OGŁOSZENIA

Ogłoszenia duszpasterskie

w Sanktuarium Zwiastowania NMP w Kazimierzu Dolnym

V Niedziela Zwykła – 5 lutego 2023 r.

 1. Dziś w I niedzielę miesiąca zamiast kazania będzie po Mszy św. Adoracja Najświętszego Sakramentu.
 2. Tuż po Mszy św. przed adoracją będzie poświęcenie chleba, soli i wody ku czci św. Agaty. Jeśli ktoś nie przyniósł ze sobą może zabrać po adoracji z balasek przed ołtarzem lub ze stolika z korytarza koło zakrystii.
 3. Zapraszamy na codzienną Adoracją Eucharystyczną o 17.00. Po niej o 17.30 jest Różaniec i o 18.00 Msza św. wieczorna.
 4. W liturgii Kościoła tego tygodnia będziemy przeżywać wspomnienia:

– w poniedziałek – św. Piotra Chrzciciela, Pawła Miki i Towarzyszy, męczenników franciszkańskich.

– we wtorek – św. Kolety z Corbie, dziewicy.

– w piątek – św. Scholastyki, dziewicy, współzałożycielki zakonu benedyktynek ze swoim bratem św. Benedyktem.

– w sobotę – Matki Bożej z Lourdes, Patronki Chorych i stowarzyszeń opieki nad chorymi. Na Mszy o godz. 8.00 odprawianej także w intencji Chorych i ich Opiekunów będzie udzielany sakrament namaszczenia chorych. Zachęcamy by doświadczając różnych chorób duszy i ciała samemu przyjąć ten sakrament oraz by przywieźć swoich bliskich chorych na tę Mszę św.

 1. W dalszym ciągu podtrzymujemy praktykę codziennej lektury Pisma Świętego przynajmniej przez 15 minut podjętą w Niedzielę Słowa Bożego.
 2. Prosimy o potwierdzenie w zakrystii rezerwacji mszy poprzez podanie treści intencji i złożenie ofiary przez osoby, które zarezerwowały msze w miesiącu lutym.
 3. Do wtorku – 7.02 – do godz. 14.00 możemy składać na parkingu przy kościele św. Anny zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny czyli tzw. elektro-śmiecie. Zostaną one poddane utylizacji, a środki finansowe z odzyskanych surowców zostaną przeznaczone na wsparcie dzieła misyjnego Kościoła.
 4. W zakrystii po mszach można zaopatrzyć się w prasę katolicką (Niedzielę i Gość Niedzielny) oraz kalendarz na rok 2023. Prezentuje pozostałe klasztory Prowincji, która przeżywa w tym roku jubileusz 400 lat swego istnienia. Propozycja jest skierowana teraz szczególnie do Gości, którzy nawiedzają nasze Sanktuarium.
 5. Czcigodnym Jubilatom i Solenizantom nowego tygodnia, życzymy Bożego błogosławieństwa, zdrowia i potrzebnych łask oraz opieki Matki Bożej. Polecamy ich zawsze we Mszach nowennowych do Matki Bożej Pani Kazimierskiej w soboty o 8.00 i zachęcamy ich wraz z Bliskimi do uczestnictwa w tych mszach.

Bernard Potępa OFM – gwardian klasztoru i kustosz Sanktuarium

IV Niedziela Zwykła – 29 stycznia 2023 r.

 1. Gwardian organizuje w tym roku pielgrzymkę do Libanu w czerwcu i na Cypr w październiku. Zainteresowanych prosi się o osobisty kontakt z o. Bernardem. Program i szczegóły pielgrzymki do Libanu są w przedsionku kościoła i na naszej stronie.
 2. Podtrzymując tradycję śpiewania kolęd do święta Ofiarowania Pańskiego zapraszamy jeszcze dziś i 2 lutego na nieszpory kolędowe o godz. 17.30, poprzedzone Adoracją Eucharystyczną o 17.00. O tej porze jest ona codziennie w naszym Sanktuarium. Natomiast parafialne kolędowanie będzie dziś o 16.00 w farze kazimierskiej.
 3. W liturgii Kościoła tego tygodnia będziemy przeżywać wspomnienia:

– w poniedziałek – św. Hiacynty Mariscotti, dziewicy

– we wtorek – św. Jana Bosko, prezbitera i wychowawcy młodzieży. Po Mszy wieczornej będzie spotkanie przewodników. Zapraszamy na Mszę i spotkanie.

– w czwartek – święto Ofiarowania Pańskiego zwane świętem Matki Bożej Gromnicznej. W naszym Sanktuarium Msze będą w porządku niedzielnym. Na każdej Mszy obrzęd błogosławieństwa gromnic. W zakrystii można nabyć nową gromnicę. Jest to zarazem Dzień Życia Konsekrowanego, czyli święto tych, którzy wybrali sposób życia według rad ewangelicznych. Pomódlmy się za nich przynajmniej tego dnia. Taca z tego święta jest przeznaczona na zakony kontemplacyjne.

– w piątek – św. Błażeja, biskupa i męczennika. Tego dnia po mszach poświęcenie jabłek, jako sakramentale, które chronią nas od chorób gardła.

– w przyszłą niedzielę przypadnie – św. Agaty, dziewicy i męczennicy. Po każdej mszy  będzie poświęcenie chleba, soli i wody ku czci św. Agaty.

 1. Nadto w tym tygodniu przypadają dni odnowy duchowej:

 w pierwszy czwartek – po Mszy o 8.00 nabożeństwo Eucharystyczne, a po Mszy wieczornej sprawowanej za kapłanów będzie Adoracja Eucharystyczna także w tej intencji.

w pierwszy piątek – wynagradzamy spowiedzią i Komunią św. Najświętszemu Sercu Pana Jezusa za popełnione grzechy. Po Mszy o 8.00 i o 17.30 będzie nabożeństwo.

– w pierwszą sobotę – zapraszamy na całodzienną adorację Najświętszego Sakramentu i nabożeństwo fatimskie połączone z modlitwą różańcową po mszach o 8.00 i 12.00 oraz przed Mszą św. wieczorną czyli o 17.00.

 1. Prosimy o potwierdzenie w zakrystii rezerwacji mszy poprzez podanie treści intencji i złożenie ofiary przez osoby, które zarezerwowały msze św. w miesiącu lutym.
 2. W czwartek o godz. 19.00 w farze kazimierskiej będzie spotkanie organizacyjne dla narzeczonych w celu omówienia katechez przygotowujących do zawarcia sakramentu małżeństwa.
 3. W zakrystii po mszach można zaopatrzyć się w prasę katolicką i kalendarz na rok 2023. Podobny w treści i szacie graficznej jest kontynuacją kalendarza z roku poprzedniego. Prezentuje pozostałe klasztory Prowincji, do której należy także kazimierski, a która przeżywa w tym roku jubileusz 400 lat swego istnienia. Ta propozycja jest skierowana szczególnie do Gości, którzy nawiedzają nasze Sanktuarium.

Bernard Potępa OFM – gwardian klasztoru i kustosz Sanktuarium

III Niedziela Zwykła – Niedziela Słowa Bożego – 22 stycznia 2023 r.

 1. Niech owocem przeżywanej dziś Niedzieli Słowa Bożego będzie chociaż w tym tygodniu codzienna lektura Pisma Świętego przynajmniej przez 15 minut. Celem Niedzieli Biblijnej jest bowiem ponowne odkrywanie i pogłębienie znaczenia Biblii w życiu Kościoła i w życiu osobistym człowieka wierzącego.
 2. Dziś przypada 160 rocznica wybuchu Powstania Styczniowego. Modlimy się w intencji śp. Bohaterów Powstania po każdej Mszy. W farze kazimierskiej po sumie będą modlitwy, otwarcie wystawy i prelekcja. Warto uświadomić sobie wielką ofiarę jaką ponieśli powstańcy walczący o niepodległość naszej ojczyzny haniebnie rozdartej przez zaborców Austrię, Niemcy i Rosję. Ta rocznica i samo powstanie w kontekście wojny na Ukrainie nabiera jeszcze większego znaczenia odsłaniając imperialne oblicze Rosji.
 3. W liturgii Kościoła będziemy przeżywać wspomnienia

– we wtorek – św. Franciszka Salezego, biskupa i doktora Kościoła

– w środę – święto Nawrócenia św. Pawła Apostoła

– w czwartek – świętych Tymoteusza i Tytusa, apostołów i uczestników podróży misyjnych św. Pawła Apostoła.

– w piątek – św. Anieli Merici, dziewicy, założycielki Zgromadzenia Urszulanek,

– w sobotę – św. Tomasza z Akwinu, prezbitera i doktora Kościoła,

 1. W święto Nawrócenia św. Pawła Apostoła kończy się Ekumeniczny Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan. Kto cokolwiek uczyni dla Jedności Kościoła (modlitwa, post, jałmużna, studium duchowe, wysłuchana katecheza itp.) może zyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami.
 2. Następnego dnia będzie Dzień Islamu – dialogu Chrześcijan z Muzułmanami.
 3. W sobotę był Dzień Babci, zaś dziś jest Dzień Dziadka. Pamiętajmy o nich w naszych modlitwach, a jeśli żyją dodajmy dzisiaj koniecznie do tego jeszcze ich odwiedziny.
 4. By podtrzymywać tradycję śpiewania kolęd zapraszamy dziś i w pozostałe niedziele do Ofiarowania Pańskiego na nieszpory kolędowe o 17.30 poprzedzone Adoracją Eucharystyczną o 17.00. O tej porze jest codziennie. A po niej cząstka Różańca
 5. Prosimy aby osoby, które zarezerwowały Msze św. na styczeń i luty potwierdziły rezerwację w zakrystii poprzez podanie treści intencji i złożenie ofiary. Prosimy także o rezerwację mszy w dni powszednie lutego i marca.
 6. W zakrystii po mszach można zaopatrzyć się w prasę katolicką, a w przedsionku kościoła, klasztoru i w zakrystii można nabyć nowy kalendarz franciszkański na rok 2023. Jest kontynuacją kalendarza z roku poprzedniego. Prezentuje pozostałe klasztory Prowincji, która przeżywa 400 lat swego istnienia.
 7. Po tygodniowej przerwie następuje dalszy ciąg wizyty pasterskiej: w poniedziałek – Uściąż, we wtorek – Dąbrówka, w środę – Kolonia Uściąż i ul. Czerniawy, w czwartek – ul. Słoneczna i Dębowe Góry, w piątek ul. Bulwar, Sadowa, Tyszkiewicza, Krzywe Koło i Zamkowa, w sobotę dla tych, którzy byli nieobecni. Fara prosi o indywidualne zgłoszenia

  Bernard Potępa OFM – gwardian klasztoru i kustosz Sanktuarium

II Niedziela Zwykła – 15 stycznia 2023 r.

 1. Dzisiejsza taca jest przeznaczona na prace remontowe i konserwatorskie. Miesiąc temu zostały ukończone prace związane z malowaniem kościoła. Wciąż regulujemy koszty z tym związane. Dziękujemy za ofiary składane na ten cel zarówno na tacę oraz za indywidualne od Darczyńców. Następne w planie jest nowe oświetlenie kościoła.
 2. W liturgii Kościoła i naszego Zakonu będziemy przeżywać wspomnienia

w poniedziałek św. Berarda i Towarzyszy, męczenników franciszkańskich.

we wtorek św. Antoniego, opata.

w czwartek św. Józefa Sebastiana Pelczara, biskupa.

w sobotę św. Agnieszki, dziewicy i męczennicy.

 1. Od środy rozpocznie się Tydzień Ekumenicznej Modlitwy o Jedność Chrześcijan, zaś we wtorek poprzedzony będzie Dniem Judaizmu. W tym czasie czyli od 18 stycznia do święta Nawrócenia św. Pawła Apostoła – 25 stycznia jeśli ktoś uczyni cokolwiek dla Jedności Kościoła w postaci modlitwy, postu, jałmużny, studium albo weźmie udział w jego uroczystym zakończeniu może zyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami.
 2. W sobotę będzie Dzień Babci, zaś w niedzielę Dzień Dziadka. Pamiętajmy o nich w naszych modlitwach, a jeśli żyją dodajmy koniecznie do tego jeszcze ich odwiedziny.  
 3. Następna niedziela będzie przeżywana w Kościele jako Niedziela Słowa Bożego, której celem jest ponowne odkrywanie i pogłębienie znaczenia Biblii w życiu Kościoła i w życiu osobistym człowieka wierzącego. Wtedy też przypadnie 160 rocznica wybuchu Powstania Styczniowego. Modlitwy w intencji śp. Bohaterów Powstania u nas po każdej Mszy, a farze po sumie. Tam też po sumie otwarcie wystawy i prelekcja.
 4. Zgodnie z zaleceniem naszego Episkopatu odprawiamy Msze św. żałobne za śp. papieża Benedykta XVI. Ponieważ każdy z nas kapłanów odprawia taką Mszę więc będzie jeszcze jedna we wtorek o godz. 18.00. Zapraszamy do udziału, tak jakbyśmy mieli wolę uczestniczyć w jego pogrzebie w Rzymie.
 5. By podtrzymywać tradycję śpiewania kolęd zapraszamy dziś i w pozostałe niedziele do Ofiarowania Pańskiego czyli do 2 lutego na nieszpory kolędowe o 17.30 poprzedzone Adoracją Eucharystyczną o 17.00. O tej porze jest codziennie. A po niej w dni powszednie o 17.30 cząstka Różańca
 6. Prosimy aby osoby, które zarezerwowały Msze św. na styczeń i luty potwierdziły zamówienie Mszy w zakrystii poprzez podanie treści intencji i złożenie ofiary. Prosimy także o rezerwację mszy w dni powszednie lutego i marca. W styczniu nie ma wolnych terminów.
 7. W zakrystii po mszach można zaopatrzyć się w prasę katolicką, a w przedsionku kościoła i w zakrystii można nabyć nowy kalendarz franciszkański na rok 2023. W swej treści jest kontynuacją kalendarza z roku poprzedniego. Prezentuje pozostałe klasztory Prowincji, która przeżywa 400 lat swego istnienia.
 8. Po tygodniowej przerwie od 23 stycznia dalszy ciąg wizyty pasterskiej: w poniedziałek – Uściąż, we wtorek – Dąbrówka, w środę – Kolonia Uściąż i ul. Czerniawy, w czwartek – ul. Słoneczna i Dębowe Góry, w piątek ul. Bulwar, Sadowa, Tyszkiewicza, Krzywe Koło i Zamkowa, w sobotę dla tych, którzy byli nieobecni. Prosimy o indywidualne zgłoszenia.

Bernard Potępa OFM – gwardian klasztoru i kustosz Sanktuarium

ŚWIĘTO CHRZTU PAŃSKIEGO – 8 stycznia 2023 r.

 1. (Przed Credo) Za chwilę dokonamy uroczystego odnowienia przyrzeczeń Chrztu Świętego czyli wyrzeczenia się grzechu, zła i szatana oraz wyznania wiary w Boga. Niech to tym bardziej uświadomi nam, że na mocy chrztu mamy być świadkami wiary. Uczyńmy to w duchu wdzięczności Bogu, że uczynił nas swoimi dziećmi, kapłana, który udzielał nam chrztu oraz rodziców, rodziców chrzestnych i wszystkich, którzy nas wychowywali w wierze katolickiej.
 2. Dziś po Mszy o 11.30 z koncertem kolęd wystąpi Zespół Dziesiątki z Bochotnicy. Serdecznie zapraszając prosimy pozostać po wspomnianej Mszy na koncert.
 3. W liturgii Kościoła i naszego Zakonu będziemy przeżywać wspomnienia

w środę św. Tomasza z Cori, prezbitera franciszkańskiego.

w czwartek św. Bernarda z Corleone, zakonnika franciszkańskiego.

w piątek św. Hilarego, biskupa i doktora Kościoła.

w sobotę św. Odoryka z Pordenone, prezbitera franciszkańskiego.

 1. Zgodnie z zaleceniem naszego Episkopatu będziemy odprawiać Msze św. żałobne za śp. papieża Benedykta XVI. Ponieważ każdy z nas kapłanów odprawi taką Mszę więc będą one o godz. 18.00 w poniedziałek i środę w tym tygodniu, a w przyszłym we wtorek. Zapraszamy do udziału, tak jakbyśmy mieli wolę uczestniczyć w jego pogrzebie w Rzymie.
 2. By podtrzymywać tradycję śpiewania kolęd zapraszamy dziś oraz we wszystkie niedziele do Ofiarowania Pańskiego czyli do 2 lutego na nieszpory kolędowe o 17.30 poprzedzone Adoracją Eucharystyczną o 17.00. O tej porze jest codziennie. A po niej w dni powszednie o 17.30 cząstka Różańca
 3. Prosimy aby osoby, które zarezerwowały Msze św. na styczeń potwierdziły rezerwację w zakrystii poprzez podanie treści intencji i złożenie ofiary. Bardzo prosimy o rezerwację mszy w dni powszednie lutego i marca.
 4. W zakrystii po mszach można zaopatrzyć się w prasę katolicką, a w przedsionku kościoła i w zakrystii można nabyć nowy kalendarz franciszkański na rok 2023. W swej treści jest kontynuacją kalendarza z roku poprzedniego. Prezentuje pozostałe klasztory Prowincji, która przeżywa 400 lat swego istnienia.
 5. Wizyta duszpasterska w parafii. Rano od 9.00 poza Kazimierzem. Od 16.00 Kazimierz.
 • Poniedziałek – Skowieszynek i Węgierzec. Kazimierz: ul. Senatorska.
 • Wtorek – Nie ma kolędy przed południem. Kazimierz: Rynek, Mały Rynek, ul. Browarna.
 • Środa – Jeziorszczyzna i Helenówka. Kazimierz: ul. Puławska.
 • Czwartek – Cholewianka. Kazimierz: ul. Witkiewicza, Podzamcze, Nadwiślańska.
 • Piątek – Okale, Męćmierz, Albrechtówka, Pola (Las) Miejskie (dawna nazwa).
 • Sobota – Doły. Od 15.00 – Wylągi.

Bernard Potępa OFM – gwardian klasztoru i kustosz Sanktuarium

NOWY ROK – Świętej Bożej Rodzicielki Maryi – 1 stycznia 2023 r. – Światowy Dzień Pokoju 

 1. Wczoraj odszedł do domu Ojca niebieskiego papież Benedykt XVI, który zasiadł na Stolicy Piotrowej po Janie Pawle II w 2005 r. i ustąpił z niej 28 lutego 2013 r. Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się w Watykanie w czwartek o godz. 9.30. Od poniedziałku ciało śp. Papieża będzie wystawione w bazylice św. Piotra Apostoła.
 2. Za chwilę będziemy śpiewać Hymn do Ducha Świętego. Za aktywny udział w śpiewie możemy otrzymać dar odpustu zupełnego spełniając jego warunki. Są nimi: spowiedź albo stan łaski uświęcającej, Komunia św., pragnienie zerwania z grzechami i okazjami do grzechu oraz modlitwa w intencjach Kościoła i Papieża.
 3. Dziś po każdej Mszy jest adoracja Najświętszego Sakramentu ze względu na I niedzielę miesiąca, natomiast po Mszy i adoracji o 11.30 i o 18.00 będzie koncert noworoczny. W całym świecie są koncerty noworoczne, więc włączmy się w tę piękną tradycję i zostańmy po Mszy na koncert. Wystąpi ks. Attila Honti, założyciel, dyrektor i dyrygent Archidiecezjalnego Chóru Chłopięco-Męskiego „Pueri Cantores Lublinenses”.
 4. By podtrzymywać tradycję śpiewania kolęd zapraszamy dziś oraz we wszystkie niedziele i uroczystości do Ofiarowania Pańskiego czyli do 2 lutego na nieszpory kolędowe o 17.30 poprzedzone Adoracją Eucharystyczną o 17.00. O tej porze jest codziennie. A po niej w dni powszednie o 17.30 cząstka Różańca
 5. W tym tygodniu w liturgii będziemy przeżywać:

2 stycznia – wspomnienie świętych Bazylego Wielkiego i Grzegorza z Nazjanzu, biskupów i doktorów Kościoła.

3 stycznia – wspomnienie Najświętszego Imienia Jezus. Po mszach odmówimy litanię.

4 stycznia przypadnie 83 rocznica śmierci sługi Bożego Brata Alojzego Kosiby, o którego beatyfikację modlimy się w naszej prowincji zakonnej

5 styczniaI czwartek miesiąca. Po Mszy o godz. 8.00 i o 17.30 będzie nabożeństwo Eucharystyczne, a po Mszy wieczornej sprawowanej o 18.00 w intencji kapłanów adoracja Najświętszego Sakramentu w tej samej intencji zakończona Apelem Maryjnym.

6 stycznia – w uroczystość Objawienia Pańskiego, program mszy będzie niedzielny. Na każdej mszy błogosławieństwo kredy i kadzidła. Ofiara przy tej okazji jest przeznaczona na misje. Nie ma postu piątkowego. Po Mszy o 18.00 będą prezentowane Jasełka Kazimierskie, na które serdecznie zapraszamy. Natomiast w Farze po Mszy o 12.00 rozpocznie się Orszak Trzech Króli. Także na niego zapraszamy. Wtedy przypada I piątek miesiąca. Wynagradzamy więc Najświętszemu Sercu Pana Jezusa za popełnione grzechy poprzez przyjęcie sakramentu pojednania i Komunii świętej.

7 stycznia – w I sobotę miesiąca będzie całodzienna adoracja Najświętszego Sakramentu połączona z modlitwą różańcową po Mszy o 8.00 i 12.00, którą poprzedzi śpiew Godzinek ku czci Niepokalanej od 11.40. O 17.00 – IV część Różańca. Każdą część Różańca poprzedzi 15. minutowe rozważanie wybranej tajemnicy.

 1. W następną niedzielę, która jest świętem Chrztu Pańskiego po Mszy o 11.30 z koncertem kolęd wystąpi Zespół Dziesiątki z Bochotnicy. Także serdecznie zapraszamy i prosimy pozostać po Mszy na koncert.
 2. Prosimy aby osoby, które zarezerwowały Msze św. na styczeń potwierdziły rezerwację w zakrystii poprzez podanie treści intencji i złożenie ofiary. Bardzo prosimy o rezerwację mszy w dni powszednie lutego i marca.
 3. W zakrystii po mszach można zaopatrzyć się w prasę katolicką, a w przedsionku koscioła nabyć nowy kalendarz franciszkański na rok 2023. W swej treści jest kontynuacją kalendarza z roku poprzedniego. Prezentuje pozostałe klasztory Prowincji, która przeżywa 400 lat swego istnienia.
 4. Dziękuję moim współbraciom kapłanom za zaangażowanie w posługę duszpasterską, zwłaszcza w konfesjonale w okresie adwentowym i Bożego Narodzenia, br. Ryszardowi i o. Rafałowi za przygotowanie wraz z panią Anną Kilian dekoracji Bożonarodzeniowych, a o. Franciszkowi za troskę o nasz grób zakonny.
 5. Wizyta duszpasterska w parafii od godz. 9.00, zaś w Kazimierzu od 16.00. W poniedziałek – Zbędowice i Kazimierz, ul. Nadrzeczna, we wtorek – Kazimierz, ul. Lubelska, w środę – Wierzchoniów i Las Stocki oraz Kazimierz, ul. Krakowska, w czwartek – Kazimierz, ul. Plebanka, Podgórna i Klasztorna, w sobotę – Góry.

Bernard Potępa OFM – gwardian klasztoru i kustosz Sanktuarium

Resize text-+=