Obraz św. Kazimierza 

Obraz św. Kazimierza (171 cm x 88 cm szer.) malował w 1818 r. Michał Stachowicz na podstawie obrazu z 1670 r. Daniela Shultz`a.

        Obraz od lica sygnowany, w dolnej jego części, na cieniu narzuty spływającej ze stołu, słabo czytelny napis malowany czarną farbą olejną : „ Michał Stachowicz, pinxit Cracovia 1818.

       Obraz olejny malowany na płótnie, zszytym z 3 brytów, wtórnie powiększony poprzez zdublowanie na nowe płótno o formacie prostokątnym, likwidując skośne obcięcie górnych narożników. Użyto kleju syntetycznego, prawdopodobnie polioctan winylu. Obraz bardzo pofałdowany, pomarszczony, mocno odciśnięte szwy połączenia brytów. Na obrazie przemalowania olejne i bardzo pociemniały werniks.

        Podczas konserwacji w 2017 r. obraz rozdublowano i usunięto nadmiar kleju z odwrocia w sposób mechaniczny, skalpelem. Rekonstrukcję i protezy w miejscach dziur wykonano z zagruntowanego płótna, całość zdublowano na nowe płótno na masę woskowo-żywiczną na stole próżniowym. Wokół szwów zastosowano przekładki z tektury. Uzupełnienia zaprawy wykonano kitem BEVA-Gesso a uzupełnienia warstwy malarskiej farbami mastyksowymi Restauro firmy Maimeri. Zastosowano werniks Schmincke. Zaprojektowano i wykonano nową ramę dębową ze złoconą lamówką od wewnątrz.

św. Kazimierz

 

św. Kazimierz

 

św. Kazimierz

Resize text-+=