OGŁOSZENIA

Ogłoszenia duszpasterskie

w Sanktuarium Zwiastowania NMP w Kazimierzu Dolnym

IX Niedziela Zwykła Uroczystość Trójcy Przenajświętszej – 4 czerwca 2023 r. 

  1. Każdego dnia zapraszamy do naszego Sanktuarium Zwiastowania NMP na Adorację Najświętszego Sakramentu o godz. 18.00, a po niej na nabożeństwa czerwcowe ze śpiewaną litanią do Najświętszego Serca Jezusowego. Msze w dni powszednie o 7.00, 8.00 i 19.00.
  2. W liturgii Kościoła będziemy przeżywać:

– dziś uroczystość Trójcy Przenajświętszej oraz zakończenie okresu spowiedzi i Komunii świętej wielkanocnej.

– w poniedziałek – wspomnienie św. Bonifacego, biskupa i męczennika.

– we wtorek – o 10.00 będzie Msza św. z nabożeństwem ku czci św. Antoniego w ostatni już dzień nowenny przed jego uroczystością odpustową, która przypada 13 czerwca. Zapraszamy na nie, by powierzyć św. Antoniemu sprawy życiowo trudne.

– w czwartek – uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa – Boże Ciało. U nas program Mszy niedzielny. W Farze kazimierskiej po Mszy o 9.00 czyli ok. 10.00 wyruszy procesja parafialna do udziału w której także zapraszamy.

– w piątek – święto rocznicy poświęcenia kościoła archikatedralnego w Lublinie

  1. O. Gwardian wraz z Sympatykami klasztoru wyruszy w połowie czerwca – jak Bóg da – do Libanu. Będzie okazja zabrać tam lekarstwa. Jeśli ktoś posiada już niepotrzebne leki, nawet z krótkim terminem ich ważności, to bardzo prosimy aby je podarować i przynieść je do zakrystii.
  2. W Markowej koło Łańcuta w dniu 10 września tego roku odbędzie się beatyfikacja rodziny Józefa i Wiktorii Ulmów oraz ich sześciorga dzieci (w tym jedno jeszcze w łonie matki), która za pomoc Żydom została zamordowana przez Niemców 24 marca 1942 roku. Na uroczystości beatyfikacyjne Fara kazimierska organizuje pielgrzymkę autokarową. Zapisy na nią są możliwe w zakrystii fary.
  3. O. Bernard organizuje w październiku pielgrzymkę na Cypr. Szczegółowe informacje są wywieszone w przedsionku kościoła i na furcie. Zarezerwowane wstępnie miejsca już się wyczerpały, ale póki co istnieje jeszcze możliwość dokupienia biletów na samolot. Chętnych prosi się o pilne zgłoszenia.
  4. Pod chórem można nabyć prasę katolicką.
  5. Czcigodnym Jubilatom i Solenizantom nowego tygodnia, życzymy Bożego błogosławieństwa, potrzebnych łask, zdrowia i opieki Matki Bożej.

Bernard Potępa OFM – gwardian klasztoru i kustosz Sanktuarium

VIII Niedziela Wielkanocna Uroczystość Zesłania Ducha Świętego – 28 maja 2023 r. 

  1. Każdego dnia zapraszamy do naszego Sanktuarium Zwiastowania NMP na Adorację Najświętszego Sakramentu o godz. 18.00, a po niej na ostatnie już nabożeństwa majowe o 18.30. Msze w dni powszednie o 7.00, 8.00 i 19.00.
  2. W liturgii Kościoła przeżywamy:

– dziś uroczystość Zesłania Ducha Świętego. Odpust w Bochotnicy o 13.00. W Lublinie Marsz dla Życia i Rodziny. Rozpoczęcie o godz.14.30 na KUL.

w poniedziałekświęto Matki Bożej Matki Kościoła. Msze św. o 7.00, 8.30, 10.00 i 19.00.

we wtorek – o 10.00 będzie Msza św. z nabożeństwem ku czci św. Antoniego w VIII dzień nowenny przed jego uroczystością odpustową przypadającą 13 czerwca. Zapraszamy na nie co tydzień, bowiem święty Antoni jest patronem i orędownikiem w trudnych sprawach życiowych, a tych przecież wciąż nam nie brakuje.

w środęświęto Nawiedzenia NMP,

w I czwartek – święto Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana.   Po Mszy o 8.00 oraz o 18.00 i po Mszy o 19.00 Adoracja w intencji kapłanów i o nowe powołania. Rozpoczną się nabożeństwa czerwcowe z Litanią do Najświętszego Serca Pana Jezusa. Będą oprawiane codziennie o godz. 18.30. Tego dnia jest Dzień Dziecka. Pamiętajmy w modlitwie o dzieciach i młodzieży

w I piątek – po Mszy o 8.00 i o 18.00 Adoracja Eucharystyczna.

w I sobotę – wspomnienie św. męczenników Karola Lwangi i Towarzyszy. Całodzienna Adoracja Eucharystyczna i Różaniec odmawiany na sposób pompejański i fatimski, czyli po Mszy o 8.00 i 12.00 oraz o godz. 18.00 kolejne cząstki Różańca z 15-minutowym rozważaniem wybranej tajemnicy różańcowej.

w następną niedzielęuroczystość Trójcy Przenajświętszej. Kończy się okres spowiedzi i Komunii świętej  wielkanocnej. Przypominany szczególnie tym, którzy zaniedbali dopełnienia tego obowiązku.

  1. O. Gwardian wraz z Sympatykami klasztoru wyruszy w połowie czerwca – jak Bóg da – do Libanu. Będzie okazja zabrać tam lekarstwa. Jeśli ktoś posiada już niepotrzebne leki, nawet z krótkim terminem ważności, to bardzo prosimy aby przynieść je do zakrystii.
  2. Pod chórem można nabyć prasę katolicką.
  3. Czcigodnym Jubilatom i Solenizantom nowego tygodnia, życzymy Bożego błogosławieństwa, potrzebnych łask, zdrowia i opieki Matki Bożej.

Bernard Potępa OFM – gwardian klasztoru i kustosz Sanktuarium

VII Niedziela Wielkanocna Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego – 21 maja 2023 r. 

  1. Codziennie zapraszamy do naszego Sanktuarium Zwiastowania NMP na Adorację Najświętszego Sakramentu o godz. 18.00, a po niej na Nabożeństwo majowe o 18.30. Msze w dni powszednie o 7.00, 8.00 i 19.00. Przypominamy, że od 1 maja do 31 sierpnia adoracje, nabożeństwa i msze wieczorne są sprawowane o godzinę później.
  2. W liturgii Kościoła będziemy przeżywać wspomnienia:

– w poniedziałek – św. Rity z Cascii, zakonnicy. Na wszystkich mszach będzie poświęcenie róż. Jest w nich symbolika kolców, które przekłuwały głowę Pana Jezusa i który otrzymała w mistycznym darze św. Rita.

– we wtorek – święto rocznicy poświęcenia bazyliki św. Franciszka z Asyżu. O 10.00 będzie Msza św. z nabożeństwem ku czci św. Antoniego z Padwy w piąty dzień nowenny przed jego uroczystością odpustową przypadającą 13 czerwca. Zapraszamy na nie co tydzień. Święty Antoni jest bowiem patronem i orędownikiem w trudnych sprawach życiowych, a tych przecież wciąż nam nie brakuje.

– w środę – NMP Wspomożycielki Wiernych,

– w czwartek – św. Grzegorza VII.

– w piątek – św. Filipa Nereusza, kapłana. Rozpocznie się nowenna przed uroczystością Trójcy Przenajświętszej.Przypadnie wtedy Święto Matki. Jest to dzień szczególnej wdzięczności dla naszych mam. Pamiętajmy zatem o nich w modlitwie prosząc o błogosławieństwo Boże dla żyjących i życie wieczne dla zmarłych.

– w sobotę – Matki Bożej Królowej Apostołów

– w następną niedzielę – uroczystość Zesłania Ducha Świętego.

  1. Trwa nowenna przed uroczystością Zesłania Ducha Świętego. Nauki są głoszone i modlitwy nowennowe prowadzone w dni powszednie na Mszach o 8.00 i 19.00. Szczegółowe informacje znajdziemy na plakatach.
  2. Dziękujemy za ofiary złożone na konserwacje obrazu Ukrzyżowanie. Także za dary na Ukrainę. Przekazał je o. Bernard i o. Tomasz do parafii, w której posługuje dobrze znany starszemu i średniemu pokoleniu nasz współbrat o. Roger.
  3. O. Gwardian wraz z Sympatykami klasztoru wyruszy w połowie czerwca do Libanu. Będzie okazja zabrać tam lekarstwa. Jeśli ktoś posiada już niepotrzebne leki z terminem ważności to bardzo prosimy aby przynieść je do zakrystii.
  4. Pod chórem można nabyć prasę katolicką.
  5. Czcigodnym Jubilatom i Solenizantom nowego tygodnia, życzymy Bożego błogosławieństwa, potrzebnych łask, zdrowia i opieki Matki Bożej.

    Bernard Potępa OFM – gwardian klasztoru i kustosz Sanktuarium

VI Niedziela Wielkanocna 14 maja 2023 r. 

  1. Ofiary składane na tacę będą przeznaczone na prace remontowe i konserwatorskie w naszym Sanktuarium. We wtorek trafi do pracowni konserwatorskiej Obraz Ukrzyżowania, który zasłania Obraz Zwiastowania. Możemy go jeszcze zobaczyć ostatni raz przed pierwszą i po ostatniej Mszy dziś i jutro. Koszt konserwacji ze złoceniem ramy wyniesie 80 tys. zł. Wojewódzki Urząd Konserwatorski przekazał dotację 20 tys. zł. W ostatnim czasie zostało zainstalowane nowe oświetlenie kościoła. Jego prezentacja będzie po Mszy św. Pozostaje jeszcze zamontować duży żyrandol i małe nad konfesjonałami.
  2. Codziennie zapraszamy do naszego Sanktuarium Zwiastowania NMP na Adorację Najświętszego Sakramentu o godz. 18.00, a po niej na Nabożeństwo majowe o 18.30. Msze w dni powszednie o 7.00, 8.00 i 19.00. Przypominamy, że od 1 maja do 31 sierpnia adoracje, nabożeństwa i msze wieczorne są sprawowane o godzinę później.
  3. W liturgii Kościoła będziemy przeżywać wspomnienia:

– w poniedziałek – św. Małgorzaty z Kortony, pokutnicy

– we wtorek – św. Andrzeja Boboli, prezbitera i męczennika, patrona Polski.

– w środę – św. Paschalisa Baylon, zakonnika

– w czwartek – św. Feliksa z Cantalice, prezbitera

– w sobotę – św. Bernardyna ze Sieny, prezbitera

– w następną niedzielę – uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego.

  1. W piątek rozpocznie się nowenna przed uroczystością Zesłania Ducha Świętego. Nauki będą głoszone w dni powszednie na Mszach św. o 8.00 i 19.00, a w niedzielę na wszystkich mszach świętych. Szczegółowe informacje znajdziemy na plakatach.
  2. W parafii kazimierskiej codziennie o 19.00 będzie poświecenie pól: we wtorek – Las Stocki, w środę – Okale, Męćmierz i Pola Miejskie, w czwartek – Cholewianka pod krzyżem, w piątek – Wylągi.
  3. O. Bernard wraz z Sympatykami klasztoru wyruszy po połowie czerwca na pielgrzymkę do Libanu. Będzie okazja zabrać tam lekarstwa. Jeśli ktoś posiada już niepotrzebne dla siebie leki z terminem ważności przynajmniej jeszcze w tym roku to prosimy przynieść je do zakrystii.
  4. Pod chórem można nabyć prasę katolicką, zaś w sklepiku lecznicze zioła.
  5. Czcigodnym Jubilatom i Solenizantom nowego tygodnia, życzymy Bożego błogosławieństwa, potrzebnych łask, zdrowia i opieki Matki Bożej.

Bernard Potępa OFM – gwardian klasztoru i kustosz Sanktuarium

V Niedziela Wielkanocna 7 maja 2023 r. 

  1. W dzisiejszą niedzielę siostry Faustyna i Letycja, ze zgromadzenia Sióstr św. Katarzyny Aleksandryjskiej przedstawią nam działalność domu „Wspólnota – razem łatwiej”, który prowadzą dla dziewcząt uzależnionych w miejscowości Siemki na Mazurach i będą prosić o finansowe wsparcie po mszach świętych przed kościołem i klasztorem.
  2. Codziennie zapraszamy do naszego Sanktuarium Zwiastowania NMP na Adorację Najświętszego Sakramentu o godz. 18.00, a po niej na Nabożeństwo majowe o 18.30. Msze w dni powszednie o 7.00, 8.00 i 19.00. Przypominamy, że od 1 maja do 31 sierpnia adoracje, nabożeństwa i msze wieczorne są sprawowane o godzinę później.
  3. W liturgii Kościoła będziemy przeżywać:

– w poniedziałek – uroczystość św. Stanisława, biskupa i męczennika, głównego patrona Polski i archidiecezji lubelskiej.

– w piątek – wspomnienie św. Leopolda Mandicia z Hercegnovi, prezbitera

– w sobotę – wspomnienie Najświętszej Dziewicy Maryi Fatimskiej. Rozpoczynają się w całej Polsce nabożeństwa fatimskie. U nas po Mszy św. wieczornej procesja z figurką Matki Bożej Fatimskiej i ze świecami. Mamy już mały feretron do naszej figury.

  1. W przyszłą niedzielę przypada święto św. Macieja Apostoła, ale niedziele wielkanocne mają w liturgii większa rangę.
  2. O. Bernard wyruszy w 2 połowie czerwca z gronem Sympatyków naszego klasztoru na pielgrzymkę do Libanu. Będzie okazja zabrać tam lekarstwa. Jeśli ktoś posiada już niepotrzebne dla siebie leki z terminem ważności przynajmniej jeszcze w lipcu to prosimy przynieść je do zakrystii.
  3. Pod chórem można się zaopatrzyć się w prasę katolicką.
  4. Przypominamy, że w zakrystii albo kuchni zawsze można poprosić o wodę lub inną pomoc jeśli ktoś zasłabnie oraz o dostęp do toalety.
  5. Czcigodnym Jubilatom i Solenizantom nowego tygodnia, życzymy Bożego błogosławieństwa, potrzebnych łask, zdrowia i opieki Matki Bożej.

Bernard Potępa OFM – gwardian klasztoru i kustosz Sanktuarium

IV Niedziela Wielkanocna 30 kwietnia 2023 r.  

  1. W dzisiejszą niedzielę nazywaną Niedzielą Dobrego Pasterza przypada Światowy Dzień Modlitw o Powołania. Zarazem rozpoczyna się Tydzień Modlitw w Intencji Powołań do Służby w Kościele. Tę modlitwę będziemy podejmować podczas nabożeństw majowych i w I czwartek.
  2. Codziennie od jutra zapraszamy do naszego Sanktuarium Zwiastowania NMP na Adorację Najświętszego Sakramentu o godz. 18.00, a po niej na Nabożeństwo majowe o 18.30. Msze w dni powszednie o 7.00, 8.00 i 19.00. Zauważmy, że od 1 maja do 31 sierpnia adoracje, nabożeństwa i msze wieczorne są sprawowane o godzinę później.
  3. W liturgii Kościoła będziemy przeżywać:

– w poniedziałek – wspomnienie św. Józefa, rzemieślnika, patrona ludzi pracy.

– we wtorek – wspomnienie św. Atanazego, biskupa i doktora Kościoła. O 10.00 będzie Msza św. z nabożeństwem ku czci św. Antoniego z Padwy w czwarty dzień nowenny przed jego uroczystością odpustową przypadającą 13 czerwca. Jest to Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej. Zachęcamy do wywieszenia barw naszej tożsamości narodowej.

– w środę – uroczystość Matki Bożej Królowej Polski, która jest główną patronką naszej Ojczyzny. U nas porządek mszy niedzielny. Jest to zarazem święto państwowe w rocznicę Konstytucji 3 Maja 1791 roku. Msza za Ojczyznę w farze o 10.30, a po niej procesja pod pomnik przy klasztorze i tam modlitwa za Ojczyznę ok. 11.45.

– w czwartek – wspomnienie św. Floriana, patrona Strażaków.

– w sobotę – święto świętych Apostołów Jakuba i Filipa.

  1. Nadto w tym tygodniu przypadają dni odnowy duchowej:

 w pierwszy czwartek – po Mszy o 8.00 Nabożeństwo Eucharystyczne, a po Mszy wieczornej sprawowanej za kapłanów i o powołania będzie Adoracja Eucharystyczna także w tej intencji.

w pierwszy piątek – wynagradzamy spowiedzią i Komunią św. Najświętszemu Sercu Pana Jezusa za popełnione grzechy. Po Mszy o 8.00 będzie Nabożeństwo Eucharystyczne.

– w pierwszą sobotę – zapraszamy na całodzienną adorację Najświętszego Sakramentu i nabożeństwo fatimskie połączone z modlitwą różańcową po mszach o 8.00 i 12.00 oraz wieczorem na Adoracji o 18.00.

  1. O. Bernard wyruszy w 2 połowie czerwca na pielgrzymkę do Libanu. Będzie okazja przekazać tam lekarstwa. Jeśli ktoś posiada już niepotrzebne dla siebie leki z terminem ważności przynajmniej jeszcze w lipcu prosimy przynieść je do zakrystii.
  2. W następną niedzielą siostry Faustyna i Letycja ze zgromadzenia Sióstr św. Katarzyny, zapoznają nas z działalnością domu, który prowadzą dla dziewcząt uzależnionych w Siemkach na Mazurach i będą prosić o finansowe wsparcie po mszach świętych.
  3. Pod chórem można się zaopatrzyć się w prasę katolicką.
  4. Czcigodnym Jubilatom i Solenizantom nowego tygodnia, życzymy Bożego błogosławieństwa, potrzebnych łask, zdrowia i opieki Matki Bożej.

Bernard Potępa OFM – gwardian klasztoru i kustosz Sanktuarium

III Niedziela Wielkanocna 23 kwietnia 2023 r.  

  1. Dziś przeżywamy XV Niedzielę Biblijną. W ramach Narodowego Czytania Pisma Świętego w czasie Adoracji po Komunii św. na każdej Mszy św. będziemy czytać jeden rozdział Ewangelii według św. Jana Apostoła. Lekturę będziemy kontynuować przez następne dni przeżywając XV Tydzień Biblijny. Zachęcamy również do rodzinnego, codziennego czytania Słowa Bożego.
  2. Codziennie zapraszamy do naszego Sanktuarium Zwiastowania NMP na Adorację Najświętszego Sakramentu o godz. 17.00, a po niej na Różaniec o 17.30. Msze w dni powszednie sprawujemy o 7.00, 8.00 i 18.00.
  3. W liturgii Kościoła będziemy przeżywać:

– w poniedziałek – uroczystość św. Wojciecha, biskupa i męczennika, głównego patrona Polski

– we wtorek – święto św. Marka Ewangelisty. O 10.00 będzie Msza św. z nabożeństwem ku czci św. Antoniego z Padwy w trzeci dzień nowenny przed jego uroczystością odpustową przypadającą 13 czerwca. Zapraszamy na nie gdyż św. Antoni jest patronem i orędownikiem w trudnych sprawach życiowych.

– w sobotę – święto św. Katarzyny Sieneńskiej, patronki Europy.

  1. W przyszłą niedzielę nazywaną Niedzielą Dobrego Pasterza przypada Światowy Dzień Modlitw o Powołania. Zarazem rozpoczyna się Tydzień Modlitw w Intencji Powołań do Służby w Kościele. Tę modlitwę będziemy podejmować wtedy podczas codziennego Różańca i w I czwartek majowy.
  2. Co prawda zakończył się Tydzień Miłosierdzia, ale my nadal zbieramy dary w postaci produktów trwałych dla potrzebujących na Ukrainie.
  3. Pod chórem można się zaopatrzyć się w prasę katolicką, zaś w sklepiku można zakupić ziołowe specyfiki lecznicze.
  4. Czcigodnym Jubilatom i Solenizantom nowego tygodnia, życzymy Bożego błogosławieństwa, potrzebnych łask, zdrowia i opieki Matki Bożej.

Bernard Potępa OFM – gwardian klasztoru i kustosz Sanktuarium

Niedziela Bożego Miłosierdzia 16 kwietnia 2023 r. 

  1. Codziennie zapraszamy na Adorację Najświętszego Sakramentu o godz. 17.00, a po niej na Różaniec o 17.30. Dziś o 17.30 będzie ostatnie nabożeństwo nowenny do Bożego Miłosierdzia połączone z nieszporami. Msze w dni powszednie sprawujemy o 7.00, 8.00 i 18.00.
  2. Dziś o godz. 15.00 w Wikarówce będzie prelekcja wizualizowana ujęciami filmowymi i spotkanie z o. Tomaszem, franciszkaninem, który od 25 lat jest proboszczem polonijnej parafii w Perth w Australii. Tytuł spotkania to: Polski zakątek w Perth i piękno przyrody Australii Zachodniej.
  3. We wtorek o 10.00 będzie Msza św. z nabożeństwem ku czci św. Antoniego z Padwy. Będzie to drugi dzień nowenny przed jego uroczystością odpustową przypadającą 13 czerwca. Zapraszamy na nie Św. Antoni jest patronem i orędownikiem w trudnych sprawach życiowych.
  4. Nadal zbieramy dary w postaci produktów trwałych dla potrzebujących na Ukrainie.
  5. Pod chórem można się zaopatrzyć się w prasę katolicką, zaś w sklepiku można zakupić ziołowe specyfiki lecznicze.
  6. Czcigodnym Jubilatom i Solenizantom nowego tygodnia, życzymy Bożego błogosławieństwa, potrzebnych łask, zdrowia i opieki Matki Bożej.

Bernard Potępa OFM – gwardian klasztoru i kustosz Sanktuarium

Poniedziałek wielkanocny 10 kwietnia 2023 r. 

  1. Dzisiaj Msze są w porządku niedzielnym. Przez całą Oktawę Wielkanocną zapraszamy na Adorację Najświętszego Sakramentu o godz. 17.00 i na nowennę do Bożego Miłosierdzia połączoną z nieszporami o 17.30. Msze św. w pozostałe dni oktawy będą tak jak normalnie w dni powszednie o 7.00, 8.00 i 18.00. W każdy dzień oktawy wielkanocnej świętujemy Zmartwychwstanie Chrystusa.
  2. W tym tygodniu wspominamy wyjątkowe rocznice. Dziś katastrofę lotniczą pod Smoleńskiem. Wojna wywołana na Ukrainie przez Rosję przywołuje na nowo zasadne pytanie czy to nie był zamach. W czwartek przypada Dzień Pamięci Zbrodni Katyńskiej. Miłosierdziu Bożemu powierzamy ofiary smoleńskiej i katyńskiej zbrodni oraz ich oprawców. W piątek jest z kolei rocznica Chrztu Polski.
  3. We wtorek o 10.00 będzie Msza św. z nabożeństwem ku czci św. Antoniego z Padwy. Czyli jutro rozpocznie się nowenna przed jego uroczystością odpustową przypadającą 13 czerwca. Zapraszamy na nie szczególnie ponieważ św. Antoni jest patronem i orędownikiem w trudnych sprawach życiowych.
  4. Dziś oraz w Niedzielę Bożego Miłosierdzia zbieramy dary w postaci produktów trwałych dla potrzebujących na Ukrainie.
  5. W następną niedzielę – 16 kwietnia o godz.15.00 w Wikarówce będzie prelekcja wizualizowana ujęciami filmowymi i spotkanie z o. Tomaszem, franciszkaninem, który od 25 lat jest proboszczem polonijnej parafii w Perth w Australii. Tytuł spotkania to: Polski zakątek w Perth i piękno przyrody Australii Zachodniej.
  6. Po mszach w zakrystii można zaopatrzyć się w prasę katolicką, zaś w sklepiku ziołowe specyfiki lecznicze.
  7. Pragniemy wyrazić podziękowanie naszym Dobroczyńcom, którzy dzielą się z nami płodami ziemi, warzywami, owocami i produktami, które z nich powstają, a szczególnie pani Dorocie Kijak, państwu Ryszardowi i Annie z synem Grzegorzem Kramek, Zygmuntowi i Bożenie Gryta, Romanowi i Elżbiecie Kowalczyk. Dziękuję państwu Marii i Zbigniewowi Kozak, którzy przygotowali nam wędliny na Święta. Niech Pan Zmartwychwstały obdarzy łaskami wszystkich naszych Dobroczyńców za ich życzliwość dla nas Braci Mniejszych i zarazem troskę o klasztor.

Bernard Potępa OFM – gwardian klasztoru i kustosz Sanktuarium

Wielkanoc – Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego 9 kwietnia 2023 r.   

  1. Każdy, kto jest po spowiedzi i przyjmie Komunię św. czyli ma udział w przeżyciu Paschy Chrystusa może otrzymać dziś odpust zupełny. Trzeba wzbudzić sobie pragnienie zerwania z grzechem, dystansowania się od okazji do grzechu i pokus, trwania w łasce uświecającej oraz pomodlić się w intencjach Kościoła i Papieża.
  2. Ofiary składane dziś na tacę będą przeznaczone na konserwację obrazu Ukrzyżowania, który zasłania Cudowny Obraz Zwiastowania w ołtarzu głównym. Obraz zostanie zabrany do pracowni konserwatorskiej po weekendzie majowym. Koszt konserwacji wraz ze złoceniem ramy wyniesie 80 tys. zł. Wojewódzki Urząd Konserwatorski zaproponował dotację w wysokości 20 tys. zł.
  3. Ponieważ wiele osób pytało gdzie ostatnio podziewał się Gwardian odpowiadamy. Przez trzy tygodnie głosił rekolekcje w rodzinnej Złotej oraz w Starym Czarnowie ante portas Szczecina i w Ładzinie na wyspie Wolin. Otrzymane tam ofiary też będą przekazane na konserwacje obrazu. Ale cel był przede wszystkim ewangelizacyjny.
  4. Dziś nie ma Mszy o godz. 7.00, natomiast kolejne Msze i wszystkie jutro będą w porządku niedzielnym. Przez całą Oktawę Wielkanocną zapraszamy na Adorację o godz. 17.00 i na nowennę do Bożego Miłosierdzia połączoną z nieszporami o 17.30. Msze św. w pozostałe dni oktawy będą o 7.00, 8.00 i 18.00. W każdy dzień oktawy wielkanocnej świętujemy Zmartwychwstanie Chrystusa.
  5. W wtorek o 10.00 będzie Msza św. z nabożeństwem ku czci św. Antoniego z Padwy. I zarazem rozpocznie się nowenna przed jego uroczystością odpustową przypadającą 13 czerwca. Zapraszamy na nie szczególnie ponieważ św. Antoni jest patronem i orędownikiem w trudnych sprawach życiowych.
  6. Dziś, jutro i w Niedzielę Bożego Miłosierdzia zbieramy dary w postaci produktów trwałych dla potrzebujących na Ukrainie.
  7. Po mszach w zakrystii można zaopatrzyć się w prasę katolicką, zaś w sklepiku ziołowe specyfiki lecznicze.
  8. Pragnę wyrazić podziękowanie moim Współbraciom Kapłanom za piękne zaangażowanie duszpasterskie, za nowennę, Gorzkie Żale, odpust, za posługę w konfesjonale, przy ołtarzu i na ambonie przez cały Wielki Post, o. Rafałowi, br. Ryszardowi i pani Annie Kilian za przygotowanie dekoracji Ciemnicy i Bożego Grobu oraz piękno obrusów ołtarzowych, państwu Iwonie i Januszowi Urbanik z Pożoga oraz Jolancie i Tadeuszowi Saranom z Cholewianki za podarowane kwiaty na ołtarze i do Bożego Grobu, a pani Kindze Materek za przygotowanie pięknych dekoracji kwiatowych. Dziękuję Druhom Strażakom za pełnienie straży przy Bożym Grobie.

Niech Pan Zmartwychwstały obdarzy łaskami wszystkich naszych Dobroczyńców za ich życzliwość, trud i gorliwość o dom Boży. A my wszyscy zanurzmy się w Tajemnicy Paschalnej i w blasku Chrystusa Zmartwychwstałego. Niech Pan przejdzie z mocą i dotknie naszych serc, wszak to jest Pascha Pana czyli Jego przejście ze śmierci do życia i niech da nam teraz i wieczności udział w Jego Zmartwychwstaniu. Alleluja!

Bernard Potępa OFM – gwardian klasztoru i kustosz Sanktuarium

Niedziela Palmowa – VI Niedziela Wielkiego Postu 2 kwietnia 2023 r.   

  1. Pamiętajmy o ostatnich już w tym Wielkim Poście nabożeństwach pokutnych. Dziś o 17.00 jest nabożeństwo Gorzkich Żalów z kazaniem pasyjnym. Zaś od jutra do Wielkiego Piątku o 17.30 tuż po półgodzinnej Adoracji Najświętszego Sakramentu jest Droga Krzyżowa.
  2. Spowiadamy w czasie Mszy oraz Adoracji, Drogi Krzyżowej i Gorzkich Żalów. Od jutra do Wielkiej Środy rano od 7.00 do 9.00 i od 17.00 do 19.00. Natomiast w Wielki Czwartek i Wielki Piątek rano od 7.00 do 8.00 i wieczorem od 17.00 do 18.00.
  3. Liturgie wieczorne Wielkiego Czwartku, Piątku i Soboty będą sprawowane o 18.00. Natomiast rano w te dni o 8.00 będzie Liturgia Godzin. Prosimy aby na liturgię wieczorną Wielkiego Piątku przynieść do kościoła krzyż, a w Wielką Sobotę świecę.
  4. W Wielki Piątek obowiązuje w wieku od 18 do 60 lat post ścisły ograniczony do trzech posiłków oraz od 14 roku życia wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.
  5. Na wieczorną Liturgię Męki Pańskiej odprawianą o 18.00 składa się Czytanie Pasji, Modlitwa Kościoła, Adoracja Krzyża, Komunia Święta i Procesja do Bożego Grobu. Ofiary zebrane przy adoracji Krzyża są przeznaczone na utrzymanie miejsc świętych w Ziemi Świętej Po nabożeństwie wielkopiątkowym rozpoczniemy nowennę do Miłosierdzia Bożego i odśpiewamy trzy części Gorzkich Żalów.
  6. W Wielki Piątek i Wielką Sobotę kościół będzie otwarty dla prywatnej adoracji Najświętszego Sakramentu w Ciemnicy i Bożym Grobie od 7.00 do 21.00.
  7. Święcenie pokarmów na stół wielkanocny będzie w Wielką Sobotę od godz. 9.00 do 15.00. Jeśli będzie słoneczna pogoda i ciepło to na zewnątrz, a jeśli niepogoda i zimno to w krużgankach klasztoru. Wtedy wejście do krużganków będzie jedynie przez ganek z podwórka klasztornego i od parkingu, natomiast wyjście przez furtę obok kościoła. Bardzo prosimy o przyjęcie tych ustaleń, by się nie blokować w korytarzach.
  8. Msza rezurekcyjna w Wielkanoc będzie o 6.00 po procesji rezurekcyjnej. Nie będzie natomiast Mszy o 7.00. Pozostałe msze będą już w porządku niedzielnym. W Poniedziałek Wielkanocny wszystkie msze będą w porządku niedzielnym.
  9. Po Mszy św. jest wystawiony przed ołtarzem koszyk, do którego można złożyć jałmużnę wielkopostną przeznaczoną na misje franciszkańskie. W Święta Wielkanocne będziemy zbierać dary dla potrzebujących na Ukrainie.
  10. Po mszach w zakrystii można zaopatrzyć się w prasę katolicką, zaś w sklepiku w ziołowe specyfiki lecznicze.

Bernard Potępa OFM – gwardian klasztoru i kustosz Sanktuarium

V Niedziela Wielkiego Postu – 26 marca 2023 r.   

  1. Przeżywamy dziś V niedzielę Wielkiego Postu. Dziś zasłaniamy krzyże, aby zatęsknić za widokiem ukrzyżowanego Pana, aby na nowo na niego spojrzeć w Wielki Piątek, gdy zostanie odsłonięty na naszych oczach w obrzędzie adoracji krzyża. Zasłona jest symbolem żalu i pokuty, którym człowiek powinien się oddać, aby mu wolno było znowu popatrzeć na Boski majestat po okresie oczyszczenia.
  2. Gościmy dziś w naszej wspólnocie księdza Igora Kozankiewicza, Dyrektora Caritasu w Drohobyczu, który wygłosi do nas słowo boże a po Mszy św. będzie zbierał ofiary do puszki na chorych i potrzebujących w Drohobyczu.
  3. Owocem wielkopostnych praktyk powinno być nasze nawrócenie i przygotowanie do godnego przeżycia tajemnic naszego zbawienia podczas Triduum Paschy. Pamiętajmy, że nie ma nawrócenia bez spowiedzi i porzucenia grzechów. Nie ociągajmy się zatem ze spowiedzią na ostatnie dni Wielkiego Postu
  4. Wciąż zachęcamy do udziału w wielkopostnych nabożeństwach pokutnych. Codziennie w naszym Sanktuarium o 17.30, tuż po półgodzinnej Adoracji Najświętszego Sakramentu jest Droga Krzyżowa, natomiast w niedzielę o 17.00 nabożeństwo Gorzkich Żali z kazaniem pasyjnym.
  5. Dziś w farze kazimierskiej rozpoczynają się rekolekcje wielkopostne. Szczegóły znajdziemy na plakatach.
  6. W sobotę przypada pierwsza sobota miesiąca. W naszym Sanktuarium całodzienna Adoracja Najświętszego Sakramentu oraz modlitwa różańcowa z 15 minutowym rozważaniem wybranej tajemnicy różańca po mszy o godz. 8.00 i 12.00. O 17.00 Adoracja Najświętszego Sakramentu a po niej Nabożeństwo Drogi Krzyżowej.
  7. Przyszła niedziela to Niedziela Palmowa, czyli Niedziela Męki Pańskiej, poświęcenie palm oraz czytanie opisu Męki Pańskiej na każdej Mszy świętej.
  8. W zakrystii są do nabycia ostanie baranki wielkanocne. Zakupienie baranka jest naszym udziałem w charytatywnym działaniu i akcjach kościelnej organizacji Caritas
  9. Prosimy o potwierdzenie w zakrystii rezerwacji mszy poprzez podanie treści intencji i złożenie ofiary przez osoby, które zarezerwowały msze w marcu i kwietniu.
  10. Przy wyjściu z kościoła można zaopatrzyć się w prasę katolicką: Niedzielę i Gość Niedzielny. O zioła trzeba pytać w zakrystii lub w kuchni.
  11. Czcigodnym Jubilatom i Solenizantom nowego tygodnia, życzymy Bożego błogosławieństwa, zdrowia i potrzebnych łask oraz opieki Matki Bożej.

IV Niedziela Wielkiego Postu – 19 marca 2023 r. 

  1. Przeżywamy dziś niedzielę Laetare czyli radości. Coraz bliżej do Świąt Paschy. Na półmetku trzeba zapytać czy aby moje przygotowanie zrodzi dobre owoce.
  2. Owocem wielkopostnych praktyk powinno być nasze nawrócenie i przygotowanie do godnego przeżycia tajemnic naszego zbawienia podczas Triduum Paschy. Pamiętajmy, że nie ma nawrócenia bez spowiedzi i porzucenia grzechów. Nie ociągajmy się zatem ze spowiedzią na ostatnie dni Wielkiego Postu
  3. Wciąż zachęcamy do udziału w wielkopostnych nabożeństwach pokutnych. Codziennie w naszym Sanktuarium o 17.30, tuż po półgodzinnej Adoracji Najświętszego Sakramentu jest Droga Krzyżowa, natomiast w niedzielę o 17.00 nabożeństwo Gorzkich Żali z kazaniem pasyjnym.
  4. Trwa w naszym Sanktuarium nowenna przed uroczystością Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny i zarazem triduum przed uroczystością św. Józefa. Nauki są głoszone w dni powszednie na mszach św. o 8.00 i 18.00, dziś oraz w jutrzejszą uroczystości św. Józefa i sobotnią Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny na wszystkich mszach. Uczestnicząc w nich możemy odprawić rekolekcje. Nowennę i triduum prowadzi Rafał Rudziński. Informacje szczegółowe są na plakatach.
  5. Jutro przeżywamy uroczystość św. Józefa Oblubieńca NMP oraz Opiekuna i Wychowawcy Syna Bożego. Msze święte będą sprawowane o 7.00,8.30,10.00 i 18.00.
  6. Natomiast w sobotę będzie uroczystość Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny. Program mszy będzie niedzielny.
  7. Dzisiejsza taca jest przeznaczona na prace konserwatorskie w Sanktuarium. Został odnowiony ołtarz w kaplicy Pana Jezusa Miłosiernego oraz soborowy i ambonka w prezbiterium oraz odmalowana zakrystia i refektarz. Zostały też zaplanowane prace z montażem nowego oświetlenia kościoła. Za wspieranie tych projektów wyrażamy Wam wszystkim ogromną wdzięczność. W poprzednim roku na Jubileusz 400-lecia Prowincji został odnowiony ołtarz św. Piotra z Alkantary, współpatrona naszej Prowincji zakonnej i zarazem naszego klasztoru oraz odmalowany kościół po wcześniejszych pracach usuwających zawilgocenie i zagrzybienie, co się stało też dzięki Waszemu wsparciu. Bóg zapłać za każdą ofiarę.
  8. Dziś po Mszy o 11.30 wystąpi z Koncertem Pasyjnym Chór Uczniów i Absolwentów XXVII LO z Warszawy. Przyjmijmy ich w klimacie serdecznej radości tej niedzieli.
  9. Od następnej niedzieli w farze kazimierskiej rozpoczynają się rekolekcje wielkopostne. Szczegóły znajdziemy na plakatach.
  10. W następną niedzielę ks. Igor Kozankiewicz w imieniu Caritas z Drohobycza na Ukrainie wygłosi kazania a po Mszy św. będzie zbierał ofiary na potrzeby chorych i uchodźców w Drohobyczu.
  11. W zakrystii są do nabycia ostanie baranki wielkanocne. Zakupienie baranka jest naszym udziałem w charytatywnym działaniu i akcjach kościelnej organizacji Caritas.
  12. Prosimy o potwierdzenie w zakrystii rezerwacji mszy poprzez podanie treści intencji i złożenie ofiary przez osoby, które zarezerwowały msze w marcu i kwietniu.
  13. Przy wyjściu z kościoła można zaopatrzyć się w prasę katolicką: Niedzielę i Gość Niedzielny. O zioła trzeba pytać w zakrystii lub w kuchni.
  14. Czcigodnym Jubilatom i Solenizantom nowego tygodnia, życzymy Bożego błogosławieństwa, zdrowia i potrzebnych łask oraz opieki Matki Bożej.

Bernard Potępa OFM – gwardian klasztoru i kustosz Sanktuarium

Resize text-+=