jerycho – panorama Góry Kuszenia i sykomora. Rzeka Jordan – odnowienie przyrzeczeń chrztu świętego. Morze Martwe – kąpiel i odpoczynek. Jerozolima – Syjon Chrześcijański: Wieczernik, bazylika Zaśnięcia NMP, franciszkański Wieczernik i kościół św. Piotra in Gallicantu. Sanktuaria na Górze Oliwnej: Wniebowstąpienie, Pater Noster, Dominus Flevit, panorama Jerozolimy, Grób Maryi, Ogród Oliwny i bazylika Agonii. Ormiańska katedra św. Jakuba, kościół św. Marka, Centrum Informacji Chrześcijańskiej – Muzeum Grobu Pańskiego i Muzeum Cytadeli Dawida. Kościół św. Anny i sadzawka Betesda. Klasztor sióstr syjońskich, Ecce Homo, kaplica Biczowania i Włożenia Krzyża. Nabożeństwo Drogi Krzyżowej ulicami Starej Jerozolimy, bazylika Grobu Pańskiego i Kalwarii. Mur (Ściana) Płaczu. Dzielnica żydowska Starej Jerozolimy. Cztery Synagogi pod jednym Dachem, Cardo Maximus. Abu Gosh (Ghausz) – benedyktyńskie opactwo oliwetanów jako jedno z trzech biblijnych Emaus. Ain Karem – sanktuaria Nawiedzenia św. Elżbiety i Narodzenia św. Jana Chrzciciela oraz jego pustkowie z grotą. Yad Vashem – muzeum martyrologii żydowskiej, menora przed Knesetem. Lod – kościół i grób św. Jerzego. Jafa – kościół św. Piotra. Możliwość kąpieli w Morzu Śródziemnym. 
 1. MEKSYK – 17-dniowa wyprawa pielgrzymkowa w lutym 2020 r. do największego Sanktuarium świata czyli Matki Bożej w Guadelupe z poznaniem religijności, kultury i przyrody państwa Meksyk także na południe i wschód od miasta Meksyk aż po Acapulco i Cancun. Hasłowo były to m.in. niezwykłe parki archeologiczne: Teotihuacan, Monte Alban, Palenque, Uxmal i Chichen Itza; klimatyczne miasta kolumbijskie ze wspaniałymi katedrami, bazylikami i sanktuariami: Taxco, Cuernavaca, Puebla, Oaxaca, San Christobal, Merida i Izamal; charakterystyczne wioski San Maria del Tule i San Juan Chamula oraz wyjątkowe atrakcje rekreacyjne: rejs łodziami po kanale w Xochimilco, i łódeczkami po kanionie Sumidero, flamingi na Różowej Lagunie na Jukatanie oraz kurorty nadoceaniczne w Acapulco i Cancun. 
 1. SYCYLIA – 10-dniowa w I połowie września 2021 r. Poznanie kolejnego z wyspiarskich regionów Włoch stanowiło dopełnienie wędrówek po Italii. W programie m.in. Sanktuariua Czarnej Madonny w Tindarii i Matki Bożej Płaczącej w Syrakuzach; Sanktuaria świętych kobiet Sycylii (św. Rozalii w Palermo, św. Agaty w Katanii i św. Łucji w Syrakuzach), zabytki romańskie z mozaikami w Monreale, Palermo i Cefalu oraz zabytkowe świątynie w Taorminie, Syrakuzach i Noto. Atrakcje świeckie to Scala dei Turchi, świątynie starożytne w Agrigento, wjazd na wulkan Etnę oraz rejs na Wyspy Liparyjskie (Vulcano i Lipari) z Sanktuarium św. Bartłomieja na Lipari oraz wejściem na koronę krateru wulkanicznego na Vulcano.

Poza tymi godzinami, zwłaszcza kiedy są Msze, nabożeństwa, wspólne modlitwy i posiłki, dodzwonienie się nie jest możliwe.

Pielgrzymki do (i z w bliższą i dalszą okolicę) Sanktuarium kazimierskiego

MSZE ŚW. DLA GRUP PIELGRZYMKOWYCH – Każda grupa pielgrzymkowa może mieć Mszę św. sprawowaną przez własnego kapłana, ale poza programowymi godzinami Mszy i nabożeństw w Sanktuarium, albo może dołączyć do Mszy św. w ramach programu Mszy, zwłaszcza w niedzielę. Prosimy o wcześniejsze zgłoszenie telefonicznie swojego przybycia Kustoszowi Sanktuarium (pod nr 665 10 85 95 i w godz. 9.30-11.3015.30-16.30 (od 1 maja do 31 sierpnia do 17.30) i 19.30-20.30 (od 1 maja do 31 sierpnia w godz. 20.30-21.30). Poza tymi godzinami, zwłaszcza kiedy są Msze, nabożeństwa, wspólne modlitwy i posiłki, dodzwonienie się nie jest możliwe. W soboty, a zwłaszcza w niedziele bardzo prosimy nie dzwonić w tej sprawie.

A jeśli grupa nie ma w swoim gronie kapłana to wtedy może odprawić Eucharystię dla tej grupy kapłan (jeden z ojców) z klasztoru kazimierskiego, ale zgłoszenie powinno być znacznie wcześniejsze. Może bowiem zajść sytuacja, że kapłani ad hoc nie mogą wtedy odprawić więcej mszy niż już mają ich wyznaczonych na dany dzień. Także prosimy o zgłoszenie telefonicznie swojego przybycia Kustoszowi Sanktuarium (pod nr 665 10 85 95 i w godz. 9.30-11.3015.30-16.30 (od 1 maja do 31 sierpnia do 17.30) i 19.30-20.30 (od 1 maja do 31 sierpnia w godz. 20.30-21.30). Poza tymi godzinami, zwłaszcza kiedy są Msze, nabożeństwa, wspólne modlitwy i posiłki, dodzwonienie się nie jest możliwe. W soboty, a zwłaszcza w niedziele bardzo prosimy nie dzwonić w tej sprawie.

ZWIEDZANIE DLA GRUP PIELGRZYMKOWYCH – Każda grupa pielgrzymkowa może także nawiedzić Sanktuarium na modlitwę (a nawet mieć swoje krótkie nabożeństwo) oraz je zwiedzić poza programowymi godzinami Mszy i nabożeństw w Sanktuarium. Prosimy o wcześniejsze zgłoszenie telefonicznie swojego przybycia Kustoszowi Sanktuarium (pod nr 665 10 85 95 i w godz. 9.30-11.3015.30-16.30 (od 1 maja do 31 sierpnia do 17.30) i 19.30-20.30 (od 1 maja do 31 sierpnia w godz. 20.30-21.30). Poza tymi godzinami, zwłaszcza kiedy są Msze, nabożeństwa, wspólne modlitwy i posiłki, dodzwonienie się nie jest możliwe. W soboty, a zwłaszcza w niedziele bardzo prosimy nie dzwonić w tej sprawie.

PENSJONAT KLASZTORNY – Można zatrzymać się w klasztornym pensjonacie by przeżyć osobiste rekolekcje lub dwa/trzy dni skupienia albo na odpoczynek. Przyjmujemy Gości przynajmniej na dwie noce, czyli na trzy dni. Kontakt telefoniczny i smsowy w celu rezerwacji z Gwardianem (pod nr 665 108 595 w godz. 9.30-11.3015.30-16.30 (od 1 maja do 31 sierpnia do 17.30) i 19.30-20.30 (od 1 maja do 31 sierpnia w godz. 20.30-21.30). Poza tymi godzinami, zwłaszcza kiedy są Msze, nabożeństwa, wspólne modlitwy i posiłki, dodzwonienie się nie jest możliwe. W soboty, a zwłaszcza w niedziele bardzo prosimy nie dzwonić w tej sprawie.

Przyjmujemy na pobyt w klasztornym pensjonacie także grupy rekolekcyjne i pielgrzymkowe (także minimum na dwie noce) maksymalnie do 25 osób. Wówczas, i tylko wtedy, może być pobyt również z wyżywieniem. Prosimy zgłaszać swoje przybycie wcześniej telefonicznie Gwardianowi klasztoru (pod nr 665 10 85 95 i w godz. 9.30-11.3015.30-16.30 (od 1 maja do 31 sierpnia do 17.30) i 19.30-20.30 (od 1 maja do 31 sierpnia w godz. 20.30-21.30). Poza tymi godzinami, zwłaszcza kiedy są Msze, nabożeństwa, wspólne modlitwy i posiłki, dodzwonienie się nie jest możliwe. W soboty, a zwłaszcza w niedziele bardzo prosimy nie dzwonić w tej sprawie.

Pensjonat klasztorny obejmuje jedno skrzydło klasztoru kazimierskiego. Gwarantuje klimat ciszy i spokoju. Jest idealnym miejscem dla odpoczynku i przeżycia kilku dni skupienia. Pensjonariusze otrzymuja dodatkowy klucz do klasztoru i nie ogranicza ich program zakonników. Jednak jeśli chcą mogą z nimi uczestniczyć we mszach i nabożeństwach, a także odmawiać jutrznię w kaplicy klasztornej. Mają do niej stały dostęp. Posiłki mogą przygotować w osobnym pomieszczeniu. Jest tam lodówka, płyta do odgrzania przywiezionych potraw, czajnik, garnki, kubki, talerze i sztućce.

ZWIEDZANIE POBLISKICH I DALSZYCH MIEJSCOWOŚCI – Pensjonat klasztorny może stanowić świetną bazę do zwiedzenia nie tylko Kazimierza, ale także niezwykle interesujących miejsc Lubelszczyzny, Podlasia i Roztocza oraz ziemi sandomierskiej, świętokrzyskiej i radomskiej albo inaczej diecezji lubelskiej, siedleckiej i zamojsko-lubaczowskiej oraz sandomierskiej, kieleckiej i radomskiej. Stanowia je miasta i małe miejscowości ze swoimi obiektami zabytkowymi i dodatkowymi atrakcjami: Lublin (zamek z kaplicą Świętej Trójcy, katedra, kosciół dominikanów), Nałęczów (park, muzeum Żeromskiego i Prusa), Kozłówka (pałac z ogrodem, izba pamieci bł. Prymasa Tysiąclecia), Kock, Radzyń Podlaski, Łuków,  Międzyrzec Podlaski, Siedlce, Biała Podlaska, Chełm (Góra Chełmska, podziemia kredowe), Zamość (katedra, kamienice na rynku, kościoły), Hrubieszów, Tomaszów Lubelski, Zwierzyniec, Szczebrzeszyn i Roztocze, Sandomierz (katedra, rynek), Baranów Sandomierski (pałac), Śmiłów (dwór), Radom, Jedlninia-Letnisko, Garbatka-Letnisko i Puszcza Kozienicka, Warka, Zwoleń, Czarnolas (muzeum Jana Kochanowskiego), Szydłowiec, Chlewiska (pałac i dwór), Iłża (kosciół), Wąchock (opactwo cysterskie), Kielce (katedra i muzeum w pałacu biskupów krakowskich), Oblęgorek (muzeum Sienkiewicza) Bodzentyn i Góry ŚwiętokrzyskieOpatów, Ujazd, Rytwiany, Kurozwęki i Szydłów.

NAWIEDZANIE POBLISKICH I DALSZYCH SANKTUARIÓW – W pobliżu Kazimierza Dolnego i nieco dalej znajdują się bardzo piękne i znane Sanktuaria Maryjne: w Lublinie (katedra i dominikanie), Wąwolnicy (Matki Bożej Kębelskiej), Chełmie, Krasnobrodzie, Janowie Lubelskim, Ożarowie, Gołąbiu (domek loretański), Wysokim Kole, Skarżysku – Kamiennej (Ostra Brama), Kałkowie-Godowie, Włodawie (paulini), Orchówku, Kodniu, Leśnej Podlaskiej oraz inne na Świętym Krzyżu (relikwie Krzyża Świętego), w Lubartowie (św. Anna) i Radecznicy (św. Antoni), w Pratulinie i Kostomłotach (Męczenników Podlaskich), Białej Podlaskiej (bł. Honotata Koźmińskiego).

Resize text-+=