Obraz św. Barbary

Obraz św. Barbary z ołtarza św. Antoniego  (ok. 86 cm wys. x ok. 97 cm szer. , autor: nieznany), był konserwowany w 2020r.

Obraz zamontowany za pomocą gwoździ do nieregularnego podkładu z desek, duża część krawędzi ukryta pod drewnianą ramą. Płótno obrazu mocno pofałdowane, osłabione, od tyłu łatka pod dziurą. Na licu obrazu kilka warstw pociemniałych werniksów i politury z szelaku z ram ołtarza.

W czasie ostatniej konserwacji obraz odłączono od podkładu z deski, odczyszczono odwrocie, usunięto łatkę i sklejono rozdarcie metodą na styk, zmyto grubą warstwę pociemniałych werniksów i politury z szelaku jaką malowano ramy i ołtarz. W trakcie zmywania uczytelnił się atrybut miecza i palmy męczeństwa a na hostii litery IHS, wyraźniejsza stała się też wieża. Cały obraz znacznie przejaśniał. Obraz dublowano na nowe płótno lniane na żywicę BEVA 371 na stole próżniowym. W miejscach uszkodzeń założono kity BEVA-Gesso, warstwę malarską punktowano farbami mastyksowymi. Obraz naciągnięto na oryginalną deskę (wcześniej ją impregnując) a między obraz a deskę wstawiono przekładkę z białej płyty HDF.

obraz św. Barbary przed i po konserwacji

Resize text-+=