Obraz św. Klary

Obraz św. Klary z ołtarza św. Franciszka  (ok. 86 cm wys. x ok. 97 cm szer. , autor: nieznany), był konserwowany w 2020r.

Obraz zamontowany oryginalnie za pomocą drewnianych kołeczków do nieregularnego podkładu z desek, duża część krawędzi ukryta pod drewnianą ramą. Płótno obrazu mocno pofałdowane, osłabione. Na licu obrazu kilka warstw pociemniałych werniksów i politury z szelaku z ram ołtarza.

W czasie ostatniej konserwacji obraz odłączono od podkładu z deski, odczyszczono odwrocie, zmyto grubą warstwę pociemniałych werniksów i politury z szelaku jaką malowano ramy i ołtarz. W trakcie zmywania uczytelniły się atrybuty położone na stoliku: bicz, lilia i książka oraz manstrancja i aniołki. Największym zaskoczeniem było odsłonięcie całkowicie wcześniej nie widocznej sceny batalistycznej z prawej strony obrazu, przedstawiający szturm na miasto-klasztor. Cały obraz znacznie przejaśniał. Obraz dublowano na nowe płótno lniane na żywicę BEVA 371 na stole próżniowym. W miejscach uszkodzeń założono kity BEVA-Gesso, warstwę malarską punktowano farbami mastyksowymi. Obraz naciągnięto na oryginalną deskę (wcześniej ją impregnując) a między obraz a deskę wstawiono przekładkę z białej płyty HDF.

obraz św. Klary przed konserwacją

 

Obraz św. Klary po konserwacji

Resize text-+=