PIELGRZYMKI

A. Pielgrzymki wyjazdowe (samolotowo-autokarowe)

ojciec bernard

Wszystkie wyjazdy organizowane przez o. Bernarda mają charakter pielgrzymek. Najważniejszym wydarzeniem każdego dnia jest Msza św. W programie są także konferencje duchowe i filmy religijne, wspólna modlitwa i świadectwa oraz czas na prywatną modlitwę w sanktuariach i innych obiektach sakralnych oraz w autokarze.

Bezpośrednia informacja pod telefonem 665 10 85 95 lub przez skrytkę: spinoza62@gmail.com. Proszę zostawić smsową lub mailową wiadomość z zapytaniem.

 

I – PROPOZYCJE PIELGRZYMEK NA ROK 2023 – 2024 – 2025

Wstępnie zostały wybrane następujące destynacje odpowiednio na I i II półrocze:

NA ROK 2023 – LIBAN (w czerwcu) I CYPR (we wrześniu lub w październiku)

NA ROK 2024 – MEKSYK (w lutym) ORAZ FRANCJA POŁUDNIOWA Z HISZPANIĄ PÓŁNOCNĄ (we wrześniu)

NA ROK 2025 – ZIEMIA ŚWIĘTA (w kwietniu) I GRECJA (w sierpniu lub we wrześniu)

Ostatecznie kierunek organizacji pielgrzymki wyznaczą trzy bardzo istotne kryteria, czyli która destynacja (cel wyprawy) będzie:

posiadała najmniej dotkliwe obostrzenia epidemiczne (jeśli będą one jeszcze wciąż aktualne),

stwarzać warunki bezpieczeństwa (w przypadku aktualnych wówczas różnego rodzaju zagrożeń).

miała duże zainteresowanie czyli ok. 40 osób zdecydowanie chętnych by wziąć w niej udział (do Libanu i Ziemi Świętej wystarczy ok. 30 osób).

Dlatego też odnośnie ostatniego punktu bardzo proszę dużo wcześniej, nawet z rocznym wyprzedzeniem czyli zaraz po dotarciu do tej informacji, zgłaszać swoje zainteresowanie wybraną ofertą. Potem może być już za późno.

1. LIBAN – OJCZYZNA ŚWIĘTYCH CHARBELA I MAROUNA

1 dzień (17 czerwca – sobota)KrakówFrankfurtBejrut

Spotkanie na lotnisku w Krakowie godz. 16.00 i przelot samolotem LUFTHANSY do Frankfurtu o 19.15 z lądowaniem o 20.55. Wylot z Frankfurtu do Bejrutu o 22.00.

2 dzień (18 czerwca – niedziela) – Jeita Grotto Bkerke Harrisa Ghazire

Lądowanie w Bejrucie o 02.50 (inna strefa czasowa – o godzinę wcześniej czyli lot trwa ok. 3 godzin   i 50 minut) oraz transfer do hotelu****. Po śniadaniu najpierw dotrzemy do JEITA GROTTOświatowej sławy jaskini, którą zwiedza się na dwóch poziomach: górną – spacerem i dolną – łodzią. Następnie zwiedzanie maronickiego klasztoru BKERKE siedziby Patriarchy Maronitów. Przejazd do HARISSA – które jest narodowym sanktuarium, gdzie znajduje się statua Matki Bożej Królowej Libanu. Tutaj Msza św. i następnie obiad. GHAZIRE – to malownicze górskie miasteczko z zabytkowym klasztorem św. Antoniego z Padwy. Miejsce to odwiedził Juliusz Słowacki w czasie swojej pielgrzymki do Ziemi Świętej, a podczas II wojny światowej przebywało tutaj wielu Polaków. Powrót do hotelu. Kolacja powitalna i zapoznanie się Uczestników pielgrzymki ze sobą. Nocleg.

3 dzień (19 czerwca – poniedziałek) – Becharre Diman Baaaka Kafra Quadisha – Quzahaya

Śniadanie. Przejazd do Północnego Libanu, gdzie znajdują się słynne lasy cedrowe opisane w Starym Testamencie i wpisane na Światową Listę Obiektów UNESCO w 1998 r.  – Las Bożych Cedrów przez BECHARRE (Baszarri). Po drodze zwiedzamy DIMAN – letnią siedzibę Patriarchy Kościoła Maronickiego. Kolejno wizyta w BAKAA KAFRA – miejscu urodzin św. Charbela. Tutaj Msza św. Czas na obiad. Przejazd świętą Doliną QUADISHA, gdzie znajdują się kaplice, groty i pustelnie pokryte XII i XIII wiecznymi freskami. Także są wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 1998 r. Na koniec nawiedzenie klasztoru św. Antoniego Wielkiego (Pustelnika i Opata) w QOZAHAYA. Powrót do hotelu. Kolacja, czas wolny i nocleg.

4 dzień (20 czerwca – wtorek) – Dolina Bekaa Baalbek

Śniadanie. Przejazd do Doliny BEKAA, która od wieków jest spichlerzem Libanu. Po drodze postój przy Grocie mitologicznego Adonisa, który w tym miejscu miał być zamordowany. Następnie zwiedzamy BAALBEK – miasto fenickie, w którym czczono triadę bóstw. W czasach greckich, rzymskich i bizantyjskich nazywane Heliopolis czyli miasto słońca. Jest to jedno z największych cudów świata starożytnego z kompleksem rzymskich świątyń Jupitera, Bachusa i Wenus. Również wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 1984 r. Msza św. w kościele parafialnym miejscowej wspólnoty maronickiej. Tuż po niej obiad. Tutaj znajduje się słynna fabryka libańskiego wina. Będzie zatem okazja do zwiedzenia fabryki oraz degustacji i zakupu wina w kantynie KSARA. Powrót do hotelu. Kolacja, spotkanie integracyjne i nocleg.

5 dzień (21 czerwca – środa) – Sydon Tyr Magdouche

Po śniadaniu przejazd do biblijnego miasta SYDON. Tutaj zwiedzanie: „Zamek Morza” (z XIII w.), Stare Miasto, targ i fabryka mydła (z XV w.). Khan El Franj – karawanseraj z XVII w. Kolejne biblijne miasto TYR – nekropolia z czasów rzymskich i bizantyjskich. Akwedukt i hipodrom (z II w. po Chr.) Czas wolny i obiad. Następnie kontynuacja zwiedzania: port i termy rzymskie, starożytne forum. Tyr ze swoimi zabytkami także został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 1984 r. W drodze powrotnej zatrzymamy się w MAGDOUCHE – gdzie znajduje się sanktuarium Matki Bożej Oczekującej. Tutaj Msza św. Następnie powrót do hotelu. Kolacja, czas wolny i nocleg.

6 dzień (22 czerwca – czwartek) – Annayasanktuarium św. Charbela i św. Marouna Byblos.

Po śniadaniu nawiedzenie wyjątkowych miejsc kultu maronickich świętych: wizyta w pustelni św. Charbela i klasztorze św. Marouna w ANNAYA. Nawiedzenie grobu św. Charbela i udział w comiesięcznej procesji z pustelni do grobu św. Charbela. Msza św. w rycie maronickim. Tutaj obiad. Powrót do Byblos i wypoczynek na plaży. Powrót do hotelu. Kolacja, czas wolny i nocleg.

7 dzień (23 czerwca – piątek) – Bejrut Naher Kalb

Po śniadaniu wyjazd na zwiedzanie BEJRUTU, który jest stolicą Libanu. Spacer uliczkami wśród odrestaurowanych budynków, kościołów i meczetów. Przejście do wykopalisk z czasów rzymskich (I/II w. po Chr.). Zobaczymy dawne termy, agorę, szkołę prawa rzymskiego. Podczas zwiedzania Muzeum Narodowego będziemy podziwiać Kolosa z Byblos, sarkofagi królów i inne obiekty z Byblos, Tyru i Sydonu, kolekcję biżuterii fenickiej z III w. przed Chr. oraz mozaiki rzymskie i bizantyjskie. Nawiedzimy Polski Cmentarz Wojenny, gdzie spoczęło wielu Polaków przybyłych do Libanu w czasie II wojny światowej, zwłaszcza z Armią Andersa. Tutaj m.in. spoczywała Hanka Ordonówna. Zwiedzanie NAHER KALB – pogańskiego miejsca kultu bożka psa. Znajdują się tam stelle z czasów egipskich, neoasyryjskich, neobabilońskich, greckich, rzymskich i arabskich. Są to grupy inskrypcji i płaskorzeźb skalnych (swoiste epitafia) wykutych w wapiennych skałach nad rzeką o tej samej nazwie, które upamiętniają zdobycie tego miejsca przez wielkich wodzów  starożytnych imperiów (np. Ramzesa II, Nabuchodonozora II). Wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO – Promień Światła. Następnie powrót do hotelu. Kolacja, czas wolny i nocleg.

8 dzień (24 czerwca – sobota) – Byblos Jrabta Kfifan 

Po śniadaniu przejazd do starożytnego miasta BYBLOS z V wieku przed Chr. Byblos ze swoimi zabytkami także został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 1984 r. Zwiedzanie kościoła św. Jana Chrzciciela, teatru rzymskiego, zamku krzyżowców, sanktuarium św. Rafki – patronki cierpiących w klasztorze św. Józefa w JRABTA i sanktuarium św. Hardini – mistrza nowicjatu św. Charbela w klasztorze św. Cypriana i św. Justyna w KFIFAN. W jednym z nich Msza św. Następnie obiad i czas wolny. Przejazd nad morze i odpoczynek na plaży, po czym powrót do hotelu. Pożegnalna kolacja. Czas wolny na pakowanie bagaży i nocleg.

9 dzień (25 czerwca – niedziela) – AnnayaBejrut FrankfurtKraków

Po śniadaniu wykwaterowanie z hotelu. Ponowna wizyta w ANNAYA – pożegnanie ze św. Charbelem w jego pustelni i klasztorze św. Maruna. Msza św., duchowe zakończenie pielgrzymki, poświęcenie dewocjonaliów i błogosławieństwo na drogę. Po obiedzie transfer na lotnisko i wylot do Polski o godz. 16.50, z międzylądowaniem we Frankfurcie o godz. 20.10. Następnie Wylot z Frankfurtu do Polski o godz. 22.15 i lądowanie w Krakowie o godz. 23.45.

CENA CAŁKOWITA PIELGRZYMKI2800 PLN i 1150 USD (płatności rozłożone w ratach)

2800 PLN – koszty biletu (zostało zarezerwowanych 25 biletów w takiej cenie i z zaliczką po 1000 zł za każdy by ich cena była utrzymana), oczywiście na ten moment czyli 20 stycznia 2023 r., a ile wyniosą w tym czasie jak już się zbierze grupa stanowiąca minimum 25 osób i gdyby zaistniała potrzeba ich dokupienia, trudno przewidzieć. Dlatego też bardzo istotna jest szybka decyzja TAK albo NIE przez tych, którzy wcześniej deklarowali swój udział w pielgrzymce, kiedy już dotrze do tych osób informacja i powiadomienie o tym mnie czyli o. Bernarda – 665 10 8595.

1150 USD – koszty całości imprezy na miejscu bez żadnych dodatków na bilety i dodatkowo pobierane przez inne biura opłaty.

Niezwykle istotne jest to, że Fundacja Komisariat Ziemi Świętej daje w ofercie swoich pielgrzymek (zarówno w Izraelu, Jordanii czy Libanie) codziennie oprócz standardowych dla innych biur – śniadań i kolacji – także obfity obiad. Obiadokolacja jest jak wiadomo jedynie komercyjną i fałszywą zarazem nazwą, bo chyba nikt nie jest w stanie jednocześnie zjeść tego co normalnie jest serwowane podczas obiadu i następnie kolacji. Dobry obiad to kwota rzędu min. 30 USD czyli podobnie niczym w Polsce w dobrej restauracji. I co jest także istotne, że prezentowana powyżej programowo pielgrzymka 9.dniowa realnie trwa 8 dni, gdyż nie liczymy pierwszego dnia z przelotem. Natomiast bardzo często proponowane przez inne biura pielgrzymki tygodniowe liczone jako 8.dniowe sprowadzają się realnie jedynie do 6 dni. To wszystko trzeba brać pod uwagę jeśli konfrontuje się cenę podobnej programowo pielgrzymki proponowanej przez inne biura podróży z naszą pielgrzymką.

NIESTETY JUŻ W PONIEDZIAŁEK, 30 STYCZNIA 2023 ROKU, LISTA ZOSTAŁA ZAMKNIĘTA Z POWODU BRAKU WOLNYCH MIEJSC.  NATOMIAST TAKIE SAME BILETY DO LIBANU W LUFTHANSIE W CIĄGU KILKU DNI POSZŁY CENOWO W GÓRĘ O PONAD 500 ZŁ.

SĄ JESZCZE DWA MIEJSCA (BILETY) WOLNE ALE PIELGRZYMKA JEST DROŻSZA O 550 ZŁ ZE WZGLĘDU PODROŻONE BILETY.


CYPR

ŚLADAMI ŚW. BARNABY APOSTOŁA I ŚW. ŁAZARZA

PROTARAS – LARNAKA – KIKI – LEFKARA – PAFOS -TALA – PETRA TOU ROMIOU GÓRY TROODOS – KALOPANAYIOTIS – KYKKOS – PEDULAS – OMODOS – NIKOZJA KYRENIA – BELLAPAIS – SALAMINA – FAMAGUSTA

TERMIN: 11-20.10.2023

PIELGRZYMKA SAMOLOTOWA ZWIEDZANIE I WYPOCZYNEK

PROGRAM

1 dzień – środa

 • Zbiórka na lotnisku w Katowicach (04:30) lub w Warszawie (05:30).
 • Wylot z wybranego lotniska – Katowice (06:15) lub Warszawa (07:10) – Wizzair.
 • Przylot samolotów na lotnisko w LARNACE (Katowice – 10:25, Warszawa – 11:45), transfer obu grup do hotelu w PROPTARAS.
 • Czas na odpoczynek nad morzem, przy hotelowym basenie lub spacer.
 • Obiadokolacja i nocleg (1)

2 dzień – czwartek

 • Po śniadaniu spotkanie z przewodnikiem, przejazd do LARNAKI, zwiedzanie z przewodnikiem:
 • Obejrzymy cytadelę ( z zewnątrz ) oraz grób św. Łazarza. W katolickim kościele Matki Bożej Łaskawej przy klasztorze franciszkanów odprawimy Mszę Św.
 • przejazd do KITI – gdzie zobaczymy urokliwą cerkiew Angeloktisti, czyli kościół zbudowany przez Aniołów oraz małe muzeum ikon.
 • Po południu przejedziemy do LEFKARY, małej miejscowości pięknie położonej, znanej głównie z misternie haftowanych koronek, ręcznie wykonanych rzeźb oraz architektury.
 • Powrót do hotelu w PROTARAS, odpoczynek, obiadokolacja i nocleg (2)

3 dzień – piątek

 • Po śniadaniu przejazd do PAFOS, wpisanego na listę UNESCO ze względu na archeologiczne znalezisko grobów królewskich. W okolicy zobaczymy m.in.: kamień – pręgierz św. Pawła Apostoła i katolicki kościół (tutaj Msza św.), ruiny wczesnochrześcijańskiej bazyliki Agias Kiriakis Chrysopolitissa z IV w.n.e. oraz Willę Tezeusza, dom Ainona i Dionizosa z mozaikami podłogowymi i cysterną.
 • Następnie przejazd do miejscowości TALA, gdzie odwiedzimy monastyr św. Neofita, cerkiew oraz celę w jaskini.
 • Wracając do hotelu wzdłuż wybrzeża, zatrzymamy się przy formacji skalnej PETRA TOU ROMIOU czyli Skale Afrodyty – piękne miejsce panoramiczne Powrót do hotelu w Protaras, obiadokolacja i nocleg (3)

4 dzień – sobota:

 • Po śniadaniu przejazd w GÓRY TRODOS i nieopodal OLIMPU (najwyższego szczytu Cypru – 1952 m n.p.m.) w miejscowości KALOPANAYIOTIS odwiedzimy malowany kościół z klasztorem – jeden z 9 kościołów wpisanych na listę światowego dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego UNESCO
 • Następnie przejazd kolejno do: KYKKOS – tam zwiedzimy monaster z ikoną Matki Bożej autorstwa św. Łukasza Ewangelisty, PEDULAS – zobaczymy starą cerkiew św. Michała Archanioła z freskami
 • Na koniec udamy się do OMODOS – odwiedzimy klasztor Świętego Krzyża
 • Na miejscu będzie też degustacja i możliwość kupna wina joannitów – commandaria oraz pamiątek
 • Powrót do hotelu, obiadokolacja, nocleg (4)

piąty dzień – niedziela:

 • Po śniadaniu, udział w niedzielnej Mszy Św. czas na plażowanie, spacery
 • Wieczorem obiadokolacja i nocleg (5)

szósty dzień – poniedziałek:

 • Po śniadaniu wycieczka do stolicy Cypru – NIKOZJI, jedynej na świecie stolicy podzielonej na dwa państwa. Od 1974 r. „zielona linia” oddziela Republikę Cypryjską od nieuznawanej przez świat Tureckiej Republiki Cypru Północnego.
 • Najpierw po stronie greckiej zobaczymy kościół franciszkanów (Bracia Mniejsi z Kustodii Ziemi Św. ) tu odprawimy Mszę św. Później obejrzymy Mury Weneckie z fortami, bramę Famagusta, Pałac Arcybiskupi, Katedra św. Jana, Muzeum Bizantyjskie. Po stronie tureckiej zobaczymy katedrę Ayia Sofia
 • Potem przejedziemy do miejscowości KYRENIA (GIRNE) na północy wyspy, tam zobaczymy zamek (zdobyty przez Ryszarda Lwie Serce) i port z muzeum „tonącego statku”. W drodze do Kyrenii obejrzymy zamek św. Hilariona
 • Następnie odwiedzimy BELLAPAIS z ruinami Opactwa Augustianów u stóp Gór Pięciu Palców.
 • Powrót do hotelu w Protaras na obiadokolację i nocleg (6)

siódmy dzień – wtorek:

 • Po śniadaniu przejedziemy znów do północnego Cypru, do SALAMINY, miasta i portu. Zwiedzimy klasztor św. Barnaby Apostoła – z „salą ikon” i muzeum archeologicznym, zobaczymy też nieopodal kaplicę, w której znajduje się jego grób. W kaplicy odprawimy Mszę św. W krużgankach klasztoru w małej restauracji, zaraz po Mszy będzie chwila na mały lunch, kawę czy sok z granatu.
 • Kolejnym miejscem, do którego udamy się tego dnia będzie FAMAGUSTA. Zobaczymy tam m.in.: mury obronne z czasów Genueńczyków i Wenecjan oraz Krzyżowców i Rycerzy Joannitów nazywanych Kawalerami Rodyjskimi, Cypryjskimi, a obecnie Maltańskimi, Wieżę Otella z XII w. , katedrę św. Mikołaja (obecnie Meczet Lala Mustafa Pasza), kościół św. Piotr i Pawła oraz ruiny kościoła franciszkanów.
 • Powrót do hotelu do Protaras, obiadokolacja, nocleg (7)

ósmy dzień – środa:

 • Po śniadaniu dzień wolny. Czas na plażowanie, czy spacery po okolicy.
 • Wieczorem obiadokolacja i nocleg (8)

dziewiąty dzień – czwartek:

 • Po śniadaniu dzień wolny. Czas na plażowanie, czy spacery po okolicy.
 • Wieczorem obiadokolacja i nocleg (9)

dziesiąty dzień – piątek:

 • Po śniadaniu wykwaterowanie z hotelu i przejazd w kierunku lotniska w Larnace.
 • Wylot do Polski liniami Wizzair do Katowic o 11:10, do Warszawy o 12:20
 • Przylot do Warszawy o 15:00, do Katowic o 13:35.
 • Zakończenie pielgrzymki na lotniskach, po powrocie do kraju.

Cena za pobyt: 4300 zł /os. + koszt biletu lotniczego linii Wizzair Świadczenia na Cyprze:

 • transfer autokarowy z lotniska do hotelu na Cyprze i z hotelu na lotnisko
 • transport autokarem na wycieczki w trakcie realizowania programu
 • 9 noclegów w hotelu 3* Mimosa w Protaras w pokojach 2 os. z łazienkami
 • 9 śniadań,
 • 9 obiadokolacji
 • opieka – pilota
 • usługa przewodnika lokalnego z j. polskim
 • system audio guide
 • bilety wstępu oraz lokalna asysta na terenie północnego Cypru ubezpieczenie KL – 50 000 Euro, NNW- 15 000 zł, zaostrzenie chorób przewlekłych, zachorowanie na Covid – (T.U. Signal Iduna)
 • obligatoryjna składka na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny oraz Turystyczny Fundusz Pomocowy – 20 zł/os
 • Bilet lotniczy: Warszawa Okęcie – Larnaka – Warszawa Okęcie – koszt: 2000 zł Bilet lotniczy: Katowice – Larnaka – Katowice – koszt: 2180 zł wraz z bagażem rejestrowanym 26 kg oraz małym bagażem podręcznym ( w obie strony ) Bilety wstępu na terenie Republiki Cypru – ok. 15 – 20 Euro Kwota ta zostanie jeszcze zaktualizowana na miesiąc przed wylotem. Dopłata do pok. 1 os. – 275 Euro/os

ROZKŁAD LOTÓW linii lotniczych WIZZAIR z Polski na lotnisko LARNAKA:

WYLOTY w dniu 11.10.2023 (środa)

 • Katowice 06:15 – Larnaka 10:25
 • Warszawa Okęcie 07:10 – Larnaka 11:45

POWROTY w dniu 20.10.2023 (piątek)

 • Larnaka 11:10 – Katowice 13:35
 • Larnaka 12:20 – Warszawa Okęcie 15:00

WARUNKI WPŁAT NA KONTO BIURA PODRÓŻY 

Wpłaty już po ustalenia z o. Bernardem co do uczestnictwa w pielgrzymce przelewamy na wskazane konto Biura Podróży. 
 
1. rata – 2000 zł – zaliczka na bilet – zaraz po zgłoszeniu. (ceny biletów wahają się – nagle spadają i rosną – od 1900 do 2200 zł  – w zależności od terminu wykupywania i miejsca wylotu
2. rata – 1000 zł – zaliczka na pobyt z wycieczkami – do 15.06.2023 r.
3. rata – 1000 zł – zaliczka na pobyt z wycieczkami – do 15.07.2023 r.
4. rata – 1000 zł – zaliczka na pobyt z wycieczkami – do 15.08.2023 r.
5. rata – dopłata do całości – 1300 zł (plus różnica w cenie biletu o tyle o ile przekroczy kwotę 2000 zł) do 11.09. 2023 r.                         

ODPOWIEDZI NA KONKRETNE PYTANIA

– Zarezerwowane wstępnie miejsca już się wyczerpały, ale póki co istnieje możliwość dokupienia biletów na samolot i w hotelu. Chętnych prosi się o pilne zgłoszenia.

– Oceny hotelu Mimoza na forach internetowych są bardzo dobre, o czym możemy sami przeczytać łatwo wynajdując je. Obiektywna ocena okaże się już na miejscu.

– Basen w Hotelu Mimosa czynny jest od 7:00 do 19:00, a my z wycieczek będziemy wracać ok. 16.00, więc przed kolacją będzie jeszcze czas na rekreacyjną kąpiel. 

– Plaża „in Protaras is very nice”, a blisko hotelu jest piaszczysta plaża przy małej, bezpiecznej zatoczce; (będzie zatem możliwość bezpiecznego pływania w morzu).

– Hotel znajduje się na obrzeżach narodowego parku przyrodniczego z interesującą przestrzenią na przylądku południowo-wschodniego Cypru – Cape Greco

(zatem będzie dobre miejsce do spacerów po rozległym terenie z kamienistym podłożem, surową roślinnością, klifami, półkami skalnymi i małymi jaskiniami). 

– Posiłki są w formie bufetu i to zarówno śniadania jak i kolacje, napoje do obiadokolacji (wino, piwo, napoje gazowane etc. są płatne extra wedle zamówienia)

– Zróżnicowanie cen biletów jest ze strony WIZZAR, niezależne od Biura Podróży: Dotychczas odlatujący z Warszawy płacili za bilet 2000 zł, zaś z Katowice 2180 zł.


3. MEKSYK – WYPRAWA I PIELGRZYMKA ŻYCIA

Poniżej są opisane precyzyjnie punkty zrealizowanego w lutym 2020 roku (7.02-23.02.2020) programu 17-dniowej wyprawy pielgrzymkowej (przejazd ok. 4 tys. km i z 15 noclegami) do największego Sanktuarium świata – Matki Bożej w GUADELUPE z poznaniem religijności, kultury i przyrody państwa MEKSYK z przejazdem na południe i wschód kraju od miasta MEKSYK aż po ACAPULCO i CANCUN. Podkreślono miejsca i obiekty, gdzie była sprawowana Eucharystia oraz dni z „rekreacją”. Z takim samym programem może być zrealizowana w 2024 roku (styczeń albo luty) jeśli oczywiście będzie nią zainteresowanie. Koszt będzie podany. 

1 Dzień (piątek): Spotkanie na Lotnisku im. Fryderyka Chopina w Warszawie o 4.00 rano z szefem Biura Tortuga i zarazem pilotem Michałem Szczepurkiem oraz wylot o 6.05 z Warszawy do Amsterdamu (Niderlandy). Lądowanie o 8.15. Wylot z Amsterdamu o 14.35. Lądowanie w Mexico City o 19.25. Spotkanie z przewodniczką – Doris (Dorota) Bienko de Peralta – prof. Instytutu Antropologii i Historii Meksyku w Ciutad de Mexico. Kierowca Eduardo. Przejazd do hotelu. Obiadokolacja i nocleg w hotelu Royal Reforma w Ciudad de Mexico (1).

2 Dzień (sobota): MEXICO CITY. (2240-2250 m.n.p.m.; Populacja ok. 9 mln, z aglomeracją ok. 20 mln; 4 miejsce po Tokio, Seulu i Dżakarcie w świecie). Stare Miasto wpisane jako obiekt na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO w 1987 roku, (w 2007 roku dopisano jeszcze Dom architekta Barragana i Campus Uniwersytecki). Rozpoczęliśmy pielgrzymkę od Bazyliki Matki Bożej w Guadalupe (najpierw antyczna, a następnie nowa). Msza św. w jednej z amfiteatralnych kaplic położonych na piętrze nowej bazyliki z widokiem na Cudowny Obraz. Ponieważ w grupie był tylko jeden kapłan, o. Bernard, zatem on odprawiał za każdym razem Eucharystię i on też głosił wszystkie, niedługie kazania. Następnie była w kolejce nawiedzenia Kaplica Indian i Kaplica Objawień na Wzgórzu TEPEYAC oraz do zwiedzenia Ogrody Guadalupy u podnóża. Zakupy dobrej jakości pamiątek religijnych w sklepie z dewocjonaliami związanym z bazyliką. Po południu TEOTIHUACAN (czyli miejsce, w którym ludzie staja się bogami) a więc strefa archeologiczna z wejściem na piramidy, w tym ogromną i majestatyczną Piramidę Słońca. Teotihuacan znajduje się na wysokości 2277 m.n.p.m. i ok. 60 km od Ciudad de Mexico. Został wpisany na listę UNESCO w 1987 roku. Wizyta w warsztacie obróbki obsydianu – czarnego, magicznego kamienia Azteków. Degustacja pulque, nazywanego „napojem ubogich” i tequili z możliwością ich zakupu. Następnie obiad w lokalnej restauracji z muzyką zespołu. W czasie powrotu zatrzymanie się na jednym z placów miasta Meksyk obok Muzeum Tequili i wysłuchanie przepięknego koncertu zespołu mariachi. Powrót do hotelu Royal Reforma (2).

3 Dzień (niedziela): Kościół Franciszkanów z kaplicą Porcjunkuli i Msza św. w kościele Dominikanów. ZOCALO (UNESCO 1987) czyli główny plac Miasta Meksyk, katedra, Templo Mayor, pałac prezydencki z muralami Diego Riviery (zwiedzanie); obserwowanie na placu przed katedrą i w parku tańczących w strojach Indian w ramach trwającego festiwalu kultury prekolumbijskiej i pyszne lody w dwóch położonych blisko siebie (żeby tracić mniej czasu) kawiarniach – lodziarniach „Santa Clara”, Museo de Antropología y Historia z bardzo bogatą kolekcją sztuki prekolumbijskiej. Projekt obiektu muzeum z ogromną charakterystyczną fontanną autorstwa Vasquesea nawiązuje do stylu architektury prekolumbijskich budowli. Podziwianie osiągnięć cywilizacyjnych Azteków, Majów i Olmeków z niezwykle fachowym objaśnianiem prezentowanych tutaj artefaktów z epoki prekolumbijskiej prof. Bienko de Peralta, która będąc specjalistką od kodeksów pisanych i kamiennych dokumentów pracuje na rzecz także tegoż muzeum, gdyż jej Instytut sprawuje nad nim naukową pieczę. XOCHIMILCO – pływające ogrody (UNESCO 1987) w godzinach popołudniowych. Rejs gondolami przez kanały przy muzyce mariachi i wyjątkowo radosnej atmosferze. Pogoda też jej sprzyjała. Obiad na gondolach i poczęstunek tequilii będącej prezentem od przewodniczki Doroty i pilota Michała. W drodze powrotnej wieczorne nawiedzenie Sanktuarium w Guadelupe oraz dłuższy czas na prywatną modlitwę przed Cudownym Obrazem, adorację w kaplicy eucharystycznej i zdjęcia. Ponownie hotel Royal Reforma (3). Wczoraj i dziś dla chętnych kąpiel w małym basenie na szczycie hotelu oraz piękne panoramy Meksyku z kawiarni położonej tamże.

4 Dzień (poniedziałek): TAXCO (ok. 160 km od Meksyku i 1780 m.n.p.m., populacja 52 tys.) – ”srebrne miasto” sławne ze sztuki jubilerskiej i wyrobów ze srebra. Punkty widokowe i spacer po krętych uliczkach, kolonialny, franciszkański kościół Santa Prisca i Msza św., kościół św. Bernardyna, dom Borda i Humbolta. Wizyta w sklepie jubilerskim z wyrobami ze srebra. Wyjazd taksówkami na wzgórze pod pomnik Chrystusa Króla upamiętniający Powstanie Christeros. Panorama Taxco. Przejazd (240 km czyli razem ok. 400 km) do Acapulco – które nazywane jest latynoską „Perłą Pacyfiku” i tam dwie noce w hotelu Elcano (1). Film Christiada wyświetlana po drodze. Odtąd filmy, z bogatej płytoteki przewodniczki Doroty i o. Bernarda, głównie religijne, były wyświetlane przy dłuższych przejazdach, poza dniami odpoczynku, niemal każdego dnia, a autokar zamieniał się na ten czas w kino. W tych samych dniach były głoszone przez o. Bernarda krótkie konferencje duchowe lub wykłady prof. Doroty o historii, kulturze i zwyczajach Meksyku. Bywały też pogodne przerywniki, w które wplatano dowcipy i anegdoty. Atmosfera wśród pielgrzymów była radosna, a kiedy przychodziło zmęczenie zarządzano sjestę z ogólnie przestrzeganym wyciszeniem.

5 Dzień (wtorek): ACAPULCO hotel Elcano z wypoczynkiem all inclusive. (2) Msze św. przez dwa dni (tego i następnego) tuż przed śniadaniem na plaży przy wschodzie słońca z widokiem na zatokę i szmaragdowy Ocean Spokojny. Przed południem plażowanie. Nadto indywidualne wędrówki po mieście i prywatne zakupy. Popołudniowa wycieczka fakultatywna na lagunę. Rejs 3 łodziami. Obserwacja flory i fauny. Przystanek na mieliźnie by przez chwilę zasmakować kąpieli w ciepłej i czystej wodzie laguny. Pokaz wypuszczania przez miejscowego strażnika przyrody maleńkich żółwi biegnących do wzburzonego oceanu. Kolacja z rybą z archaicznego pieca u lokalsów oraz winem i piwem pod słomianymi parasolami na plaży. A potem wieczorna obserwacja ekstremalnych skoków młodych kaskaderów ze skały śmierci La Quebrada. Powrót do hotelu Elcano (2). 

6 Dzień (środa): Po Mszy św., śniadaniu i przedpołudniowym wypoczynku przejazd do CUERNAVACA – „miasta wiecznej wiosny”. (300 km od Acapulco; stolica stanu Morelos; 1510 m.n.p.m. i 350 tys. mieszkańców). Spacer po kolonialnym mieście. Kościół Franciszkanów i Jezuitów. Pałac Corteza. Następnie przejazd (120 km) do Puebla, która nazywana jest „miastem Aniołów”, a tam kolacja i nocleg w hotelu San Pedro (1). Kolacja w urokliwej restauracji hotelowej przy dobrej muzyce meksykańskiej zespołu mariachi i tańcach z naszym udziałem. Nadto wieczorny spacer dla chętnych z naszą Przewodniczką po centrum pięknego miasta kolonialnego położonego nieopodal hotelu. Hotel słynie z okazałych baldachimów nad łożami małżeńskimi. Zapewne tutaj wielu małżonków przeżywa noc poślubną. Zatem była okazja, by niemal takiej doświadczyć i dla naszych, już ze sporym stażem i doświadczeniem, małżonków, a stanowili dość spory procent wśród pielgrzymów. 

7 Dzień (czwartek): PUEBLA (105-130 km od Meksyku – 2175 m.n.p.m., 1,5 mln mieszkańców, stolica stanu Puebla). Spacer po kolonialnym mieście: katedra, zocalo czyli rynek Parian z tradycyjnym wyrobami mieszkańców: ceramiką talavera i słodyczami. Msza św. w uważanej za najpiękniejszą na świecie kaplicy Różańcowej u Dominikanów (Jubileusz i odnowienie małżeńskiej przysięgi Teresy i Grzegorza, toasty i śpiewy już podczas przejazdu w autokarze). Czas wolny na spacery, zakupy, kawę i tacos (najsmaczniejsze z avocado). Przewodniczka wyznaczyła na czas wolny interesującą trasę spacerową i każdy kto chciał mógł ja odbyć. Nikt się nie zgubił więc punktualnie wyruszyliśmy w dalszą trasę. Przejazd drogą obrośniętą kaktusami do OAXACA DE JUAREZ (340 km od Puebla; 470 km od Mexico; 1500-1555 m.n.p.m.; 265 tys. mieszkańców; na liście UNESCO od 1987). Zwiedzanie starego miasta: kościół św. Dominika, główny plac z katedrą. Wizyta w sklepie z wyrobami z czekolady i na targu (owoce i m.in. suszona szarańcza). Nocleg obok Oaxaca w hotelu Hacienda (1).

8 Dzień (piątek): Śniadanie. Wpierw zwiedzanie w parku archeologicznym położonego na wzgórzu, niegdyś najważniejszego miasta antycznych Zapoteków MONTE ALBAN (UNESCO – 1987) z wejściem na piramidy oraz do niewielkiego muzeum. Przejazd do małej wioski SANTA MARIA DE TULE, gdzie przy Iglesia Santa Maria de Asuncion (kościół Wniebowzięcia NMP) położonym w urokliwym ogrodzie znajduje się największe drzewo obu Ameryk, z rodziny cypryśników. Czas na zdjęcia i dłuższy spacer do autokaru. Zwiedzanie fabryki produkującej mezcal, czyli miejscowy trunek z agawy z wykładem o jego wyrobie oraz degustacja i zakup mezcalu oraz różnych nalewek na jego bazie i kieliszków z bambusowych łodyg. Przejazd całej drogi do TEHUANTEPEC (ok. 300 km) i tutaj nocleg w hotelu Calli (1). 

9 Dzień (sobota): Po śniadaniu długa podróż do stanu Chiapas. Po drodze Kanion Sumidero i przejazd dwoma szybkimi łodziami po rzece Grijalva z kapokami na plecach. Kanion posiada skaliste ściany dochodzące do 1200 m wysokości. Widoczna fauna to krokodyle, małpy i ptaki. Następnie przejazd do miast położonych w odległości ok. 10 km od San Cristóbal de las Casas: SAN LORENZO ZINACANTAN (kraina nietoperzy) jest zamieszkiwane przez rdzenną ludność Tzotzl Maya (ok. 4 tys. mieszkańców) powiązaną językowo i kulturowo z ludem Majów. Wizyta w domu Majów ze sklepem z pamiątkami. Tutaj Msza św. i poczęstunek tacos wypiekanym na domowym piecu. Wizyta w przydomowej manufakturze tkania dywanów i pięknych tkanin. Następnie SAN JUAN CHAMULA (Miasto położone na wysokości 2200 m.n.p.m. zamieszkuje rdzenna ludność Izotzilkowie; 76 tys. mieszkańców), gdzie znajduje się kościół synkretyczny ze swoistą mieszanką chrześcijaństwa i dawnych wierzeń indiańskich. W świątyni cały czas pali się tysiące świec i panuje ponura atmosfera, pełna dymu oraz zapachu z palących się świec, kadzideł, ziół i kwiatów. Postawa obecnych tam wielu ludzi świadczy o ich żywiołowej religijności. Wewnątrz świątyni absolutnie nie można robić zdjęć. Zdjęcia z Szamanem na zewnatrz, zakup świeżych i pysznych owoców na targu przed kościołem oraz pamiątek w urokliwych sklepikach po drodze na parking. Niektórzy, żeby się nie spóźnić na odjazd autokaru, skorzystali z lokalnych taksówek, które ich podwiozły na parking. Kilkanaście osób  podeszło także na miejscowy cmentarz, znajdujący się w poblizu parkingu. Stąd już niewiele kilometrów zostało do San Cristóbal. Przejazd całej drogi z Tehuantepec do San Cristóbal de las Casas (ok. 360 km) i tutaj nocleg w hotelu Katedra (1). Prywatne spacery wokół miejscowego Zokalo i po bocznych uliczkach w sobotni wieczór, kiedy centrum miasta tętni życiem, a miejscowi i turyści przesiadują w licznych kawiarniach i restauracjach. Miasto, dawna stolica Chiapas, liczy ok. 160 tys. mieszkańców.

10 Dzień (niedziela): SAN CHRISTOBAL DE LAS CASAS – Spacer po niezwykle urokliwym, kosmopolitycznym mieście (kultury indiańskie mieszają się tutaj z kulturą hiszpańską i kulturami z innych części świata). Czas na łyk wyjątkowej kawy lub czekolady oraz na zakup różnych orzechów, w tym słynnych makadamia i innych meksykańskich przysmaków: zwłaszcza czekolady i kawy. Przejazd ok. 300 km trudną trasą z ominięciem wodospadów Aqua Azul i Misol-Ha, gdzie dwa tygodnie wcześniej był napad na polski autokar. Wyczuwało się pewien niepokój i atmosfera była podniosła, zwłaszcza kiedy pani Przewodnik opowiadała z detalami o zdarzeniu, które miało miejsce tuż przed naszą pielgrzymką i było opisywane w polskich mediach. Postój po drodze na szybki lunch w ogromnej restauracji. Nocleg w Palenque w niezwykle urokliwym hotelu Cham-Kah położonym w dżungli (1). Msza św. tuż przy recepcji hotelowej. Wieczorna kąpiel już po kolacji w urokliwym basenie położonym w bajkowej scenerii i potem prywatne spotkania na tarasach domków hotelowych. Wokół śpiew ptaków i odgłosy dżungli. Niezapomniane wrażenia. Świetne miejsce na odpoczynek.

11 Dzień (poniedziałek): PALENQUE (60 m.n.p.m., 43 tys. mieszk.) – Tajemnicza strefa archeologiczna Majów (UNESCO w 1987). Wjazd na Półwysep Jukatan i przejazd (350 km) wzdłuż Zatoki Meksykańskiej do uroczego kolonialnego miasta SAN FRANCESCO CAMPECHEstolica stanu Campeche (UNESCO w 1999). Spacer po starym mieście. Katedra. Msza św. i jubileusz małżeński Marii i Ryszarda. Toast i śpiewy na ich cześć już w dalszej drodze oraz poczęstunek tequilą fundowaną przez Jubilata. Przed kościołem św. Franciszka w Campeche znajduje się kolumna upamiętniająca odprawienie pierwszej mszy na kontynencie północnoamerykańskim w 1517 przez kapłana, franciszkanina z ekspedycji Francisco de Montejo y Leóna. Do kościoła zdążył dojść w czasie wolnym tylko o. Bernard. I nie dziwi bo też franciszkanin. Miasto liczy 220 tys. mieszkańców. Położone jest 10 m.n.p.m. Przejazd dalej 150 km i nocleg w Uxmal w hotelu Hacienda położonym w pięknym ogrodzie (1).

12 Dzień (wtorek): Msza ś/w. przy basenie w ogrodzie hotelu Hacienda. UXMAL – Zwiedzanie strefy archeologicznej Majów (UNESCO w 1996), architektonicznie ponoć najpiękniej położonej. Wejście do dżungli i wsłuchanie się w odgłosy małp. Przejazd ok. 120 km do nadoceanicznego CELESTUN. Jest to mała miejscowość rybacka i zarazem park krajobrazowy. Przesiadka na motorowe łodzie i wyprawa na lagunę w poszukiwaniu różowych flamingów i innego ptactwa oraz przejazd namorzynowym tunelem z krótkim spacerem po krzaczastym nabrzeżu. Dalszy przejazd ok. 90 km w kierunku MERIDYstolicy stanu Jukatan (10 m.n.p.m.; 320 tys. mieszkańców). Wieczorne zwiedzanie starego miasta z katedrą i zocalo. Bardzo długi spacer do  hotelu. Nocleg w Meridzie w hotelu Rezidente z pokazami tańca. Prezentowały go miłe i urocze starsze panie. O. Bernard zgrał swoje zdjęcia do późna w nocy na komputer pani Przewodniczki, co było gwarancją, że przetrwają. (1).

13 Dzień (środa): Po porannym śniadaniu serwowanym przy kameralnych stoliczkach przejazd do niezwykle uroczego “żółtego miastaIZAMAL, w którym znajduje się największy w Meksyku dziedziniec klasztorny. W 1993 roku (podczas III pielgrzymki do Meksyku) papież św. Jan Paweł II spotkał się tutaj z Indianami. Wtedy to miasto zostało przemalowane w kolorach papieskich, żółtym i białym. Klasztor franciszkanów z kościołem zbudowany jest na szczycie piramidy. Najpierw spacer po mieście, po którym krążą zaczarowane dorożki (nasi też sobie taki przejazd zafundowali), zwiedzanie klasztornego muzeum i zakupy w sklepiku Klarysek. Na koniec w Sanktuarium Matki Bożej z Izamal, Patronki Jukatanu – Msza św. dziękczynna za bogactwo dobra otrzymanego dzięki Przewodniczce i Kierowcy oraz w intencji ich rodzin. CHICHEN ITZA (UNESCO 1988). Zwiedzanie jednego z siedmiu współczesnych cudów świata ogłoszonych w 2007 r. (pozostałe to: Mur Chiński, Tadż Mahal, Petra, Koloseum, Posąg Chrystusa Rio de Janeiro, Machu Picchu i miejsce honorowe – Piramidy w Gizie), czyli pozostałości miasta Chichen-Itza, które przekonuje o wielkości cywilizacji Majów. Ostatnie zakupy przy kramach ustawionych wzdłuż trasy. Dalej po drodze niezwykła atrakcja kąpielowa ze skokami do wody w cenocie (jaskinia niczym bardzo obszerna i głęboka skalna studnia z jeziorkiem na dnie) położona w urokliwym ogrodzie. W czasie przejazdu zakup świeżych owoców i znakomitego smakowo soku z ananasów. Przejazd (w całości tego dnia ok. 370 km) do Cancún, do hotelu Emporio położonego tuż przy plaży (1).

14 i 15 Dzień (czwartek i piątek): CANCUN – odpoczynek all inclusive przy basenie hotelowym lub na plaży hotelowej nad Oceanem Atlantyckim (2-3). Msze św. na tarasie z widokiem na ocean. Drugiego dnia wycieczka fakultatywna (300 km) ze zwiedzaniem Tulum (park archeologiczny położony tuż nad oceanem), hodowli krokodyli oraz ponownie kąpielą w cenocie ze stalaktytami.

16 Dzień (sobota): Przedpołudniowy wypoczynek podobnie jak przez poprzednie dwa dni z popołudniową. Następnie popołudniowa Msza św. już jako niedzielna (gdyż wiele osób nie będzie miało już możliwości uczestniczyć we Mszy w niedzielę) podobnie na tarasie przy dużym wietrze od oceanu. Obiad, pakowanie walizek i transfer na lotnisko w Cancún oraz wylot z państwa Meksyk ok. 19.35.

17 Dzień (niedziela): Lądowanie w Paryżu (Francja) o 11.10. Wylot z Paryża do Warszawy o 14.35. Lądowanie w Warszawie o 16.45. Pożegnanie na lotnisku i błogosławieństwo o. Bernarda na drogę powrotną do domów rodzinnych.

Kilka punktów w powyżej opisanym programie to były tzw. bonusy ze strony Biura Podróży i Przewodniczki (np. ad hoc podjęta decyzja by posłuchać koncertu muzyku mariachi na jednym z placów w Meksyku). Nie były one objęte oficjalnym programem, który stanowił podstawę dla obliczenia kosztów imprezy i zawartej umowy. Zatem program, który będzie ostateczną propozycją Biura Podróży Tortuga na rok 2024 może nieco różnić się od powyższego. Inne mogą być miejsca spożywania posiłków i degustacji oraz dodatkowych atrakcji. Ale zarys w postaci odwiedzanych miast i parków archeologicznych zasadniczo będzie ten sam. Opisany powyżej program pielgrzymki do Meksyku daje możliwość ogromnej ilości wydarzeń i przeżyć religijnych, duchowych, kulturowych, przyrodniczych i estetycznych. Jest to pielgrzymka niezapomniana i jedyna w swoim rodzaju. Co bardzo istotne miała wówczas bardzo atrakcyjną i konkurencyjną cenę za bogaty program realizowany aż przez 17 dni. W wielu biurach podróży na dodatek z wyższą ceną były realizowane programy, ale zaledwie 10-12 dniowe.

4. FRANCJA Południowa i HISZPANIA Północna – szlakiem Sanktuariów Maryjnych i św. Jakuba Apostoła.

12-niowa. (samolorowo-autokarowa) Wskazany jedynie szlak i wybrane miejsca bez opisanych szczegółowo punktów programu. Precyzyjny program pojawi się z czasem. 

1. Przelot do Bergamo. Kolejno po przylocie: Sanktuaria Orta San Julio (ewentualnie: kalwaria franciszkańska, Isola San Julio z benedyktynskim opactwem na wyspie i Santuario della del Sasso) oraz Matki Bożej w Oropa we Włoszech.

2. La Salette dojazd na wieczorną procesję.

3. La Salette – poranna Msza, śniadanie, jeśli będzie dobra widoczność to czas na spacer i przejazd do Le Pui-en-Velay,

4. Le Pui-en-Velay i przejazd do Conques.

5. Rocamadour i Cahors. (4 i 5 noc – hotel w tym samym miejscu).

6. Przejazd w kierunku Lourdes: Saint-Gaudens, Saint-Bertrand-de-Comminges i Lourdes (tak, żeby zdążyć na wieczorną procesję).

7. Lourdes. (6 i 7 noc – hotel w tym samym miejscu).

8. Po rannej Mszy do Zaragossy i Poblet.

9. Odpoczynek nad morzem koło Barcelony.

10. Montserrat i Barcelona (Sagrada Familia, park Guel i katedra św. Eulalii).

11. Odpoczynek nad morzem koło Barcelony. Ostatnie 4 noclegi w jednym hotelu w wybranym kurorcie koło Barcelony nad morzem Śródziemnym.

12. Wylot z Barcelony.

5. ZIEMIA ŚWIĘTA (IZRAEL i AUTONOMIA PALESTYŃSKA, ewentualnie z JORDANIĄ) – 11-dniowa lub 8-dniowa. 

Pielgrzymka do Ziemi Świętej za każdym razem jest jedyną w swoim rodzaju. To ziemia wybrana i umiłowana przez Boga. Ziemia, na której zrodziła się Ewangelia, w której tkwią korzenie naszej wiary. Nawiedzenie sanktuariów związanych z ziemskim życiem Jezusa, Maryi i Apostołów, to powrót do kolebki wiary chrześcijańskiej i rodzącego się Kościoła. To mozaika ludzi wyznających religię mojżeszową, muzułmańską i chrześcijańską. Pielgrzymka z franciszkańskim Komisariatem Ziemi Świętej jest także wyrazem solidarności z lokalnym Kościołem w Jerozolimie i Braćmi Mniejszymi – opiekunami (kustoszami) Miejsc Świętych oraz wsparciem ich misji. Jeśli dotąd nie udało Ci się tam dotrzeć, to może najwyższy czas się wybrać.

Po Sanktuariach Ziemi Świętej (ziemskiej Ojczyzny Chrystusa). 11-dniowa. Może być realizowana na przełomie września i października. W programie m.in.:

 1. Galilea. Cezarea Nadmorska – akwedukt nad Morzem Śródziemnym. Hajfa Góra Karmel – sanktuarium Stella Maris. Akko – ostatnia twierdza krzyżowców. Nazaret. Grota i bazylika Zwiastowania, kościół św. Józefa. Nazaret z czasów Jezusa i muzeum. Prawosławne Źródło Maryi i synagoga z czasów Jezusa. Międzynarodowa modlitwa różańcowa w bazylice i procesja ze świecami. Góra Błogosławieństw i Domus Galilee – centrum neokatechumenalne. Banias – źródła Jordanu. Tel Dan – rezerwat przyrody i starożytne wykopaliska. Góra Tabor – bazylika Przemienienia. Tabgha – sanktuarium Cudownego Rozmnożenia Chleba i Prymatu św. Piotra. Kafarnaum – Miasto Jezusa. Jezioro Galilejskie – płynięcie statkiem. Magdala – centrum ekumeniczne z synagogą i kościołem z łodzią. Kana – kościół Pierwszego Cudu Jezusa – odnowienie przyrzeczeń małżeńskich i kościół św. Bartłomieja. 
 2. Judea: Betlejem – Grota i bazylika Narodzenia. Bait Sahur – Pole Pasterzy. Monastyr Mar Saba na Pustyni Judzkiej. Herodion – pałac-twierdza króla Heroda. Pustynia JudzkaMonastyr Mar Kosiba (klasztor św. Jerzego Koziby) w Wadi Qelt. Jerycho – panorama Góry Kuszenia i sykomora. Rzeka Jordan – odnowienie przyrzeczeń chrztu świętego. Morze Martwe – kąpiel i odpoczynek. Jerozolima – Syjon Chrześcijański: Wieczernik, bazylika Zaśnięcia NMP, franciszkański Wieczernik i kościół św. Piotra in Gallicantu. Sanktuaria na Górze Oliwnej: Wniebowstąpienie, Pater Noster, Dominus Flevit, panorama Jerozolimy, Grób Maryi, Ogród Oliwny i bazylika Agonii. Ormiańska katedra św. Jakuba, kościół św. Marka, Centrum Informacji Chrześcijańskiej – Muzeum Grobu Pańskiego i Muzeum Cytadeli Dawida. Kościół św. Anny i sadzawka Betesda. Klasztor sióstr syjońskich, Ecce Homo, kaplica Biczowania i Włożenia Krzyża. Nabożeństwo Drogi Krzyżowej ulicami Starej Jerozolimy, bazylika Grobu Pańskiego i Kalwarii. Mur (Ściana) Płaczu. Dzielnica żydowska Starej Jerozolimy. Cztery Synagogi pod jednym Dachem, Cardo Maximus. Abu Gosh (Ghausz) – benedyktyńskie opactwo oliwetanów jako jedno z trzech biblijnych Emaus. Ain Karem – sanktuaria Nawiedzenia św. Elżbiety i Narodzenia św. Jana Chrzciciela oraz jego pustkowie z grotą. Yad Vashem – muzeum martyrologii żydowskiej, menora przed Knesetem. Lod – kościół i grób św. Jerzego. Jafa – kościół św. Piotra. Możliwość kąpieli w Morzu Śródziemnym.

Po Sanktuariach Ziemi Świętej (ziemskiej Ojczyzny Chrystusa). 8-dniowa. Może być realizowana na wiosnę przełomie marca i kwietnia lub w jesieni na przełomie września i października. W programie:

1 dzień:  KRAKÓW – TEL AWIW – Spotkanie pielgrzymów na lotnisku w Krakowie – Balicach o godz. 03.50 dojazd na lotnisko we własnym zakresie. Odlot do Tel Awiwu o godz. 05.55 Lądowanie w Izraelu o godz. 10.25. Hajfa. Góra Karmel – sanktuarium Stella Maris. Zakwaterowanie w Nazarecie. Kana Galilejska – sanktuarium Pierwszego Cudu Jezusa. Nazaret. Grota i bazylika Zwiastowania NMP, kościół św. Józefa, muzeum franciszkańskie. Po kolacji procesja Maryjna i międzynarodowa modlitwa różańcowa w bazylice Zwiastowania.

2 dzień: JEZIORO GALILEJSKIE – Tabgha: Kościół Rozmnożenia Chleba i Prymatu św. Piotra. Kafarnaum – „Miasto Jezusa”. Rejs statkiem po Jeziorze Galilejskim. Góra Ośmiu Błogosławieństw. Adoracja Najświętszego Sakramentu w Grocie Zwiastowania.

3 dzień: GÓRA TABOR – Góra Tabor. Sanktuarium Przemienienia. Jerycho – panorama Góry Kuszenia i sykomora. Rzeka Jordan – odnowienie przyrzeczeń Chrztu świętego. Kąpiel w Morzu Martwym. Przejazd przez Pustynię Judzką. Wadi Qelt – panorama klasztoru św. Jerzego. Zakwaterowanie w Betlejem.

4 dzień: JEROZOLIMA – Jerozolima. Sanktuaria na Górze Oliwnej: Wniebowstąpienie, „Pater Noster”, „Dominus Flevit”, panorama Jerozolimy, Grób Maryi, Ogród Oliwny, bazylika Agonii. Mur Płaczu. Góra Syjon: Wieczernik, kościoły Zaśnięcia NMP i św. Piotra „in Gallicantu”.

5 dzień: BETLEJEM – Beth Sahur – Pole Pasterzy. Betlejem. Grota i bazylika Narodzenia, kościół św. Katarzyny. Ain Karem. Sanktuarium Nawiedzenia św. Elżbiety i Narodzenia św. Jana Chrzciciela.

6 dzień: JEROZOLIMA – Jerozolima. Kościół św. Anny i sadzawka Betesda, kaplica Biczowania i Włożenia Krzyża. Nabożeństwo Drogi Krzyżowej ulicami Starej Jerozolimy. Zwiedzanie bazyliki Grobu i Kalwarii.

7 dzień: JEROZOLIMA – Betlejem. Grota Mleczna. Centrum Informacji Chrześcijańskiej – muzeum Grobu w Jerozolimie. Czas na zakupy i indywidualną modlitwę w bazylice Grobu Pańskiego.

8 dzień: TEL AWIW – KRAKÓW Odlot do kraju o godz. 11.15. Lądowanie w Krakowie o godz. 14.00 i zakończenie pielgrzymki

6. GRECJA – ŚLADAMI ŚW. PAWŁA I ŚW. ANDRZEJA – APOSTOŁÓW – 11-dniowa. 

KAVALA – FILIPPI · AMFIPOLIS · SALONIKI · VERIA · KALAMBAKA · LITOCHORO · PALAIOS PANTELEMONAS · METEORY · KALAMBAKA · DELFY · OSSIOS LOUKAS · PATRAS · LOUTRAKI · ATENY · KORYNT · MYKENY · NAFPLION · EPIDAUROS · WYPOCZYNEK NAD MORZEM JOŃSKIM LUB EGEJSKIM 

 1. (Po przylocie w popołudnie). Kawalla – starożytne miasto portowe, gdzie św. Paweł po raz pierwszy znalazł się na kontynencie europejskim. Port i pomnik św. Pawła z mozaiką Apostoła wstępującego na ląd, twierdza turecka, akwedukt Sulejmana. Filippi – ślady Apostoła: podziemne pomieszczenia przy forum jako więzienie św. Pawła i jego towarzysza Sylasa, współczesna kaplica w kształcie baptysterium, amfiteatr, via Ignatia, agora i bazylika. Amfipolis – kolonia ateńska z V w. p.n.e. – monumentalny lew pochodzący z nagrobka jednego z dowódców armii Aleksandra Wielkiego. (3 noce w tym samym hotelu). 
 1. Saloniki – Bazylika św. Demetriusza – patrona miasta, kościoły Mądrości Bożej i Matki Bożej od Kowali (Panagia Chalkedon), rotunda, Łuk Galeriusza, Biała Wieża, posąg Aleksandra Wielkiego i łaźnie tureckie. 
 1. Veria – starożytna Berea – bizantyjskie świątynie i pomnik (podium – bema) poświęcony św. Pawłowi. Palaios Pantelejmonas – niezwykle urokliwa, zabytkowa wioska grecka. Czas wolny. Litochoro – wioska pod Olimpem. Stavros – Schronisko pod Olimpem z pięknym widokiem. Możliwy krótki spacer w kierunku Olimpu. Przejazd w kierunku Kalambaki. 
 1. Meteory – wybrane dwa lub trzy spośród sześciu czynnych, prawosławnych, średniowiecznych „wiszących klasztorów” w tym klasztor męski – Wielkiego Meteora założony w 1336 roku przez św. Atanazego oraz klasztor żeński Agios Stefanos, założony także w XIV wieku. Kalambaka – Pracownia tradycyjnego pisania ikon, gdzie poznaje się proces ich powstawania. Możliwość zakupu ikon, jak też innych pamiątek greckich. Przejazd do Delf i tam nocleg. Po drodze Termopile – memoriał (pomnik) Leonidasa i bitwy z 480 r. przed Chr. 
 1. Delfy – Park archeologiczny z centrum kultu Apolla, teatrem, stadionem oraz Muzeum, a w nim słynny Dyskobol, a także inne bezcenne dzieła świata antycznego. Przejazd do pobliskiego Ossios Loukas – jeden z najwspanialszych zabytków średniowiecznej Grecji – klasztor św. Łukasza, przypominający klasztory Mistry. Wyjazd do Patras i tam nocleg. 
 1. Patras – Relikwie głowy i krzyża św. Andrzeja Apostoła w prawosławnej bazylice archikatedralnej, latarnia morska, zamek, stadion i odeon. Przejazd przez Kanał Koryncki do nadmorskiego kurortu (Loutraki albo inny kurort nad zatoką Koryncką Morza Jońskiego albo Zatoką Argolidzką lub Zatoką Sarońską Morza Egejskiego i tu 5 kolejnych noclegów).

7. Całodniowy wypoczynek 

 1. Korynt – pozostałości doryckiej świątyni Apollina i ruin starożytnego miasta. Zrekonstruowana agora i marmurowe podium – bema, z której przemawiał św. Paweł. Mykeny – kolebka jednej z najstarszych cywilizacji. Grobowce kopułowe, Akropol Mykeński, Brama Lwic, studnia (cysterna) i Muzeum Narodowe. Nafplio – malownicze nadmorskie miasteczko – pierwsza stolica niepodległej Grecji w 1823 r. Epidauros – antyczny amfiteatr z IV w. z widownią mieszczącą ok. 15 tys. widzów, ruiny Sanktuarium Asklepiosa – boga medycyny starożytnych Greków i muzeum sztuki lekarskiej. 
 1. Ateny – katolicka katedra św. Dionizego Areopagity. Muzeum Narodowe: sztuka prehistoryczna; skarby Myken z grobu Agamemnona, rzeźby greckie od VIII w. p.n.e. do IV w. p.n.e., posąg Posejdona z Artemizjonu. Akropol: Partenon, świątynia Ateny Partenos (dziewicy) architekta Kallikratesa, monumentalna brama Propyleje, świątynia Ateny Nike i Erechtejon. Widok z Akropolu na pobliskie wzgórza, Odeon Herodosa Attyka i Teatr Dionizosa. Wzgórze Aresa czyli Areopag, gdzie przemawiał św. Paweł Apostoł do Ateńczyków. Agora grecka (świątynia Hefajstosa, portyk kolumnowy Attalosa). Agora rzymska (marmurowa Wieża Wiatrów) oraz świątynia Zeusa w Olimpiejonie. Plaka – najstarsza dzielnica Aten. Parlament i uroczysta zmiana warty honorowej przy Grobie Nieznanego Żołnierza. 
 1. Całodniowy wypoczynek. 
 1. Wylot z Aten. 

II – PIELGRZYMKI JUŻ ZREALIZOWANE, ALE PROGRAMOWO ZAWSZE MOŻLIWE DO POWTÓRZENIA

Dotychczas od 2017 r. o. Bernard OFM, odkąd otrzymał obediencję zakonną do klasztoru w Kazimierzu Dolnym n/Wisłą, zorganizował i zrealizował z biurami podróży As-Tur (2017) i Tortuga (2018-21) oraz Komisariatem Ziemi Świętej (2019) kolejno następujące pielgrzymki. Nawet te realizowane w okresie pandemii były już wcześniej zaplanowane oraz programowo i organizacyjnie przygotowane.

Wcześniej czyli przed 2017 r. o. Bernard OFM także organizował pielgrzymki w klasztorze w Kętach: Były to w latach 2011-2016: Ziemia Święta, Włochy, Francja, Hiszpania, Portugalia i Rumunia (ich programy są poniżej). Natomiast w kameralnych grupach od 2000 r. również do Włoch, Francji, Czech, Niemiec, Austrii, Słowenii, Chorwacji, Czarnogóry, Bośni i Hercegowiny, Rumunii, na Słowację, Węgry, Ukrainę, Cypr, Rodos i Maderę. Zawsze z autorskim programem (choćby tylko częściowo).

 1. PORTUGALIA – 8-dniowa w I połowie września 2017 r. z okazji 100-lecia objawień Matki Bożej w Fatimie. Sanktuaria w Santarem i Bom Jesus koło Bragi, Matki Bożej w Fatimie, Alcobaca, Batalha i Nazare, św. Antoniego w Lizbonie i Coimbra oraz św. Jakuba w Santiago de Compostella w Hiszpanii. Nadto Porto ze smakiem wina, Coimbra z ośrodkiem uniwersyteckim, Aveiro z rejsem łodziami, Guimares z kogutami, Obidos z zapachem czekolady i Tomar z klimatycznym zamkiem Templariuszy. Na koniec udział 13 września w Fatimie w comiesięcznej trwającej od maja do października uroczystości jubileuszowej.
 1. RUMUNIA – 16-dniowa na przełomie sierpnia i września w 2018 r. – z okazji 100–lecia odrodzenia narodowego Rumunii z wszystkimi jej etnicznymi regionami. Bogaty program obejmował niemal całą Rumunię czyli malownicze wioski Maramuresz (Sapanta, Barsana, Rozavlea), malowane cerkwie i twierdze klasztorne (monastyry) Bukowiny z polonikami (Sucava, Radowce, Mołdowita, Sucewita, Putna, Humor, Voronet i Dragomirna), monastyry, pałace i winnice Mołdawii (Rasca, Neamt, Agapia, Jassy, Kiszyniów, Capriana, Orhei Vechi i Cricova), saskie miasta Siedmiogrodu (Kluż-Napoka, Sighisoara, Sybin i Braszów), urokliwe kościoły warowne Transylwanii (Sasnitz i Vicri), Szeklerszczyzna z węgierską Częstochową (Csiksomylo), zabytki Wołoszczyzny czyli Muntenii (ze stolicą kraju Bukaresztem) i Oltenii (monastyry Horezu i Cozia) oraz piękne pamiątki odrodzenia narodowego Rumunii (Bukareszt, Sinaia, Curtea de Arges i Alba Julia), średniowieczne romańsko-gotyckie katedry i zamki (Alba Julia i Hunedoara) oraz architektura secesyjna Kriszany (Oradea). Zakończona w Eger na Węgrzech.
 1. SARDYNIA – 9-dniowa na początku września 2019 r. z rejsem na Korsykę. Poznanie jednego z wyspiarskich regionów Włoch stanowiło dla wielu pielgrzymów dopełnienie wcześniejszych wędrówek po Italii. Sanktuaria św. Bonifacego w kościele św. Marie Majeure i studnia św. Bartłomieja w Bonifacio na Korsyce (rejs), Sanktuarium Czarnego Jezusa w Castelsardo, bazylika w Condrogianos i katedra w Alghero na Sardynii. Rekreacyjne miejsca to archipelag La Maddalena, Capo di Caccia i Grota Neptuna oraz Orgosolo z sardyńską ucztą w regionie Supramonte. Nadto niemal codzienny wypoczynek na kamienisto-piaszczystej plaży przy urokliwej zatoce.
 1. IZRAEL I AUTONOMIA PALESTYŃSKA – 11 dniowa na przełomie września i października 2019 r. po Sanktuariach Ziemi Świętej czyli ziemskiej Ojczyzny Chrystusa. W programie m.in.:
 1. Galilea. Cezarea Nadmorska – akwedukt nad Morzem Śródziemnym. Hajfa Góra Karmel – sanktuarium Stella Maris. Akko – ostatnia twierdza krzyżowców. Nazaret. Grota i bazylika Zwiastowania, kościół św. Józefa. Nazaret z czasów Jezusa i muzeum. Prawosławne Źródło Maryi i synagoga z czasów Jezusa. Międzynarodowa modlitwa różańcowa w bazylice i procesja ze świecami. Góra Błogosławieństw i Domus Galilee – centrum neokatechumenalne. Banias – źródła Jordanu. Tel Dan – rezerwat przyrody i starożytne wykopaliska. Góra Tabor – bazylika Przemienienia. Tabgha – sanktuarium Cudownego Rozmnożenia Chleba i Prymatu św. Piotra. Kafarnaum – Miasto Jezusa. Jezioro Galilejskie – płynięcie statkiem. Magdala – centrum ekumeniczne z synagogą i kościołem z łodzią. Kana – kościół Pierwszego Cudu Jezusa – odnowienie przyrzeczeń małżeńskich i kościół św. Bartłomieja. 
 1. Judea: Betlejem – Grota i bazylika Narodzenia. Bait Sahur – Pole Pasterzy. Monastyr Mar Saba na Pustyni Judzkiej. Herodion – pałac-twierdza króla Heroda. Pustynia JudzkaMonastyr Mar Kosiba (klasztor św. Jerzego Koziby) w Wadi Qelt. Jerycho – panorama Góry Kuszenia i sykomora. Rzeka Jordan – odnowienie przyrzeczeń chrztu świętego. Morze Martwe – kąpiel i odpoczynek. Jerozolima – Syjon Chrześcijański: Wieczernik, bazylika Zaśnięcia NMP, franciszkański Wieczernik i kościół św. Piotra in Gallicantu. Sanktuaria na Górze Oliwnej: Wniebowstąpienie, Pater Noster, Dominus Flevit, panorama Jerozolimy, Grób Maryi, Ogród Oliwny i bazylika Agonii. Ormiańska katedra św. Jakuba, kościół św. Marka, Centrum Informacji Chrześcijańskiej – Muzeum Grobu Pańskiego i Muzeum Cytadeli Dawida. Kościół św. Anny i sadzawka Betesda. Klasztor sióstr syjońskich, Ecce Homo, kaplica Biczowania i Włożenia Krzyża. Nabożeństwo Drogi Krzyżowej ulicami Starej Jerozolimy, bazylika Grobu Pańskiego i Kalwarii. Mur (Ściana) Płaczu. Dzielnica żydowska Starej Jerozolimy. Cztery Synagogi pod jednym Dachem, Cardo Maximus. Abu Gosh (Ghausz) – benedyktyńskie opactwo oliwetanów jako jedno z trzech biblijnych Emaus. Ain Karem – sanktuaria Nawiedzenia św. Elżbiety i Narodzenia św. Jana Chrzciciela oraz jego pustkowie z grotą. Yad Vashem – muzeum martyrologii żydowskiej, menora przed Knesetem. Lod – kościół i grób św. Jerzego. Jafa – kościół św. Piotra. Możliwość kąpieli w Morzu Śródziemnym. 
 1. MEKSYK – 17-dniowa wyprawa pielgrzymkowa w lutym 2020 r. do największego Sanktuarium świata czyli Matki Bożej w Guadelupe z poznaniem religijności, kultury i przyrody państwa Meksyk także na południe i wschód od miasta Meksyk aż po Acapulco i Cancun. Hasłowo były to m.in. niezwykłe parki archeologiczne: Teotihuacan, Monte Alban, Palenque, Uxmal i Chichen Itza; klimatyczne miasta kolumbijskie ze wspaniałymi katedrami, bazylikami i sanktuariami: Taxco, Cuernavaca, Puebla, Oaxaca, San Christobal, Merida i Izamal; charakterystyczne wioski San Maria del Tule i San Juan Chamula oraz wyjątkowe atrakcje rekreacyjne: rejs łodziami po kanale w Xochimilco, i łódeczkami po kanionie Sumidero, flamingi na Różowej Lagunie na Jukatanie oraz kurorty nadoceaniczne w Acapulco i Cancun. 
 1. SYCYLIA – 10-dniowa w I połowie września 2021 r. Poznanie kolejnego z wyspiarskich regionów Włoch stanowiło dopełnienie wędrówek po Italii. W programie m.in. Sanktuariua Czarnej Madonny w Tindarii i Matki Bożej Płaczącej w Syrakuzach; Sanktuaria świętych kobiet Sycylii (św. Rozalii w Palermo, św. Agaty w Katanii i św. Łucji w Syrakuzach), zabytki romańskie z mozaikami w Monreale, Palermo i Cefalu oraz zabytkowe świątynie w Taorminie, Syrakuzach i Noto. Atrakcje świeckie to Scala dei Turchi, świątynie starożytne w Agrigento, wjazd na wulkan Etnę oraz rejs na Wyspy Liparyjskie (Vulcano i Lipari) z Sanktuarium św. Bartłomieja na Lipari oraz wejściem na koronę krateru wulkanicznego na Vulcano.
 2. MALTA – 8-dniowa w I połowie września 2022 r.

(pozostawiona pełna informacja, żeby zorientować się jak wyglądają związane z oferowaną pielgrzymką sprawy organizacyjne, programowe, logistyczne etc).

7. MALTA – MALTA ZAKOCHANIA WARTA – ŚLADAMI ŚW. PAWŁA APOSTOŁA I KAWALERÓW MALTAŃSKICH

MALTA – MALTA ZAKOCHANIA WARTA – Z BERNARDEM OFM – ŚLADAMI ŚW. PAWŁA APOSTOŁA I KAWALERÓW MALTAŃSKICH (Zakonu Rycersko-Szpitalniczego Joannitów z Jerozolimy, Akki, Rodos, Cypru i Malty)

8 dniowa: od 9 września (piątek) do 16 września (piątek) 2022 roku. Samolotowo-autokarowa.

Pielgrzymka śladami św. Pawła Apostoła ze zwiedzanie trzech wysp MALTY, GOZO i COMINO z ich zabytkowymi miastami, nawiedzeniem sanktuariów i pięknych kościołów – bazylik i katedr, oglądaniem świeckich budowli oraz podziwianiem obiektów przyrody, a także niemal każdego dnia rejs po Morzu Śródziemnym i możliwość odpoczynku na plaży.

Organizatorem pielgrzymki i wypoczynku na Malcie wraz z Biurem Podróży TORTUGA jest: o. Bernard Jan Potępa OFM z klasztoru Franciszkanów (OFM) i Sanktuarium Zwiastowania NMP, 24-120 Kazimierz Dolny, ul. Klasztorna 3. Szczegóły: tel.: 665108595, e-mail: spinoza62@gmail.com

Wyjazd ma charakter pielgrzymkowy (codziennie jest Msza św. z kazaniem oraz wspólne modlitwy; ewentualnie krótkie konferencje, rozmowy, audycje i filmy religijne), kulturowy (obiekty o wartości historycznej, kulturalnej i przyrodniczej) oraz rekreacyjny w klimacie chrześcijańskiej radości i wspólnych agap (codziennie śniadania i obiadokolacje).

Dzień 1 – Zbiórka 9 września 2022 r. o godzinie 4.00 na lotnisku w Krakowie – Balicach przy stanowiskach odprawy Ryanair. Wylot z Krakowa o 6.45. Przylot na Maltę o 9.20. Przejazd do Trójmiasta – Singlea, Cospicua i Vittorosa (która wcześniej nazywała się Birgu), gdzie mieszkali Kawalerowie Maltańscy zanim zbudowali Valettę. Pałac Inkwizytora, panorama Valetty. Przejazd do hotelu Il Pallazin Hotel. 3 Ruggier Loria Street, Il- Qawra, San Pawl il-Baħar. Obiadokolacja i nocleg.

W związku z duża zmiennością dotyczącą siatek przelotów, wieloma opóźnieniami wylotów oraz spraw związanych z czasowo odpowiednim nadaniem bagażu, by zminimalizować jego zagubienie, co niestety zdarza się coraz częściej bardzo proszę aby stawić się do odprawy na lotnisku w Krakowie – Balicach już o godzinie 4.00 rano. Początek realizacji programu, którego już nastąpiła korekta, będzie już tego dnia popołudniu, ponieważ we wcześniejszych ustaleniach mieliśmy przylecieć wieczorem, ale też odlatywać ostatniego dnia nie rano, ale popołudniu. Po tej zmianie zyskujemy realnie pierwszego dnia więcej czasu dla siebie niż mielibyśmy ostatniego dnia według pierwotnych ustaleń.

Dzień 2 – Po śniadaniu przejazd do miasta Rabat. Jeśli bazylika św. Dominika z Matką Bożą Płaczącą będzie wówczas otwarta, to w niej rozpoczniemy pielgrzymowanie porannym Anioł Pański, a jeśli nie, to kierujemy się wprost do bazyliki i kolegiaty św. Pawła Apostoła. Obok znajduje się grota św. Pawła pod kaplicą św. Publiusza (Msza św.) Katakumby św. Agaty. Mdina – starożytna stolica Malty (wówczas z Rabatem jako Melita) zwana dziś Miastem Ciszy i maltańską perłą. Spacer po krętych uliczkach pomiędzy pałacami starych, arystokratycznych rodów maltańskich do katedry św. Pawła. Czas wolny. Dingli Cliffs z najwyższym wzniesieniem na Malcie – Ta’Dmejrek (253 m.n.p.m.) i wspaniałym widokiem na Morze Śródziemne. W drodze powrotnej postój na relaks i zdjęcia przy tzw. Popey Village – miasteczku zbudowanym jako makieta do filmu o przygodach Popey’a. Obiadokolacja i nocleg.

Dzień 3 – Po śniadaniu wycieczka do stolicy Malty – La Valetty. Spacer od Bramy Głównej i Fontanny Tritona do konkatedry św. Jana Chrzciciela z obrazem Caravaggia i miejscem pochówku Wielkich Mistrzów. Górne Ogrody Baracca, bazylika św. Pawła Rozbitka z relikwiami Świętego i kolumną z rzeźbą jego ściętej głowy (Msza św.), pałac Wielkiego Mistrza. Czas wolny (prywatnie: Bazylika Matki Bożej Dobrej Przystani, Casa Rocca Picola, Santa Infirmeria). Rejs po Zatokach Wielkiego Portu. W drodze powrotnej zatrzymamy się na popołudniowy Anioł Pański w Mosta – w bazylice w formie rotundy pw. Wniebowzięcia NMP, która o 38 m. średnicy i co do wielkości jest 3 w Europie i 9 w świecie. Powrót do hotelu. Obiadokolacja i nocleg.

Dzień 4 – Po śniadaniu przejazd do Zatoki św. Pawła i rejs na wyspę św. Pawła, gdzie prawdopodobnie rozbił się jego statek i tam będzie Msza św. przy pomniku św. Pawła Apostoła. Wracając zatrzymamy się nad Zatoką św. Pawła w Bugibba przy kościele św. Pawła Rozbitka (zwany także kościołem Dobrego Ognia lub kaplicą Powitania – jest to barokowa kaplica z XVII w.) po to, by nawiedzić ten kościół i nieopodal ewentualnie kościół św. Maksymiliana (polonica). Stamtąd rozpościera się piękna panorama zatoki św. Pawła z widokiem na wyspy św. Pawła. Popołudniowy odpoczynek na jednej z największych i najpiękniejszych plaż na Malcie np. Golden Bay. Obiadokolacja i nocleg.

Dzień 5 – Po śniadaniu wycieczka całodniowa (z rejsem tam i z powrotem) na wyspę GOZO, siostrzaną wyspę MALTY. Przejazd do portu w Cirkewwa. Przeprawa promowa do miasteczka Mgari. Najpierw skierujemy się do stolicy wyspy Victorii (Rabat) i udamy się spacerem w stronę cytadeli nawiedzając po drodze kościoły (jeśli oczywiście będą otwarte): św. Franciszka z imponującym pomnikiem Poverella na placu jego imienia, następnie św. Jerzego i katedrę Wniebowzięcia NMP. Następnie przejazd do zatoki Xlendi gdzie będzie możliwość aby zjeść obiad z najlepszych morskich produktów jakie oferuje wyspa. Podczas dalszego objazdy wyspy nawiedzimy Ta Pinu – najsłynniejsze Sanktuarium Maryjne na Gozo, odwiedzone przez Jana Pawła II. Msza św. Zobaczymy też nad zatoką Xwenji słynne panwie solne Xwenji Bay i naprzeciw Xwenji Rock w postaci naturalnej, okrągłej piramidy. Powrót przez porty na Mgari (Gozo) i Cirkewwa (Malta) do hotelu. Obiadokolacja i nocleg.

Dzień 6 – Po śniadaniu przejedziemy na wybrzeże południowo-wschodnie wyspy i łódkami udamy się do Blue Grotto (Błękitnej Groty), której krystalicznie czyste wody mienią się wszystkimi odcieniami błękitu. Przejazd do Parku Archeologicznego Hagar Qim z megalitycznymi świątyniami sprzed 5 tys. lat. Następnie udamy się do Kalkary gdzie w klimatycznym kościele Najświętszego Zbawiciela (Salvatora) odprawimy Mszę św. w intencji polskich lotników z RAF-u, a następnie nawiedzimy ich groby na Cmentarzu Morskim (polonica). Potem podjedziemy do urokliwej wioski rybackiej Marsaxlokk gdzie w kościele Matki Bożej z Pompei modlitewnie podziękujemy Matce Bożej za pielgrzymkę. Portowy krajobraz miasteczka zdominowany jest przez kolorowe łodzie „luzzu”. Na targu rybnym można zakupić (zwłaszcza w niedzielę) nie tylko ryby i owoce morza, ale także sery, miody, likiery i słodycze. Jeśli starczy czasu i sił, to zatrzymamy się nad szmaragdową zatoką nazywaną basenem św. Piotra (St. Peter Pool). Powrót do hotelu. Obiadokolacja i nocleg.

Dzień 7 – Wpierw Msza św. w Sanktuarium Matki Bożej w Grocie w Mellieha,. Najważniejsze Sanktuarium wyspy i całej Malty. Następnie już po śniadaniu udamy się w rejs na wyspę COMINO. Przepłyniecie stateczkiem z wesołą muzyką i zabawą. Czas na plażowanie i kąpiel. Laguny Błękitna i Kryształowa oraz plaże Santa Marija Bay i San Nikaw Bay z zatokami. Po powrocie do hotelu obiadokolacja i nocleg. Jest możliwy wieczór maltański. Dodatkowo płatny – 40 Euro.

Dzień 8 – Śniadanie. Przejazd na lotnisko. Wylot z Malty o 9.45. Przylot do Krakowa o 12.20.

KOSZTY PIELGRZYMKI

CENA PODSTAWOWA –  3500 ZŁOTYCH

 Obejmuje:

– przelot samolotem

– bagaż rejestrowy 20 kilogramów bez ograniczeń wymiaru

– bagaż podręczny 10 kilogramów o maksymalnych wymiarach 40x25x20 cm

– doby hotelowe (7 noclegów)

– wyżywienie (7 śniadań

– wyżywienie (7 obiadokolacji)

– autokar na Malcie

– opieka pilota

– ubezpieczenie NNW

DODATKOWO: 130 EURO (płatne Przewodnikowi na Malcie)

Z przeznaczeniem na:

– bilety wstępu

– rezerwacje Mszy św.

– przewodnicy lokalni

– rejs na Gozo

– rejs na Comino

– rejs w zatokach stolicy (Wielki Port)

– rejs do Blue Grotte

– opłaty klimatyczne

– zestawy Tour Guide

UWAGI

Punkty i dni programu ze względu na okoliczności mogą zawsze ulec zmianie.

Wjazd na terytorium Malty jest możliwy bez żadnych ograniczeń. Nie ma potrzeby okazywania certyfikatu szczepienia lub ozdrowieńca, ani wykonywania testów na COVID-19.

Wszystkie osoby, które chciałyby ubezpieczyć wyjazd od tzw. kosztów rezygnacji mają w tym momencie dwie możliwości:

 1. Samodzielne ubieganie się o taką polisę w Towarzystwie Ubezpieczeniowym. Do tego konieczna jest umowa indywidualna z Biurem. Prosimy o przesłanie takiej informacji do Biura na adres michal@tortuga.pl do 08.09.2022 roku oraz o. Bernardowi, żeby informacja została odnotowana na liście uczestników. Obecnie wszyscy Państwo jesteście objęci umową zbiorową pomiędzy Biurem a o. Bernardem.
 1. Wykupienie polisy zbiorowej dołączonej do umowy z o. Bernardem. Polisa obejmuje wszystkie przypadki nagłego zachorowania w tym Covid, umieszczenie na kwarantannie, wszystkie sytuacje awaryjne oraz niemożliwość wyjechania ze względu na choroby przewlekłe. Koszt pełnego ubezpieczenia to 150 PLN/os. Wszystkie osoby, które będą zainteresowane tą formą ubezpieczenia proszone są o informację do o. Bernarda (smsem pod nr tel. 665 1085 95 lub mailem: spinoza62@gmail.com) i do Biura pod adresem michal@tortuga.pl do dnia 08.09.2022. Wtedy płatność czyli 150 zł PLN/os. prosimy połączyć z ostatnią ratą za pielgrzymkę.

Nadto informujemy, że wszyscy Państwo jesteście objęci polisą zdrowotną podczas wyjazdu, która obejmuje wszystkie wypadki nagłe, zachorowanie na Covid i choroby przewlekłe w wysokości 30.000 EUR.

Wszystkie osoby, które będą potrzebowały transferu na/z lotniska w Krakowie proszone są o przesłanie tej informacji do biura na adres michal@tortuga.pl

Osoby wyjeżdżające z Kazimierza Dolnego i okolic zostały już zgłoszone przez o. Bernarda i będą miały swój transport. Koszt przejazdu będzie im podany.

B. Pielgrzymki do Sanktuarium kazimierskiego oraz z Kazimierza w bliższą i dalszą okolicę do miejsc sanktuaryjnych i atrakcyjnych miejscowości. Pensjonat. 

MSZE ŚW. DLA GRUP PIELGRZYMKOWYCH – Każda grupa pielgrzymkowa może mieć Mszę św. sprawowaną przez własnego kapłana, ale poza programowymi godzinami Mszy i nabożeństw w Sanktuarium, albo może dołączyć do Mszy św. w ramach programu Mszy, zwłaszcza w niedzielę. Prosimy o wcześniejsze zgłoszenie telefonicznie swojego przybycia Kustoszowi Sanktuarium (pod nr 665 10 85 95 i w godz. 9.30-11.3015.30-16.30 (od 1 maja do 31 sierpnia do 17.30) i 19.30-20.30 (od 1 maja do 31 sierpnia w godz. 20.30-21.30). Poza tymi godzinami, zwłaszcza kiedy są Msze, nabożeństwa, wspólne modlitwy i posiłki, dodzwonienie się nie jest możliwe. W soboty, a zwłaszcza w niedziele bardzo prosimy nie dzwonić w tej sprawie.

A jeśli grupa nie ma w swoim gronie kapłana to wtedy może odprawić Eucharystię dla tej grupy kapłan (jeden z ojców) z klasztoru kazimierskiego, ale zgłoszenie powinno być znacznie wcześniejsze. Może bowiem zajść sytuacja, że kapłani ad hoc nie mogą wtedy odprawić więcej mszy niż już mają ich wyznaczonych na dany dzień. Także prosimy o zgłoszenie telefonicznie swojego przybycia Kustoszowi Sanktuarium (pod nr 665 10 85 95 i w godz. 9.30-11.3015.30-16.30 (od 1 maja do 31 sierpnia do 17.30) i 19.30-20.30 (od 1 maja do 31 sierpnia w godz. 20.30-21.30). Poza tymi godzinami, zwłaszcza kiedy są Msze, nabożeństwa, wspólne modlitwy i posiłki, dodzwonienie się nie jest możliwe. W soboty, a zwłaszcza w niedziele bardzo prosimy nie dzwonić w tej sprawie.

ZWIEDZANIE DLA GRUP PIELGRZYMKOWYCH – Każda grupa pielgrzymkowa może także nawiedzić Sanktuarium na modlitwę (a nawet mieć swoje krótkie nabożeństwo) oraz je zwiedzić poza programowymi godzinami Mszy i nabożeństw w Sanktuarium. Prosimy o wcześniejsze zgłoszenie telefonicznie swojego przybycia Kustoszowi Sanktuarium (pod nr 665 10 85 95 i w godz. 9.30-11.3015.30-16.30 (od 1 maja do 31 sierpnia do 17.30) i 19.30-20.30 (od 1 maja do 31 sierpnia w godz. 20.30-21.30). Poza tymi godzinami, zwłaszcza kiedy są Msze, nabożeństwa, wspólne modlitwy i posiłki, dodzwonienie się nie jest możliwe. W soboty, a zwłaszcza w niedziele bardzo prosimy nie dzwonić w tej sprawie.

PENSJONAT KLASZTORNY – Można zatrzymać się w klasztornym pensjonacie by przeżyć osobiste rekolekcje lub dwa/trzy dni skupienia albo na odpoczynek. Przyjmujemy Gości przynajmniej na dwie noce, czyli na trzy dni. Kontakt telefoniczny i smsowy w celu rezerwacji z Gwardianem (pod nr 665 108 595 w godz. 9.30-11.3015.30-16.30 (od 1 maja do 31 sierpnia do 17.30) i 19.30-20.30 (od 1 maja do 31 sierpnia w godz. 20.30-21.30). Poza tymi godzinami, zwłaszcza kiedy są Msze, nabożeństwa, wspólne modlitwy i posiłki, dodzwonienie się nie jest możliwe. W soboty, a zwłaszcza w niedziele bardzo prosimy nie dzwonić w tej sprawie.

Przyjmujemy na pobyt w klasztornym pensjonacie także grupy rekolekcyjne i pielgrzymkowe (także minimum na dwie noce) maksymalnie do 25 osób. Wówczas, i tylko wtedy, może być pobyt również z wyżywieniem. Prosimy zgłaszać swoje przybycie wcześniej telefonicznie Gwardianowi klasztoru (pod nr 665 10 85 95 i w godz. 9.30-11.3015.30-16.30 (od 1 maja do 31 sierpnia do 17.30) i 19.30-20.30 (od 1 maja do 31 sierpnia w godz. 20.30-21.30). Poza tymi godzinami, zwłaszcza kiedy są Msze, nabożeństwa, wspólne modlitwy i posiłki, dodzwonienie się nie jest możliwe. W soboty, a zwłaszcza w niedziele bardzo prosimy nie dzwonić w tej sprawie.

Pensjonat klasztorny obejmuje jedno skrzydło klasztoru kazimierskiego. Gwarantuje klimat ciszy i spokoju. Jest idealnym miejscem dla odpoczynku i przeżycia kilku dni skupienia. Pensjonariusze otrzymuja dodatkowy klucz do klasztoru i nie ogranicza ich program zakonników. Jednak jeśli chcą mogą z nimi uczestniczyć we mszach i nabożeństwach, a także odmawiać jutrznię w kaplicy klasztornej. Mają do niej stały dostęp. Posiłki mogą przygotować w osobnym pomieszczeniu. Jest tam lodówka, płyta do odgrzania przywiezionych potraw, czajnik, garnki, kubki, talerze i sztućce.

ZWIEDZANIE POBLISKICH I DALSZYCH MIEJSCOWOŚCI – Pensjonat klasztorny może stanowić świetną bazę do zwiedzenia nie tylko Kazimierza, ale także niezwykle interesujących miejsc Lubelszczyzny, Podlasia i Roztocza oraz ziemi sandomierskiej, świętokrzyskiej i radomskiej albo inaczej diecezji lubelskiej, siedleckiej i zamojsko-lubaczowskiej oraz sandomierskiej, kieleckiej i radomskiej. Stanowia je miasta i małe miejscowości ze swoimi obiektami zabytkowymi i dodatkowymi atrakcjami: Lublin (zamek z kaplicą Świętej Trójcy, katedra, kosciół dominikanów), Nałęczów (park, muzeum Żeromskiego i Prusa), Kozłówka (pałac z ogrodem, izba pamieci bł. Prymasa Tysiąclecia), Kock, Radzyń Podlaski, Łuków,  Międzyrzec Podlaski, Siedlce, Biała Podlaska, Chełm (Góra Chełmska, podziemia kredowe), Zamość (katedra, kamienice na rynku, kościoły), Hrubieszów, Tomaszów Lubelski, Zwierzyniec, Szczebrzeszyn i Roztocze, Sandomierz (katedra, rynek), Baranów Sandomierski (pałac), Śmiłów (dwór), Radom, Jedlninia-Letnisko, Garbatka-Letnisko i Puszcza Kozienicka, Warka, Zwoleń, Czarnolas (muzeum Jana Kochanowskiego), Szydłowiec, Chlewiska (pałac i dwór), Iłża (kosciół), Wąchock (opactwo cysterskie), Kielce (katedra i muzeum w pałacu biskupów krakowskich), Oblęgorek (muzeum Sienkiewicza) Bodzentyn i Góry ŚwiętokrzyskieOpatów, Ujazd, Rytwiany, Kurozwęki i Szydłów.

NAWIEDZANIE POBLISKICH I DALSZYCH SANKTUARIÓW – W pobliżu Kazimierza Dolnego i nieco dalej znajdują się bardzo piękne i znane Sanktuaria Maryjne: w Lublinie (katedra i dominikanie), Wąwolnicy (Matki Bożej Kębelskiej), Chełmie, Krasnobrodzie, Janowie Lubelskim, Ożarowie, Gołąbiu (domek loretański), Wysokim Kole, Skarżysku – Kamiennej (Ostra Brama), Kałkowie-Godowie, Włodawie (paulini), Orchówku, Kodniu, Leśnej Podlaskiej oraz inne na Świętym Krzyżu (relikwie Krzyża Świętego), w Lubartowie (św. Anna) i Radecznicy (św. Antoni), w Pratulinie i Kostomłotach (Męczenników Podlaskich), Białej Podlaskiej (bł. Honotata Koźmińskiego).

Resize text-+=