Galeria Bartłomieja Michałowskiego

POWRÓT

AUTOR AKWAREL – Bartłomiej Michałowski. Urodzony 10 czerwca 1964 r. w Lublinie. Absolwent Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie w 1991 r.

Członek Związku Polskich Artystów Plastyków – Okręg Warszawski i Stowarzyszenia Akwarelistów Polskich. Współzałożyciel „Kazimierskiej Konfraterni Sztuki” i Stowarzyszenia „Festiwal Brunona Schulza”. Jego domeną jest malarstwo, głównie akwarelowe. Najbardziej twórczy i aktywny okres jego działalności rozpoczęły w 2000 r. cykle malarskie związane z tematyką sztetl. Prace Bartłomieja Michałowskiego znajdują się w zbiorach Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym oraz w zbiorach prywatnych w kraju i zagranicą. Prowadzi dwie galerie autorskie: w Lublinie (Grodzka 19) i Kazimierzu Dolnym (Lubelska 10).

Strona autorska

no images were found

Uczestnik kilkudziesięciu wystaw w Polsce i za granicą. Z ważniejszych miejsc po wielekroć to: Warszawa, Lublin, Kraków, Kielce, Kazimierz i Drohobycz. Znaczące odbyły się m.in. w Parlamencie Europejskim w Brukselii, Belgradzie, Berlinie, Saint-Cloud, Lavardin i Vaison-La-Romaine we Francji, na Daru Pomorza, w kaliskiej Wieży Ciśnień.

Nic zatem dziwnego, że jego malarski pejzaż obejmuje symbolicznie niemal całą Europę. Odnajduje w niej niezwykłe zakątki, którymi fascynowali się najwięksi mistrzowie impresjonizmu. Są nimi na zachodzie Prowansja i Lazurowe Wybrzeże we Francji czy Wenecja w Italii. A wschód tego bogatego spektrum inspiracji artysty to krajobrazy Roztocza, rodzinny Lublin na styku kultur Wschodu i Zachodu, mistyczne miasteczka jak Kazimierz Dolny w Polsce czy Drohobycz na Ukrainie gdzie odnajduje klimaty wspólnej i unikalnej historii społeczności katolików, prawosławnych, unitów, Ormian i Żydów; świat, którego już nie ma, i dalej Ziemia  Święta czyli wciąż niezwykły tygiel religijny i kulturowy, i fascynujący zarazem świat dla artysty – malarza.

Każdy z tych światów – jak pisze Grzegorz Józefczuk, sam składający się z wielości miejsc, prowokuje i czaruje własną magią, oczekując wrażliwości i umiejętności potrafiących odczytać i ująć jego piękno. Gdzieś na skrzyżowaniu tych dróg, leży dom malarza, punkt wyjścia jego wędrówek – Lublin z niezwykłym, rozłożonym na wzgórzu Starym Miastem. To miasto magiczne: freski w Kaplicy Zamkowej przywołują tradycję Bizancjum, w przestrzeniach ulic wciąż słychać echo głosów, trzeba tylko chcieć je usłyszeć, różnych społeczności, kultur i religii, które tu przez wiele wieków żyły wspólnie. (…).

Tuż obok, blisko, Kazimierz Dolny, pierwszy Bartłomieja Michałowskiego dom, czyli świat malarski, miasteczko, które ma siłę stwarzania piękna. Aby znaleźć swoje światy, trzeba podróżować, fizycznie lub w wyobraźni. Twórczość to podróż. Sztuka to podróż. W podróży trzeba umieć wybrać drogę, ale też umieć poddać się drodze, dać się jej prowadzić. Malarz nie podróżuje jednak tylko dla siebie, w istocie wędruje dla innych, bo świat malarski stanowi rodzaj przesłania, świadectwa kierowanego przez artystę do innych ludzi. Artysta dzieli się pięknem z innymi. I właśnie na taką podróż uroczymi zaułkami Kazimierza nad Wisłą jesteśmy zaproszeni w tegorocznej edycji kalendarza franciszkańskiego przez Bartłomieja Michałowskiego. A klasztor kazimierski i Sanktuarium Matki Bożej Zwiastowania to ważna duchowo dla niego przystań.

Resize text-+=