Ołtarz św. Józefa

Ołtarz boczny św. Józefa z końca XVII w. (480cm wys. x 230cm szer. x 120cm gł.) z obrazem w zwieńczeniu – „Nauczanie Maryi przez św. Annę” został wykonany z drewna jodłowego a ornamenty z drewna lipowego. Wielokrotnie odnawiany, przemalowywany, aż w końcu złocony szlagmetalem, doczekał się konserwacji w 1997 r. wykonanej przez mgr Jerzego Chodor. Konserwator usunął wszystkie późniejsze warstwy historyczne, aż do przedostatniej jaką znalazł na całym ołtarzu. Była ona w kolorze czarnym, ornamenty jasno brązowe. Po wykonaniu konserwacji technicznej, uzupełnił ubytki ornamentów i drewnianej konstrukcji ołtarza, jednak go nie rozbierając w całości. Na całym ołtarzu odtworzył czarną polichromię z brązowymi ornamentami. Obrazu w zwieńczeniu nie konserwował.

W 2019 r. wykonano ponowną konserwację ołtarza, gdyż zaobserwowano czynne żerowiska owadzich szkodników drewna oraz uszkodzenia mechaniczne, część ornamentów została odłamana. Tym razem ołtarz został rozebrany w całości i przewieziony do pracowni. Przy pomocy środków chemicznych zmyto uzupełnienia i rekonstrukcje z 1997 r., wykonano ponowną impregnację dezynfekującą oraz wzmacniającą strukturę drewna, wymieniono z nowego drewna uszkodzone fragmenty ołtarza. Na całości odtworzono pierwotną polichromię jaką znaleziono pod późniejszą czarną.

Obraz „Nauczanie Maryi przez św. Annę” odklejono z desek podkładu, wklejono protezy z płótna gruntowanego w miejsce dziur, wykonano relaksację a następnie dublaż na nowe płótno, na masę woskowo żywiczną, na stole próżniowym. Założono kity z Beva-Gesso, a punktowanie ubytków warstwy malarskiej wykonano farbami mastyksowymi. Całość zawerniksowano.

Pochodzący z 1965 r. obraz w antepedium autorstwa J. Bandoszek SAC odbiegał stylistycznie od całości ołtarza, dlatego wykonano nową aranżację, malując nowe antepedium, z dużym herbem pośrodku a w nim atrybut świętego Józefa – kwiat lilii.

Odnowiony w 2018 r. obraz św. Józefa ponownie został zamontowany w odnowionym ołtarzu.

Ołtarz św. Józefa przed konserwacją

 

Ołtarz św. Józefa po konserwacji

Resize text-+=