OGŁOSZENIA

Ogłoszenia duszpasterskie

w Sanktuarium Zwiastowania NMP w Kazimierzu Dolnym

III Niedziela Wielkanocna – Niedziela Biblijna – 14 kwietnia 2024 roku

  1. Dziś w Niedzielę Biblijną zachęcamy do stałej lektury i rozważania Bożego Objawienia, gdyż wiara rodzi się ze słuchania Słowa Bożego. Zobaczmy „Jak lektura Biblii przemienia życie”. Niedziela Biblijna rozpoczyna Tydzień Biblijny pod hasłem: „Powołani do Wspólnoty – Komunii z Bogiem i bliźnimi w Kościele”.
  2. Dziś przypada także Narodowe Święto Chrztu Polski. To doskonała okazja aby rodzinnie uświadomić sobie co decyduje o naszej tożsamości religijnej i narodowej.
  3. Codziennie zapraszamy do naszego Sanktuarium na Adorację o godz. 17.00 i modlitwę różańcową o 17.30. Msze św. w dni powszednie są o 7.00, 8.00 i 18.00.
  4. We wtorek 16 kwietnia rozpocznie się nowenna przed uroczystością odpustową św. Antoniego, którą przeżywamy 13 czerwca. Kazania będą głoszone oraz modlitwy nowennowe prowadzone na wtorkowych mszach o 8.00 i 18.00.
  5. W przyszłą niedzielę nazywaną Niedzielą Dobrego Pasterza przypada Światowy Dzień Modlitw o Powołania i rozpocznie się Tydzień Modlitw o Powołania do Służby w Kościele. To jest nasza wspólna odpowiedzialność. Modlimy się tu o powołania po mszach o 8.00 i 18.00 w poniedziałki za przyczyną św. Franciszka i w czwartki za wstawiennictwem św. Jana Pawła II. Nadto na adoracjach po Mszy o 8.00 i od 17.00 oraz po Mszy o 18.00 w I czwartki miesiąca.
  6. Po mszach w zakrystii można zaopatrzyć się w Kalendarz Franciszkański. Zaś pod chórem w kolejny nr czasopisma Ziemia Święta i prasę katolicką.
  7. Czcigodnym Jubilatom i Solenizantom nowego tygodnia, życzymy Bożego błogosławieństwa, zdrowia i potrzebnych łask oraz opieki Najświętszej Dziewicy. Polecamy ich we Mszach nowennowych do Matki Bożej Pani Kazimierskiej w soboty o godz. 8.00 i zachęcamy ich wraz z bliskimi do uczestnictwa w nich.

o. Bernard Potępa OFM – gwardian klasztoru i kustosz Sanktuarium

II Niedziela Wielkanocna – Niedziela Bożego Miłosierdzia – 7 kwietnia 2024 roku

  1. Dziś w Niedzielę Bożego Miłosierdzia zamiast kazania po Eucharystii będzie Adoracja Najświętszego Sakramentu. Pozostańmy by uwielbić Miłosierdzie Boże. Wieczorem zapraszamy na Adorację o godz. 17.00 oraz na ostatnie już nieszpory wielkanocne połączone z koronką do Bożego Miłosierdzia o 17.30.
  2. W naszym Sanktuarium znajduje się kaplica boczna z obrazem Jezusa Miłosiernego „Jezu ufam Tobie”. Nawiedźmy ją dzisiaj i ciągu tygodnia.
  3. Dziś rozpoczyna się Tydzień Miłosierdzia, który zachęca nas do aktów miłosierdzia chrześcijańskiego i jest także Święto patronalne „Caritas”. W przedsionku w gablocie są podane uczynki miłosierdzia chrześcijańskiego, a więc do realizacji po jednym, i co do duszy, i co do ciała, każdego dnia tygodnia.
  4. Dziękujemy za ofiary złożone na tacę w uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego, a przeznaczone na konserwację dwóch obrazów: Ofiarowanie Maryi do świątyni i Ofiarowanie Pana Jezusa w świątyni oddanych już do pracowni.
  5. Dziś wybory samorządowe. Naszą Ojczyznę zawierzamy Bożej Opatrzności i modlimy się o mądrość w podejmowanych decyzjach przy urnach wyborczych.
  6. Jutro przeżywamy Uroczystość Zwiastowania Najświętszej Dziewicy Maryi w Nazarecie przeniesioną z 25 marca. W naszym Sanktuarium jest to uroczystość patronalna i odpust. Msze będą w porządku niedzielnym czyli o 7.00, 8.30, 10.00, 11.30 i o 18.00. Rozważając tajemnicę Bożego Wcielenia szczególnie modlimy się w naszym Sanktuarium w tym dniu, ale także przez cały rok, o dar życia dla małżeństw oczekujących potomstwa i ratowanie życia nienarodzonych oraz o szczęśliwe porody i błogosławieństwo dla małych dzieci i rodzin, w których się wychowują. Ofiary z uroczystości są przeznaczone na Fundusz Obrony Życia
  7. Z racji tej uroczystości oraz przeżywanego Dnia Świętości Życia i Dnia Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego po mszach będziemy błogosławić indywidualnie tych, którzy już od 25 marca podjęli lub kontynuują duchową adopcję.
  8. W tym tygodniu przypadnie 84. rocznica zbrodni katyńskiej i 14. rocznica katastrofy smoleńskiej. Pamiętajmy o ofiarach tych wydarzeń. Szczególnym kontekstem dla nich jest niewątpliwie wojna na Ukrainie.
  9. Przyszła III Niedziela Wielkanocna jest Niedzielą Biblijną, rozpoczynającą Tydzień Biblijny. Przypadnie wtedy także Narodowe Święto Chrztu Polski.
  10. Po mszach w zakrystii można zaopatrzyć się w Kalendarz Franciszkański. Zaś pod chórem w kolejny nr czasopisma Ziemia Święta i prasę katolicką.

o Bernard Potępa OFM – gwardian klasztoru i kustosz Sanktuarium

Poniedziałek Wielkanocny – 1 kwietnia 2024 roku

  1. Dzielimy się radością, że wrócił z konserwacji obraz Zmartwychwstanie. Jest umieszczony pod amboną. Znajdzie swoje miejsce, po wykonaniu ramy w glifie nad wyjściem z prezbiterium. Po konserwacji jest artystycznie, malarskim wyobrażeniem zmartwychwstania Chrystusa, którego nikt nie był świadkiem. Jedynie dwa całuny. Kopia jednego z nich znajduje się przy ołtarzu. Wpatrzmy się w Święte Oblicze Chrystusa z Manoppello i zobaczmy obraz jaśniejący pięknem po konserwacji.
  2. Mamy pozwolenie na konserwację kolejnych dwóch obrazów: Ofiarowanie Dziewicy Maryi do świątyni i Ofiarowanie Pana Jezusa w świątyni. Wiszą na wysokości chóru organowego przy wejściu do kościoła po prawej i lewej stronie. Mamy już zatwierdzony program konserwatorski i pozwolenie na ich konserwację oraz otrzymaliśmy dotację od Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w wysokości 25 tys. zł, co zapewni niemal połowę kosztów.
  3. Dziś Msze są w porządku niedzielnym. A w każdy dzień oktawy wielkanocnej świętujemy Zmartwychwstanie Chrystusa. Msze będą o 7.00, 8.00 i 18.00. Przez całą Oktawę Wielkanocną zapraszamy na Adorację o godz. 17.00 i na nowennę do Bożego Miłosierdzia połączoną z nieszporami wielkanocnymi o 17.30.
  4. Dzisiejsza taca jest przeznaczona na wsparcie Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II.
  5. W środę będziemy przeżywać 25 rocznicę święceń biskupich metropolity lubelskiego ks. arcybiskupa Stanisława Budzika. Pamiętajmy o nim w modlitwie.
  6. Następnie przypadają dni odnowy duchowej:

w I czwartek – po Mszy o 8.00 i o 17.00 oraz po Mszy o 18.00 – Adoracja w intencji kapłanów i o nowe powołania,

w I piątek – po Mszy o 8.00 i o 17.00 – Adoracja Eucharystyczna,

w I sobotę – kolejne cząstki Różańca z 15-minutowym rozważaniem wybranej tajemnicy różańcowej po Mszy o 8.00 i 11.30 oraz o 17.00.

  1. II Niedziela Wielkanocy jest przeżywana jako Niedziela Bożego Miłosierdzia. Jest wtedy Święto Patronalne „Caritas” i rozpocznie się Tydzień Miłosierdzia.
  2. Po mszach w zakrystii można zaopatrzyć się w Kalendarz Franciszkański. Pod chórem w kolejny nr czasopisma Ziemia Święta i prasę katolicką.

o. Bernard Potępa OFM – gwardian klasztoru i kustosz Sanktuarium

Niedziela Wielkanocna (Pascha) – 31 marca 2024 roku

  1. Każdy, kto jest po spowiedzi i przyjmie Komunię św. czyli ma udział w przeżyciu Paschy Chrystusa może otrzymać dziś odpust zupełny. Trzeba wzbudzić sobie pragnienie zerwania z grzechem, dystansowania się od okazji do grzechu i pokus, trwania w łasce uświecającej oraz pomodlić się w intencjach Kościoła i Papieża.
  2. Dzielimy się radością, że wrócił z konserwacji obraz Zmartwychwstanie. Jest umieszczony pod amboną. Znajdzie swoje miejsce, po wykonaniu ramy w glifie nad wyjściem z prezbiterium. Po konserwacji jest artystycznie, malarskim wyobrażeniem zmartwychwstania Chrystusa, którego nikt nie był świadkiem. Jedynie dwa całuny. Kopia jednego z nich znajduje się przy ołtarzu. Wpatrzmy się w Święte Oblicze Chrystusa z Manoppello i zobaczmy obraz jaśniejący pięknem po konserwacji.
  3. Ofiary składane dziś na tacę są przeznaczone na konserwację dwóch obrazów: Ofiarowanie Dziewicy Maryi do świątyni i Ofiarowanie Pana Jezusa w świątyni. Mamy już zatwierdzony program konserwatorski i pozwolenie na ich konserwację oraz otrzymaliśmy dotację od Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w wysokości 25 tys. zł.
  4. Dziś nie ma Mszy o godz. 7.00, natomiast kolejne Msze i wszystkie jutro będą w porządku niedzielnym. W każdy dzień oktawy wielkanocnej świętujemy Zmartwychwstanie Chrystusa. Msze będą o 7.00, 8.00 i 18.00. Przez całą Oktawę Wielkanocną zapraszamy na Adorację o godz. 17.00 i na nowennę do Bożego Miłosierdzia połączoną z nieszporami wielkanocnymi o 17.30.
  5. Po mszach w zakrystii można zaopatrzyć się w Kalendarz Franciszkański oraz kolejny nr czasopisma Ziemia Święta. Natomiast pod chórem w prasę katolicką.
  6. Pragnę wyrazić podziękowanie moim Współbraciom za piękne zaangażowanie duszpasterskie, za posługę w konfesjonale, przy ołtarzu i na ambonie przez cały Wielki Post, o. Rafałowi za nowennę do św. Józefa i Gorzkie Żale, za przygotowanie dekoracji Ciemnicy i Bożego Grobu, za piękno obrusów ołtarzowych, państwu Iwonie i Januszowi Urbanik z Pożoga za podarowane 366 tulipanów na florystyczną adorację do Bożego Grobu, czyli symbolicznie na każdy dzień roku, państwu Jolancie i Tadeuszowi Saranom z Cholewianki za podarowane hortensje, paniom Ani Kilian, Joasi Próchniak, Dorocie Kijak i Monice Skocz za pomoc w sprzątaniu i strojeniu kościoła. Dziękuję panu organiście Jerzemu za codzienne towarzyszenie nam w liturgii muzyką i śpiewem. Dziękuję siostrom Betankom za zaangażowanie w liturgię Triduum Sacrum oraz druhom Strażakom za podtrzymanie tradycji i pełnienie straży przy Bożym Grobie, a także udział w procesji.

Niech Pan Zmartwychwstały obdarzy łaskami wszystkich naszych Dobroczyńców za ich życzliwość dla nas, oraz trud i gorliwość o dom Boży, także za materialne wsparcie klasztoru. My zaś wszyscy tutaj dzisiaj obecni zanurzmy się w Tajemnicy Paschalnej i w blasku Chrystusa Zmartwychwstałego. Niech Pan przejdzie z mocą i dotknie naszych serc, wszak to jest Pascha Pana czyli Jego przejście z ciemności do światła, z grzechu do wolności i ze śmierci do życia oraz niech da nam teraz i wieczności udział w Jego Zmartwychwstaniu. Alleluja!

o. Bernard Potępa OFM – gwardian klasztoru i kustosz Sanktuarium

Niedziela Palmowa – 24 marca 2024 roku

  1. Dziś o godz. 17.00 po raz ostatni zapraszamy na nabożeństwo pokutne Gorzkich Żali. Po nich jest Msza św. wieczorna. Natomiast w dni powszednie do Wielkiego Piątku zapraszamy na codzienną Drogę Krzyżową. Przed nią o 17.00 jest adoracja Najświętszego Sakramentu, a po niej także Msza św.
  2. Spowiadamy w czasie Mszy oraz Adoracji, Gorzkich Żalów i Drogi Krzyżowej. Od jutra do Wielkiej Środy rano od 7.00 do 9.00 i od 17.00 do 19.00. Natomiast w Wielki Czwartek i Piątek rano od 7.00 do 8.00 i wieczorem od 17.00 do 18.00.
  3. Liturgie wieczorne Wielkiego Czwartku, Piątku i Soboty będą sprawowane o 18.00. Natomiast rano w te dni o 8.00 będzie Liturgia Godzin. Prosimy aby na liturgię wieczorną Wielkiego Piątku przynieść do kościoła krzyż, a w Wielką Sobotę świecę.
  4. W Wielki Piątek obowiązuje w wieku od 18 do 60 lat post ścisły ograniczony do trzech posiłków oraz od 14 roku życia wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Po wieczornej Liturgii Męki Pańskiej (Czytanie Pasji, Modlitwa Kościoła, Adoracja Krzyża, Komunia Święta i Procesja do Bożego Grobu) rozpoczniemy nowennę do Miłosierdzia Bożego i odśpiewamy trzy części Gorzkich Żalów.
  5. W Wielki Piątek i Wielką Sobotę kościół będzie otwarty dla prywatnej adoracji Najświętszego Sakramentu w Ciemnicy i Bożym Grobie od 7.00 do 21.00. Święcenie pokarmów na stół wielkanocny będzie w Wielką Sobotę od godz. 9.00 do 15.00. Jeśli będzie słoneczna pogoda i ciepło to na zewnątrz, a jeśli niepogoda i zimno to w krużgankach klasztoru. Wtedy wejście do krużganków będzie jedynie przez ganek z podwórka klasztornego i od parkingu, natomiast wyjście przez furtę obok kościoła. Bardzo prosimy o przyjęcie tych ustaleń, by się wtedy nie blokować w korytarzach.
  6. Celebracja Liturgii Wigilii Paschalnej rozpocznie Wielką Nowennę przed Jubileuszem 2000 lat od naszego Odkupienia. Coroczne obchody będą się koncentrować wokół Triduum Paschalnego, uroczystości Wniebowstąpienia Pańskiego i Zesłania Ducha Świętego oraz uroczystości Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata.
  7. Msza rezurekcyjna w Wielkanoc będzie o 6.00 rano po procesji resurekcyjnej. Pozostałe Msze będą w porządku niedzielnym. Nie będzie natomiast mszy o 7.00.
  8. Po Mszy św. przed kościołem można nabyć czekoladowe baranki wielkanocne. Ofiara przeznaczona jest na działalność kościelnej Caritas. Zaś przed ołtarzem jest wystawiony koszyk, w którym można złożyć jałmużnę wielkopostną przeznaczoną na misje franciszkańskie.
  9. W zakrystii można jeszcze zakupić Kalendarz Franciszkański na rok 2024. Dla Gości naszego Sanktuarium może być cenną pamiątka z Kazimierza. Natomiast pod chórem przy filarze można nabyć: Niedzielę i Gościa Niedzielnego.
  10. Ponieważ w tym roku we wrześniu przypadnie 800. rocznica Stygmatyzacji św. Franciszka z Asyżu, dlatego proponujemy wtedy pielgrzymkę jubileuszową śladami naszego Patriarchy. Informacja jest na plakacie w gablocie w przedsionku kościoła.
  11. Tam też i na stronie jest informacja na temat pielgrzymki do Turcji śladami Matki Bożej i Apostołów św. Jana, Filipa i Pawła, którą także we wrześniu organizuje Gwardian. Są jeszcze miejsca z tzw. puli dodatkowej, ale niestety bilety lotnicze są już droższe o 350 zł.
  12. Czcigodnym Jubilatom, Solenizantom, Dobroczyńcom, Pielgrzymom i Gościom naszego Sanktuarium życzymy Bożego błogosławieństwa, zdrowia i potrzebnych łask oraz opieki Matki Bożej. Polecamy ich Bogu we Mszach nowennowych do Matki Bożej Pani Kazimierskiej w soboty o 8.00 i zachęcamy z ich Bliskimi do uczestnictwa w nich.

Bernard Potępa OFM – gwardian klasztoru i kustosz Sanktuarium

V Niedziela Wielkiego Postu – 17 marca 2024 roku

  1. W każdą niedzielę Wielkiego Postu o godz. 17.00 zapraszamy na nabożeństwo pokutne Gorzkich Żali. Po nich jest Msza św. wieczorna.
  2. Zapraszamy także w dni powszednie na codzienną, krótką adorację Najświętszego Sakramentu także o godz. 17.00, a po niej na Drogę Krzyżową. Po niej też jest Msza św.
  3. W tym tygodniu będziemy przeżywać w liturgii Kościoła;

– Dziś rozpoczynają się w parafii kazimierskiej rekolekcje wielkopostne. Program wywieszony jest w gablocie w przedsionku kościoła i przy wyjściu z klasztoru. Stowarzyszenie Dobroczynne św. Anny zaprasza na Kiermasz Wielkanocny.

– Trwa nowenna przed uroczystością św. Józefa, Oblubieńca Najświętszej Dziewicy Maryi. We wtorek Jego uroczystość. Zapraszamy na Msze św. o 7.00, 8.30, 10.00 i 18.00.

W piątek o godz. 19.00 po Mszy wieczornej rozpocznie się w Farze kazimierskiej Droga Krzyżowa ulicami Kazimierza.

– Już za tydzień Niedziela Palmowa rozpocznie obchód Wielkiego Tygodnia. Na wszystkich mszach będzie poświęcenie palm.

  1. W dniach 16-24 kwietnia przed Dniem Świętości Życia trwa ogólnopolska modlitwa nowennowa w intencji Ojczyzny, zgody narodowej i poszanowania życia ludzkiego za wstawiennictwem polskich męczenników św. Andrzeja Boboli i bł. Jerzego Popiełuszki. Zaprasza aby się w nią włączyć Przewodniczący Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki.
  2. Odnośnie rekolekcji parafialnych dziś rozpoczętych. Uczestnictwo w rekolekcjach jest naszym duchowym obowiązkiem. Urzeczywistnia się w słuchaniu Słowa Bożego, w przystąpieniu do sakramentu pokuty i pojednania oraz w przyjęciu Chrystusa w Komunii św. Temat na dziś: „Mężczyzną i niewiastą stworzył ich”, na jutro: „Czego oczekuje mąż od żony”, na wtorek: „Czego oczekuje żona od męża” i na środę: „Sekret skutecznego wychowania dzieci’.
  3. W poniedziałek o godz. 17.00 będzie upamiętnienie 82 rocznicy Zagłady Żydów kazimierskich. Rozpocznie się pod symbolicznym „Murem Płaczu” na cmentarzu żydowskim na Czerniawach, a zakończy marszem pod synagogę.
  4. Ponieważ w tym roku we wrześniu przypadnie 800. rocznica Stygmatyzacji św. Franciszka z Asyżu, dlatego proponujemy wtedy pielgrzymkę jubileuszową śladami naszego Patriarchy. Informacja jest na plakacie w gablocie w przedsionku kościoła.
  5. Także tam znajdziemy informację na temat pielgrzymki do Turcji śladami Matki Bożej i Apostołów św. Jana, Filipa i Pawła, którą organizuje też we wrześniu o. Gwardian. Są jeszcze wolne miejsca z tzw. puli dodatkowej, ale niestety bilety lotnicze droższe o 350 zł.
  6. W zakrystii można jeszcze zakupić Kalendarz Franciszkański na rok 2024. Dla Gości naszego Sanktuarium może być cenną pamiątka z Kazimierza. Natomiast pod chórem przy filarze można nabyć: Niedzielę i Gościa Niedzielnego.
  7. Czcigodnym Jubilatom, Solenizantom, Dobroczyńcom, Pielgrzymom i Gościom naszego Sanktuarium życzymy Bożego błogosławieństwa, zdrowia i potrzebnych łask oraz opieki Matki Bożej. Polecamy ich Bogu we Mszach nowennowych do Matki Bożej Pani Kazimierskiej w soboty o 8.00 i zachęcamy z ich Bliskimi do uczestnictwa w nich.

Bernard Potępa OFM – gwardian klasztoru i kustosz Sanktuarium

IV Niedziela Wielkiego Postu – 10 marca 2024 roku

  1. W każdą niedzielę Wielkiego Postu o godz. 17.00 zapraszamy na nabożeństwo pokutne Gorzkich Żali. Po nich jest Msza św. wieczorna.
  2. Zapraszamy także w dni powszednie na codzienną, krótką adorację Najświętszego Sakramentu także o godz. 17.00, a po niej na Drogę Krzyżową. Po niej też jest Msza św.
  3. W tym tygodniu przeżywamy w liturgii Kościoła i naszej wspólnocie parafialnej;

– Dziś rozpoczyna się nowenna przed uroczystością św. Józefa, Oblubieńca Najświętszej Dziewicy Maryi z Nazaretu. Kazania i modlitwy nowennowe będą na mszach o 8.00 i 18.00. Będzie ją prowadził o. Rafał.

– W środę modlimy się w intencji Ojca Świętego Franciszka w 11. rocznicę jego wyboru na Stolicę Piotrową.

– Przewodniczący Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki zaprasza aby się włączyć od soboty w ogólnopolską modlitwę nowennową w intencji Ojczyzny, zgody narodowej i poszanowania życia ludzkiego w dniach 16-24 kwietnia przed Dniem Świętości Życia za wstawiennictwem polskich męczenników św. Andrzeja Boboli i bł. Jerzego Popiełuszki.

W piątek po Mszy św. o godz. 18.00 wyruszy z Fary nocna, ekstremalna,  parafialna Droga Krzyżowa w kierunku Gór, Bochotnicy i Zbędowic. Powrót przez Bochotnicę do Kazimierza Dolnego. Organizatorzy proszą aby zabrać ze sobą kamizelki odblaskowe lub choćby same odblaski, latarki i rzeczy osobiste koniecznie w plecaku.

– W przyszłą niedzielę w parafii kazimierskiej na mszach rozpoczną się rekolekcje wielkopostne. Poprowadzi je ks. Grzegorz Draus, budowniczy kościoła św. Jana Pawła II we Lwowie, obecnie kapelan więzienia w Lublinie. Spowiedź rekolekcyjna będzie w poniedziałek i wtorek. Plan rekolekcji jest na stronie parafii i w przedsionku koscioła.

  1. W gablocie jest informacja na temat pielgrzymki do Turcji śladami Matki Bożej i Apostołów św. Jana, Filipa i Pawła, którą organizuje także we wrześniu o. Gwardian. Są jeszcze tylko trzy wolne miejsca. Dwa dla pary małżeńskiej oraz jedno dla mężczyzny.
  2. Tam też znajdziemy informację o pielgrzymce jubileuszowej śladami naszego Patriarchy, ponieważ w tym roku we wrześniu przypadnie 800. rocznica Stygmatyzacji św. Franciszka z Asyżu.
  3. W zakrystii można jeszcze zakupić Kalendarz Franciszkański na rok 2024. Dla Gości naszego Sanktuarium może być cenną pamiątka z Kazimierza. Natomiast pod chórem przy filarze można nabyć: Niedzielę i Gościa Niedzielnego.
  4. Czcigodnym Jubilatom, Solenizantom, Dobroczyńcom, Pielgrzymom i Gościom naszego Sanktuarium życzymy Bożego błogosławieństwa, zdrowia i potrzebnych łask oraz opieki Matki Bożej. Polecamy ich Bogu we Mszach nowennowych do Matki Bożej Pani Kazimierskiej w soboty o 8.00 i zachęcamy z ich Bliskimi do uczestnictwa w nich.

Bernard Potępa OFM – gwardian klasztoru i kustosz Sanktuarium

III Niedziela Wielkiego Postu – 3 marca 2024 roku

  1. Dziś w pierwszą niedzielę miesiąca po Mszy św. będzie Adoracja Najświętszego Sakramentu. Zachęcamy do pozostania, tym bardziej, że jest zamiast kazania.
  2. W każdą niedzielę Wielkiego Postu o godz. 17.00 zapraszamy na nabożeństwo pokutne Gorzkich Żali. Po nich jest Msza św. wieczorna.
  3. Zapraszamy także w dni powszednie na codzienną, krótką adorację Najświętszego Sakramentu także o godz. 17.00, a po niej na Drogę Krzyżową. Po niej też jest Msza św.
  4. 1 marca przeżywaliśmy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. A zatem dziś modlimy się za „cichociemnego” Hieronima Dekutowskiego-Zaporę i jego podkomendnych działających na naszych terenach Lubelszczyzny. Pragniemy aby pamięć o nich nie została wymazana, gdyż wciąż to czynią środowiska lewicowe nazywając ich bandytami. Kącik bohaterskiego majora antykomunistycznego podziemia jest w naszych krużgankach.
  5. W tym tygodniu będziemy przeżywać w liturgii Kościoła;

– jutro – 4 marca święto św. Kazimierza Królewicza. W naszym Sanktuarium znajduje się obraz św. Kazimierza nad przejściem do kaplic.

7 marcaI czwartek miesiąca. Po Mszy o godz. 8.00 oraz o 17.00 będzie eucharystyczne nabożeństwo adoracyjne, zaś po Mszy o 18.00 także nabożeństwa eucharystyczne w intencji kapłanów o wytrwanie w powołaniu i świętość ich kapłańskiego życia, o odnalezienie się dla tych, którzy przeżywają kryzys swego powołania i kapłaństwa oraz o nowe powołania kapłańskie, zakonne i misyjne.

  1. Ponieważ w tym roku we wrześniu przypadnie 800. rocznica Stygmatyzacji św. Franciszka z Asyżu, dlatego proponujemy wtedy pielgrzymkę jubileuszową śladami naszego Patriarchy. Informacja jest na plakacie w gablocie w przedsionku kościoła.
  2. Także tam znajdziemy informację na temat pielgrzymki do Turcji śladami Matki Bożej i Apostołów św. Jana, Filipa i Pawła, którą organizuje także we wrześniu o. Gwardian. Są jeszcze tylko trzy wolne miejsca. Dwa dla pary małżeńskiej oraz jedno dla mężczyzny.
  3. W zakrystii można jeszcze zakupić Kalendarz Franciszkański na rok 2024. Dla Gości naszego Sanktuarium może być cenną pamiątka z Kazimierza. Natomiast pod chórem przy filarze można nabyć: Niedzielę i Gościa Niedzielnego.
  4. Narzeczeni z naszej parafii, którzy planują zawarcie sakramentu małżeństwa proszeni są o zgłaszanie się do kancelarii fary. We wtorki i czwartki o 19.00 na organistówce fary jest katecheza dla dorosłych, narzeczonych i młodzieży.
  5. Czcigodnym Jubilatom, Solenizantom, Dobroczyńcom, Pielgrzymom i Gościom naszego Sanktuarium życzymy Bożego błogosławieństwa, zdrowia i potrzebnych łask oraz opieki Matki Bożej. Polecamy ich Bogu we Mszach nowennowych do Matki Bożej Pani Kazimierskiej w soboty o 8.00 i zachęcamy z ich Bliskimi do uczestnictwa w nich.

Bernard Potępa OFM – gwardian klasztoru i kustosz Sanktuarium

II Niedziela Wielkiego Postu – 25 lutego 2024 roku

  1. W każdą niedzielę o godz. 17.00 zapraszamy na nabożeństwo pokutne Gorzkich Żali. Po nich jest Msza św. wieczorna.
  2. Zapraszamy także na codzienną, krótką adorację Najświętszego Sakramentu o 17.00 i w dni powszednie na Drogę Krzyżową. Po niej jest także Msza święta.
  3. W tym tygodniu będziemy przeżywać w liturgii Kościoła;

I piątek – 1 marca. Po Mszy o 8.00 Nabożeństwo Eucharystyczne wynagradzające Najświętszemu Sercu Pana Jezusa. W każdy I piątek ofiary zbierane na tacę są przeznaczone na misje. Także jałmużnę wielkopostną możemy przeznaczać m.in. na misje. Zwłaszcza, że przeżywamy dziś Niedzielę MisyjnąAd Gentes”. Skarbonka na ofiary na ten cel jest w drzwiach kościoła. Jest to zarazem Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych. Modlimy się o ich wieczne zbawienie i chcemy przywracać o nich pamięć, która w zamiarze środowisk lewicowych miała i ma być wymazana.

I sobotę – 2 marca. Po Mszach o 8.00 i 12.00 będzie Adoracja Eucharystyczna z modlitwą różańcową poprzedzona 15-minutowym rozważaniem wybranej tajemnicy.

  1. Dziękujemy Dobroczyńcom za ich hojność w trosce o nasze Sanktuarium i klasztor, za ofiary na prace remontowe w Sanktuarium złożone w poprzednią niedzielę. Msza św. za Dobroczyńców będzie w następną niedzielę o 11.30.
  2. Proponujemy pielgrzymkę jubileuszową śladami św. Franciszka z Asyżu, ponieważ w tym roku przypadnie 800. rocznica Stygmatyzacji św. Franciszka. Informacja jest na plakacie w gablocie w przedsionku kościoła.
  3. Także w gablocie znajdziemy informację na temat pielgrzymki do Turcji śladami Matki Bożej i Apostołów Jana, Filipa i Pawła, którą organizuje o. Gwardian. Są jeszcze tylko dwa wolne miejsca; jedno dla kobiety i jedno dla mężczyzny.
  4. W zakrystii można jeszcze zakupić Kalendarz Franciszkański na rok 2024. Natomiast pod chórem przy filarze można nabyć: Niedzielę i Gościa Niedzielnego.
  5. Narzeczeni z naszej parafii, którzy planują zawarcie sakramentu małżeństwa proszeni są o zgłaszanie się do kancelarii fary. We wtorki i czwartki o 19.00 na organistówce fary jest katecheza dla dorosłych, narzeczonych i młodzieży. Zaś w przyszłą niedzielę po Mszy o 9.00 spotkanie dla rodziców młodzieży, która przyjęła i która przygotowuje się do sakramentu bierzmowania.
  6. W zakrystii fary są do pobrania druki oświadczenia Rodziców, którzy, mając prawo do wychowania swoich dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami, nie wyrażają zgody na zmianę podstawy programowej w wychowaniu i kształceniu ich dzieci, która nie ma poszanowania dla religijnych wartości i chrześcijańskiej etyki.
  7. Czcigodnym Jubilatom i Solenizantom także Dobroczyńcom, Pielgrzymom i Gościom naszego Sanktuarium życzymy Bożego błogosławieństwa, zdrowia i potrzebnych łask oraz opieki Matki Bożej. Polecamy ich Bogu we Mszach nowennowych do Matki Bożej Pani Kazimierskiej w soboty o 8.00 i zachęcamy z ich Bliskimi do uczestnictwa w nich.

Bernard Potępa OFM – gwardian klasztoru i kustosz Sanktuarium

I Niedziela Wielkiego Postu – 18 lutego 2024 roku

  1. W dzisiejszą niedzielę rozpoczynamy nabożeństwa pokutne Gorzkich Żali. Zapraszamy na nie we wszystkie niedziele Wielkiego Postu o godz. 17.00.
  2. Zapraszamy także na codzienną, krótką adorację Najświętszego Sakramentu o 17.00 i w dni powszednie na Drogę Krzyżową. Po niej jest Msza święta.
  3. W tym tygodniu będziemy przeżywać w liturgii Kościoła;

w czwartek 22 lutego – święto Katedry św. Piotra Apostoła

w piątek 23 lutego – wspomnienie św. Polikarpa, biskupa Smyrny i męczennika, ucznia św. Jana Apostoła i Ewangelisty.

  1. Dzisiejsza taca jest przeznaczona na prace remontowe i konserwatorskie w klasztorze i kościele. Dziękujemy Dobroczyńcom za ich hojność w trosce o nasze Sanktuarium i klasztor. Msza św. za Dobroczyńców będzie w czwartek w święto Katedry św. Piotra Apostoła o godz. 7.00.
  2. Jałmużnę wielkopostną możemy przeznaczać np. na misje. Skarbonka jest w drzwiach kościoła. Zwłaszcza, że już następna niedziela Wielkiego Postu jest Niedzielą MisyjnąAd Gentes”.
  3. Narzeczeni z naszej parafii, którzy planują zawarcie sakramentu małżeństwa jeszcze w tym roku proszeni są o zgłaszanie się do kancelarii fary kazimierskiej. We wtorki i czwartki o 19.00 na organistówce fary jest katecheza dla dorosłych, narzeczonych i młodzieży.
  4. Proponujemy pielgrzymkę jubileuszową śladami św. Franciszka z Asyżu, ponieważ w tym roku przypadnie 800. rocznica Stygmatyzacji św. Franciszka. Informacja jest na plakacie w gablocie w przedsionku kościoła.
  5. Także tam w gablocie znajdziemy informację na temat pielgrzymki do Turcji śladami Matki Bożej i Apostołów Jana, Filipa i Pawła, którą we wrześniu organizuje o. Gwardian naszego klasztoru. Są jeszcze cztery miejsca.
  6. W zakrystii można jeszcze zakupić Kalendarz Franciszkański na rok 2024. Natomiast pod chórem przy filarze można nabyć: Niedzielę i Gościa Niedzielnego.
  7. Z kolei w zakrystii fary są do pobrania druki oświadczenia Rodziców, którzy, mając prawo do wychowania swoich dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami, nie wyrażają zgody na zmianę podstawy programowej w wychowaniu i kształceniu ich dzieci, która nie ma poszanowania dla chrześcijańskiej etyki.
  8. Czcigodnym Jubilatom i Solenizantom także Dobroczyńcom, Pielgrzymom i Gościom naszego Sanktuarium życzymy Bożego błogosławieństwa, zdrowia i potrzebnych łask oraz opieki Matki Bożej. Polecamy ich Bogu we Mszach nowennowych do Matki Bożej Pani Kazimierskiej w soboty o 8.00 i zachęcamy z ich Bliskimi do uczestnictwa w nich.

Bernard Potępa OFM – gwardian klasztoru i kustosz Sanktuarium

VI Niedziela Zwykła – 11 lutego 2024 roku

  1. W dzisiejszą niedzielę przypada wspomnienie Matki Bożej z Lourdes i Światowy Dzień Chorego z ustanowienia papieża św. Jana Pawła II. Ci którzy chcą mogą po Mszy św. przyjąć sakrament chorych. Trzeba wcześniej przystąpić do spowiedzi i Komunii świętej. I tylko ci chorzy mogą też otrzymać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami.
  2. Zapraszamy na codzienną, krótką adorację Najświętszego Sakramentu o 17.00 i modlitwę różańcową o 17.30, a od środy Drogę Krzyżową. Po nich jest Msza święta.
  3. W tym tygodniu będziemy przeżywać w liturgii Kościoła;

– przede wszystkim Środę Popielcową rozpoczynającą Wielki Post. Podejmijmy zatem znak postu jakim jest posypanie głów popiołem. Obrzęd będzie na każdej Mszy. Porządek Mszy świętych będzie niedzielny czyli msze o 7.00, 8.30, 10.00, 11.30 i 18.00.

  1. Zapraszamy na nabożeństwa wielkopostne czyli codzienną Drogę Krzyżową o 17.30 oraz niedzielne Gorzkie Żale o 17.00.
  2. Narzeczeni z naszej parafii, którzy planują zawarcie sakramentu małżeństwa jeszcze w tym roku proszeni są o zgłaszanie się do kancelarii fary kazimierskiej.
  3. Proponujemy już teraz ze strony Sekretariatu Ewangelizacji naszej prowincji zakonnej, pielgrzymkę śladami św. Franciszka z Asyżu. Pielgrzymka będzie mieć charakter jubileuszowy, ponieważ w przyszłym roku przypadnie 800. rocznica Stygmatyzacji św. Franciszka. Informacja jest na plakacie w gablocie w przedsionku kościoła.
  4. Także tam w gablocie jest  informacja na temat pielgrzymki do Turcji śladami Matki Bożej i Apostołów Jana, Filipa i Pawła, którą we wrześniu organizuje o. Gwardian.
  5. W zakrystii można jeszcze zakupić Kalendarz Franciszkański na rok 2024. Może być pamiątką zabraną przez Gości Sanktuarium albo prezentem dla Bliskich i Znajomych.
  6. Natomiast pod chórem przy filarze można nabyć: Niedzielę i Gościa Niedzielnego. Są tam też do zabrania małe kalendarze misyjne.
  7. Czcigodnym Jubilatom i Solenizantom tego tygodnia, także naszym Dobroczyńcom, Pielgrzymom i Gościom naszego Sanktuarium życzymy Bożego błogosławieństwa, zdrowia i potrzebnych łask oraz opieki Matki Bożej. Polecamy ich Bogu we Mszach nowennowych do Matki Bożej Pani Kazimierskiej w soboty o 8.00 i zachęcamy wraz z ich Bliskimi do uczestnictwa w nich. Zaś Msza św. jedynie za Dobroczyńców będzie w Środę Popielcową o 7.00.

Bernard Potępa OFM – gwardian klasztoru i kustosz Sanktuarium

V Niedziela Zwykła – 4 lutego 2024 roku

  1. W dzisiejszą, pierwszą niedzielę miesiąca lutego zamiast kazania będzie po Mszy św. Adoracja Najświętszego Sakramentu. Zachęcamy do pozostania w postawie czci i uwielbienia wobec Boga obecnego z nami pod postacią Eucharystycznego Chleba.
  2. Zapraszamy także na codzienną, krótką adorację Najświętszego Sakramentu o 17.00 i modlitwę różańcową o 17.30. Po nich jest Msza święta.
  3. W tym tygodniu będziemy przeżywać w liturgii Kościoła wspomnienia;

– 5 lutego w poniedziałek – św. Agaty z Sycylii, dziewicy i męczennicy. Poświęcenia soli, wody i chleba.

– 6 lutego we wtorek – św. męczenników Piotra Chrzciciela, Pawła Miki i Towarzyszy.

– 7 lutego w środę – św. Kolety z Corbie, dziewicy.

– 8 lutego w czwartek – św. Józefy Bakhity, dziewicy.

– 9 lutego w piątek – św. Scholastyki, dziewicy.

  1. W przyszłą niedzielę przypada wspomnienie Matki Bożej z Lourdes i Światowy Dzień Chorego z ustanowienia papieża św. Jana Pawła II. Ci, którzy zechcą mogą po Mszy św. przyjąć sakrament chorych. Trzeba jednak wcześniej przystąpić do spowiedzi i Komunii świętej. Ci chorzy mogą też wtedy otrzymać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami.
  2. W najbliższy czwartek 8 lutego o godz. 20.15 w kinie Sybilla w Puławach będzie wyświetlany film Powstaniec 1863. Film przywołuje pamięć o ostatnim żołnierzu i kapelanie Powstania Styczniowego, ks. Stanisławie Brzósce, który jako generał, kapelan, partyzant, został ostatecznie podstępnie złapany przez Rosjan i powieszony ze swoim adiutantem na rynku w Sokołowie Podlaskim w 1865 r. Jego umiłowanie Ojczyzny, edukacja duchowa i patriotyczna chłopów, posługa religijna, walka i śmierć stały się jednym z fundamentów, na którym budowano przyszłe odrodzenie Polski.
  3. Narzeczeni, którzy planują w tym roku zawarcie sakramentu małżeństwa proszeni są o zgłaszanie się do kancelarii fary kazimierskiej.
  4. Proponujemy już teraz ze strony Sekretariatu Ewangelizacji naszej prowincji zakonnej, pielgrzymkę śladami św. Franciszka z Asyżu. Pielgrzymka będzie mieć charakter jubileuszowy, ponieważ w przyszłym roku przypadnie 800. rocznica Stygmatyzacji św. Franciszka. Informacja jest na plakacie w gablocie w przedsionku kościoła.
  5. W gablocie w przedsionku kościoła jest także informacja na temat pielgrzymki do Turcji śladami Matki Bożej i Apostołów Jana, Filipa i Pawła, którą we wrześniu organizuje o. Gwardian.
  6. W zakrystii można jeszcze zakupić Kalendarz Franciszkański na rok 2024. Może być pamiątką zabraną przez Gości Sanktuarium albo prezentem dla Bliskich i Znajomych. Natomiast pod chórem przy filarze można nabyć: Niedzielę i Gościa Niedzielnego.
  7. Czcigodnym Jubilatom i Solenizantom tego tygodnia, także naszym Dobroczyńcom, Pielgrzymom i Gościom naszego Sanktuarium życzymy Bożego błogosławieństwa, potrzebnych łask, zdrowia i opieki Matki Bożej. Polecamy ich Bogu we Mszach za wstawiennictwem Matki Bożej w soboty o 8.00 i zachęcamy wraz z ich Bliskimi do uczestnictwa w nich. Zaś Msza św. jedynie za Dobroczyńców będzie we wtorek o 7.00.

Bernard Potępa OFM – gwardian klasztoru i kustosz Sanktuarium

Święto Ofiarowania Pańskiego – 2 lutego 2024 roku

  1. Dziś w Święto Ofiarowania Pańskiego. Na każdej Mszy poświęcenie gromnic. Zaś, a po Mszy błogosławieństwo Figurą Dzieciątka Jezus z życzeniem abyśmy w zdrowiu dotrwali do następnych Świąt Bożego Narodzenia. Jest to też Dzień Życia Konsekrowanego. Jako osoby konsekrowane prosimy Was o modlitwę w naszej intencji. Taca jest na zakony klauzurowe.
  2. Jest to zarazem – I piątek miesiąca – Podobnie o 17.00 nabożeństwo eucharystyczne wynagradzające Najświętszemu Sercu Pana Jezusa, a następnie ostatnie nieszpory kolędowe. W każdy I piątek ofiary zbierane na tacę są przeznaczone na misje. Zatem Ofiarodawcy z I piątków proszeni są aby zabrali sobie kalendarz misyjny, który jest na stoliczku pod chórem i przy wyjściu z klasztoru. Także Ci, którzy dziś chcą wesprzeć swoją ofiarą misje mogą ją wrzucić do skarbony w drzwiach wyjściowych z kościoła pod chórem i też zabrać stamtąd kalendarz. Ich ofiara będzie cegiełką na szkołę w Kamerunie wciąż rozbudowywaną przez Współbraci z naszej Prowincji zakonnej.
  3. Jeszcze tylko dziś z racji 800-lecia misterium Bożego Narodzenia jakie w Greccio zorganizował św. Franciszek z Asyżu możemy zyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami. Trzeba nawiedzić kościół franciszkański i adorować Boże Dziecię oraz wypełnić pozostałe warunki odpustu.
  4. Tą adoracją mogą być zwłaszcza dzisiejsze nieszpory kolędowe. Zapraszamy na codzienną, krótką adorację Najświętszego Sakramentu o 17.00 i modlitwę różańcową o 17.30. Po nich jest Msza święta. A dziś ostatni raz po adoracji będą śpiewane nieszpory kolędowe. Chcemy razem z Wami podtrzymać tę tradycję śpiewania kolęd.
  5. JutroI sobota miesiąca Po Mszach o 8.00 i 12.00 oraz od 17.00 będzie Adoracja Eucharystyczna z modlitwą różańcową (jedna cząstka) poprzedzona 15-minutowym rozważaniem wybranej tajemnicy. Na mszach we wspomnienie św. Błażeja, biskupa będzie poświęcenie jabłek, które jako sakramentale mają chronić od chorób gardła. Podobny cel będzie miało błogosławieństwo gardła poświęconymi świecami.
  6. W najbliższy czwartek 8 lutego o godz. 20.15 w kinie Sybilla w Puławach będzie wyświetlany film Powstaniec 1863. Film przywołuje pamięć o ostanim żołnierzu i kapelanie Powstania Styczniowego, ks. Stanisławie Brzósce, który jako generał, kapelan, partyzant, został ostatecznie podstępnie złapany przez Rosjan i powieszony ze swoim adiutantem na rynku w Sokołowie Podlaskim w 1865 r. Jego umiłowanie Ojczyzny, edukacja duchowa i patriotyczna chłopów, posługa religijna, walka i śmierć stały się jednym z fundamentów, na którym budowano przyszłe odrodzenie Polski.
  7. W zakrystii można jeszcze zakupić Kalendarz Franciszkański na rok 2024. Może być pamiątką zabraną przez Gości Sanktuarium albo prezentem dla Bliskich i Znajomych.
  8. Także w zakrystii można nabyć świecę gromniczną, zaś pod chórem przy filarze: Niedzielę i Gościa Niedzielnego.

Bernard Potępa OFM – gwardian klasztoru i kustosz Sanktuarium

IV Niedziela Zwykła – 28 stycznia 2024 roku

  1. Dziękujemy Wam za ofiary złożone na tacę na prace konserwatorskie w klasztorze. Msza w intencji DobroczyńcówOfiarodawców będzie w środę o godz. 7.00.
  2. Wciąż przypominamy, że już tylko do 2 lutego 2024 roku z racji 800-lecia misterium Bożego Narodzenia jakie w Greccio zorganizował św. Franciszek z Asyżu możemy zyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami. Trzeba nawiedzić kościół franciszkański i adorować Boże Dziecię oraz wypełnić pozostałe warunki odpustu.
  3. Tą adoracją mogą być zwłaszcza nieszpory kolędowe. Zapraszamy naturalnie na codzienną, krótką adorację Najświętszego Sakramentu o 17.00 i modlitwę różańcową o 17.30. Po nich jest Msza święta. Właśnie dziś po adoracji cichej będą śpiewane nieszpory kolędowe. Chcemy razem z Wami podtrzymać tę tradycję śpiewania kolęd.
  4. W tym tygodniu przeżywamy w liturgii Kościoła;

30 stycznia we wtorek – wspomnienie św. Hiacynty Mariscotti, dziewicy

31 stycznia w środę – wspomnienie św. Jana Bosko, prezbitera

1 lutegoI czwartek miesiącaPo Mszy o 8.00 i o godz. o 17.00 będzie nabożeństwo eucharystyczne z modlitwą o powołania. Po Mszy o 18.00 adoracja Najświętszego Sakramentu i modlitwa w intencji kapłanów o wytrwanie w powołaniu i świętość ich kapłańskiego życia oraz o nowe powołania kapłańskie, zakonne i misyjne.

2 lutegoŚwięto Ofiarowania Pańskiego. Na każdej Mszy poświęcenie gromnic, a po Mszy błogosławieństwo Figurą Dzieciątka Jezus z życzeniem abyśmy w zdrowiu dotrwali do następnych Świąt Bożego Narodzenia. Jest to też Dzień Życia Konsekrowanego. Jako osoby konsekrowane prosimy o modlitwę w naszej intencji. Taca tego dnia na zakony klauzurowe.

Jest to zarazem – I piątek miesiąca – Podobnie o 17.00 nabożeństwo eucharystyczne wynagradzające Najświętsze Sercu Pana Jezusa, a następnie ostatnie nieszpory kolędowe.

W każdy I piątek ofiary zbierane na tacę są przeznaczone na misje. Zatem Ofiarodawcy z I piątków proszeni są aby zabrali sobie kalendarz misyjny, który jest na stoliczku pod chórem. Także Ci, którzy dziś chcą wesprzeć swoją ofiarą misje mogą ją wrzucić do skarbony w drzwiach wyjściowych pod chórem i też zabrać stamtąd kalendarz. Ich ofiara będzie cegiełką na szkołę w Kamerunie wciąż rozbudowywaną przez Współbraci z naszej Prowincji zakonnej.

3 lutegoI sobota miesiąca Po Mszach o 8.00 i 12.00 oraz od 17.00 będzie Adoracja Eucharystyczna z modlitwą różańcową (jedna cząstka) poprzedzona 15-minutowym rozważaniem wybranej tajemnicy. W przypadające wtedy wspomnienie św. Błażeja,             na mszach będzie poświęcenie jabłek, które jako sakramentale mają chronić od chorób gardła.

  1. W zakrystii można jeszcze zakupić Kalendarz Franciszkański na rok 2024. Może być pamiątką zabraną przez Gości Sanktuarium albo prezentem dla Bliskich i Znajomych.
  2. Natomiast pod chórem przy filarze można nabyć: Niedzielę i Gościa Niedzielnego.
  3. W I czwartek 1 lutego o godz. 20.15 w kinie Sybilla w Puławach będzie wyświetlany film Wandea. Zwycięstwo albo śmierć o pierwszym ludobójstwie jakiego dopuściła się na mieszkańcach katolickiej Wandei Rewolucja Francuska. Wandejczycy zwani Szuanami nosili na piersiach wyszywane Najświętsze Serce Jezusa. A już nazajutrz jest I piątek, kiedy szczególnie czcimy Najświętsze Sercu Pana Jezusa.

Bernard Potępa OFM – gwardian klasztoru i kustosz Sanktuarium

III Niedziela Zwykła – 21 stycznia 2024 roku

  1. Dziś w przededniu 161 rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego pamiętajmy o bohaterach tamtych wydarzeń, zwłaszcza o tych, którzy byli prześladowani i oddali życie za naszą Ojczyznę. Wśród nich byli bracia i ojcowie naszego klasztoru oraz proboszcz parafii. Mówi o tym tablica na korytarzu przy wejściu do prezbiterium i do chóru zakonnego.
  2. Dzisiejsza taca jest przeznaczona na prace konserwatorskie i remontowe w naszym klasztorze. Otrzymaliśmy pozwolenie na konserwację dwóch obrazów wiszących tuż przy chórze organowym: Ofiarowanie Maryi na posługę w świątyni jerozolimskiej i Boże Narodzenie. Złożyliśmy do Urzędu Konserwatorskiego prośbę o dofinansowanie, ale będą potrzebne także środki własne. Nadto w konserwacji jest obraz Zmartwychwstanie, ale dzięki indywidualnym ofiarom już jest wypłacony. Wróci do nas na Święta Wielkanocne. Msza w intencji Ofiarodawców – Dobroczyńców będzie sprawowana w tę niedzielę o 11.30.
  3. Przypominamy, że do 2 lutego 2024 roku z racji 800-lecia misterium Bożego Narodzenia jakie w Greccio zorganizował św. Franciszek z Asyżu możemy zyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami. Nadto trzeba nawiedzić kościół franciszkański i adorować Boże Dziecię oraz wypełnić pozostałe warunki odpustu.
  4. Tą adoracją mogą być zwłaszcza nieszpory kolędowe. Zapraszamy naturalnie na codzienną, krótką adorację Najświętszego Sakramentu o 17.00 i modlitwę różańcową o 17.30. Po nich jest Msza święta. Zaś w niedziele po adoracji są śpiewane nieszpory kolędowe. Chcemy zatem z Wami podtrzymywać tę tradycję śpiewania kolęd.
  5. W tym tygodniu przeżywamy w liturgii Kościoła i w życiu świeckim;

dziś Dzień Babci, a jutro Dzień Dziadka. Pamiętajmy o nich w naszych modlitwach.

w środę wspomnienie św. Franciszka Salezego, biskupa i doktora Kościoła.

w czwartek święto nawrócenia św. Pawła Apostoła. I zakończenie Tygodnia Ekumenicznej Modlitwy o Jedność Chrześcijan. Kto w czasie tego tygodnia cokolwiek uczyni dla jedności Kościoła przez modlitwę, post, jałmużnę, dzieła charytatywne, studium może zyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami.

w piątek wspomnienie Świętych Tymoteusza i Tytusa, biskupów. A zarazem Dzień Islamu jako dzień dialogu chrześcijan z muzułmanami. 

  1. W klasztorze można nabyć Kalendarz Franciszkański na rok 2024. W każdym dniu są ważne informacje liturgiczne i historyczne. Zdjęcia prezentują obiekty religijne Kazimierza i klasztoru. Może być pamiątką zabraną stąd przez Gości naszego Sanktuarium albo prezentem dla Bliskich i Znajomych.
  2. W I czwartek, 1 lutego o godz. 20.15 w kinie Sybilla w Puławach będzie wyświetlany film Wandea. Zwycięstwo albo śmierć – o pierwszym w historii ludobójstwie jakiego dopuściła się na mieszkańcach katolickiej Wandei Rewolucja Francuska, co stało się też zapowiedzią innych mordów w imię ideologii. Nie dziwi, że wzbudza oburzenie lewicowych środowisk. Polecamy ten film, ponieważ środowiska lewicowe i liberalne coraz mocniej chcą wykreślać wartości chrześcijańskie z historii, kultury i życia. Walczący Wandejczycy zwani Szuanami nosili na piersiach wyszywane Najświętsze Serce Jezusa. A tuż po projekcji jest I piątek.
  3. Program wizyty duszpasterskiej jest wywieszony w gablocie przy ogłoszeniach.

Bernard Potępa OFM – gwardian klasztoru i kustosz Sanktuarium

PLAN WIZYTY DUSZPASTERSKIEJ W PARAFII KAZIMIERSKIEJ

(po niedzieli 21 stycznia 2024 r.)

  • W poniedziałek – 22.01. od godz. 9.00 – Cholewianka.
  • Od godz. 16.00 – Doły, ul. Akacjowa i Jaśminowa.

We wtorek 23.01. od godz. 15.00 – Doły przy drodze.

 W środę 24.01. od godz. 16.00 – Kazimierz

  • ul. Krzywe Koło, Zamkowa.
  • Także w środę 24.01. od godz. 16.00

        Indywidualna wizyta pasterska.

Zapisów można dokonać w zakrystii Fary.

 

II Niedziela Zwykła – 14 stycznia 2024 roku

  1. Przypominamy, że do 2 lutego 2024 roku z racji 800-lecia misterium Bożego Narodzenia jakie w Greccio zorganizował św. Franciszek z Asyżu możemy zyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami. Trzeba nawiedzić kościół franciszkański i adorować tam Boże Dziecię oraz wypełnić pozostałe warunki odpustu.
  2. Tą adoracją mogą być nieszpory kolędowe. Zapraszamy naturalnie na codzienną, krótką adorację Najświętszego Sakramentu o 17.00 i modlitwę różańcową o 17.30. Po nich jest Msza święta. Natomiast we wszystkie niedziele i uroczystości po adoracji są śpiewane nieszpory kolędowe. Chcemy z Wami podtrzymywać tradycję śpiewania kolęd.
  3. W tym tygodniu w liturgii Kościoła będziemy przeżywać;

we wtorek – święto pierwszych męczenników franciszkańskich Berarda i Towarzyszy,

w środę – wspomnienie św. Antoniego, opata,

w czwartek – rozpoczęcie Tygodnia Ekumenicznej Modlitwy o Jedność Kościoła,

w piątek – wspomnienie św. Sebastiana Józefa Pelczara.  

  1. Także dziś informujemy, że w klasztorze można nabyć Kalendarz Franciszkański na rok 2024. W każdym dniu są ważne informacje liturgiczne i historyczne. Zdjęcia prezentują obiekty religijne Kazimierza i klasztoru. Może być pamiątką zabraną stąd przez Gości naszego Sanktuarium albo prezentem dla Bliskich i Znajomych.
  2. Program wizyty duszpasterskiej znajduje się w gablocie przy ogłoszeniach.

Bernard Potępa OFM – gwardian klasztoru i kustosz Sanktuarium

PLAN WIZYTY DUSZPASTERSKIEJ W PARAFII KAZIMIERSKIEJ

Poniedziałek – Od godz. 9.00 – Uściąż. Od godz. 16.00 – Kazimierz – ul. Czerniawy.

Wtorek – Od godz. 9.00 – Dąbrówka i Kol. Uściąż.   Od godz. 16.00 – Kazimierz – ul. Słoneczna, Góry Dębowe.

Środa – O godz. 9.00 – Las Miejski.
Od godz. 16.00 – Kazimierz – Rynek, Mały Rynek, ul. Browarna.

Czwartek – Od godz. 16.00 – Kazimierz – ulice: Witkiewicza, Nadwiślańska, Bulwar, Sadowa, Tyszkiewicza.

Piątek – Od godz. – 15.00 – Wylągi.

Sobota – Od godz. 9.00 – Albrechtówka, Okale, Mięćmierz.

Po niedzieli (21.01): Cholewianka, Doły, Kazimierz

Można także zgłosić indywidualną wizytę pasterską. Jest planowana na środę 24 stycznia 2024 r. Zapisów można dokonać w zakrystii Fary.

 

II Niedziela po Bożym Narodzeniu – Święto Chrztu Pańskiego – 7 stycznia 2024 roku

  1. Dziś przeżywamy Święto Chrztu Pańskiego. Za chwilę będzie odnowienie przyrzeczeń Chrztu Świętego. Na ten moment zapalimy od paschału świece. Przy chrzcie uczynili to rodzice i chrzestni. A teraz my dokonamy ze świadomością wyrzeczenia się zła i wyznania wiary. Święto Chrztu Pańskiego kończy liturgiczny obchód Bożego Narodzenia. Jednakże wedle polskiej tradycji aż do 2 lutego czyli do święta Ofiarowania Pańskiego w kościołach są eksponowane szopki z figurką Dzieciątka i śpiewamy kolędy
  2. 2. Przypominamy, że do 2 lutego 2024 roku z racji 800-lecia misterium Bożego Narodzenia jakie w Greccio zorganizował św. Franciszek z Asyżu możemy zyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami. Trzeba nawiedzić kościół franciszkański i adorować tam Boże Dziecię.
  3. Szczególną okazją do tej adoracji będzie nabożeństwo eucharystyczne po Mszy św. Zapraszamy do pozostania, tym bardziej, że jest ono zamiast kazania.
  4. Wciąż zapraszamy na codzienną, krótką adorację Najświętszego Sakramentu o 17.00 i modlitwę różańcową o 17.30. Po nich jest Msza święta. Począwszy od Świąt we wszystkie niedziele i uroczystości, a więc także dziś po adoracji wieczornej o 17.00 są śpiewane nieszpory kolędowe. Jest to okazja by podtrzymywać tradycję śpiewania kolęd.
  5. W piątek 12 stycznia o godz. 16.30 jesteśmy zaproszeni do Wikarówki na wspólne kolędowanie, które poprowadzi Monika Kubiś-Arbuz i Sławomir Doraczyński.
  6. W związku z tym, że I sobota zbiegła się z uroczystością Objawienia Pańskiego, dlatego w sobotę 13 stycznia o godz. 11.30 będzie Msza św. a po niej adoracja eucharystyczna i cząstka Różańca z rozważaniem wybranej tajemnicy. Zapraszamy na modlitwę już od 11.00. Mszy św. będzie przewodniczył i wygłosi kazanie ks. Ryszard Podpora – dyrektor Wydziału Duszpasterskiego Kurii Lubelskiej. To świetna okazja abyśmy modlitewnie wspólnie z Matką Bożą zatroszczyli się o Nowy Rok 2024. Serdecznie zapraszamy.
  7. Także dziś będzie rozprowadzany na placu przed kościołem po mszach świętych Kalendarz Franciszkański na rok 2024. W każdym dniu są ważne informacje liturgiczne i historyczne. Zdjęcia prezentują obiekty religijne Kazimierza i klasztoru. Może być pamiątką zabraną stąd przez Gości naszego Sanktuarium albo prezentem dla Bliskich i Znajomych.

Bernard Potępa OFM – gwardian klasztoru i kustosz Sanktuarium

PLAN WIZYTY DUSZPASTERSKIEJ W PARAFII KAZIMIERSKIEJ

W poniedziałek – 08.01

Od godz. 9.00 Wierzchoniów i Skowieszynek.

Od godz. 16.00 Kazimierz – Batory i ul. Podzamcze

We wtorek – 09.01

Od godz. 9.00 Zbędowice i Węgierzec.

Od godz. 16.00 Kazimierz – ul. Senatorska.

W środę – 10.01

Od godz. 9.00 Jeziorszczyzna.

Od godz. 16.00 Kazimierz – ul. Krakowska.

W czwartek – 11.01

Od godz. 16.00 Kazimierz – ul. Puławska.

W piątek – 12.01

Od godz. 15.00 Kazimierz – Góry I.

W sobotę – 13.01

Od godz. 9.00 Kazimierz – Góry II i III.

 

Uroczystość Objawienia Pańskiego – Święto Trzech Króli – 6 stycznia 2024 roku

  1. Dziś w Uroczystość Objawienia Pańskiego nazywaną także Świętem Trzech Króli po Mszy jest poświęcenie kredy i kadzidła. Kredą poświęconą, którą zabierzemy z kościoła wypisujemy na drzwiach domu C + M + B – A.D. 2024. Natomiast spalanym kadzidłem okadzamy mieszkanie co jest symbolem modlitwy, która niczym woń kadzidła unosi się w tym miejscu do Boga. Ofiary złożone przy poświęceniu są przeznaczone na misje.
  2. Wciąż zapraszamy na codzienną, krótką adorację Najświętszego Sakramentu o 17.00 i modlitwę różańcową o 17.30. Po nich jest Msza święta. Począwszy od Świąt we wszystkie niedziele i uroczystości, a więc także dziś i jutro po adoracji wieczornej o 17.00 są śpiewane nieszpory kolędowe. Zapraszamy na te nieszpory, tym bardziej, że dla nas być może jest to jedyna okazja by we wspólnocie podtrzymywać tradycję śpiewania kolęd.
  3. Dziś po Mszy o 12.00 wyruszy z Fary na Rynek Orszak Trzech Króli. Natomiast po Mszy wieczornej będzie tam koncert organowy.
  4. Z kolei do kościoła klasztornego po Mszy wieczornej wraz z Mieszkańcami Kazimierza jako duchowi synowie św. Franciszka w Roku Jubileuszu 800-lecia Greccio zapraszamy na coroczne Jasełka Kazimierskie organizowane przez panią Ewę Wolny wraz z zespołem miejscowych Artystów. Jeśli ktoś już był na Mszy św. to niech przyjdzie o 19.00.
  5. Także dziś będzie rozprowadzany na placu przed kościołem po mszach świętych Kalendarz Franciszkański na rok 2024, który nawiązuje treścią i szatą graficzną do poprzednich. W każdym dniu są ważne informacje liturgiczne i historyczne. Zdjęcia prezentują obiekty religijne Kazimierza i klasztoru. Nadal może być pięknym prezentem dla Bliskich i Znajomych lub pamiątką zabraną stąd przez Gości naszego Sanktuarium.
  6. Jutro będziemy przeżywać Święto Chrztu Pańskiego. Proszę przynieść ze sobą świece na odnowienie przyrzeczeń Chrztu Świętego. Na Mszy o 11.30 i po niej z koncertem kolęd wystąpi Zespół Dziesiątki z Bochotnicy. Święto Chrztu Pańskiego kończy liturgiczny obchód Bożego Narodzenia. Jednakże wedle polskiej tradycji aż do 2 lutego czyli do święta Ofiarowania Pańskiego w kościołach są eksponowane szopki z figurką Dzieciątka Jezus i choinki oraz śpiewamy kolędy.
  7. W związku z tym, że I sobota pokrywa się z dzisiejszą uroczystością w sobotę 13 stycznia o godz. 11.30 będzie Msza św. a po niej adoracja eucharystyczna i cząstka Różańca z rozważaniem wybranej tajemnicy. Zapraszamy na modlitwę już od 11.00. Mszy św. będzie przewodniczył i wygłosi kazanie ks. Ryszard Podpora – dyrektor Wydziału Duszpasterskiego Kurii Lubelskiej. To świetna okazja abyśmy modlitewnie z Matką Bożą zatroszczyli się o Nowy Rok 2024. Serdecznie zapraszamy.
  8. 8. Przypominamy, że od 8 grudnia tego roku do 2 lutego 2024 roku z racji 800-lecia misterium Bożego Narodzenia jakie w Greccio zorganizował św. Franciszek z Asyżu możemy w kościołach franciszkańskich zyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami. Trzeba nawiedzić kościół franciszkański i adorować tam Boże Dziecię oraz wypełnić pozostałe warunki odpustu czyli odrzucenie przywiązania do jakiegokolwiek grzechu, spowiedź sakramentalna, Komunia święta i modlitwa w intencjach Ojca Świętego (Ojcze nasz, Zdrowaś Maryjo, Wierzę w Boga, a tutaj jeszcze dodatkowo Anioł Pański).

Bernard Potępa OFM – gwardian klasztoru i kustosz Sanktuarium

Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi  – 1 stycznia 2024 roku

  1. Dziś w pierwszy dzień 2024 roku przypada uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi. Msze w porządku niedzielnym. Za publiczne odśpiewanie hymnu do Ducha Świętego możemy zyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami.
  2. Wciąż zapraszamy na codzienną, krótką adorację Najświętszego Sakramentu o 17.00 i modlitwę różańcową o 17.30. Po nich jest Msza święta. Począwszy od Świąt we wszystkie niedziele i uroczystości, a więc także dziś po adoracji wieczornej o 17.00 będą śpiewane nieszpory kolędowe. Zapraszamy na te nieszpory, tym bardziej, że dla nas być może jest to jedyna okazja by we wspólnocie podtrzymywać tradycję śpiewania kolęd.
  3. 3. Przypominamy, że od 8 grudnia tego roku do 2 lutego 2024 roku z racji 800-lecia misterium Bożego Narodzenia jakie w Greccio zorganizował św. Franciszek z Asyżu możemy w kościołach franciszkańskich zyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami. Trzeba nawiedzić kościół franciszkański i adorować tam Boże Dziecię oraz wypełnić pozostałe warunki odpustu czyli odrzucić przywiązanie do jakiegokolwiek grzechu, spowiedź sakramentalna, Komunia świeta i modlitwa w intencjach Ojca Świętego (Ojcze nasz, Zdrowaś Maryjo, Wierzę w Boga, a tutaj jeszcze dodatkowo Anioł Pański).
  4. Także dziś będzie rozprowadzany na placu przed kościołem po mszach świętych Kalendarz Franciszkański na rok 2024, który nawiązuje treścią i szatą graficzną do poprzednich. W każdym dniu są ważne informacje liturgiczne i historyczne. Zdjęcia prezentują obiekty religijne Kazimierza i klasztoru. Może być pięknym prezentem dla kogoś z Bliskich i Znajomych lub pamiątką zabraną stąd przez Gości naszego Sanktuarium.
  5. Program wizyty duszpasterskiej znajduje się w gablocie przy ogłoszeniach.
  6. Jutro będziemy przeżywać wspomnienie biskupów i doktorów Kościoła świętych Bazylego Wielkiego i Grzegorza z Nazjanzu.
  7. W środę 3 stycznia uczcimy Najświętsze Imię Jezusa w Chrystusowe święto odmówieniem litanii do Najświętszego Imienia Jezus po każdej Mszy świętej.
  8. Będziemy przeżywać w tym tygodniu dni odnowy duchowej I czwartek i I piątek miesiąca. Po mszach porannych o 8.00 będzie wystawienie Najświętszego Sakramentu oraz adoracja z odpowiednią litanią i modlitwami. Wieczorem w I czwartek o 17.00 Godzina Święta, natomiast po Mszy o 18.00 adoracja Najświętszego Sakramentu i modlitwa w intencji kapłanów o wytrwanie w powołaniu i świętość ich kapłańskiego życia, o odnalezienie się tych kapłanów, którzy przeżywają kryzys powołania i kapłaństwa oraz o nowe powołania kapłańskie, zakonne i misyjne. Natomiast w I piątek będzie Adoracja eucharystyczna od 17.00 przed Mszą św. wieczorną.
  9. W sobotę uroczystość Objawienia Pańskiego. Msze w porządku niedzielnym. Na każdej mszy będzie poświęcenie kadzidła i kredy. Będzie to zarazem I sobota miesiąca.
  10. Święto Chrztu Pańskiego kończy liturgiczny obchód Bożego Narodzenia. Jednakże wedle polskiej tradycji aż do 2 lutego czyli do święta Ofiarowania Pańskiego w kościołach są eksponowane szopki z figurką Dzieciątka Jezus i choinki oraz śpiewamy kolędy.

Bernard Potępa OFM – gwardian klasztoru i kustosz Sanktuarium

Niedziela (Święto) Świętej Rodziny – Józefa, Maryi i Jezusa – 31 grudnia 2023 roku

  1. Dziś w Święto Świętej Rodziny przypada ostatni dzień roku 2023. O 17.00 będzie specjalne nabożeństwo dziękczynno-przebłagalne i następnie nieszpory kolędowe. Za udział w nabożeństwie możemy zyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami.
  2. Wciąż zapraszamy na codzienną, krótką adorację Najświętszego Sakramentu o 17.00 i modlitwę różańcową o 17.30. Po nich jest Msza święta. Począwszy od Świąt we wszystkie niedziele i uroczystości, a więc także dziś i jutro po adoracji będą śpiewane nieszpory kolędowe. Zapraszamy na te nieszpory, tym bardziej, że dla nas być może jest to jedyna okazja by we wspólnocie podtrzymywać tradycję śpiewania kolęd.
  3. Przypominamy, że od 8 grudnia tego roku do 2 lutego 2024 roku z racji 800-lecia misterium Bożego Narodzenia jakie w Greccio zorganizował św. Franciszek z Asyżu możemy w kościołach franciszkańskich zyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami. Trzeba nawiedzić kościół franciszkański i adorować tam Boże Dziecię oraz wypełnić pozostałe warunki odpustu czyli odrzucić przywiązanie do jakiegokolwiek grzechu, spowiedź sakramentalna, Komunia świeta i modlitwa w intencjach Ojca Świętego (Ojcze nasz, Zdrowaś Maryjo, Wierzę w Boga, a tutaj jeszcze dodatkowo Anioł Pański).
  4. Ponieważ Gwardian głosi dziś kazania w farze, kalendarz będą rozprowadzać o. Franciszek lub o. Rafał także na placu przed kościołem po mszach świętych. Kalendarz Franciszkański na rok 2024 nawiązuje treścią i szatą graficzną do poprzednich. Pod każdym dniem są bardzo ważne informacje liturgiczne i historyczne. Zdjęcia prezentują obiekty religijne Kazimierza i zwłaszcza naszego klasztoru. Może być pięknym prezentem dla kogoś z Bliskich i Znajomych lub pamiątką zabraną stąd przez Gości naszego Sanktuarium.
  5. Jutro uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi. Msze w porządku niedzielnym. Za publiczne odśpiewanie hymnu do Ducha Świętego możemy zyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami.
  6. W środę 3 stycznia uczcimy Najświętsze Imię Jezus w Chrystusowe święto odmówieniem litanii do Najświętszego Imienia Jezus po każdej Mszy świętej.
  7. Będziemy przeżywać w tym tygodniu dni odnowy duchowej I czwartek i I piątek miesiąca. Po mszach porannych o 8.00 będzie wystawienie Najświętszego Sakramentu oraz adoracja z odpowiednią litanią i modlitwami. Wieczorem w I czwartek o 17.00 Godzina Święta, natomiast po Mszy o 18.00 adoracja Najświętszego Sakramentu i modlitwa w intencji kapłanów o wytrwanie w powołaniu i świętość ich kapłańskiego życia, o odnalezienie się tych kapłanów, którzy przeżywają kryzys powołania i kapłaństwa oraz o nowe powołania kapłańskie, zakonne i misyjne. Natomiast w I piątek będzie Adoracja eucharystyczna od 17.00 przed Mszą św. wieczorną.
  8. W sobotę uroczystość Objawienia Pańskiego. Msze w porządku niedzielnym. Na każdej mszy będzie poświęcenie kadzidła i kredy. Będzie to zarazem I sobota miesiąca.
  9. Święto Chrztu Pańskiego w następna niedzielę kończy liturgiczny obchód Bożego Narodzenia. Jednakże wedle polskiej tradycji aż do 2 lutego czyli do święta Ofiarowania Pańskiego w kościołach są eksponowane szopki z figurką Dzieciątka Jezus i choinki oraz śpiewamy kolędy.

Bernard Potępa OFM – gwardian klasztoru i kustosz Sanktuarium

Święto św. Szczepana, męczennika – 26 grudnia 2023 roku

  1. Począwszy od 8 grudnia tego roku do 2 lutego 2024 roku z racji 800-lecia misterium Bożego Narodzenia jakie w Greccio zorganizował św. Franciszek możemy w kościołach franciszkańskich zyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami. Trzeba nawiedzić kościół franciszkański i adorować tam Boże Dziecię oraz wypełnić pozostałe warunki.
  2. Ofiary zbierane dziś na tacę będą przeznaczone na Katolicki Uniwersytet Lubelski.
  3. Dziś w Święto św. Szczepana w II dzień Świąt po mszach jest poświęcenie owsa, a w święto św. Jana, Apostoła i Ewangelisty – czyli jutro – podobnie będzie poświęcenie wina i podanie jako sakramentale do spożycia. Można przynieść także swoje wino.
  4. Wciąż zapraszamy na codzienną, krótką adorację Najświętszego Sakramentu o 17.00 i modlitwę różańcową o 17.30. Po nich jest Msza święta. Począwszy od Świąt we wszystkie niedziele i uroczystości po adoracji będą śpiewane nieszpory kolędowe. Zapraszamy na te nieszpory, tym bardziej, że dla nas być może jest to jedyna okazja by we wspólnocie podtrzymywać tradycję śpiewania kolęd.
  5. W następną niedzielę w Święto Świętej Rodziny przypadnie ostatni dzień roku 2023. O 17.00 będzie nabożeństwo dziękczynno-przebłagalne i następnie nieszpory.
  6. Informujemy, że można uczestniczyć u nas we mszach także w chórze zakonnym, który jest za ołtarzem. Stanowi on osobną kaplicę. Jest tam przekaz ekranowy z kościoła.
  7. Nadal możemy rezerwować Msze na przyszły rok, przynosząc do zakrystii wypisane na kartce propozycje terminów i godzin Mszy z dodaniem swojego imienia i nazwiska oraz numeru telefonu. Ci którzy wcześniej złożyli rezerwacje, zwłaszcza na styczeń, mogą je potwierdzić złożeniem ofiary. Można też odebrać potwierdzone rezerwacje.
  8. Na placu przed kościołem po Mszy o. Gwardian będzie rozprowadzał Kalendarz Franciszkański na rok 2024. Nawiązuje on treścią i szatą graficzną do poprzednich. Pod każdym dniem są bardzo ważne informacje liturgiczne i historyczne. Zdjęcia prezentują obiekty religijne Kazimierza i zwłaszcza naszego klasztoru. Może być pięknym prezentem dla kogoś z Bliskich i Znajomych lub pamiątką zabraną przez Gości naszego Sanktuarium.
  9. Program wizyty duszpasterskiej znajduje się w gablocie przy ogłoszeniach.
  10. Od piątku wejdzie na ekrany kin w Polsce film Wandea. Zwycięstwo albo śmierć. Dotyczy pierwszego w historii ludobójstwa jakiego dopuściła się na mieszkańcach katolickiej Wandei Rewolucja Francuska, co stało się też zapowiedzią innych mordów w imię ideologii. Nie dziwi, że wzbudza oburzenie lewicowych środowisk. Polecamy szczególnie.
  11. W sytuacji nagłej potrzeby aby skorzystać z toalety wystarczy poprosić jednego z Braci w zakrystii lub Panią w kuchni żeby udostępnić wejście na klasztor.

Bernard Potępa OFM – gwardian klasztoru i kustosz Sanktuarium

Uroczystość Bożego Narodzenia (II – Msze rano o świecie i w dzień) – 25 grudnia 2023 roku

  1. W uroczystość Bożego Narodzenia wszystkim naszym Sympatykom i Dobroczyńcom, także Pielgrzymom i Gościom naszego Sanktuarium składamy najlepsze życzenia. Życzymy Wam Boga w sercu i Jego darów: miłości, wrażliwości, radości i pokoju.
  2. Począwszy od 8 grudnia tego roku do 2 lutego 2024 roku z racji 800-lecia misterium Bożego Narodzenia jakie w Greccio zorganizował św. Franciszek możemy w kościołach franciszkańskich zyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami.
  3. Szczególne podziękowania składamy pp. Agnieszce i Pawłowi Czopek za ufundowanie pięknych, dużych choinek, p. Stanisławowi Kuś za małe choinki, p. Tadeuszowi Saranowi za listopadowe chryzantemy, Joasi Próchniak za piękny wieniec adwentowy w którym dziś umieściliśmy figurkę małego Jezusa. Wspólnocie Trzeciego Zakonu i poszczególnym osobom za montaż choinek i przygotowanie kościoła, współbraciom za zaangażowanie. Niech Boża Dziecina nagrodzi wszystkim Dobroczyńcom swoim Błogosławieństwem.
  4. Msze zarówno w I i II dzień Świąt Bożego Narodzenia są w naszym Sanktuarium w porządku niedzielnym czyli o 7.00, 8.30, 10.00, 11.30 i 18.00.
  5. Ofiary zbierane dziś będą przeznaczone na prace konserwatorskie i remontowe w naszym Sanktuarium, natomiast w II dzień Świąt na Katolicki Uniwersytet Lubelski.
  6. W Święto św. Szczepana w II dzień Świąt będzie poświęcenie owsa, a w święto św. Jana, Apostoła i Ewangelisty – 27 grudnia w środę – po mszach będzie poświęcenie wina i podanie jako sakramentale do spożycia. Można przynieść także swoje wino.
  7. Wciąż zapraszamy na codzienną, krótką adorację Najświętszego Sakramentu o 17.00 i modlitwę różańcową o 17.30. Po nich jest Msza święta. Począwszy od Świąt we wszystkie niedziele i uroczystości po adoracji będą śpiewane nieszpory kolędowe. Zapraszamy na te nieszpory, tym bardziej, że dla nas być może jest to jedyna okazja by we wspólnocie podtrzymywać tradycję śpiewania kolęd.
  8. Informujemy, że można uczestniczyć u nas we mszach także w chórze zakonnym, który jest za ołtarzem. Stanowi on osobną kaplicę. Jest tam przekaz ekranowy z kościoła.
  9. Nadal możemy rezerwować Msze na przyszły rok, przynosząc do zakrystii wypisane na kartce propozycje terminów i godzin Mszy z dodaniem swojego imienia i nazwiska oraz numeru telefonu. Ci którzy wcześniej złożyli rezerwacje, zwłaszcza na styczeń, mogą je potwierdzić złożeniem ofiary. Można też odebrać potwierdzone rezerwacje.
  10. Na placu przed kościołem po Mszy o. Gwardian będzie rozprowadzał Kalendarz Franciszkański na rok 2024. Nawiązuje on treścią i szatą graficzną do poprzednich. Pod każdym dniem są bardzo ważne informacje liturgiczne i historyczne. Zdjęcia prezentują zwłaszcza obiekty religijne Kazimierza i naszego klasztoru.
  11. Od piątku wejdzie na ekrany kin w Polsce film Wandea. Zwycięstwo albo śmierć. Dotyczy pierwszego w historii ludobójstwa jakiego dopuściła się na mieszkańcach katolickiej Wandei Rewolucja Francuska, co stało się też zapowiedzią innych mordów w imię ideologii. Nie dziwi, że wzbudza oburzenie lewicowych kręgów. Polecamy szczególnie.

Bernard Potępa OFM – gwardian klasztoru i kustosz Sanktuarium

Uroczystość Bożego Narodzenia (I – Msza Pasterska o 22.00 i 24.00) – 25 grudnia 2023 roku

  1. W uroczystość Bożego Narodzenia wszystkim naszym Sympatykom i Dobroczyńcom, także Pielgrzymom i Gościom naszego Sanktuarium składamy najlepsze życzenia. Życzymy Wam Boga w sercu i Jego darów: miłości, wrażliwości, radości i pokoju.
  2. Szczególne podziękowania składamy pp. Agnieszce i Pawłowi Czopek za ufundowanie pięknych dużych choinek, p. Stanisławowi Kuś za małe choinki, p. Tadeuszowi Saranowi za listopadowe chryzantemy, Joasi Próchniak za piękny wieniec adwentowy w którym dziś umieściliśmy figurkę małego Jezusa. Wspólnocie Trzeciego Zakonu i poszczególnym osobom za montaż choinek i przygotowanie kościoła, współbraciom za zaangażowanie. Niech Boża Dziecina nagrodzi wszystkim Dobroczyńcom swoim Błogosławieństwem.
  3. Ofiary zebrane podczas Pasterki są przeznaczone na „Fundusz Obrony Życia”.
  4. Msze zarówno w I i II dzień Świąt Bożego Narodzenia w naszym Sanktuarium będą w porządku niedzielnym czyli o 7.00, 8.30, 10.00, 11.30 i 18.00.
  5. W Święto św. Szczepana w II dzień Świąt będzie poświęcenie owsa, a w święto św. Jana, Apostoła i Ewangelisty – 27 grudnia w środę – po mszach będzie poświęcenie wina i podanie jako sakramentale do spożycia. Można przynieść także swoje wino.
  6. Począwszy od 8 grudnia tego roku do 2 lutego 2024 roku z racji 800-lecia misterium Bożego Narodzenia jakie w Greccio zorganizował św. Franciszek możemy w kościołach franciszkańskich zyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami.
  7. Wciąż zapraszamy na codzienną, krótką adorację Najświętszego Sakramentu o 17.00 i modlitwę różańcową o 17.30. Po nich jest Msza święta. Począwszy od Świąt we wszystkie niedziele i uroczystości po adoracji będą śpiewane nieszpory kolędowe. To dla nas być może jedyna okazja by we wspólnocie podtrzymywać tradycję śpiewania kolęd.
  8. Informujemy, że można uczestniczyć u nas we mszach także w chórze zakonnym, który jest za ołtarzem. Stanowi on osobną kaplicę. Jest tam przekaz ekranowy z kościoła.
  9. Nadal możemy rezerwować Msze na przyszły rok, przynosząc do zakrystii wypisane na kartce propozycje terminów i godzin Mszy z dodaniem swojego imienia i nazwiska oraz numeru telefonu. Ci którzy wcześniej złożyli rezerwacje, zwłaszcza na styczeń, mogą je potwierdzić złożeniem ofiary. Można też odebrać potwierdzone rezerwacje.
  10. Na placu przed kościołem po Mszy o. Gwardian będzie rozprowadzał Kalendarz Franciszkański na rok 2024. Nawiązuje on treścią i szatą graficzną do poprzednich. Zdjęcia prezentują zwłaszcza obiekty religijne Kazimierza i naszego klasztoru.
  11. Od piątku wejdzie na ekrany kin w Polsce film Wandea. Zwycięstwo albo śmierć. Dotyczy pierwszego w historii ludobójstwa jakiego dopuściła się na mieszkańcach katolickiej Wandei Rewolucja Francuska, co stało się też zapowiedzią innych mordów w imię ideologii. Nie dziwi, że wzbudza oburzenie lewicowych kręgów. Polecamy szczególnie.

Bernard Potępa OFM – gwardian klasztoru i kustosz Sanktuarium

IV Niedziela Adwentu – 24 grudnia 2023 roku

  1. Dziś przeżywamy IV Niedzielę Adwentu i zarazem Wigilię Bożego Narodzenia. Pięknym akcentem naszej adwentowej radości w oczekiwaniu na przyjście Syna Bożego jest wieczerza wigilijna. Niech ma ona w naszych domach religijną i symbolicznie głęboką oprawę z białym obrusem, siankiem, świecą i opłatkiem. Niech będzie poprzedzona śpiewem kolędy, czytaniem Ewangelii o narodzinach Zbawiciela, wspólną modlitwą i serdecznymi życzeniami.
  2. U nas w Sanktuarium program Mszy niedzielny, więc będzie także Msza o 18.00. Następnie dwie Pasterki o 22.00 i 24.00, na które serdecznie zapraszamy. Obie będą sprawowane w intencji naszych Dobroczyńców o błogosławieństwo Boże, potrzebne łaski, zdrowie i opiekę Matki Bożej Pani Kazimierskiej dla żyjących oraz dar życia wiecznego dla zmarłych Dobroczyńców klasztoru i Kościoła. Ofiary zebrane podczas Pasterki są przeznaczone na „Fundusz Obrony Życia”.
  3. Msze zarówno w I i II dzień Świąt Bożego Narodzenia w naszym Sanktuarium będą także w porządku niedzielnym czyli o 7.00, 8.30, 10.00, 11.30 i 18.00. Ofiary zbierane w I dzień Świąt są przeznaczone na prace konserwatorskie i remontowe w Sanktuarium, natomiast w II dzień Świąt na Katolicki Uniwersytet Lubelski.
  4. Począwszy od 8 grudnia tego roku do 2 lutego 2024 roku z racji 800-lecia misterium Bożego Narodzenia jakie w Greccio zorganizował św. Franciszek możemy w kościołach franciszkańskich, a więc i u nas, zyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami.
  5. Wciąż zapraszamy na codzienną, krótką adorację Najświętszego Sakramentu o 17.00 i modlitwę różańcową o 17.30. Po nich jest Msza święta. Począwszy od Świąt we wszystkie niedziele i uroczystości po adoracji będą śpiewane nieszpory kolędowe. To dla nas być może jedyna okazja by we wspólnocie podtrzymywać tradycję śpiewania kolęd.
  6. Nadal możemy rezerwować Msze na przyszły rok, przynosząc do zakrystii wypisane na kartce propozycje terminów i godzin Mszy z dodaniem swojego imienia i nazwiska oraz numeru telefonu. Ci którzy wcześniej złożyli rezerwacje, zwłaszcza na styczeń, mogą je potwierdzić złożeniem ofiary. Można też odebrać potwierdzone rezerwacje.
  7. Informujemy, że można uczestniczyć u nas we mszach także w chórze zakonnym, który jest za ołtarzem. Stanowi on osobną kaplicę. Jest tam przekaz ekranowy z kościoła.
  8. W zakrystii możemy otrzymać opłatki wigilijne. Ofiara składana za opłatki jest przeznaczona na klasztor. Pod chórem jest do nabycia prasa katolicka.
  9. Zaś na placu przed kościołem po Mszy o. Gwardian będzie rozprowadzał Kalendarz Franciszkański na rok 2024. Nawiązuje on treścią i szatą graficzną do poprzednich. Zdjęcia prezentują zwłaszcza obiekty religijne Kazimierza i naszego klasztoru.
  10. Czcigodnym Solenizantom i Jubilatom tego tygodnia oraz naszym Dobroczyńcom, Pielgrzymom, Turystom i Gościom naszego Sanktuarium życzymy Bożego błogosławieństwa i opieki Matki Bożej Pani Kazimierskiej.

Bernard Potępa OFM – gwardian klasztoru i kustosz Sanktuarium

III Niedziela Adwentu – 17 grudnia 2023 roku

  1. Dziś przeżywamy III Niedzielę Adwentu w okresie radosnego oczekiwania i czuwania na przyjście Syna Bożego w Tajemnicy Bożego Wcielenia i Narodzenia nazywaną Niedzielą Gaudete – Radujcie się, stąd też kolor szat różowy.
  2. W ramach tego czuwania zapraszamy z lampionami praktycznie w ostatni tydzień Adwentu na Msze roratnie do naszego Sanktuarium odprawiane w dni powszednie o 7.00. Następna Msza jest o 8.00.
  3. Także na codzienną, krótką adorację Najświętszego Sakramentu o 17.00 i modlitwę różańcową o 17.30. Po nich jest Msza święta.
  4. 4. Trwa Nowenna do Dzieciątka Jezus. W naszym Sanktuarium modlitwy nowennowe są prowadzone po Mszy o 8.00 i 18.00. Nadto od 20 do 23 grudnia będziemy przeżywać kwartalne dni modlitw o życie chrześcijańskie rodzin.
  5. Dziś w Farze rozpoczynają się adwentowe rekolekcje parafialne. Nauki będą głoszone do środy. Codziennie będzie też okazja do spowiedzi. U nas spowiedź do środy będzie jedynie podczas porannych Mszy. Natomiast potem uczestniczymy w spowiedzi w Farze. Plakat z programem rekolekcji jest wywieszony w przedsionku kościoła i klasztoru.
  6. Od czwartku spowiadamy już na każdej Mszy, podczas adoracji i modlitwy różańcowej. Nie zostawiajmy spowiedzi adwentowej na ostatnią chwilę.
  7. Następna IV Niedziela Adwentu jest zarazem Wigilią Bożego Narodzenia. Pięknym akcentem naszej adwentowej radości w oczekiwaniu na przyjście Syna Bożego jest wieczerza wigilijna. Niech ma ona w naszych domach religijną i symbolicznie głęboką oprawę, z białym obrusem, siankiem, świecą i opłatkiem. Niech będzie poprzedzona śpiewem kolędy, czytaniem Ewangelii o narodzinach Zbawiciela i wspólną modlitwą. U nas w Sanktuarium będzie także Msza o 18.00, a następnie dwie Pasterki o 22.00 i 24.00.
  8. Dopiero w przyszłą niedzielę będzie dostępny Kalendarz Franciszkański na rok 2024. Zapewne dotrze z drukarni już na czwartek, gdyby ktoś chciał podarować na Święta. Nawiązuje treścią i szatą graficzną do poprzednich. Tym razem prawdziwie kazimierski.
  9. Informujemy, że można uczestniczyć u nas we mszach także w chórze zakonnym, który jest za ołtarzem. Stanowi on osobną kaplicę. Jest tam przekaz ekranowy z kościoła.
  10. Wciąż przyjmujemy rezerwacje Mszy św. na rok 2024. Tradycyjnie już prosimy dokładnie zapisać na kartce i przynieść do zakrystii proponowaną przez siebie datę i godzinę rezerwowanej Mszy, ewentualnie intencję oraz koniecznie kto rezerwuje czyli swoje imię i nazwisko oraz własny nr telefonu.
  11. W zakrystii możemy otrzymać opłatki wigilijne. Ofiara składana za opłatki jest przeznaczona na klasztor,
  12. Na stoliku pod chórem można nabyć prasę katolicką, w sklepiku natomiast ziołowe specyfiki lecznicze.
  13. Czcigodnym Solenizantom i Jubilatom tego tygodnia oraz naszym Dobroczyńcom, Pielgrzymom, Turystom i Gościom naszego Sanktuarium życzymy Bożego błogosławieństwa i opieki Matki Bożej Pani Kazimierskiej.

Bernard Potępa OFM – gwardian klasztoru i kustosz Sanktuarium

II Niedziela Adwentu – 10 grudnia 2023 roku

  1. Dziś przeżywamy II Niedzielę Adwentu w okresie radosnego oczekiwania i czuwania na przyjście Syna Bożego w Tajemnicy Bożego Wcielenia i Narodzenia.
  2. W ramach tego czuwania zapraszamy z lampionami na Msze roratnie do naszego Sanktuarium w dni powszednie o 7.00. Następna Msza jest o 8.00.
  3. Także na codzienną, krótką adorację Najświętszego Sakramentu o 17.00 i modlitwę różańcową o 17.30. Po nich jest Msza święta.
  4. W liturgii Kościoła będziemy przeżywać wspomnienia:

we wtorek (12.12.) – Matki Bożej z Guadelupe.

w środę (13.12.) – św. Łucji, dziewicy i męczennicy.

w czwartek (14.12) – św. Jana od Krzyża, prezbitera i doktora Kościoła.

  1. 13 grudnia przypadnie 42 rocznica wprowadzenia stanu wojennego. Polecamy Bożemu Miłosierdziu ofiary stanu wojennego oraz zbrodniarzy i oprawców, którzy wprowadzili i uczestniczyli w tym haniebnym wydarzeniu. Stan wojenny zniszczył na lata entuzjazm i braterskie relacje Polaków oraz spowodował zapaść gospodarczą. Jego skutki są do dziś.
  2. W sobotę 16 grudnia rozpocznie się Nowenna do Dzieciątka Jezus. W naszym Sanktuarium modlitwy nowennowe będą po Mszy o 8.00 i 18.00.
  3. Spowiadamy na każdej Mszy, podczas adoracji i modlitwy różańcowej. Nie zostawiajmy spowiedzi adwentowej na ostatnią chwilę.
  4. Już dziś zapraszamy do wzięcia udziału w rekolekcjach parafialnych, które rozpoczną się w Farze w przyszłą niedzielę na wszystkich mszach.
  5. Informujemy, że można uczestniczyć u nas we mszach także w chórze zakonnym, który jest za ołtarzem. Stanowi on osobną kaplicę. Jest tam przekaz ekranowy z kościoła.
  6. Wciąż przyjmujemy rezerwacje Mszy św. na rok 2024. Tradycyjnie już prosimy dokładnie zapisać na kartce i przynieść do zakrystii proponowaną przez siebie datę rezerwowanej Mszy, ewentualnie intencję oraz koniecznie kto rezerwuje czyli swoje imię i nazwisko oraz własny nr telefonu.
  7. W zakrystii możemy otrzymać opłatki wigilijne. Ofiara składana za opłatki jest przeznaczona na klasztor,
  8. Na stoliku pod chórem można nabyć prasę katolicką, w sklepiku natomiast ziołowe specyfiki lecznicze.
  9. Czcigodnym Solenizantom i Jubilatom tego tygodnia oraz naszym Dobroczyńcom, Pielgrzymom, Turystom i Gościom naszego Sanktuarium życzymy Bożego błogosławieństwa i opieki Matki Bożej Pani Kazimierskiej.

Bernard Potępa OFM – gwardian klasztoru i kustosz Sanktuarium

I Niedziela Adwentu – 3 grudnia 2023 roku

  1. Dziś w I Niedzielę Adwentu rozpoczynamy okres radosnego oczekiwania na przyjście Syna Bożego w Tajemnicy Bożego Wcielenia i Narodzenia. Msze roratnie będą w naszym Sanktuarium w dni powszednie o 7.00. Zapraszamy na nie z lampionami.
  2. Trwa w naszym Sanktuarium przygotowanie duchowe w formie nowenny przed uroczystością odpustową Niepokalanego Poczęcia NMP. Kazania są głoszone i modlitwy odmawiane do 7 grudnia na mszach o 8.00 i 18.00. Nowennę prowadzi o. Rafał. Zapraszamy do udziału w niej. Mogą to być osobiste rekolekcje adwentowe.
  3. Zapraszamy też do udziału w uroczystości odpustowej Niepokalanego Poczęcia NMP w piątek 8 grudnia. Msze będą sprawowane jak w niedziele o 7.00, 8.30, 10.00, 11.30 i 18.00. Godzinę Łaski między 12.00 a 13.00 wypełni Msza i wspólna modlitwa różańcowa. Jest to wyjątkowa godzina według objawienia i zapewnienia Matki Bożej, kiedy możemy wyprosić szczególne łaski, bo jest to godzina Jej szczególnej hojności. Postarajmy się nie przegapić tego niecodziennego wydarzenia. Od 8 grudnia wierni nawiedzający kościoły franciszkańskie mogą zyskać odpust zupełny w związku z Jubileuszem 800-lecia inscenizacji misterium Bożego Narodzenia zorganizowanego przez św. Franciszka w Greccio.
  4. Dzień wcześniej czyli w I czwartek – po Mszy o 8.00 – Adoracja Najświętszego Sakramentu z Litanią i modlitwą o powołania za wstawiennictwem św. Jana Pawła II, natomiast po Mszy wieczornej sprawowanej o nowe powołania zapraszamy na adorację Najświętszego Sakramentu w intencji kapłanów i o nowe powołania.
  5. Nadto w liturgii Kościoła będziemy przeżywać wspomnienia:

w poniedziałek – św. Barbary, dziewicy i męczennicy.

w środę – św. Mikołaja, biskupa.

w czwartek – św. Ambrożego, biskupa i doktora Kościoła, patrona pszczelarzy.

w sobotę – św. Juana Diego, meksykańskiego wizjonera z Guadelupe. 

  1. Zapraszamy do udziału we mszach w chórze zakonnym za ołtarzem. Stanowi on osobną kaplicę. Jest tam przekaz ekranowy z kościoła.
  2. Wciąż przyjmujemy rezerwacje Mszy św. na rok 2024. Tradycyjnie już prosimy dokładnie zapisać na kartce i przynieść do zakrystii proponowaną przez siebie datę rezerwowanej Mszy, ewentualnie intencję oraz koniecznie kto rezerwuje czyli swoje imię i nazwisko oraz własny nr telefonu.
  3. W zakrystii możemy otrzymać opłatki wigilijne. Ofiara składana za opłatki jest przeznaczona na klasztor,
  4. Na stoliku pod chórem można nabyć prasę katolicką, w sklepiku natomiast ziołowe specyfiki lecznicze.
  5. Czcigodnym Solenizantom i Jubilatom tego tygodnia oraz naszym Dobroczyńcom, Pielgrzymom, Turystom i Gościom naszego Sanktuarium życzymy Bożego błogosławieństwa i opieki Matki Bożej Pani Kazimierskiej.

Bernard Potępa OFM – gwardian klasztoru i kustosz Sanktuarium

Uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata – 26 listopada 2023 roku

  1. Dziś w uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata za publiczne odmówienie aktu poświęcenia rodzaju ludzkiego Najświętszemu Sercu Pana Jezusa można zyskać odpust zupełny.
  2. Dziękujemy za ofiary złożone na tacę w poprzednią niedzielę na prace konserwatorskie w naszym Sanktuarium. Msze św. w intencji Dobroczyńców są sprawowane dziś o godz. 10.00 i we wtorek o godz. 18.00.
  3. Zapraszamy do naszego Sanktuarium na ostatnie nabożeństwa za zmarłych zgłoszonych u nas na wypominki listopadowe. W intencji zmarłych o 17.30 przez cały listopad odprawiamy Drogę Krzyżową i następnie sprawujemy Mszę św. na sposób gregoriański. Adoracja jest wtedy o 16.45, gdyż po niej tuż przed Drogą Krzyżową są czytane imiona zmarłych.
  4. W liturgii Kościoła będziemy przeżywać wspomnienia:

27 listopada – (poniedziałek) – św. Franciszka Antoniego Fasaniego, prezbitera.

28 listopada – (wtorek) – św. Jakuba z Marchii, prezbitera.

29 listopada – (środa) – Święto Wszystkich Świętych Zakonu Serafickiego. 193 rocznica wybuchu Powstania Listopadowego.

30 listopada – (czwartek) – Święto św. Andrzeja, Apostoła.

  1. W środę29 listopada rozpocznie się w naszym Sanktuarium nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Nauki i modlitwy nowennowe będzie prowadził o. Rafał w dni powszednie na Mszach o 8.00 i 18.00, zaś w niedzielę i uroczystość na wszystkich mszach. Program wywieszony jest w przedsionku. Nowenna i nauki nowennowe stanowią szczególną okazję, by odprawić osobiste rekolekcje adwentowe. Zapraszamy zatem do udziału w nich.
  2. W I piątek Adoracja Najświętszego Sakramentu z Litanią do Najświętszego Serca Panna Jezusa oraz modlitwą dziękczynną i wynagradzającą po Mszy o 8.00 oraz o 17.00.
  3. W I sobotę – Nabożeństwo fatimskie i Różaniec odmawiany na sposób pompejański po Mszach o 8.00, 12.00 oraz na nabożeństwie o 17.00.
  4. Zapraszamy do udziału we mszach w chórze zakonnym za ołtarzem. Stanowi on osobną kaplicę. Jest tam przekaz ekranowy z kościoła i miejsce zapewne bardziej godziwe niż korytarz tuż przy kuchni, zwłaszcza po ostatnim remoncie.
  5. Wciąż przyjmujemy rezerwacje Mszy św. na rok 2024. Tradycyjnie już prosimy dokładnie zapisać na kartce i przynieść do zakrystii proponowaną przez siebie datę rezerwowanej Mszy, ewentualnie intencję oraz koniecznie kto rezerwuje czyli swoje imię i nazwisko oraz własny nr telefonu.
  6. Na stoliku pod chórem można nabyć prasę katolicką, w sklepiku natomiast ziołowe specyfiki lecznicze.
  7. Czcigodnym naszym Solenizantom i Jubilatom tego tygodnia oraz Dobroczyńcom, Pielgrzymom, Turystom i Gościom naszego Sanktuarium życzymy Bożego błogosławieństwa i opieki Matki Bożej Pani Kazimierskiej.

Bernard Potępa OFM – gwardian klasztoru i kustosz Sanktuarium

XXXIII Niedziela Zwykła – 19 listopada 2023 roku

  1. Cieszymy się dzieląc razem z Wami radość z tego powodu, że wreszcie po 6 miesiącach prezentujemy po konserwacji obraz Ukrzyżowanie, który zasłania cudowny obraz Zwiastowania NMP. Udało się zamontować także nowe urządzenia napędzające silnik wraz z bębnęm, który nawija linkę podnoszącą obraz i zwalnia, kiedy reguluje jego opuszczanie. Dzięki temu został wyrównany czas wędrówki obrazu i trwania muzyki. Przy odsłanianiu i zasłonięciu jest wykonywana muzyka Michała Lorenza, który jak wiemy przeżył nawrócenie. Wyrażamy wdzięczność naszym Dobroczyńcom, którzy hojnie wsparli ofiarami konserwację obrazu. Jego koszt wyniósł 60 tysięcy złotych. 20 tysięcy złotych na ten cel przekazał Wojewódzki Urząd Konserwatorsk. Nadto wyzłocona została rama przy tym obrazie w cenie 20 tysięcy złotych. Dzisiejsza taca jest przeznaczona na prace konserwatorskie i remontowe w naszym klasztorze.
  2. Zapraszamy do naszego Sanktuarium na nabożeństwa za zmarłych zgłoszonych u nas na wypominki listopadowe. W intencji zmarłych o 17.30 przez cały listopad odprawiamy Drogę Krzyżową i następnie sprawujemy Mszę św. na sposób gregoriański. Adoracja jest wtedy o 16.45, gdyż po niej tuż przed Drogą Krzyżową są czytane imiona zmarłych.
  3. W liturgii Kościoła będziemy przeżywać wspomnienia:

20 listopada – (poniedziałek) – św. Rafała Kalinowskiego, prezbitera, karmelitę.

21 listopada – (wtorek) – Ofiarowania Najświętszej Dziewicy Maryi.

22 listopada – (środa) – św. Cecylii, dziewicy i męczennicy, patronki kościelnych chórów, orkiestr, scholii i organistów. Z tej okazji pamiętamy w modlitwie o naszym organiście panu Jerzym.

23 listopada – (czwartek) – bł. Salwatora Lilli, prezbitera i męczennika, patrona misjonarzy w Ziemi Świętej i posłanych „Ad Gentes” pochodzących z naszej prowincji zakonnej Matki Bożej Anielskiej.

24 listopada – (piątek) – świętych męczenników Andrzeja Dung-Lac, prezbitera  i Towarzyszy.

  1. W obecną niedzielę przeżywamy Światowy Dzień Ubogich, natomiast za tydzień będzie Niedziela Chrystusa Króla już jako ostatnia niedziela roku liturgicznego.
  2. Wciąż przyjmujemy rezerwacje Mszy św. na rok 2024. Tradycyjnie już prosimy dokładnie zapisać na kartce i przynieść do zakrystii proponowaną przez siebie datę rezerwowanej Mszy, ewentualnie intencję oraz koniecznie kto rezerwuje czyli swoje imię i nazwisko oraz własny nr telefonu.
  3. Na stoliku pod chórem można nabyć prasę katolicką, w sklepiku natomiast ziołowe specyfiki lecznicze.
  4. Czcigodnym naszym Solenizantom i Jubilatom tego tygodnia oraz Dobroczyńcom, Pielgrzymom, Turystom i Gościom naszego Sanktuarium życzymy Bożego błogosławieństwa i opieki Matki Bożej Pani Kazimierskiej.

Bernard Potępa OFM – gwardian klasztoru i kustosz Sanktuarium

XXXII Niedziela Zwykła – 12 listopada 2023 roku

  1. Zapraszamy do naszego Sanktuarium na nabożeństwa za zmarłych zgłoszonych u nas na wypominki listopadowe. W intencji zmarłych o 17.30 przez cały listopad odprawiamy Drogę Krzyżową i następnie sprawujemy Mszę św. na sposób gregoriański. Adoracja jest wtedy o 16.45, gdyż po niej tuż przed Drogą Krzyżową są czytane imiona zmarłych.
  2. W liturgii Kościoła będziemy przeżywać wspomnienia:

13 listopada – (poniedziałek) – świętych Pierwszych Męczenników Polski Benedykta, Jana, Mateusza, Izaaka i Krystyna.

14 listopada – (wtorek) – świętych męczenników franciszkańskich Mikołaja Tavelicia i Towarzyszy.

15 listopada – (środa) – św. Dydaka z Alkali, zakonnika, patrona braci zakonnych.

16 listopada – (czwartek) – Najświętszej Maryi Panny Ostrobramskiej, Matki Miłosierdzia.

17 listopada – (piątek) – święto św. Elżbiety Węgierskiej, zakonnicy, patronki Franciszkańskiego Zakonu Świeckich.

18 listopada – (sobota) – bł. Karoliny Kózkówny, dziewicy i męczennicy.

  1. W sobotę 18 listopada o godz. 10.00 w naszym Sanktuarium będzie sprawowana Msza św. w intencji ofiar „Krwawej Środy” z udziałem Władz naszego Miasta i Gminy, a po niej apel i modlitwa przy pomniku pod murem klasztornym. Zaś w niedzielę podobna Msza św. będzie o 14.00 w Bochotnicy.
  2. Wciąż przyjmujemy rezerwacje Mszy św. na rok 2024. Tradycyjnie już prosimy dokładnie zapisać na kartce i przynieść do zakrystii proponowaną przez siebie datę rezerwowanej Mszy, ewentualnie intencję oraz koniecznie kto rezerwuje czyli swoje imię i nazwisko oraz własny nr telefonu.
  3. Na stoliku pod chórem można nabyć prasę katolicką, w sklepiku natomiast ziołowe specyfiki lecznicze.
  4. Z toalety zawsze możemy skorzystać w klasztorze prosząc w zakrystii jednego z ojców o otwarcie drzwi wejściowych.
  5. Czcigodnym naszym Solenizantom i Jubilatom tego tygodnia oraz Dobroczyńcom, Pielgrzymom, Turystom i Gościom naszego Sanktuarium życzymy Bożego błogosławieństwa i opieki Matki Bożej Pani Kazimierskiej.

Bernard Potępa OFM – gwardian klasztoru i kustosz Sanktuarium

XXXI Niedziela Zwykła – 5 listopada 2023 roku

  1. Zapraszamy do naszego Sanktuarium na nabożeństwa za zmarłych zgłoszonych u nas na wypominki listopadowe. W intencji zmarłych o 17.30 przez cały listopad odprawiamy Drogę Krzyżową i następnie sprawujemy Mszę św. na sposób gregoriański. Adoracja jest wtedy o 16.45, gdyż po niej tuż przed Drogą Krzyżową są czytane imiona zmarłych.
  2. W liturgii Kościoła będziemy przeżywać wspomnienia:

8 listopada (środa) bł. Jana Dunsa Szkota, prezbitera, franciszkanina, autora formuły dogmatycznej o Niepokalanym Poczęciu NMP.

9 listopada (czwartek) święto Rocznicy poświęcenia Bazyliki Laterańskiej.

10 listopada (piątek) św. Leona Wielkiego, papieża i doktora Kościoła.

11 listopada 2023 r. (sobota) św. Marcina z Tours, biskupa

  1. W dniach 1-8 listopada możemy zyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami dzięki nawiedzeniu cmentarza oraz modlitwie za Zmarłych i ofiarować go za Zmarłych. Pozostały jeszcze cztery dni.
  2. Zapraszamy do udziału w wydarzeniach Święta Niepodległości. W przeddzień 10 listopada w Wikarówce o godz. 16.30 będzie patriotyczne śpiewanie. Natomiast po Mszy wieczornej o 18.00 wyruszy procesja patriotyczna z Fary do naszego Sanktuarium.
  3. W Święto Niepodległości 11 listopada w Farze o 10.30 będzie sprawowana Msza za Ojczyznę. Po Mszy procesja pod pomniki pod klasztorem. Tam apel i modlitwa. Z kolei po Mszy wieczornej o 18.00 w Farze będzie wykonany Koncert Niepodległościowy.
  4. Nadal przyjmujemy na wypominki za zmarłych. W ich intencji jak już było wspomniane przez cały listopad o 17.30 odprawiamy Drogę Krzyżową i Mszę św. Adoracja jest wtedy o 16.45, gdyż przed Drogą Krzyżową są czytane imiona zmarłych. Bardzo prosimy o zgłaszanie już teraz gregorianek za zmarłych na przyszły rok.
  5. Przyjmujemy także rezerwacje Mszy św. na rok 2024. Tradycyjnie już prosimy dokładnie zapisać na kartce i przynieść do zakrystii proponowaną przez siebie datę rezerwowanej Mszy, ewentualnie intencję oraz koniecznie kto rezerwuje czyli swoje imię i nazwisko oraz własny nr telefonu.
  6. Na stoliku pod chórem można nabyć prasę katolicką.
  7. Fara kazimierska przygotowuje wydanie o kapliczkach i figurach na terenie parafii. Warto więc zgłosić w zakrystii tego rodzaju obiekty kultu na swojej posesji.
  8. Czcigodnym naszym Solenizantom i Jubilatom tego tygodnia oraz Dobroczyńcom, Pielgrzymom, Turystom i Gościom naszego Sanktuarium życzymy Bożego błogosławieństwa i opieki Matki Bożej Pani Kazimierskiej.

Bernard Potępa OFM – gwardian klasztoru i kustosz Sanktuarium

XXX Niedziela Zwykła – 29 października 2023 roku

  1. Dziś w Kościele obchodzona jest rocznica poświęcenia kościołów. My znamy rocznicę konsekracji naszego kościoła i dlatego uroczyście obchodziliśmy ją 11 sierpnia.
  2. Msza św. o 8.30 oraz w przyszłą niedzielę o 18.00 będzie sprawowana w intencji OfiarodawcówDobroczyńców naszego klasztoru i sanktuarium.
  3. Zapraszamy na ostatnie nabożeństwa różańcowe do naszego Sanktuarium o 17.30 poprzedzone Adoracją od 17.00. Tuż po nich jest Msza św.
  4. W liturgii Kościoła będziemy przeżywać:

31 października – O 16.00 wyruszy z Fary na cmentarz procesja – Orszak Wszystkich Świętych.

1 listopada – Uroczystość Wszystkich Świętych. Msze w naszym Sanktuarium będą sprawowane jak w niedziele czyli o 7.00, 8.30, 10.00, 11.30 i 18.00. Po Mszy wieczornej procesja do 4 ołtarzy. Msza na cmentarzu będzie o 12.00. Ok. 11.30 po Mszy o 10.30 wyruszy procesja z Fary.

2 listopadaWspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych (Dzień Zaduszny). Msze u nas będą w porządku świątecznym czyli o 7.00, 8.30, 10.00 i 18.00. Także tego dnia po Mszy o godz. 10.00 będzie procesja z Fary na cmentarz.

Tego dnia przypada I czwartek miesiącaPo Mszy o 8.30 nabożeństwo eucharystyczne z modlitwą o powołania. Wieczorem po Mszy o 18.00 adoracja Najświętszego Sakramentu i modlitwa w intencji kapłanów o wytrwanie w powołaniu i świętość ich kapłańskiego życia, o odnalezienie się tych kapłanów, którzy przeżywają kryzys powołania i kapłaństwa oraz o nowe powołania kapłańskie, zakonne i misyjne.

3 listopadaWspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych Zakonu Serafickiego.

Jest to zarazem I piątek miesiąca. Po Mszy o 8.00 nabożeństwo eucharystyczne wynagradzające Najświętszemu Sercu Pana Jezusa za grzechy.

4 listopada – wspomnienie św. Karola Boromeusza, biskupa.

Jest to I sobota miesiąca – a zatem całodzienna Adoracja Najświętszego Sakramentu i nabożeństwo fatimskie w naszym Sanktuarium. Po Mszach o 8.00 i 12.00 oraz o 17.15 będzie modlitwa różańcowa poprzedzona 15-minutowym rozważaniem wybranej tajemnicy.

  1. W dniach 1-8 listopada możemy zyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami dzięki nawiedzeniu cmentarza oraz modlitwie za Zmarłych i ofiarować go za Zmarłych.
  2. Przyjmujemy na wypominki za zmarłych. W ich intencji o 17.30 przez cały listopad odprawiamy Drogę Krzyżową i następnie sprawujemy Mszę św. Adoracja będzie wtedy o 16.45, gdyż tuż przed Drogą Krzyżową są czytane imiona zmarłych. Bardzo prosimy o zgłaszanie już teraz gregorianek za zmarłych na przyszły rok.
  3. Przyjmujemy także rezerwacje Mszy św. na rok 2024. Tradycyjnie już prosimy dokładnie zapisać na kartce i przynieść do zakrystii proponowaną przez siebie datę rezerwowanej Mszy, ewentualnie intencję oraz koniecznie kto rezerwuje czyli swoje imię i nazwisko oraz własny nr telefonu.
  4. Na stoliku pod chórem można nabyć prasę katolicką, zaś w sklepiku ziołowe specyfiki lecznicze.
  5. Fara kazimierska przygotowuje do wydanie o kapliczkach i figurach na terenie parafii. Warto więc zgłosić w zakrystii tego rodzaju obiekty kultu na swojej posesji.
  6. Czcigodnym Solenizantom i Jubilatom tego tygodnia oraz Dobroczyńcom, Pielgrzymom, Turystom i Gościom naszego Sanktuarium życzymy Bożego błogosławieństwa i opieki Matki Bożej Pani Kazimierskiej.

Bernard Potępa OFM – gwardian klasztoru i kustosz Sanktuarium

XIX Niedziela Zwykła – 22 października 2023 roku

  1. Dziś przypada 45 rocznica rozpoczęcia pontyfikatu Jana Pawła II. A także jest jego wspomnienie jako świętego, ale niedziela jest wyżej w liturgii od wspomnień, świąt i uroczystości świętych. Polecamy jego wstawiennictwu naszą Ojczyznę.
  2. Także dziś jest liczenie wiernych w całej Polsce. W czasie zbierania tacy jeden z ojców będzie wręczał obrazki św. Józefa z naszego ołtarza. Proszę je przyjąć. Ilość rozdanych obrazków będzie liczbą Uczestników w niedzielnej Eucharystii.
  3. Również dziś o 18.00 będzie sprawowana Msza św. w intencji OfiarodawcówDobroczyńców naszego klasztoru i sanktuarium.
  4. Zapraszamy na nabożeństwa różańcowe do naszego Sanktuarium o 17.30 poprzedzone Adoracją od 17.00. Tuż po nich jest Msza św.
  5. W liturgii Kościoła będziemy przeżywać:

23 października – (poniedziałek) – wspomnienie św. Jana Kapistrana, prezbitera, franciszkanina.

24 października – (wtorek) – wspomnienie św. Józefa Bilczewskiego, biskupa (z dnia wczorajszego).

27 października – (piątek) – 27 rocznicę Dnia Modlitw w Duchu Asyżu.

28 października – (sobota) – święto Świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza.

  1. Przyjmujemy na wypominki za zmarłych. W ich intencji w listopadzie odprawiamy o 17.30 Drogę Krzyżową i następnie sprawujemy Mszę św. Adoracja będzie wtedy o 16.45, gdyż tuż przed Drogą Krzyżową są czytane imiona zmarłych. Prosimy o zgłaszanie już teraz gregorianek za zmarłych na przyszły rok.
  2. Przyjmujemy także rezerwacje Mszy św. na rok 2024. Tradycyjnie już prosimy bardzo dokładnie zapisać na kartce i przynieść do zakrystii proponowaną przez siebie datę rezerwowanej Mszy, ewentualnie intencję oraz koniecznie kto rezerwuje czyli swoje imię i nazwisko oraz własny nr telefonu.
  3. Fara kazimierska przygotowuje do wydanie o kapliczkach i figurach na terenie parafii. Warto więc zgłosić w zakrystii tego rodzaju obiekty kultu na swojej posesji.
  4. Na stoliku pod chórem można nabyć prasę katolicką, zaś w sklepiku ziołowe specyfiki lecznicze.
  5. Czcigodnym Solenizantom i Jubilatom tego tygodnia oraz Dobroczyńcom, Pielgrzymom, Turystom i Gościom naszego Sanktuarium życzymy Bożego błogosławieństwa i opieki Matki Bożej Pani Kazimierskiej.

Bernard Potępa OFM – gwardian klasztoru i kustosz Sanktuarium

XXVIII Niedziela Zwykła – 15 października 2023 roku

  1. Dziękujemy za wszelkie ofiary złożone na tacę w poprzednią niedzielę oraz te składane indywidualnie. Bóg zapłać. W ostatnim czasie powrócił z konserwacji obraz Ukrzyżowanie i po ozłoceniu ramy zewnętrzne z ołtarza głównego. Niestety mechanizm podnoszący i opuszczający obraz już się zużył i dlatego czynimy przygotowanie do zamontowania i uruchomienia nowego. W intencji OfiarodawcówDobroczyńców będzie sprawowana Msza św. w czwartek o godz. 8.00.
  2. Zapraszamy na nabożeństwa różańcowe do naszego Sanktuarium o 17.30 poprzedzone Adoracją od 17.00. Tuż po nich jest Msza św.
  3. W liturgii Kościoła będziemy przeżywać wspomnienia:

16 października – (poniedziałek) – Jadwigi Śląskiej, księżnej.

17 października – (wtorek) – św. Ignacego z Antiochii, biskupa i męczennika.

18 października – (środa) – święto św. Łukasza Ewangelisty. Święto patronalne Służby Zdrowia.

19 października – (czwartek) – św. Piotra z Alkantary, prezbitera, współpatrona naszej prowincji i tego kościoła. Mamy w Sanktuarium ołtarz z jego obrazem.

20 października – (piątek) – św. Jana Kantego, prezbitera

21 października – (sobota) – bł. Jakuba Strzemię, biskupa.

  1. W przyszłą niedzielę rozpoczynamy XXIII Tydzień Papieski pod hasłem: “Cywilizacja Życia”. Po Mszy św. mamy okazję złożyć Ofiary do puszek na Dzieło Nowego Tysiąclecia. Prosimy o pomoc osoby uczestniczące w Eucharystii.
  2. Przyjmujemy na wypominki za zmarłych. W ich intencji w listopadzie odprawiamy o 17.30 Drogę Krzyżową i następnie sprawujemy Mszę św. Adoracja będzie wtedy o 16.45, gdyż tuż przed Drogą Krzyżową są czytane imiona zmarłych.
  3. Od następnej niedzieli przyjmujemy rezerwacje Mszy św. na rok 2024. Tradycyjnie już prosimy bardzo dokładnie zapisać na kartce i przynieść do zakrystii proponowaną przez siebie datę rezerwowanej Mszy, ewentualnie intencję oraz koniecznie kto rezerwuje czyli swoje imię i nazwisko oraz własny nr telefonu.
  4. Fara kazimierska przygotowuje do wydania opracowanie o kapliczkach i figurach na terenie parafii. Dlatego zwraca się z prośbą o zgłaszanie małych obiektów kultu z informacją na ich temat. Informacja w zakrystii kościoła farnego.
  5. Na stoliku pod chórem można nabyć prasę katolicką.
  6. Czcigodnym Solenizantom i Jubilatom tego tygodnia oraz Pielgrzymom, Turystom i Gościom naszego Sanktuarium życzymy Bożego błogosławieństwa i opieki Matki Bożej Pani Kazimierskiej.

Bernard Potępa OFM – gwardian klasztoru i kustosz Sanktuarium

XXVII Niedziela Zwykła – 8 października 2023 roku

  1. Dzisiejsza taca przeznaczona jest na prace konserwatorskie i remontowe w naszym Sanktuarium. Za wszelkie ofiary złożone dziś na tacę oraz te składane indywidualne – wyrażamy podziękowanie – Bóg zapłać. W intencji OfiarodawcówDobroczyńców będzie sprawowana Msza św. we wtorek o godz. 18.00.
  2. Zapraszamy na nabożeństwa różańcowe do naszego Sanktuarium o 17.30 poprzedzone Adoracją od 17.00. Tuż po nich jest Msza św.
  3. W liturgii Kościoła będziemy przeżywać:

Dziś w Wierzchoniowie o 13.00Odpust ku czci NMP Różańcowej.

9 października – (poniedziałek) – Katecheza o Eucharystii w Wikarówce o godz. 19.00.

11 października – (środa) – wspomnienie św. Jana XXIII, papieża.

13 października – (piątek) – wspomnienie bł. Honorata Koźmińskiego, prezbitera, założyciela zgromadzeń zakonnych w czasach niewoli. Zarazem ostatnie w tym roku nabożeństwo fatimskie z procesją tuż po Mszy św. wieczornej o 18.00.

14 października – (sobota) – wspomnienie św. Małgorzaty Marii Alacoque, dziewicy, mistyczki, która przekazała objawienia Najświętszego Serca Pana Jezusa.

  1. W sobotę– przypadnie 250. rocznica powstania Komisji Edukacji Narodowej. Jest to zarazem Dzień Nauczyciela. Będziemy się modlić za nauczycieli, zwłaszcza na Różańcu.
  2. Także w sobotę na plebani będzie spotkanie młodzieży, która przygotowuje się do bierzmowania o 16.00 i młodzieży, która była już u bierzmowania o godz. 19.00.
  3. W przyszłą niedzielę rozpoczynamy XXIII Tydzień Papieski pod hasłem: “Cywilizacja Życia”. Ofiary do puszek na Dzieło Nowego Tysiąclecia.
  4. Fara kazimierska przygotowuje do wydania opracowanie o kapliczkach i figurach na terenie parafii. Dlatego zwraca się z prośbą o zgłaszanie małych obiektów kultu z informacją na ich temat. Informacja w zakrystii kościoła farnego.
  5. Na stoliku pod chórem można nabyć prasę katolicką. Natomiast w krużgankach ziołowe specyfiki lecznicze.
  6. Czcigodnym Solenizantom i Jubilatom tego tygodnia oraz Pielgrzymom, Turystom i Gościom naszego Sanktuarium życzymy Bożego błogosławieństwa i opieki Matki Bożej Pani Kazimierskiej.

Bernard Potępa OFM – gwardian klasztoru i kustosz Sanktuarium

 XXVI Niedziela Zwykła – 1 października 2023 roku

  1. Od tej niedzieli przeżywamy trzydniowe przygotowanie czyli triduum przed uroczystością św. Franciszka z Asyżu naszego Patriarchy. Kazania z modlitwami będą dziś w niedzielę na wszystkich Mszach, natomiast w poniedziałek i wtorek na Mszach o godz. 8.00 i 18.00. Triduum prowadzi o. Rafał.
  2. Także dziś rozpoczynamy z całym Kościołem modlitwę różańcową w miesiącu poświęconym Królowej Różańca, który zawiera rozważanie tajemnic z życia Jezusa Chrystusa, Syna Bożego i Jego Najświętszej Matki Maryi. Zapraszamy na nabożeństwa do nas do Sanktuarium o 17.30 poprzedzone Adoracją o 17.00. Tuż po nich jest Msza św.
  3. W liturgii Kościoła będziemy przeżywać wspomnienia:

2 października – (poniedziałek) – Świętych Aniołów Stróżów.

4 października – (środa) – uroczystość świętego Ojca Franciszka z Asyżu, diakona, założyciela i Patriarchy trzech zakonów. Msze św. o godz. 7.00, 8.30, 10.00 i 18.00. Kazania odpustowe będzie głosił ks. Grzegorz Trąbka, kustosz nowego Sanktuarium św. Jana Pawła II w Lublinie. Po Mszy wieczornej zapraszamy na Transitus wzruszające nabożeństwo błogosławionej śmierci św. Franciszka. Zarazem przeżywamy wtedy imieniny naszego współbrata o. Franciszka. Pamiętajmy w modlitwie w jego intencjach

5 października – (czwartek) – św. Siostry Faustyny Kowalskiej, apostołki Bożego Miłosierdzia.

6 października – (piątek) – św. Brunona, prezbitera, kartuza.

7 października – (sobota) – Najświętszej Maryi Panny Różańcowej.

W przyszłą niedzielę w Wierzchoniowie o 13.00Odpust ku czci NMP Różańcowej.

  1. W tym tygodniu przypadną zarazem dni odnowy wewnętrznej:

I czwartek miesiącaPo Mszy o 8.00 i o godz. o 17.00 na adoracji nabożeństwo eucharystyczne z modlitwą o powołania. Wieczorem po Mszy o 18.00 adoracja Najświętszego Sakramentu i modlitwa w intencji kapłanów o wytrwanie w powołaniu i świętość ich kapłańskiego życia, o odnalezienie się tych kapłanów, którzy przeżywają kryzys powołania i kapłaństwa oraz o nowe powołania kapłańskie, zakonne i misyjne.

I piątek miesiąca – Podobnie po Mszy o 8.00 oraz w ramach adoracji o 17.00 nabożeństwo eucharystyczne wynagradzające Najświętszemu Sercu Pana Jezusa.

I sobota miesiąca – Jak zawsze zapraszamy choć na chwilę w czasie całodziennej Adoracji Najświętszego Sakramentu i nabożeństwo fatimskie. Po Mszach o 8.00 i 12.00 oraz o 17.00 będzie modlitwa różańcowa (jedna cząstka) poprzedzona 15-minutowym rozważaniem wybranej tajemnicy.

  1. Fara kazimierska przygotowuje do wydania opracowanie o kapliczkach i figurach na terenie parafii. Dlatego zwraca się z prośbą o zgłaszanie małych obiektów kultu z informacją na ich temat. Szczegółową instrukcję otrzymamy w zakrystii farnej.
  2. Na stoliku pod chórem można nabyć prasę katolicką. Natomiast w krużgankach ziołowe specyfiki lecznicze.
  3. Czcigodnym Solenizantom i Jubilatom tego tygodnia oraz Pielgrzymom, Turystom i Gościom naszego Sanktuarium życzymy Bożego błogosławieństwa i opieki Matki Bożej Pani Kazimierskiej.

Bernard Potępa OFM – gwardian klasztoru i kustosz Sanktuarium

XXV Niedziela Zwykła – 24 września 2023 roku

  1. Dziękujemy za ofiary złożone na tacę w poprzednią niedzielę. Będą przeznaczone na prace konserwatorskie związane z pozłoceniem ram znajdujących się przy obrazie Ukrzyżowanie, który zasłania Obraz Zwiastowania.
  2. Organizatorzy zapraszają dziś do udziału w Święcie Jesieni.
  3. A my wciąż zapraszamy na codzienną Adorację Najświętszego Sakramentu o godz. 17.00, Różaniec o 17.30 i Mszę św. o 18.00.
  4. W liturgii Kościoła będziemy przeżywać wspomnienia:

25 września – (poniedziałek) – bł. Władysława z Gielniowa, prezbitera.

27 września – (środa) – św. Wincentego a Paulo, prezbitera.

28 września – (czwartek) – św. Wacława, męczennika.

29 września – (piątek) – święto świętych Archaniołów Michała, Gabriela i Rafała. Imieniny naszego o. Rafała. Pamiętajmy o nim w naszych modlitwach.

30 września – (sobota) – św. Hieronima, prezbitera i doktora Kościoła.

  1. W przyszłą niedzielę – 1 październikarozpoczynają się nabożeństwa różańcowe, którymi przez cały miesiąc czcimy Najświętszą Dziewicę Maryję. Zapraszamy na te nabożeństwa, tak jak przez cały rok o godz. 17.30.
  2. Od przyszłej niedzieli będziemy przeżywać trzydniowe przygotowanie czyli triduum przed uroczystością św. Franciszka z Asyżu naszego Patriarchy. Kazania z modlitwami będą w niedzielę na wszystkich Mszach, natomiast w następny poniedziałek i wtorek na Mszach o godz. 8.00 i 18.00.
  3. Jedynie jeszcze w tym tygodniu w kościele św. Anny możemy zobaczyć wystawę „Oblicza śmierci”.
  4. Fara kazimierska przygotowuje do wydania opracowanie o kapliczkach i figurach na terenie parafii. Dlatego zwraca się z prośbą o zgłaszanie małych obiektów kultu z informacją na ich temat. Szczegóły w zakrystii farnej.
  5. Na stoliku pod chórem można nabyć prasę katolicką. Natomiast w krużgankach ziołowe specyfiki lecznicze.
  6. Spotkanie informacyjne dla Pielgrzymów udających się z o. Bernardem na Cypr będzie we wtorek po wieczornej Mszy.
  7. Czcigodnym Solenizantom i Jubilatom tego tygodnia oraz Pielgrzymom, Turystom i Gościom naszego Sanktuarium życzymy Bożego błogosławieństwa i opieki Matki Bożej Pani Kazimierskiej.

Bernard Potępa OFM – gwardian klasztoru i kustosz Sanktuarium

XXIV Niedziela Zwykła – 17 września 2023 roku

  1. Ofiary składane dziś na tacę są przeznaczone na prace konserwatorskie w naszym Sanktuarium. Do pracowni konserwatorskiej ponownie przekazano do pozłocenia ramy, znajdujące się przy obrazie Ukrzyżowanie, który zasłania Obraz Zwiastowania. Koszt złocenia ram wyniesie nieco ponad 20 tys. zł.
  2. Dziś po Mszy św. o godz. 18.00 wystąpi w naszym kościele z interesującym koncertem zespół „Za Siódmą Górą”, który czerpie inspiracje m. in. ze śpiewu gregoriańskiego i muzyki chrześcijańskiej. Dzisiejszy koncert podkreśli święto Stygmatyzacji św. Franciszka. Informacje o ich trasie koncertowej są na plakatach.
  3. 3. Zapraszamy na codzienną Adorację Najświętszego Sakramentu o 17.00, Różaniec 17.30 i Mszę św. o 18.00.
  4. W liturgii Kościoła przeżywamy:

Dziś święto Stygmatów św. Franciszka z Asyżu. Dlatego też wieczorny koncert.

18 września – (poniedziałek) – święto św. Stanisława Kostki, patrona dzieci i młodzieży. Msza św. dla młodzieży i dzieci ze wszystkich szkół o 16.00 w Farze.

19 września – (wtorek) – wspomnienie św. Józefa z Kupertynu, prezbitera.

20 września – (środa) – wspomnienie świętych męczenników Andrzeja Kim Taegon, prezbitera i Towarzyszy.

21 września – (czwartek) – święto św. Mateusza, Apostoła i Ewangelisty.

23 września – (sobota) – wspomnienie św. Ojca Pio z Pietrelciny, prezbitera.

  1. Pod chórem można nabyć prasę katolicką.
  2. O. Bernard organizuje w październiku pielgrzymkę na Cypr. Szczegółowe informacje są wywieszone w przedsionku kościoła i na naszej stronie. To już naprawdę ostatni moment by się jeszcze zapisać na pielgrzymkę. Spotkanie informacyjne dla pielgrzymów będzie w następny wtorek po wieczornej Mszy.
  3. Parafia farna organizuje w dniach 23 i 24 września pielgrzymkę na Jasną Górę. dla mężczyzn jako Modlitewne Oblężenie Jasnej Góry i dla małżonków z odnowieniem przyrzeczeń. Wyjazd w sobotę o godz. 6.00 z dworca PKS.
  4. Parafia kazimierska prosi rodziców o zapisywanie w kancelarii dzieci klas III do I Komunii Świętej i młodzież z klasy VII do Sakramentu Bierzmowania.
  5. W rocznicę zbrodniczego napadu Rosji sowieckiej na Polskę w 1939 r. pamiętajmy szczególnie o modlitwie w intencji pokoju dla naszej Ojczyny.
  6. Czcigodnym Solenizantom i Jubilatom tego tygodnia oraz Pielgrzymom, Turystom i Gościom naszego Sanktuarium życzymy Bożego błogosławieństwa i opieki Matki Bożej Pani Kazimierskiej.

Bernard Potępa OFM – gwardian klasztoru i kustosz Sanktuarium

XXIII Niedziela Zwykła – 10 września 2023 roku

  1. Zapraszamy na codzienną Adorację Najświętszego Sakramentu o 17.00, Różaniec 17.30 i Mszę św. o 18.00.
  2. W liturgii Kościoła będziemy przeżywać wspomnienia:

12 września – (we wtorek) – Najświętszego Imienia Maryi. Przypada wtedy 340 rocznica Wiktorii Wiedeńskiej – zwycięstwa wojsk chrześcijańskich pod dowództwem króla Jana III Sobieskiego nad potężną armią muzułmańską.

13 września – (w środę) – św. Jana Chryzostoma, biskupa i doktora Kościoła.

14 września – (w czwartek) – Święto Podwyższenia Krzyża Świętego. Msze święte w naszym Sanktuarium o 7.00, 8.30, 10.00 i 18.00.

15 września – (w piątek) – Najświętszej Maryi Panny Bolesnej.

16 września – (w sobotę) – świętych męczenników Korneliusza, papieża i Cypriana, biskupa.

  1. W niedzielę 17 września po Mszy św. o godz. 18.00 wystąpi w naszym kościele z bardzo interesującym koncertem zespół Za Siódmą Górą, który czerpie inspiracje m. in. ze śpiewu gregoriańskiego i muzyki chrześcijańskiej. Ich trasa koncertowa będzie wiodła przez zamek w Janowcu w sobotę o 18.30 i wiatrak w Mięćmierzu w poniedziałek      także o 18.30. Informacje o ich pełnej trasie koncertowej znajdziemy na plakatach.
  2. Pod chórem można nabyć prasę katolicką.
  3. O. Bernard organizuje w październiku pielgrzymkę na Cypr. Szczegółowe informacje są wywieszone w przedsionku kościoła i na naszej stronie. To już ostatni moment by się jeszcze zapisać na pielgrzymkę.
  4. Parafia farna organizuje w dniach 23 i 24 września pielgrzymkę na Jasną Górę. Zachęcamy do udziału w niej małżeństwa, rodziny i mężczyzn. Będzie to Modlitewne Oblężenie Jasnej Góry przez Mężczyzn oraz Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin z odnowieniem przyrzeczeń małżeńskich. Informacje i zapisy w zakrystii fary.
  5. Czcigodnym Solenizantom i Jubilatom tego tygodnia oraz Pielgrzymom, Turystom i Gościom naszego Sanktuarium życzymy Bożego błogosławieństwa i opieki Matki Bożej Pani Kazimierskiej.

Bernard Potępa OFM – gwardian klasztoru i kustosz Sanktuarium

XXII Niedziela Zwykła – 3 września 2023 roku

  1. Od 1 września nastąpiła w naszym Sanktuarium istotna zmiana czasowa. Otóż Adoracja wieczorna Najświętszego Sakramentu rozpoczyna się o godz. 17.00, następnie o 17.30 – Różaniec i o 18.00 – Msza św. Zatem już w zmienionych porach czasowych także zapraszamy w porze wieczornej na codzienną Adorację Najświętszego Sakramentu, na Różaniec i Mszę św.
  2. W liturgii Kościoła będziemy przeżywać:

4 września – we wtorek – wspomnienie Najświętszej Maryi Panny – Matki Pocieszenia

7 wrześniaI czwartek miesiąca – Po Mszy o 8.00 i o godz. o 17.00 nabożeństwo eucharystyczne z modlitwą o powołania. Wieczorem po Mszy o 18.00 adoracja Najświętszego Sakramentu i modlitwa w intencji kapłanów o wytrwanie w powołaniu i świętość ich kapłańskiego życia, o odnalezienie się tych kapłanów, którzy przeżywają kryzys powołania i kapłaństwa oraz o nowe powołania kapłańskie, zakonne i misyjne.

8 września – w piątek – święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny Matki Bożej Siewnej. Msze święte w naszym Sanktuarium będą sprawowane o 7.00, 8.30, 10.00 i 18.00. Na każdej Mszy będzie poświęcenie ziarna siewnego.

  1. O. Bernard organizuje w październiku pielgrzymkę na Cypr. Szczegółowe informacje są wywieszone w przedsionku kościoła i na naszej stronie. To już ostatni moment by się jeszcze zapisać na pielgrzymkę.
  2. Pod chórem można nabyć prasę katolicką.
  3. W poniedziałek o 18.30 w Wikarówce będzie spotkanie Rycerzy św. Jana Pawła II. Zaproszeni są na spotkanie mężczyźni.
  4. Parafia farna prosi by wraz z rozpoczęciem nowego roku szkolnego rodzice zapisywali w kancelarii dzieci klas III do I Komunii św. oraz młodzież z klas VII do sakramentu bierzmowania na przygotowanie dwuletnie. Zapisu dokonują oboje rodzice.
  5. Wyjazd z parafii kazimierskiej na beatyfikację Rodziny Ulmów 10 września o 4.00 z parkingu przy kościele św. Anny. Koszt 120 zł. Swój udział należy potwierdzić wpłatą.
  6. W niedzielę 17 września po Mszy św. o godz. 18.00 wystąpi w naszym kościele z bardzo interesującym koncertem zespół Za Siódmą Górą, który czerpie inspiracje m. in. ze śpiewu gregoriańskiego i muzyki chrześcijańskiej. Ich trasa koncertowa będzie wiodła przez zamek w Janowcu w sobotę o 18.30 i wiatrak w Mięćmierzu w poniedziałek o 18.30. Informacje o ich trasie koncertowej będą już niebawem na plakatach.
  7. Również parafia farna organizuje w dniach 23 i 24 września pielgrzymkę na Jasną Górę. Zachęcamy do udziału w niej małżeństwa, rodziny i mężczyzn. Będzie to Modlitewne Oblężenie Jasnej Góry przez Mężczyzn oraz Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin z odnowieniem przyrzeczeń małżeńskich. Informacje i zapisy w zakrystii fary.
  8. Czcigodnym Solenizantom i Jubilatom tego tygodnia oraz Pielgrzymom, Turystom i Gościom naszego Sanktuarium życzymy Bożego błogosławieństwa i opieki Matki Bożej Pani Kazimierskiej.

Bernard Potępa OFM – gwardian klasztoru i kustosz Sanktuarium

XXI Niedziela Zwykła – 27 sierpnia 2023 roku

  1. Dziś o 12.00 sprawujemy w naszym Sanktuarium Msza św. dziękczynna za 400 lat istnienia Prowincji Matki Bożej Anielskiej do której należy klasztor kazimierski, 800 lat od zatwierdzenia Reguły św. Franciszka z Asyżu i koronację obrazu Zwiastowania NMP w jej 37 rocznicę. Mszy świętej dziękczynnej będzie przewodniczył i wygłosił kazanie oraz dokona poświęcenia kościoła po odmalowaniu wraz z odnowionymi ołtarzami św. Józefa z Dzieciątkiem i św. Piotra Alkantary, który jest współpatronem Prowincji i kazimierskiego klasztoru, ks. arcybiskup Stanisław Budzikmetropolita lubelski. Od 11.00 będzie Adoracja Najświętszego Sakramentu. Od 11.30 będą śpiewane Godzinki.
  2. Wciąż zapraszamy na codzienną Adorację Najświętszego Sakramentu do naszego Sanktuarium Zwiastowania NMP o godz. 18., a po niej o 18.30 na Różaniec i Mszę św. Od 1 września nastąpi istotna zmiana czasowa. Otóż adoracja będzie się rozpoczynać o godz. 17.00, o 17.30 będzie Różaniec i o 18.00 – Msza św.
  3. W liturgii Kościoła będziemy przeżywać wspomnienia:

w poniedziałek św. Augustyna, biskupa i doktora Kościoła.

we wtorek Męczeństwo św. Jana Chrzciciela.

I piątek miesiąca Po Mszy o 8.00 oraz o godz. o 17.00 nabożeństwo eucharystyczne wynagradzające Najświętszemu Sercu Pana Jezusa za grzechy.

I sobota miesiąca – Jak zawsze zapraszamy choć na chwilę w czasie całodziennej Adoracji Najświętszego Sakramentu i nabożeństwo fatimskie. Po Mszach o 8.00 i 12.00 oraz o 18.00 będzie modlitwa różańcowa (jedna cząstka) poprzedzona 15-minutowym rozważaniem wybranej tajemnicy.

  1. W sobotę i niedzielę doroczny odpust w Wąwolnicy. W sobotę Apel o 21.00 i Msza w Kęble o 22.00, w niedziele Suma pontyfikalna o 12.00. W niedzielę o godz. 7:00 wyruszy piesza pielgrzymka do Wąwolnicy, trasą przez Bochotnicę. Zachęcamy do udziału. Pozostałe informacje o odpuście znajdziemy w gablocie w przedsionku kościoła.
  2. Przybył do nas z Brzezin br. Bruno Świerczyński. Serdecznie go witamy i życzymy by się wśród nas zaaklimatyzował. Pozostają w Kazimierzu kapłani o. Bernard, o. Franciszek i o. Rafał. Na uroczystości jest jeszcze br. Ryszard, którego pożegnaliśmy tydzień temu.
  3. O. Bernard organizuje w październiku pielgrzymkę na Cypr. Szczegółowe informacje są wywieszone w przedsionku kościoła i na naszej stronie.
  4. Pod chórem można nabyć prasę katolicką. W sklepiku zioła i nalewki lecznicze.
  5. Parafia farna prosi by wraz z rozpoczęciem nowego roku szkolnego rodzice zapisywali w kancelarii dzieci klas III do I Komunii św. oraz młodzież z klas VII do sakramentu bierzmowania na przygotowanie dwuletnie. Zapisu dokonują oboje rodzice.
  6. Wyjazd z Parafii kazimierskiej na beatyfikację Rodziny Ulmów – 10 września o godz. 4.00 z parkingu przy kościele św. Anny. Koszt 120 zł. Można go już potwierdzać wpłatami.
  7. Czcigodnym Solenizantom i Jubilatom tego tygodnia oraz Pielgrzymom, Turystom i Gościom naszego Sanktuarium życzymy Bożego błogosławieństwa i opieki Matki Bożej Pani Kazimierskiej.

Bernard Potępa OFM – gwardian klasztoru i kustosz Sanktuarium

XX Niedziela Zwykła – 20 sierpnia 2023 roku

  1. Jeszcze raz powtarzamy, że w niedzielę 27 sierpnia wyjątkowo o 12.00 będzie sprawowana w naszym Sanktuarium Msza św. dziękczynna za 400 lat istnienia Prowincji Matki Bożej Anielskiej do której należy klasztor kazimierski, 800 lat od zatwierdzenia Reguły św. Franciszka z Asyżu i koronację obrazu Zwiastowania NMP w jej rocznicę. Mszy św. dziękczynnej będzie przewodniczył i wygłosił kazanie oraz dokona poświęcenia kościoła po odmalowaniu wraz z odnowionymi ołtarzami św. Józefa z Dzieciątkiem i św. Piotra Alkantary, który jest współpatronem Prowincji i kazimierskiego klasztoru, ks. arcybiskup Stanisław Budzikmetropolita lubelski. Od 11.30 będą śpiewane Godzinki. Zapraszamy na tę uroczystość wszystkich Przyjaciół, Sympatyków i Dobroczyńców naszego klasztoru, a Wy zaproście swoich bliskich Krewnych i Znajomych.
  2. Dziękujemy za ofiary na tacę remontową. Już powoli dobiegają końca prace związane z malowaniem kościoła. Jeszcze jest do ukończenia kaplica Miłosierdzia po założeniu okien. W tym tygodniu powróci z konserwacji obraz Ukrzyżowanie z ołtarza głównego, który zasłania Cudowny Wizerunek Zwiastowania wraz ze złoconymi ramami.
  3. Wciąż zapraszamy na codzienną Adorację Najświętszego Sakramentu do naszego Sanktuarium Zwiastowania NMP o godz. 18., a po niej o 18.30 na Różaniec i Mszę.
  4. W liturgii Kościoła przeżywamy wspomnienia:

dziś św. Bernarda, opata i doktora Kościoła, ale niedziela jako Zmartwychwstanie Chrystusa jest wyżej w hierarchii liturgii. Gwardian w dniu imienin prosi o modlitwę.

w poniedziałek św. Piusa X, papieża, współpatrona naszej franciszkańskiej prowincji zakonnej pw. Matki Bożej Anielskiej.

we wtorek Najświętszej Maryi Panny Królowej.

w środę św. Róży z Limy. O godz. 18. Msza na cmentarzu w wigilię odpustu w parafii.

w czwartek święto św. Bartłomieja Apostoła odpust w Farze. Msze o 9., 12. i 18.

w piątek św. Ludwika IX, króla, patrona Franciszkańskiego Zakonu Świeckich.

w sobotę uroczystość NMP Częstochowskiej. Msze o 7., 8.30., 10. i 19.

  1. Fara zaprasza w sobotę przez całe popołudnie od 12. do 19. na ostatnie koncerty Festiwalu Organowego w tym roku, zaś codziennie o 13.30 na prezentacje organowe.
  2. Decyzją naszych władz zakonnych Br. Ryszard Łukasik został przeniesiony do Franciszkańskiego Liceum w Wieliczce, gdzie już wspomagał pracę wychowawców kolejno za dyrektorowania tutejszego Gwardiana i obecnego Prowincjała. Widocznie Prowincjał po swoim odejściu ze szkoły uznał że br. Ryszard będzie dobrym wzmocnieniem kadry wychowawczej i zadba o szkołę. Dziękujemy mu za jego ofiarną pracę w kazimierskim klasztorze, za dbanie o kościół, zakrystię, otoczenie klasztoru i ogród przez ostatnie 5 lat. Wobec nowych zadań i wyzwań Życzymy mu Bożego błogosławieństwa, potrzebnych łask i zdrowia oraz nowych sił i pomysłów. Niech Matka Boża Pani Kazimierska go wspiera. Do nas przyjdzie z Brzezin br. Bruno Świerczyński. Translokaty nastąpią już niebawem.
  3. O. Bernard organizuje w październiku pielgrzymkę na Cypr. Szczegółowe informacje są wywieszone w przedsionku kościoła i na naszej stronie.
  4. Pod chórem można nabyć prasę katolicką. W sklepiku zioła i nalewki lecznicze.
  5. Czcigodnym Solenizantom i Jubilatom, Pielgrzymom, Turystom i Gościom naszego Sanktuarium życzymy Bożego błogosławieństwa i opieki Matki Bożej Pani Kazimierskiej.

Bernard Potępa OFM – gwardian klasztoru i kustosz Sanktuarium

Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Dziewicy Maryi – 15 sierpnia 2023 roku 

  1. W niedzielę 27 sierpnia wyjątkowo o godz. 12.00 będzie w naszym Sanktuarium Msza św. dziękczynna za 400 lat istnienia Prowincji Matki Bożej Anielskiej do której należy klasztor kazimierski, 800 lat od zatwierdzenia Reguły Zakonu św. Franciszka z Asyżu i koronację obrazu Zwiastowania NMP w jej rocznicę. Mszy św. dziękczynnej – Sumie uroczystej będzie przewodniczył i wygłosił kazanie oraz dokona poświęcenia kościoła po odmalowaniu wraz z odnowionymi ołtarzami św. Józefa z Dzieciątkiem i św. Piotra Alkantary, który jest współpatronem Prowincji i kazimierskiego klasztoru, ks. arcybiskup Stanisław Budzik – metropolita lubelski. Wtedy od 11.30 będą śpiewane godzinki. Zapraszamy na tę uroczystość wszystkich Przyjaciół, Sympatyków i Dobroczyńców naszego klasztoru, a dziś prosimy o zabranie z zakrystii lub sprzed kościoła i powieszenie w swoich parafiach plakatu z informacją o tym wydarzeniu.
  2. Dziś przeżywamy uroczystość Wniebowzięcia NMP. U nas program mszy jest niedzielny, czyli o 7.00, 8.30, 10.00, 11.30 i 19.00. Po każdej mszy będzie poświęcenie wianków, wiązanek i bukietów ze świeżych kwiatów, zbóż, ziół, owoców i warzyw. Przypada dziś rocznica „Cudu nad Wisłą”, czyli ocalenia Polski przed najazdem bolszewickich hord Rosji sowieckiej, które niosły śmierć i zniszczenie oraz ideologię bez Boga. O 10.30 w farze będzie sprawowana Msza za Ojczyznę, a następnie przy naszym murze i drodze do klasztoru pod pomnikiem upamiętniającym to wydarzenie z 1920 r. będzie miało miejsce spotkanie patriotyczne i modlitwa.
  3. Także dziś o. Rafał przeżywa niecodzienne wydarzenie. 25 lat temu po rocznej formacji w nowicjacie złożył pierwsze śluby I profesji zakonnej i rozpoczął życie w zakonie św. Franciszka. Zatem życzymy srebrnemu Jubilatowi obfitości Bożych łask, błogosławieństwa Bożego i zdrowia w życiu zakonnym i posłudze kapłańskiej oraz opieki Matki Bożej Pani Kazimierskiej, wszak jest Jej gorącym czcicielem. A ja z tym większą radością przeżywam jego święto, gdyż jest to mój wyjątkowy uczeń, wychowanek i maturzysta z naszego wielickiego liceum franciszkańskiego.
  4. Wciąż zapraszamy na codzienną Adorację Najświętszego Sakramentu do naszego Sanktuarium Zwiastowania NMP o godz. 18.00, a po niej o 18.30 na Różaniec. Msze święte w dni powszednie w Sanktuarium są o 7.00, 8.00 i 19.00.
  5. W liturgii Kościoła będziemy jeszcze przeżywać wspomnienia:

w środę  św. Beatrycze z Silwy, dziewicy oraz św. Rocha, pielgrzyma i pokutnika, patrona od epidemii i zaraz, który w naszym Sanktuarium w kaplicy bocznej ma swój wizerunek i ołtarz wraz ze św. Sebastianem, męczennikiem.

w czwartek św. Jacka, prezbitera.

w sobotę św. Ludwika, biskupa.

  1. Fara zaprasza w soboty o 19.00 na koncerty organowe, zaś codziennie o 13.30 na prezentacje organowe.
  2. O. Bernard organizuje w październiku pielgrzymkę na Cypr. Szczegółowe informacje są wywieszone w przedsionku kościoła i umieszczone na naszej stronie.
  3. Czcigodnym Solenizantom i Jubilatom, Pielgrzymom, Turystom i Gościom naszego Sanktuarium życzymy Bożego błogosławieństwa i opieki Matki Bożej Pani Kazimierskiej.

Bernard Potępa OFM – gwardian klasztoru i kustosz Sanktuarium

XIX Niedziela Zwykła – 13 sierpnia 2023 roku 

  1. W niedzielę 27 sierpnia wyjątkowo o 12.00 będzie w naszym Sanktuarium Msza św. dziękczynna za 400 lat istnienia Prowincji Matki Bożej Anielskiej do której należy klasztor kazimierski, 800 lat od zatwierdzenia Reguły Zakonu św. Franciszka z Asyżu i koronację obrazu Zwiastowania NMP w jej rocznicę. Mszy św. dziękczynnej – Sumie uroczystej będzie przewodniczył i wygłosił kazanie oraz dokona poświęcenia kościoła po odmalowaniu wraz z odnowionymi ołtarzami św. Józefa z Dzieciątkiem i św. Piotra Alkantary, który jest współpatronem Prowincji i kazimierskiego klasztoru, ks. arcybiskup Stanisław Budzik – metropolita lubelski. Wtedy od 11.30 będą śpiewane godzinki. Zapraszamy na tę uroczystość wszystkich Przyjaciół, Sympatyków i Dobroczyńców naszego klasztoru, a dziś prosimy o zabranie z zakrystii i powieszenie w swoich parafiach plakatu z informacją o tym wydarzeniu.
  2. Taca w dzisiejszą niedzielę jest przeznaczona na prace remontowe i konserwatorskie w naszym Sanktuarium. Jak widać są jeszcze prowadzone prace finalne związane z malowaniem kościoła, a dotyczą montażu tablicy i odnowienia ostatniej ściany. Jeszcze pozostają do zamontowania okna w kaplicy Miłosierdzia i pamiątkowe tablice w korytarzu. W konserwacji są dwa obrazy: Ukrzyżowanie z ołtarza głównego, który zasłania Cudowny Wizerunek Zwiastowania oraz Zmartwychwstanie.
  3. Dziś po Mszy wieczornej będzie nabożeństwo fatimskie z modlitwami i procesją.
  4. Wciąż zapraszamy na codzienną Adorację Najświętszego Sakramentu do naszego Sanktuarium Zwiastowania NMP o godz. 18.00, a po niej o 18.30 na Różaniec. Msze święte w dni powszednie w Sanktuarium są o 7.00, 8.00 i 19.00.
  5. W liturgii Kościoła będziemy przeżywać:

w poniedziałek – wspomnienie św. Maksymiliana Marii Kolbe, kapłana i męczennika.

we wtorek uroczystość Wniebowzięcia NMP. U nas program mszy będzie niedzielny, czyli o 7.00, 8.30, 10.00, 11.30 i 19.00. Po każdej mszy będzie poświęcenie wianków, wiązanek i bukietów ze świeżych kwiatów, zbóż, ziół, owoców i warzyw. Przypada dziś rocznica „Cudu nad Wisłą”, czyli ocalenia Polski przed najazdem bolszewickich hord Rosji sowieckiej, które niosły śmierć i zniszczenie oraz ideologię bez Boga. O 10.30 w farze będzie sprawowana Msza za Ojczyznę, a następnie przy naszym murze i drodze do klasztoru pod pomnikiem upamiętniającym to wydarzenie z 1920 r. będzie miało miejsce spotkanie patriotyczne i modlitwa.

w czwartek – wspomnienie św. Jacka, prezbitera.

  1. Fara zaprasza w soboty o 19.00 na koncerty organowe, zaś codziennie o 13.30 na prezentacje organowe.
  2. O. Bernard organizuje w październiku pielgrzymkę na Cypr. Szczegółowe informacje są wywieszone w przedsionku kościoła.
  3. Pod chórem można nabyć prasę katolicką.
  4. Czcigodnym Solenizantom i Jubilatom, Pielgrzymom, Turystom i Gościom naszego Sanktuarium życzymy Bożego błogosławieństwa i opieki Matki Bożej Pani Kazimierskiej.

Bernard Potępa OFM – gwardian klasztoru i kustosz Sanktuarium

XVIII Niedziela Zwykła – 6 sierpnia 2023 roku 

  1. Dziś adorując Chrystusa wraz z Apostołami w tajemnicy Objawienia Pańskiego zapraszamy na codzienną Adorację Najświętszego Sakramentu do naszego Sanktuarium Zwiastowania NMP o godz. 18.00, a po niej o 18.30 na Różaniec. Msze święte w dni powszednie w Sanktuarium są o 7.00, 8.00 i 19.00.
  2. W liturgii Kościoła będziemy przeżywać święta:

we wtorekśw. Dominika, kapłana, założyciela dominikanów.

w środę św. Teresy Benedykty od Krzyża (Edyty Stein), dziewicy i męczennicy, współpatronki Europy.

w czwartek św. Wawrzyńca, diakona i męczennika.

w piątekśw. Klary dziewicy, współzałożycielki wraz ze św. Franciszkiem Klarysek. Tego dnia przypada rocznica konsekracji naszego kościoła klasztornego, który stał się Sanktuarium Maryjnym. Zapraszamy o 19.00 na Mszę dziękczynną, z prośbą o błogosławieństwo dla klasztoru i Sanktuarium oraz w intencji Dobroczyńców. A po niej na koncert znakomitego skrzypka z Berlina p. Karola Borsuka. Tematem będą inspiracje w jego twórczości z fragmentami utworów Bacha, Telemanna i Vivaldiego. Zatem wszystkich, którym leży na sercu dobro kazimierskiego klasztoru i Sanktuarium, zapewne zobaczymy na wspólnej modlitwie tutaj w piątek na Mszy o 19.00 i na koncercie.

– i w sobotę – wspomnienie św. Joanny Franciszki de Chantal, zakonnicy.

  1. Fara kazimierska zaprasza w każdą sobotę o 19.00 na koncert organowy, w ramach tegorocznego Festiwalu Organowego, który jest transmitowany przez TVP Lublin.

A wcześniej w tę sobotę na wzgórze cmentarne za Farą o godz. 15.00 gdzie w ramach Chwalebnego Festiwalu Sztuki NIEBO i ZIEMIA będzie ubieranie dywanu kwiatowego (infioraty) z warsztatem jak my możemy go tworzyć. Będzie także nauka robienia bukietów maryjnych (np. na Matkę Bożą Zielną) i pająków (używanych dawniej w czasie Bożego Narodzenia). O godz. 17.00 nastąpi tam prezentacja żywego obrazu kwiatowego.

Także codziennie o godz. 13.30 Fara zaprasza na prezentacje organowe. Ofiary są przeznaczone na  bieżącą konserwację i strojenie najstarszych w Polsce organów.

  1. W dniach 16-20 sierpnia w Garbowie będzie miało miejsce spotkanie dla młodzieży z naszej Archidiecezji i XI edycja SMAL-u ECHO SERCA. Zapisy i informacje w zakrystii Fary lub na stronie internetowej /smal.lublin.pl./. Zachęcamy naszą młodzież do udziału.
  2. O. Bernard organizuje w październiku pielgrzymkę na Cypr. Szczegółowe informacje są wywieszone w przedsionku kościoła.
  3. Pod chórem można nabyć prasę katolicką. Natomiast w sklepiku herbaty i lekarstwa ziołowe, balsamy i nalewki lecznicze.
  4. Czcigodnym Solenizantom i Jubilatom, Pielgrzymom, Turystom i Gościom naszego Sanktuarium życzymy Bożego błogosławieństwa, potrzebnych łask, zdrowia oraz opieki Matki Bożej oraz radości wolnego czasu, twórczego wypoczynku i regeneracji sił potrzebnych do podejmowania codziennych zadań i wyzwań.

Bernard Potępa OFM – gwardian klasztoru i kustosz Sanktuarium

XVII Niedziela Zwykła – 30 lipca 2023 roku 

  1. Wciąż zapraszamy do Sanktuarium Zwiastowania NMP na codzienną Adorację Najświętszego Sakramentu o godz. 18.00, a po niej o 18.30 na Różaniec. Jeszcze tylko dziś i jutro po Różańcu zgodnie z tradycją miesiąca lipca odmawiamy Litanię do Najdroższej Krwi Pana Jezusa. Msze w dni powszednie są o 7.00, 8.00 i 19.00.
  2. W liturgii Kościoła będziemy przeżywać wspomnienia:

w poniedziałek św. Ignacego z Loyoli, prezbitera, założyciela jezuitów.

we wtorekśw. Alfonsa Liguoriego, biskupa i doktora Kościoła, założyciela redemptorystów.

w środę święto Najświętszej Maryi Panny z Porcjunkuli. We franciszkańskich  kościołach odpust Matki Bożej Anielskiej. U nas msze o 7.00, 8.30, 10.00 i 19.00.

w piątekśw. Jana Marii Vianneya, prezbitera, patrona proboszczów.

w sobotę Matki Bożej Śnieżnej (Salus Populi Romani) i rocznica poświęcenia rzymskiej bazyliki Najświętszej Maryi Panny Większej (Santa Maria Maggiore).

– oraz w następną niedzielę święto Przemienienia Pańskiego. Wtedy Parafia w Wilkowie zaprasza na odpust.

Przypadną zarazem w tym tygodniu dni odnowy wewnętrznej:

I czwartek miesiącaPo Mszy o 8.00 i o godz. o 18.00 nabożeństwo eucharystyczne z modlitwą o powołania. Wieczorem po Mszy o 19.00 adoracja Najświętszego Sakramentu i modlitwa w intencji kapłanów o wytrwanie w powołaniu i świętość ich kapłańskiego życia, o odnalezienie się tych kapłanów, którzy przeżywają kryzys powołania i kapłaństwa oraz o nowe powołania kapłańskie, zakonne i misyjne.

I piątek miesiąca – Podobnie po Mszy o 8.00 oraz o godz. o 18.00 nabożeństwo eucharystyczne wynagradzające Najświętszemu Sercu Pana Jezusa za grzechy.

I sobota miesiąca – Jak zawsze zapraszamy choć na chwilę modlitwy w czasie całodziennej Adoracji Najświętszego Sakramentu i nabożeństwo fatimskie. Po Mszach o 8.00 i 12.00 oraz o 18.00 będzie modlitwa różańcowa (jedna cząstka) poprzedzona 15-minutowym rozważaniem wybranej tajemnicy.

  1. Fara kazimierska zaprasza w każdą sobotę o 19.00 na koncert organowy, w ramach tegorocznego Festiwalu Organowego, transmitowany przez TVP Lublin. Zaś codziennie o godz. 13.30 na prezentacje organowe. Ofiary są przeznaczone na bieżącą konserwację i strojenie najstarszych w Polsce organów.
  2. O. Bernard organizuje w październiku pielgrzymkę na Cypr. Szczegółowe informacje są wywieszone w przedsionku kościoła.
  3. Wciąż trwają zapisy na Lubelską Pieszą Pielgrzymkę na Jasną Górę, oraz fundusz wspomagający Idę z Tobą i Idę ile mogę.
  4. Pod chórem można nabyć prasę katolicką. Natomiast w sklepiku herbaty i lekarstwa ziołowe, balsamy i nalewki lecznicze.
  5. Czcigodnym Solenizantom i Jubilatom tegoż tygodnia życzymy Bożego błogosławieństwa, potrzebnych łask, zdrowia oraz opieki Matki Bożej. Nadto Pielgrzymom i Gościom Sanktuarium podobnie oraz radości wolnego czasu, twórczego wypoczynku i regeneracji sił potrzebnych do podejmowania codziennych zadań i wyzwań.

Bernard Potępa OFM – gwardian klasztoru i kustosz Sanktuarium

XVI Niedziela Zwykła – 23 lipca 2023 roku 

  1. Wciąż zapraszamy do Sanktuarium Zwiastowania NMP na codzienną Adorację Najświętszego Sakramentu o godz. 18.00, a po niej o 18.30 na Różaniec. Po Różańcu zgodnie z tradycją miesiąca lipca odmawiamy Litanię do Najdroższej Krwi Pana Jezusa. Niestety w dalszym ciągu osób na adoracji jest zaledwie kilka. Czy naprawdę nas nie stać aby raz w tygodniu przyjść na adorację, Różaniec i Eucharystię? Msze święte w naszym Sanktuarium w dni powszednie są o 7.00, 8.00 i 19.00.
  2. Dziś po każdej mszy będzie obrzęd błogosławieństwa kierowców i poświęcenia pojazdów. Kapłani podejdą na podwórku do wszystkich samochodów począwszy od placu przed gankiem. Ponieważ zaproszenie jest skierowane do kierowców dlatego też jest i ważna prośba do kierowców aby ci, którzy parkują samochody i motocykle przy klasztorze nie ustawiali ich tyłem, gdyż wtedy spaliny unoszą się do góry i wpadają do mieszkania Gwardiana. Podtruwanie ołowiem może mieć dla niego opłakane skutki.
  3. Dziś Parafia w Końskowoli zaprasza na odpust św. Anny i podobnie Parafia kazimierska w środę do kościoła św. Anny o 7.30, 9.00 i 18.00. Suma odpustowa będzie o 10.30. Tuż po sumie w Wikarówce będzie koncert fortepianowy dedykowany Seniorom i Solenizantom oraz słodki poczęstunek.
  4. W liturgii Kościoła będziemy przeżywać wspomnienia:

w poniedziałek św. Kingi (Kunegundy), dziewicy, księżnej oraz fundatorki i ksieni klasztoru klarysek w Starym Sączu.

we wtorekświęto św. Jakuba Apostoła oraz wspomnienie św. Krzysztofa.

w środę świętych Rodziców Matki Bożej, Anny i Joachima. Jest to Dzień Dziadków, Babć i Osób Starszych.

– w piątekśw. Charbela (Sarbeliusza), libańskiego mnicha i kapłana Kościoła Maronickiego, niezwykłego cudotwórcy. Będą podane do uczczenia jego relikwie  przywiezione przez Gwardiana z Uczestnikami czerwcowej pielgrzymki do Libanu. 

w sobotęświętych Marty, Marii i Łazarza, przyjaciół Pana Jezusa.

– oraz w następną niedzielę będzie uroczyste wprowadzenie relikwii św. Charbela.

  1. Fara kazimierska zaprasza w każdą sobotę o 19.00 na koncert organowy, w ramach tegorocznego Festiwalu Organowego, transmitowany przez TVP Lublin. Zaś codziennie o godz. 13.30 na prezentacje organowe. Ofiary są przeznaczone na bieżącą konserwację i strojenie najstarszych w Polsce organów.
  2. O. Bernard organizuje w październiku pielgrzymkę na Cypr. Szczegółowe informacje są wywieszone w przedsionku kościoła.
  3. Wciąż trwają zapisy na Lubelską Pieszą Pielgrzymkę na Jasną Górę, oraz fundusz wspomagający Idę z Tobą i Idę ile mogę.
  4. Pod chórem można nabyć prasę katolicką. Natomiast w sklepiku herbaty i lekarstwa ziołowe, balsamy i nalewki lecznicze.
  5. Czcigodnym Solenizantom i Jubilatom tegoż tygodnia życzymy Bożego błogosławieństwa, potrzebnych łask, zdrowia oraz opieki Matki Bożej. Gościom Sanktuarium podobnie oraz radości wolnego czasu, twórczego wypoczynku i regeneracji sił potrzebnych do podejmowania codziennych zadań i wyzwań.

Bernard Potępa OFM – gwardian klasztoru i kustosz Sanktuarium

XV Niedziela Zwykła – 16 lipca 2023 roku 

  1. Bardzo dziękujemy za ofiary z poprzedniej niedzieli przeznaczone na prace remontowe i konserwatorskie w naszym Sanktuarium. Obecnie zabiegom konserwatorskim poddawany jest obraz Ukrzyżowanie, który zasłania Obraz Zwiastowania. Koszt jego konserwacji ze złoceniem ramy wyniesie 80 tys. zł. Wojewódzki Urząd Konserwatorski przekazał dotację 20 tys. zł. Jeżeli ktoś chciałby złożyć ofiarę na ten cel anonimowo to prosimy wrzucić do skrytki umieszczonej w filarze pod chórem, a jeśli imiennie to u Ojca gwardiana.
  2. Dziś Parafia w Karczmiskach zaprasza na odpust Matki Bożej Szkaplerznej, a w godzinach popołudniowych i wieczornych na festyn parafialny.
  3. My wciąż zapraszamy codziennie do naszego Sanktuarium Zwiastowania NMP na Adorację Najświętszego Sakramentu o godz. 18.00, a po niej o 18.30 na nabożeństwo różańcowe. Niestety osób na adoracji jest zaledwie kilka. Czy nie stać nas aby raz w tygodniu przyjść na adorację, Różaniec i Eucharystię? Msze święte w dni codzienne są o 7.00, 8.00 i 19.00
  4. W liturgii Kościoła będziemy przeżywać wspomnienia:

we wtorekśw. Szymona z Lipnicy, prezbitera.

w czwartek bł. Czesława, prezbitera.

– w piątekśw. Wawrzyńca z Brindisi, prezbitera i doktora Kościoła.

– oraz w sobotęświęto św. Marii Magdaleny.

  1. W przyszłą niedzielę po każdej mszy będzie obrzęd błogosławieństwa kierowców i poświęcenia pojazdów w ramach rozpoczynającego się Tygodnia św. Krzysztofa – patrona kierowców.
  2. W poniedziałek w kościele farnym w Kazimierzu o godz. 10.30 JE ksiądz arcybiskup Stanisław BUDZIK, odprawi uroczystą Mszę św. w intencji POLICJI, która obchodzi swoje święto i zarazem 104 rocznicę powstania formacji. Będą uczestniczyć w uroczystości przedstawiciele władz centralnych i wojewódzkich z całego kraju wraz z kompanią reprezentacyjną i orkiestrą.
  3. Fara kazimierska zaprasza w każdą sobotę o 19.00 na koncert organowy, w ramach tegorocznego Festiwalu Organowego, transmitowany przez TVP Lublin.
  4. Trwają już zapisy na Lubelską Pieszą Pielgrzymkę na Jasną Górę, oraz fundusz wspomagający Idę z Tobą i Idę ile mogę.
  5. Pod chórem można nabyć prasę katolicką. Natomiast w sklepiku herbaty i lekarstwa ziołowe, balsamy i nalewki lecznicze.
  6. Czcigodnym Solenizantom tego tygodnia życzymy Bożego błogosławieństwa, potrzebnych łask, zdrowia oraz opieki Matki Bożej. Gościom Sanktuarium podobnie oraz radości wolnego czasu, twórczego wypoczynku i regeneracji sił potrzebnych do podejmowania codziennych zadań i wyzwań.

Bernard Potępa OFM – gwardian klasztoru i kustosz Sanktuarium

XIV Niedziela Zwykła – 9 lipca 2023 roku 

  1. Ofiary składane dziś na tacę będą przeznaczone na prace remontowe i konserwatorskie w naszym Sanktuarium. W pracowni konserwatorskiej znajduje się Obraz Ukrzyżowania, który zasłania Obraz Zwiastowania. Koszt jego konserwacji ze złoceniem ramy wyniesie 80 tys. zł. Wojewódzki Urząd Konserwatorski przekazał dotację 20 tys. zł.
  2. Dziś Parafia w Klementowicach zaprasza na sumę odpustową o 12.00, zaś tamtejsza Ochotnicza Straż Pożarna na zabawę taneczną od 17.00.
  3. My zapraszamy codziennie do naszego Sanktuarium Zwiastowania NMP na Adorację Najświętszego Sakramentu o godz. 18.00, a po niej o 18.30 na nabożeństwa różańcowe. Msze święte w dni codzienne są o 7.00, 8.00 i 19.00
  4. W liturgii Kościoła będziemy przeżywać:

w poniedziałek – wspomnienie św. Weroniki Giuliani, dziewicy

we wtorekświęto św. Benedykta, opata, patrona Europy. Tego dnia przeżywamy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa na Wołyniu i Galicji Wschodniej  dokonanego przez UPA i OUN. Wspominamy zatem 80 rocznicę Rzezi Wołyńskiej. Modlimy się w intencji ofiar oraz pojednania i pokoju na Ukrainie.

w środę – wspomnienie św. Brunona Bonifacego z Kwerfurtu, biskupa i męczennika. Przypada wtedy Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej.

w czwartek – wspomnienie św. Andrzeja Świerada i Benedykta, pustelników. Po Mszy wieczornej nabożeństwo fatimskie z procesją figury Matki Bożej Fatimskiej.

– w piątek – wspomnienie św. Kamila, prezbitera, patrona chorych i posługujących chorym oraz szpitali.

w sobotęświęto św. Bonawentury, biskupa i doktora Kościoła.

  1. Fara kazimierska zaprasza w sobotę o 19.00 na koncert organowy, w ramach tegorocznego Festiwalu Organowego, transmitowany przez TVP Lublin. Zaś codziennie o godz. 13.30 na prezentacje organowe. Ofiary są przeznaczone na bieżącą konserwację i strojenie najstarszych w Polsce organów.
  2. Rozpoczęły się zapisy na Lubelską Pieszą Pielgrzymkę na Jasną Górę, oraz fundusz wspomagający Idę z Tobą i Idę ile mogę.
  3. Pod chórem można nabyć prasę katolicką. Natomiast w sklepiku herbaty i lekarstwa ziołowe, balsamy i nalewki lecznicze.
  4. Czcigodnym Solenizantom tego tygodnia życzymy Bożego błogosławieństwa, potrzebnych łask, zdrowia oraz opieki Matki Bożej. Gościom Sanktuarium podobnie oraz radości wolnego czasu, twórczego wypoczynku i regeneracji sił potrzebnych do podejmowania codziennych zadań i wyzwań.
  5. W związku z wakacjami i urlopami przypominamy o obowiązku uczestnictwa w niedzielnej Mszy św. oraz o zadbaniu o czas na codzienną modlitwę.

Bernard Potępa OFM – gwardian klasztoru i kustosz Sanktuarium

XIII Niedziela Zwykła – 2 lipca 2023 roku 

  1. Dziś w I niedzielę lipca zamiast kazania będzie adoracja Najświętszego Sakramentu. Zachęcamy by na niej pozostać.
  2. Zapraszamy codziennie do naszego Sanktuarium Zwiastowania NMP na Adorację Najświętszego Sakramentu o godz. 18.00, a po niej o 18.30 na nabożeństwa różańcowe. Msze święte w dni codzienne są o 7.00, 8.00 i 19.00
  3. W liturgii Kościoła będziemy przeżywać:

– jutro w poniedziałek – święto św. Tomasza Apostoła. W archikatedrze w Lublinie uroczystości NMP Płaczącej.

– we wtorek – wspomnienie św. Elżbiety Portugalskiej, królowej.

– w środę – wspomnienie św. Marii Goretti, dziewicy i męczennicy.

– w I czwartek miesiąca – Po Mszy o 8.00 oraz o godz. o 18.00 nabożeństwo eucharystyczne z modlitwą o powołania. Nadto wspomnienie bł. Marii Teresy Ledóchowskiej, dziewicy i Patronki Dzieł Misyjnych.

– w I piątek miesiąca – Podobnie po Mszy o 8.00 oraz o godz. o 18.00 nabożeństwo eucharystyczne wynagradzające Najświętszemu Sercu Pana Jezusa za grzechy.

– w sobotę – wspomnienie św. Jana z Dukli, prezbitera.

  1. Fara kazimierska zaprasza w sobotę o 19.00 na koncert organowy, w ramach tegorocznego Festiwalu Organowego, transmitowany przez TVP Lublin. Zaś codziennie o godz. 13.30 na prezentacje organowe. Ofiary są przeznaczone na bieżącą konserwację i strojenie najstarszych w Polsce organów.
  2. Pod chórem można nabyć prasę katolicką. Natomiast w sklepiku herbaty i lekarstwa ziołowe, balsamy i nalewki lecznicze.
  3. Czcigodnym Solenizantom tego tygodnia życzymy Bożego błogosławieństwa, potrzebnych łask, zdrowia oraz opieki Matki Bożej. Gościom Sanktuarium podobnie oraz radości wolnego czasu, twórczego wypoczynku i regeneracji sił potrzebnych do podejmowania codziennych zadań i wyzwań.
  4. W związku z wakacjami i urlopami przypominamy o obowiązku uczestnictwa w niedzielnej Mszy św. oraz o zadbaniu o czas na codzienną modlitwę.

Bernard Potępa OFM – gwardian klasztoru i kustosz Sanktuarium

Uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła – 29 czerwca 2023 roku 

  1. Dziś przeżywamy uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła. Msze święte w naszym Sanktuarium są sprawowane o godz. 7.00, 8.30, 10.00 i 19.00. Ofiary składane na tacę to tzw. „Świętopietrze” czyli z przeznaczeniem dla Stolicy Apostolskiej.
  2. Zapraszamy do naszego Sanktuarium Zwiastowania NMP na Adorację Najświętszego Sakramentu o godz. 18.00, a po niej na ostatnie już w tym roku dziś i jutro nabożeństwo czerwcowe ze śpiewaną litanią do Najświętszego Serca Pana Jezusa i czytanką.
  3. W liturgii Kościoła będziemy przeżywać:

– jutro w piątek – wspomnienie Pierwszych Świętych Męczenników Kościoła Rzymskiego.

– w sobotę – wspomnienie św. Ottona z Bambergu, biskupa i apostoła Pomorza Zachodniego. Jest to zarazem I sobota miesiąca lipca. Zapraszamy choć przez chwilę na całodzienną Adorację Najświętszego Sakramentu i nabożeństwo fatimskie. Po Mszach o 8.00 i 12.00 oraz o 18.00 będzie modlitwa różańcowa (jedna cząstka) poprzedzona 15-minutowym rozważaniem wybranej tajemnicy.

  1. Fara zaprasza w sobotę o 19.00 na pierwszy koncert organowy w ramach tegorocznego Festiwalu Organowego transmitowany przez TVP3 Lublin.
  2. Pod chórem można nabyć prasę katolicką. Natomiast w sklepiku lekarstwa ziołowe, balsamy i nalewki lecznicze.
  3. Czcigodnym Solenizantom dzisiejszym życzymy Bożego błogosławieństwa, potrzebnych łask, zdrowia, wstawiennictwa u Boga świętych Piotra i Pawła oraz opieki Matki Bożej.

Bernard Potępa OFM – gwardian klasztoru i kustosz Sanktuarium

XII Niedziela Zwykła – 25 czerwca 2023 roku 

  1. Każdego dnia zapraszamy do naszego Sanktuarium Zwiastowania NMP na Adorację Najświętszego Sakramentu o godz. 18.00, a po niej na nabożeństwa czerwcowe ze śpiewaną litanią do Najświętszego Serca Jezusowego i czytanką o obietnicach Pana Jezusa.
  2. W liturgii Kościoła będziemy przeżywać:

– w środę – wspomnienie św. Ireneusza, biskupa, męczennika i doktora Kościoła.

– w czwartek – uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła. Msze święte w naszym Sanktuarium będą sprawowane o godz. 7.00, 8.30, 10.00 i 19.00. Ofiary składane na tacę to tzw. „Świętopietrze” czyli z przeznaczeniem dla Stolicy Apostolskiej.

– w piątek – wspomnienie Pierwszych Świętych Męczenników Kościoła Rzymskiego.

– w sobotę – wspomnienie św. Ottona z Bambergu, biskupa i apostoła Pomorza Zachodniego. Jest to zarazem I sobota miesiąca lipca. Zapraszamy choć przez chwilę na całodzienną Adorację Najświętszego Sakramentu i nabożeństwo fatimskie. Po Mszach o 8.00 i 12.00 oraz o 18.00 będzie modlitwa różańcowa (jedna cząstka) poprzedzona 15-minutowym rozważaniem wybranej tajemnicy.

  1. Dziękujemy za ofiary na konserwację obrazu Ukrzyżowanie, który zasłania cudowny obraz Zwiastowania NMP złożone w minioną niedzielę na tacę oraz ofiary przeznaczone indywidualne podobnie na konserwację obrazu Zmartwychwstanie, w tym Dzieciom pierwszokomunijnym pielgrzymującym do naszego Sanktuarium.
  2. Dziś w Farze kazimierskiej o godz. 12.00 Msza św. na zakończenie Festiwalu Kapel i Zespołów Ludowych. Nadto Fara zaprasza codziennie o godz. 13.30 na prezentacje organowe. Ofiary składane przy tej okazji służą ich konserwacji i strojeniu.
  3. Także dziś o godz. 12.00 w Wąwolnicy – Eucharystią z odnowieniem przysięgi małżeńskiej. rozpocznie się I Archidiecezjalny Dzień Rodzin pod hasłem „Radosne RAZEM
  4. Pod chórem można nabyć prasę katolicką. W kuchni trzeba ewentualnie pytać o lekarstwa ziołowe, balsamy i nalewki lecznicze.
  5. Jeśli ktoś potrzebuje skorzystać z toalety proszę powiadomić jednego z ojców lub Brata w Zakrystii aby ją udostępnił.
  6. Czcigodnym Jubilatom i Solenizantom nowego tygodnia, życzymy Bożego błogosławieństwa, potrzebnych łask, zdrowia i opieki Matki Bożej.

Bernard Potępa OFM – gwardian klasztoru i kustosz Sanktuarium

XI Niedziela Zwykła 18 czerwca 2023 roku 

  1. Każdego dnia zapraszamy do naszego Sanktuarium Zwiastowania NMP na Adorację Najświętszego Sakramentu o godz. 18.00, a po niej na nabożeństwa czerwcowe ze śpiewaną litanią do Najświętszego Serca Jezusowego i czytanką o obietnicach Pana Jezusa.
  2. W liturgii Kościoła będziemy przeżywać:

– w środę – wspomnienie św. Alojzego Gonzagi, zakonnika

– w sobotę – Uroczystość Narodzenia św. Jana Chrzciciela

  1. Dziękujemy za ofiary na konserwację obrazu Ukrzyżowanie, który zasłania cudowny obraz Zwiastowania NMP złożone w minioną niedzielę na tacę oraz ofiary przeznaczone indywidualne podobnie na konserwację obrazu Zmartwychwstanie, w tym Dzieciom pierwszokomunijnym pielgrzymującym do naszego Sanktuarium.
  2. Fara zaprasza codziennie o godz. 13.30 na prezentacje organowe. Ofiary składane przy tej okazji służą ich konserwacji i strojeniu.
  3. Pod chórem można nabyć prasę katolicką. W kuchni trzeba ewentualnie pytać o lekarstwa ziołowe, balsamy i nalewki lecznicze.
  4. Jeśli ktoś potrzebuje skorzystać z toalety proszę powiadomić jednego z ojców lub Brata w Zakrystii aby ją udostępnił.
  5. Czcigodnym Jubilatom i Solenizantom nowego tygodnia, życzymy Bożego błogosławieństwa, potrzebnych łask, zdrowia i opieki Matki Bożej.

Bernard Potępa OFM – gwardian klasztoru i kustosz Sanktuarium

X Niedziela Zwykła 11 czerwca 2023 roku 

  1. Każdego dnia zapraszamy do naszego Sanktuarium Zwiastowania NMP na Adorację Najświętszego Sakramentu o godz. 18.00, a po niej na nabożeństwa czerwcowe ze śpiewaną litanią do Najświętszego Serca Jezusowego i czytanką o obietnicach Pana Jezusa. Msze w dni powszednie o 7.00, 8.00 i 19.00.
  2. W liturgii Kościoła będziemy przeżywać:

– w poniedziałek – wspomnienie błogosławionych męczenników naszych współbraci Narcyza Turchana i Krystyna Gondka – prezbiterów oraz Marcina Oprządka i Brunona Zembola, zakonników wraz z 104 Towarzyszami.

– we wtorek – odpust św. Antoniego z Padwy. Program mszy będzie świąteczny: o 7.00, 8.30, 10.00 i 19.00. Na każdej Mszy będzie poświęcenie lilii i chlebków św. Antoniego. O 18.00 będzie nabożeństwo czerwcowe z litanią śpiewaną i czytanką, zaś o 18.30 specjalne nabożeństwo z błogosławieństwem dzieci, na które zapraszamy Rodziców i Chrzestnych z ich Pociechami. Po Mszy wieczornej będzie nadto procesja fatimska.

– w środę – wspomnienie bł. Michała Kozala, biskupa i męczennika

– w czwartek – wspomnienie bł. Jolanty, zakonnicy

– w piątek – uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa. Z racji uroczystości nie obowiązuje wstrzemięźliwość od spożywania pokarmów mięsnych.

– w sobotę – wspomnienie Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny

  1. Ofiary składane dziś na tacę są przeznaczone na prace remontowe i konserwatorskie. W ostatnim czasie do pracowni konserwatorskiej został zabrany wraz z ramą obraz Ukrzyżowanie, który zasłania cudowny obraz Zwiastowania NMP. Dopiero po jego zdjęciu zobaczyliśmy w jak nędznym jest stanie.
  2. Na uroczystości beatyfikacyjne Józefa i Wiktorii Ulmów oraz ich sześciorga dzieci (w tym jedno jeszcze w łonie matki), która za pomoc Żydom została zamordowana przez Niemców 24 marca 1942 roku fara kazimierska organizuje pielgrzymkę autokarową do Markowej koło Łańcuta w dniu 10 września tego roku. Zapisy na nią są możliwe w zakrystii fary.
  3. O. Bernard organizuje w październiku pielgrzymkę na Cypr. Szczegółowe informacje są wywieszone w przedsionku kościoła i na furcie.
  4. Fara kazimierska zaprasza codziennie na prezentacje organowe o godz. 13.30.
  5. W zakrystii można nabyć prasę katolicką, natomiast w sklepiku lekarstwa ziołowe, balsamy i nalewki lecznicze.
  6. Czcigodnym Jubilatom i Solenizantom nowego tygodnia, życzymy Bożego błogosławieństwa, potrzebnych łask, zdrowia i opieki Matki Bożej.

Bernard Potępa OFM – gwardian klasztoru i kustosz Sanktuarium

Resize text-+=